mamici de mai-iunie 2006 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Neata burtici! La mine e neata de pe la 2 noaptea, dar cum n-am gasit pe nimeni...Aseara am fost la dr si am numai vesti bune: colul s-a scurtat, Catalin e voinic si sanatos asa ca am putut programa nasterea. Dr mi-a spus ca pe 29 mai sigur vom face inducerea dar ca sa ma duc cu bocceluta si pe 22 mai ca poate-poate ma opreste. Ma bucur nespus, poate d'aia am dormit iepureste in noaptea asta..o sa fiu mamicuta
Am convenit si sa raresc administrarea de Materna pentru ca am luat 23 kg si sunt de-a dreptul disperata; m-a somat sa incerc sa nu iau mai mult de 1kg pana la nastere...asa ca incerc sa mananc mai sanatos si mai putin.

Carmina - nu-mi vine a crede ce te chinui? Nu te calmeaza nimic (no-spa, scopantil)?? De ce nu iti induc nasterea daca ai si ceva dilatare? Nu ma pricep eu prea bine, dar ma gandesc cu groaza la contractiile alea!

Amonar - mai e putin si il vei avea pe Kailan in brate! Cred ca esti epuizata dupa atatea dureri...gandeste-te doar ca va fi bine si ca mai e putin!

Mai eu cred ca sunt cea mai nerabdatoare sa nasca de aici!! Dr se uita la mine aseara si imi zice: nu ma intrebi nimic? Tu sigur ai fost la cursurile prenatale...si sa stiti ca asa e! Inainte de prenatale eram plina de intrebari si aveam milioane de temeri!

Roxana 36sapt si Catalin
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eeee, Roxana, nu esti singura nerabdatoare, caci si eu trepidez de nerabdare; insa mai prind vreo 2 controale, asta inseamna ca bebe Samburica vine clar dupa 38 saptamani!
Ieri am intrat in saptamana 37 si am inceput un nou tratament homeopat pentru , poate da rezultate, macar in ultimele sapt. de sarcina sa ma simt si eu mai bine!

Lacri 36+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna fetelor

Aseara am fost si eu la dr. Bebe are la 35s+4z 3098g, ceea ce este bine. Pe 29 mai ma interneaza sa imi desfaca firul de la cerclaj si sa nasc. Sper sa nasc ca pe 1 iunie pleaca dr. din tara.
Mai este asa putin si devin mamica!
Ma ingrijoreaza un lucru. Bebelusul meu nu reactioneaza la zgomote. Adica daca este muzica tare sau zgomotul aspiratorului, mixerului nu pare sa il deranjeze. Adica nu se misca deloc. Sunt un pic ingrijorata din cauza asta. Voi ce parere aveti?

Monica 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Buna burtici, mamici si bebei. De cateva zile tot intru aici cu intentia sa recuperez, dar inca nu am reusit.

Va multumesc tuturor pentru urari si pentru coplimentele aduse printesei noastre. Noi suntem topiti dupa ea. Sa fi parinte este superb!

Am mai pus cateva poze la album.

carminabulina, desi cu intarziere, vreau sa-ti spun ca ma bucur mult ca s-a rezolvat treaba cu imunoglobulinele.

Cocuta, bine ai venit printre noi.

iulyp, bebelina statea in scaun de masina pentru nou nascuti. Aici nu-ti externeaza copilul din spital decat in astfel de scaune. Ele sunt facute special pt infanti si pozitia in care stau este una care nu afecteaza coloana vertebrala. Uite aici o poza in care se vede mai bine cum e pozitionata bebelina.
http://s78.photobucket.com/albums/j102/Csoma/Evelyn/?action=view¤t=DSC03465.jpg


Intreba cineva despre manusi la bebei. Noi i-am pus manusi din prima zi pt ca nu avem voie sa-i taiem unghile. Doctorii ne-au spus sa nu-i taiem unghile decat putin mai tarziu (inca nu stiu exact cand), pt ca in primele zile unchile sunt inca atasate de carne si poti avea surpriza sa curga sange si sa-l doara pe bebe, desi aparent nu arata ca e un organ viu.
Nu stiu exact daca asa este, dar noi nu am riscat.
Evelyn s-a obisnuit cu manusi si nu are nici o problema, cred ca-i si plac pt ca are mainile f reci si manusile i le mai incalzeste putin.

Fetele care va plangeti de dureri de san. Eu folosesc o crema cu lanolina care imi face fff bine. La spital am primit un protector de sfarcuri (nipple shield) din silicon, la care-mi este frica sa renunt, mai ales dupa ce am tot citit de rani pe sfarc, etc.

Alia, Puiudana, Vivighe, Magghy, felicitari!
Sa aveti bebei sanatosi si sa va refaceti cat mai rapid.


Cu o zi inainte sa nasc am observat ca dr meu calcula ca due date data de 3 Mai. Motiul nu il stiu, ideea e ca dupa ale lui calcule, Evelyn s-a nascut in ziua in care era prevazut.
Noua ne place asta. :)
Persoana care se ocupa de lista, poate sa-mi schimbe si mie data?
Multumesc.

Va pup pe toti si revin cat de curand.

Scuze pt eventualele greseli, dar sunt obosita nsi nu am avut timp sa recitesc .



Poze

_
www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">
Sa nu-i uitam..

Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati.

Apropiati-va de Dumnezeu, si El Se va apropia de voi.
Iacov 4:8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VoichiV spune:

Magda, felicitari pentru bb Nichita. Sa fie sanatos si voios si sa va aduca numai bucurii![/b]

Alia si [b]Maia
, bine ati venit acasa

VoichiV36+

poze burtica si Maria Alexandra http://pg.photos.yahoo.com/ph/vvoichita/my_photos


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;104/st/20060603/dt/7/k/0029/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VoichiV spune:

Carmina, m-am amuzat cand am citit ca ai crezut ca am nascut. Eu sper sa mai stea bebelina mea in burtika. Dar ieri am fost la dr si se pare ca e mai mare cu 5 zile decat varsta sarcinii. Adica draga de ea a intrat in saptamana 38 cand eu ma bucuram de primele zile din saptamana 37 si are vreo 3200gr. Asta dupa ce saptamana trecuta mi se spusese ca e mai mica si are 2600gr. Probabil e pe undeva pe la mijloc. Oricum, mi se confirma ceea ce mi-au spus 2 dr la palpare: ca e maricica. Dr. e de parere ca nu ar trebui sa depasesc data de 27 mai, ca sa nu creasca prea mult.
Tie cum iti mai e? Sa ne spui cand trebuie sa facem galerie

VoichiV36+

poze burtica si Maria Alexandra http://pg.photos.yahoo.com/ph/vvoichita/my_photos


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;104/st/20060603/dt/7/k/0029/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VoichiV spune:

Raalucutza, felicitari pentru Celestin. De fapt, cred ca intamplarea asta ne-a aratat ca tot ce conteaza este sa fie un bb sanatos, indiferent daca e fetita sau baiat.

VoichiV36+

poze burtica si Maria Alexandra http://pg.photos.yahoo.com/ph/vvoichita/my_photos


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;104/st/20060603/dt/7/k/0029/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Voichita, hehe, felicitari!!

Fetelor, iaca si io, cu niscaiva intrebari existentiale!!!

- nici una din mamici nu sufla o vorba despre depresia postnatala (uff, doamne, era sa scriu alta balarie....). E? sau nu e? si daca e , e rea rau??!
- o sa pot sa DORM PE BURTA?????????????????
- o sa pot sa stau picior peste picior?? nu radeti, pentru mine e tare important, daca ma vedeti cum incerc sa imi apuc glezna peste burta, sa aduc un picior peste altul.....

si ultima intrebare, cea mai paranoica si importanta: exista posibilitatea, altundeva decat in creierul meu obosit de sarcina, ca apa sa mi se rupa taman atunci cand fac pipi si sa nu ma prind???!! ca acum am gasit o noua sursa de paranoia; daca mi se rupe apa, nu ma prind, stau ca proasta zile intregi si bebe pateste ceva pe uscat, acolo.... Faceti-mi ceva, spuneti-mi ca-s tuta, orice, ca n-am liniste (la cat creier am io acum te pomeni ca intru in greva de pipi...)

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

ILDI, zici ca as fi povestit eu propria-mi experienta de la prima nastere.
Am nascut normal, fara nici o anestezie, dilatatie maxima 5 cm dupa un travaliu provocat la 41 de saptamani si cateva zile de sarcina.Pe langa epiziotomia de rigoare, cusaturi, hemoragie etc....in urma unor injectii cu xintofolin oricat m-am straduit eu tot nu am avut lapte.Piticul meu urla pur si simplu de foame, pana a ragusit. Eu sunt asistenta, am lucrat la spitalul in care am nascut cativa ani, dar cu 4 ani inainte de nastere am iesit din sistemul asta de rahat si mi-am schimbat profilul. Chiar daca unele de pe-acolo ma cunosteau, asta nu a facut nici o diferenta. M-am ambitionat sa nu dau nimic la nimeni, si nici n-am dat nici 10.000. Dar nici nu am primit NIMIC stai linistita. La ce nervi aveam, am zis, lasa daca nu se poate pe cale normala, tot nu le dau, sa vad ce se intampla. Le-am spus sa ma lasa sa-mi trimita lapte praf de acasa si sa-l fac acolo : NU SE POATE, NU E VOIE! Dupa 5 zile am plecat acasa, primul stop a fost la o farmacie dupa lapte praf. Acasa a fost prima masa normala a piticului. In spital imi aduceau la el in loc de lapte " ser glucozat".....adica apa cu zahar.
Te inteleg perfect ca esti revoltata.Eu m-am luat cu alea in gura intr-o seara de am zis ca le sparg geamurile de nervi, cand il auzeam pe piti cum plange. Or fi zis ca nu-s normala da nu puteam face nimic altceva. La Baia Mare nimeni din familie nu are voie sa intre pe sectia de nou nascuti, asa ca esti de capul tau.Stai 5 zile si innebunesti acolo de te-apuca depresiile.

E asta a fost acu aproape 5 ani.......dar.....lucrurile nu s-au schimbat. Asa ca.....de data asta, mi-am calcat pe mandrie, am vb pt o cezariana (intre timp am mai avut o operatie pt altceva si se impunea cezariana), voi da peste tot ce este de dat......si cu putin noroc sper ca macar de data asta sa am laptic.

Bine ca ai iesit din spital, de acum e altfel......bucura-te de casa si puiul tau, ca in sistemul asta de rahat nu poti sa razbesti numai dupa regulile lor....altfel induri "tratamentul" celor care nu vor sa se compromita !

Mult laptic si sanatate.

adela si piticu' fineas n.28.10.2001

Baietelu' lui mami aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

... si mai ziceti-mi si mie, ca de doua luni voi a intreba, cum pot sa editez un post de-al meu. adicatelea daca am scris balarii si voi a planta altceva acolo, cum fac? sau daca vreau sa schimb o data la postul comun
Tu, floare de culoarea submarinului, matale nu mai pui niscaiva poze cu pescarushu???? acuma-l ai acasa, langa aparatu' foto. pai!

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput