mamici de mai-iunie 2006 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Luana, O sa poti sta picior peste picior cu siguranta. imagineaza-ti ca eu acum stau pe canapea si ma aplec sa ma inchei la tenisi. Eeeee? Daca o sa ai sau nu depresie..asta nu stiu, eu nu am avut la nici o nastere , depinde de tine. Pana nu o sa ti se stabilizeze ca lumea secretia lactata si sa iti treaca astfel durerea de sani , nu vei putea dormi pe burta din acest motiv simplu :sanii. Dar...incearca, de ce nu. Diferenta intre rupt apa si pipi este ca nu te mai opresti din "pipi" Cand ti se rupe apa faci "pipi" incontrolabil total ceea ce iti va da de stire ca nu e pipi, e lichidul amniotic.

DianaR, este mult mai bine acum cu alaptatul dar cred ca e doar efectul experientei. Pur si simplu m-am relaxat total , am pompat la greu (numai noaptea ii dau direct de la san ca masa - prin urmare nu am facut ragade, ziua doar asa ca gustarica), pompez si ziua serios si ii dau tot laptele meu strans din biberon plus completare cu lapte praf. El papa cam 80-100ml acum ceea ce eu inca nu produc. Adik produc dar nu suficient de des asa cantitate (adik nu la 3 ore aproximativ) asa ca ii dau laptele meu cand strang atata si lapte praf cand nu am strans atat. Dar cred ca mai dureaza numai cateva zile, pentru ca se vede clar cum creste constant cantitatea de lapte muls.

Carminutza, parca intrebai tu mai demult de sterilizarea biberoanelor: eu cred ca trebuie sterilizate de fiecare data pentru ca nu e vorba de anticorpi ci de bacteriile ce se dezvolta pe resturile de laptic. Si nu ii poti pretinde sa faca anticorpi la diversi bacili..mai stiu eu care. In schimb, chestiile care nu intra in contact cu mancare cum ar fi suzeta, jucariile de bagat in gura etc...pot fi doar spalate cu apa calda si sapun. Parerea mea!

Despre taiatul unghiilor versus manusi: mie nu imi plac manusile asa ca amanurora le-am taiat scurt unghiile cu clestisorul special (nu as putea cu foarfeca) inca de cand am ajuns cu ei acasa. La bebelusi cresc foarte repede, trebuie taiate cam la 3 zile. Cu clestisor reusesti sa tai perfect, exact cat trebuie ca sa fie suficient de scurt sa nu se zgarie dar nici "din carne".

Pupicei!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by 26octombrie

... si mai ziceti-mi si mie, ca de doua luni voi a intreba, cum pot sa editez un post de-al meu. adicatelea daca am scris balarii si voi a planta altceva acolo, cum fac? sau daca vreau sa schimb o data la postul comun
Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005



Dai clik pe hartiutza cu creionel din bara de sus a mesajului!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Am vazut pozele cu Evelyn. E frumusica foc don'soara si da Lucia acum am vazut clar ca nu statea in fundulet. Prima impresie gresita a fost de la poza aia asa ca.

Monnica stai linistita. Nici bebele meu n-are nici o treaba cu zgomotul robotului, aspiratorului etc. Si la fetita era la fel si doamne ajuta e sanatoasa. Cel mai bine iti dai seama dupa nastere daca intoarce caputul dupa zgomot e ok daca nu abia atunci e timpul sa iei masuri. Pana atunci nu te mai stresa degeaba.

Ildi SI CameliaT imi pare rau ca a-ti avut parte de experientele astea negativa. Bine ca au trecut.

