Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu, Feli si eu o fac zilnic, cu rare exceptii.

Ripley la multi ani!!! Mai povsteste-ne ce mai face Anutache!

Corapino iti multumesc mult pt idee (tie si sora-mii care si ea e fana), azi mi-am cumparat Good food. E super! Zici ca pot incerca cu incredere retetele de acolo?

Noki de ce nu-i bagi titi si dupa supa? Ca sa-ti mentii laptele. In fine, daca asta vrei.
De ce nu incerci tu piureul de cartofi? Un cartof fiert in apa putina, dupa pasare un picut de unt. In el poti amesteca galbenusul/carnita.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

SALUTARE,
Sa va povestesc repede un nou episod din serialul 'NU STAU FARA MAMI"

Culcam pe la 22 fara ,ca de obicei si ies cu tati la restaurant,prima iesire in 2 dupa 6 luni,si ramene mama-soacra cu daria ,care dupa obicei ar fii trebuit sa doarma pana dim la 6,am plecat noi am mancat linistiti si bucurosi ca am stat 2 ore impreuna si ne-am simtit bine,cand sa plecam suna mama sa ne intrebe cat mai stam pt ca la 15 min dupa ce am plecat a noastra " scorpie" s-a trezit s-a uitat la mama a stat 2 min si inceput sa urle sa planga si cu ochii spre usa ii era si somn mai dormea 10 min si iar plans a stat saraca mama 2 ore si n-a mai putut ne-a chemat,o terorizeaza este la a-l 4 episod

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Noki, iris e invelita cu o chestie subtire, tricotata... daca o invelesc cu sacul de la bebeto nici ea nu sta. poate se agita de cald sarah...
in schimb andrei nu doarme invelit nici sa-l tai. oricat de frig ar fi, nu reusesc si pace sa-l tin invelit.acum poate se da pe brazda, da' nu prea cred...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Noki, cat priveste sacul de dormit, am mai spus, mie nu imi place tocmai din cauza asta, ca nu are maneci! Sac cu manecuta nu am gasit deci am introdus destul de devreme plapumioara (gen paturica) pe care o indes sub saltea asfel incat sa fie ca un sac ce ii ajuge missei pana la gat. Se zice ca nu e indicata paturica pana pe la 1 an,insa eu doar solutia asta am gasit-o.
Nici noua nu ne place sa fim incotosmanite, bucuria cea mai mare e cand suntem in picioarele goale!

Intrebare pt cine isi aminteste cum a fost la inceputurile diversificarii . Dupa ce dau lingurita de piure sa astept cu bibele sau sa il dau imediat?

Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de Paste Catolic 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi- pai io incerc sa-i dau sa suga dupa fiecare masa, dar crezi a vrea? Pai dupa pranz cand e verde-albastra de nervi ca incerc sa-i dau supa si ea nu vrea, face scandal numa cand vede tatzele, darmite sa mai pape. Cu chiu cu vai reusesc s-o pacalesc sa-mi ia bibele de laptic.Stiu ca trebe stimulati, dar pe ea se pare ca nu o prea intereseaza...

Alinush- nu am prea inteles ce-i cu bibele. Piureul daca ti-l ia cu linguritza, de ce sa introduci bibele? Cupaturica cum o bagi sub saltea? La noi nu prea merge, ca da terorista odata din picioare de zboara cu slatea cu tot!



Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Lavi, mersi pentru raspuns.

Azi am fost la dr. si avem doar mucisori, nimic in gat si la plamani.In schimb cu petele de pa spate, cica ar fi de la detergent, dar pana acum n-a mai patit asa, si sa le spalam cu sapun de casa sau de copii si sa le fierbem.Si s-o limpezim dupa baie cu infuzie de galbenele.

Gandacel te invidiez cu jumatea de kil in plus!Cred ca de multe ori conteaza si metabolismul fiecarei persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitic-03 spune:

fetele!
In cea mai mare viteaza scriem azi:
NOKI:al meu pitic ma dispera cu dezvelitul .Atunci , mi-am luat inima-n dinti si am achizitionat un sacut de dormit(croit sus ca un maieut) dintr-un material gen pilota (de la baby expo"patru ace"=550.000lei) e super OK.Dorm si linistita ca nu se poate intoarce, eu il recomand.
In ce priveste premergatorul, sa-mi dau si eu cu parerea:din ce am vorbit cu tipa mai mare , care are un cupil de vreo4-5 ani , cica ea la pus devreme in premergator (ca numai avea stare) dar i-a ridicat mai sus scaunul astfel incit sa nu atinga decit cu virfurile parchetul (pt a nu i se deforma piciorusele lasind greutatea corpului pe ele) si acum , la 4-5 ani merge pe strada de zici ca vine in bot!pe virfuri
LAVI02: acelasi "programa" a diversificarii o am si eu de la doc.!!numai ca noi am inceput-o mai devreme!
Noi n-avem nici un dintisor , n-avem gingia inflamata sau rosie, e normala , dar bb e agitat cum n-a fost niciodata!Fetele care stiti, cu cit timp inainte de iesirea dintisorului se maraie bb(o fi de la dinti?kk am facut, gaze n-avem,pe hainute etichete nu .)
Dupa masa ma duc la metro sa iau happy,pastrav proaspat (sa-l bag la pungulite in congelator)...chiar stie cineva daca ARE PASTRAVUL OASE?(oase multe , ca n-o fi neverte brat =rima!), si ce parte dintr-o vita e mai buna pt bb :rasolul alb?pulpa?muschiulet?Eu ma duc sa cumpar ,da nu stiu ce!
VA pe toti!
PITIC si PUIdePITIC(31-X-2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

lavi - nu la tine citisem de cartof cu portocala sau cu lamaie, ci la mama mirunicai, daca nu ma insel. tu esti ca de obicei foarte clara
luca doarme invelit, nu se foieste noaptea; doarme pe o parte, sau asa il pun seara; dimineata e ori pe spate, ori daca se trezeste si incepe sa se joace, pe burta; noi avem sac de dormit cu maneci cu tot, dar este foarte cald, asa ca nu ma incanta ideea, si nici nu imi place sa-l stiu constrans in sac. patura si-o da jos daca are chef sau si-o trage peste cap, e problema lui.
azi noapte s-a trezit sa suga si avea nasul cam infundat; asa ca la 3 noaptea noi am pus aspiratorul la pompa aia criminala; bucuria vecinilor !
mda, la noi clar ies dintii; daca pana acum balea de zor, acum face spume frate, nu gluma; si nu-i mai convine nimik, saracutul.
silvia - ai grija de stefanel... speram sa va faceti bine curand.

noua ne-a venit coltarul de dimineata si daca nu i-a studiat luca pe astia care l-au montat o gramada ... pe urma l-am asezat pe el, si jur ca stia ca e nou, mama ce bucurie pe el ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Noki, intrebasem de laptic pt ca noi abia ne fandosim cu cate o lingurita doua de piureut - doar de gust asa. Si vroiam sa stiu daca sa ii dau bibele normal imediat dupa sau sa o las sa i se aseze morcovii prin burtica

Cat despre paturica, e moda pur frantuzeasca pe care eu nu o suport - de a pune marginile paturii si cearsafului cu care te acoperi sub saltea, pe laterale si la picioare astfel incat sa ramana doar capul si eventual bratele in afara. E cam ca un sac, dar parca e mai mult loc de dat cu picioarele.

Mey eu disper de cate ori missa nu face kk, si uite ca de ieri nu a facut si pur si simplu nu mai vreau sa treaca prin ce a trecut saptamana trecuta. Oare ce s-o da la bebeii predispusi la constipare?


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de Paste Catolic 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Si Orlando se dezveleste noaptea mereu ,asa ca i-am luat sac exact ca al lui Pitic si este foarte bun ,nu mai am grija cu invelitul toata noaptea!
Fetele ,azi am luat un borcanel de la hipp cu mar ,banana si piersica,vreau sa incerc ,ce i-am facut in casa nu i-a placut si sint curioasa daca asta o sa-i placa !Ati dat si voi combinatia asta la bebici?Cum au reactionat ?Asta pentru cele care mai dau papica din borcanel :)


pupicei la toata lumea!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZICI MAI 2006

Mergi la inceput