26oct. nu intra in greva de pipi(ce misto suna) pt. ca o sa iti dai sigur seama cd. o sa ti se rupa apa. Dupa pipi te stergi te ridici si gata dar daca s-a rupt apa vezi ca tu continui sa "faci pipi "pe care nu il poti controla, asa ca.... surprise.
Picior peste picior sigur o sa poti sta dupa nastere dar nu o sa ai miscarea supla dinaintea sarcinii din prima dar api o s-o recapeti.
Pe burtik o perioada s-ar putea sa nu poti dormi inca datorita sanilor laptosi, sensibili si probabil durerosi da' trece si asta si apoi.....
Cat despre depresie sa stii ca la unele persoane exista. De ex. eu am avut pt. ca mi-am dorit mult sa alaptez si am cam avut probleme si eram singurica cu bb si nu avea cine sa ma ajute si urla bebeeee. Eu zic ca daca tu reusesti sa fii calma, sa nu te enervezi pe tine pt. ca nu iti reusesc anumite chestii nu o sa faci depresie. Eu am facut-o pt. ca ma ofticam ca nu eram in stare sa fac totul asa cum mi-am dorit.
Hai ca m-am intains cat pomana tiganeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Ha ha am vazut ca intre timp primisei raspuns si de la Ioana.

Fetele care sunt la bb 2 multi de la mine ca ne impartasiti experienta de acum. ASa stiu si eu cam la ce sa ma astept.

Mai vroiam sa spun ceva da am uitat. Ata ete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Ioana, . ce-mi spui e de bine, saru-mana!
Iulyp, multumesc mult si tie!
Va multumesc, mi-ati mai ridicat moralul. totul e sa il gasesc (pe moral), stiu ca e undeva, aici, sub canapea, si sa il iau de acolo....
dupa cum mi-ai descris declansarea depresie, la tine, Iuly, mai mult ca sigur ca e una acolo, pastrata special pentru mine. eu si acum sunt in spume ca nu mai pot face nici 10 % din ce faceam. stau acasa si ma urc pe pereti (da ieri tot am mutat mobila din bucatarie, ca nu=mi mai placea cum sta!), iar astazi sortez ...accesoriile de camping!! Cred ca as face orice numai sa nu ma apuc de spalat hainele Horei, n-am nici o tragere de inima. iar cand o sa ma apuce nascutul, eu voi fi stresata peste poate ca n-am haine....
dupa cum vedeti, am ajuns la stadiu de sarcina in care iti ataca si creierul.

a, mai am o duda nedumerita: ma tot gadila ceva in col, de vreo doua zile. ce inseamna? (am un col gadilicios sau se scurteaza, deschide etc?)


Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by Monnica

Buna fetelor

Aseara am fost si eu la dr. Bebe are la 35s+4z 3098g, ceea ce este bine.

Monica 35+



Tiam trecut datele pe listuta.

doroti_5 39+ cu Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mai_iun2006 spune:

Aviz viitoarelor mamici de fetitze....

...Era o fetita care de la o vreme avea un permanent rinjet tembel pe figura. Parintii se duc cu ea la doctor: - Domnul doctor, nu stim ce are de rinjeste asa... Doctorul se uita si zice: - Ati incercat sa ii slabiti coditele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

eu eram cu avizul... m-am logat pe userul comun, sa vad daca merge si am uitat sa ies. oops

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Lucia, am modificat pe listuta DPN-ul. Ii dulce foc printesa ta!

26 octombrie, depresie postnatala eu am avut. Din plin... Bebe urla, greu cu suptul, prindea greu sanul, ma si autoflagelam facand proba suptului care nu iesea de nici o culoare, biberonul mi-l scuipa cat colo, crestea jumate cat scria in carti etc, etc... Sper acu sa nu mai fac, dar precis nu scap...

Ioana si Irinel, multam de raspunsuri. Deci ii mai usor cu bebe2...

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (38+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by VoichiV

Adica draga de ea a intrat in saptamana 38 cand eu ma bucuram de primele zile din saptamana 37 si are vreo 3200gr.

VoichiV36+

poze burtica si Maria Alexandra http://pg.photos.yahoo.com/ph/vvoichita/my_photos


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;104/st/20060603/dt/7/k/0029/preg.png



Si la tine am trecut datele pe listuta!Felicitari petru bb grasunica!

doroti_5 39+ cu Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput