singuratatea in doi...

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

<Se spune ca iubirea da forta,putere,te preschimba in supraom,te supradimensioneaza.Mie mi se intimpla asta doar cind tu ma intregesti cu prezenta ta.Numai atunci sint capabila sa merg inainte si sa ma lupt pentru tot.><E necesar sa-mi oferi siguranta.Si eu iti voi oferi,la rindul meu,siguranta.><Ceea ce simt pentru tine este special.Nascut in timp.Dragoste ce cred va tine o vesnicie,chiar de-ar fi prin absurd vorbind,ca noi doi sa nu fim impreuna pina la capat.><Adevarul este ca te iubesc mai mult decit sint dispusa sa accept si sa recunosc.><Esti atit de rece uneori incit pari indiferent.Eu te iubesc neconditionat si nu vreau decit ca tu sa fii sincer cu tine insuti si cu mine.Caci asa cum tu ai nevoie de dragoste,atentie,intelegere,apropiere si daruire,asa simt si eu.><Dragostea mea pentru tine amplificata de dragostea ta pentru mine...-si cred ca astfel relatia noastra este invulnerabila si puternica.Atita vreme cit vom fi impreuna.><Iti doresc sa ai intelepciune si rabdare,si de altfel imi doresc sa am intelepciune si rabdare in incercarea noastra de a fi impreuna pentru o viata.Am incredere in tine.Incredere deplina.>DA!Nebuna de...legat ori de dragoste.Sint citeva rinduri din scrisorile trimise sotului meu in cursul stagiului militar si al studiilor.Ginduri de-ale mele catre el.Par rupte din povesti.Pe vremea aceea nu exista inca moda telefonului mobil.Dumnezeule,au trecut atitia ani si unde am ajuns.Elle_seb,ai atita dreptate!Si imi dau seama cit de dependenta am fost de el afectiv si uita-te la mine,dupa cite mi-a facut inca mai sint dependenta.Se mai spune ca victimele isi iubesc calaul,dar nu am crezut ca si eu sint asa.Ca voi ajunge intr-o astfel de situatie.Recitind scrisorile pe care i le-am trimis pe parcursul anilor si judecind prin prisma caracterului urit pe care a dovedit realmente ca il are,imi dau seama ca...chiar eu i-am creat prin sinceritatea mea portita de a face ce vrea.Dar mi s-a parut corect sa-i dau asigurari permanente vizind sentimentele mele.Daca stau bine si ma gindesc el nu a facut acelasi lucru.Apoi am devenit prea ocupata cu copii,casa si nu am am avut vreme de evaluari sentimentale.In sfirsit,mai scurt,pragmatic,este clar ca este necesar sa ma desprind de el.Asa cum ma cunosc si dupa cum am reactionat va fi dificil dar nu si imposibil.Din nou spun,ai dreptate Elle_seb,si eu cred ca de aici trebuie sa incep.Iti multumesc mult pentru toata atentia pe care mi-o acorzi.Si mai tin sa-ti spun ca ma bucur pentru tine,pentru situatia de echilibru la care ai reusit sa ajungi.Sa avem parte de o dupa-amiaza buna,azi!Si nu numai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Magnolia, Porumbita, va multumesc din suflet!
Multa liniste si pace tuturor!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Tu , Incognito , ai daruit frumusetea si stralucirea sufletului tau unui om care , pur si simplu , nu avea ce face cu ele , nu le-a inteles , nu le-a cunoscut , nu le-a apreciat... Nu e vina ta , si , chiar si eu , cand am trecut prin asta , am inteles cu mare dificultate ca exista oameni saraci si sterili din punct de vedere sentimental...Poate ca , de fapt , nu e nici vina lor... dar ca nu au depus nici un efort pt. a schimba aceasta stare de lucruri , este , clar, vina lor.**** Eu sunt , in primul rand , mama , sunt datoare sa-mi cresc , sa-mi educ , sa croiesc aripi si sa -i invat sa zboare , pe copiii mei, , si , daca tot am ajuns sa o fac singura ( la propriu , ca la figurat , vezi doamne , am sot), nu vad de ce ar avea cineva pretentia sa-mi cresc si sotul , ca pe un al treilea copil , dupa 14 ani de casnicie...Eu , una , nu recitesc scrisorile de care aminteai tu , pt. ca acea perioada din viata mea s-a incheiat , pentru mine , DEFINITIV!- iar acum traiesc pentru mine si pentru copiii mei. Poate ca nu e ideal , dar , ca sa incep sa fac din nou compromisuri si eforturi , ar trebui cel putin 4 ani de lupta grea din partea lui , adica exact atat cat m-am chinuit eu singura. ****Sau , cum spunea pe aici , pe undeva ,cineva , "Sa nu-ti lasi sotia singura la necazuri , ca s-ar putea sa nu o gasesti singura la bucurii".****Uite , daca vrei o ultima sugestie ( pe care o urmez si eu) , invata sa fii puternica , de la oameni ca Elle_seb , si altii , de aici , de pe DC. Sunt sigura ca soarele s-a inventat si pentru tine , si pentru mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by incognito

<Se spune ca iubirea da forta,putere,te preschimba in supraom,te supradimensioneaza.Mie mi se intimpla asta doar cind tu ma intregesti cu prezenta ta.Numai atunci sint capabila sa merg inainte si sa ma lupt pentru tot.><E necesar sa-mi oferi siguranta.Si eu iti voi oferi,la rindul meu,siguranta.><Ceea ce simt pentru tine este special.Nascut in timp.Dragoste ce cred va tine o vesnicie,chiar de-ar fi prin absurd vorbind,ca noi doi sa nu fim impreuna pina la capat.><Adevarul este ca te iubesc mai mult decit sint dispusa sa accept si sa recunosc.><Esti atit de rece uneori incit pari indiferent.Eu te iubesc neconditionat si nu vreau decit ca tu sa fii sincer cu tine insuti si cu mine.Caci asa cum tu ai nevoie de dragoste,atentie,intelegere,apropiere si daruire,asa simt si eu.><Dragostea mea pentru tine amplificata de dragostea ta pentru mine...-si cred ca astfel relatia noastra este invulnerabila si puternica.Atita vreme cit vom fi impreuna.><Iti doresc sa ai intelepciune si rabdare,si de altfel imi doresc sa am intelepciune si rabdare in incercarea noastra de a fi impreuna pentru o viata.Am incredere in tine.Incredere deplina.>DA!Nebuna de...legat ori de dragoste.Sint citeva rinduri din scrisorile trimise sotului meu in cursul stagiului militar si al studiilor.Ginduri de-ale mele catre el.Par rupte din povesti.Pe vremea aceea nu exista inca moda telefonului mobil.Dumnezeule,au trecut atitia ani si unde am ajuns.Elle_seb,ai atita dreptate!Si imi dau seama cit de dependenta am fost de el afectiv si uita-te la mine,dupa cite mi-a facut inca mai sint dependenta.Se mai spune ca victimele isi iubesc calaul,dar nu am crezut ca si eu sint asa.Ca voi ajunge intr-o astfel de situatie.Recitind scrisorile pe care i le-am trimis pe parcursul anilor si judecind prin prisma caracterului urit pe care a dovedit realmente ca il are,imi dau seama ca... chiar eu i-am creat prin sinceritatea mea portita de a face ce vrea.Dar mi s-a parut corect sa-i dau asigurari permanente vizind sentimentele mele. Daca stau bine si ma gindesc el nu a facut acelasi lucru.Apoi am devenit prea ocupata cu copii,casa si nu am am avut vreme de evaluari sentimentale.In sfirsit,mai scurt,pragmatic,este clar ca este necesar sa ma desprind de el.Asa cum ma cunosc si dupa cum am reactionat va fi dificil dar nu si imposibil.Din nou spun,ai dreptate Elle_seb,si eu cred ca de aici trebuie sa incep.Iti multumesc mult pentru toata atentia pe care mi-o acorzi.Si mai tin sa-ti spun ca ma bucur pentru tine,pentru situatia de echilibru la care ai reusit sa ajungi.Sa avem parte de o dupa-amiaza buna,azi!Si nu numai!




Cred ca fraza asta este reprezentativa. Si exact asta se intampla cu unii oameni: cand primesc sufletul tau pe tava considera de cuviinta ca pot face ce vor din el. Eu nu am facut asta. Pot spune ca asta-i o defectiune a mea, emotional vorbind si nu-mi sta in putere sa schimb asta. Niciodata nu mi-am pus sufletul pe tava nimanui. Nu am putut, efectiv, sa las niciodata garda jos complet. Oricum, chiar si asa, tot mi-am luat-o in barba, cum se zice. Insa faptul ca n-am lasat garda jos m-a scutit de alte suferinte mai mari.

Edit pt. completare:
Asa cum spune Magnolia, exista oameni saraci si sterili din punct de vedere sentimental si de aici pleaca toate relele intr-o relatie.
Magnolia, nu-ti stiu poveste, insa deduc ca este una asemanatoare cu cele expuse aici. Iti doresc putere multa sa reusesti sa faci cum consideri tu ca este mai bine pentru tine si pentru copiii tai!

Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annmary77 spune:

Incognito , imi pare rau ca treci prin starea asta. Si eu am avut, chiar mai am perioade in care vad totul in negru. Incerc sa le depasesc gandindu-ma la cum vreau sa fie viata mea de aici incolo. Si incerc in fiecare zi sa cate putin din lucrurile care sa ma aduca mai aproape de aceasta nazuinta. Nu stiu sincer cum o sa evolueze povestea ta dar... mie una sotul tau mi se pare prea indiferent la zbuciumul tau. Eu una am incetat sa mai caut raspunsuri, am incetat sa-mi mai pun intrebari. Incerc sa fac ca fiecare zi sa aiba bucuria ei, cat de mica. Desi am fost de acord ca sotul meu sa se mute inapoi in casa noastra suntem in continuare separati. Pentru ca eu consider ca am luptat indeajuns pt casnicia noastra.Pentru ca nu eu am gresit,nu eu trebuie sa indrept lucrurile.Nu am facut inca lucruri drastice, cum ar fi sa intentez divortul. M-am gandit sa-i dau timp sa incerce sa repare (asa cum a spus) ce a stricat prin aventura lui stupida. Sincer nu stiu daca o sa mai reuseasca sa lipeasca bucatile la loc, dar mi-am zis ca merita o sansa.Una ,nu mai multe. Asta pentru ca a reusit sa ma convinga ca vrea cu adevarat sansa asta.Dar o sa redevenim o familie doar in momentul in care o sa consider ca acesta e adevarul nu un spectacol in fata celorlalti. Incearca sa te detasezi, sa iti impui sa devii indiferenta la actiunile lui. Acum vezi tu, daca stii cu siguranta ca acel prieten este cel care i-a facilitat intalnirile cu ea, iar el continua acea prietenie desi tie iti face rau......Sincer nu nivelul profesional iti da calitatea de om .Sunt oameni care traiesc in canale si care s-ar opri sa te ajute, asa cum pot ei,si oameni educati cu licente in buzunar care trec mai departe.Nu lasa sa devina o tara faptul ca tu ai renuntat la fac pentru a-l ajuta pe el.Nu mai fii cea care se sacrifica.Incearca sa-ti indeplinesti putin cate putin visurile.Ale tale nu ale lui.Copii pot fi motorasul care sa te propulseze inainte.Scoate-ti sotul din ecuatie, nu mai raporta totul la el.Tu contezi cel mai mult, tu si comorile tale. Eu merg pe premiza ca daca e sa fie sa fiti impreuna veti ramane. Dar pentru asta trebuie si interes din partea lui.Si nu mai reciti scrisori vechi. Nu-ti fac decat rau,mai ales daca sunt de la inceputul relatiei voastre.Atunci totul ti se parea minunat, dar nu existau responsabilitatile de acum. Eu una nu vreau ca sotul meu sa redevina cel de la inceput.Vreau sa fie cel pe care ma pot baza acum,cand avem aproape doi copii.Vreau sa mai pot avea din nou incredere in el, sa stiu ca orice s-ar intampla ar fi acolo sa ma ridice atunci cand cad. Iti tin pumnii, sper sa treci de faza asta depresiva, sa iesi invingatoare. Atat timp cat ai sufletul frumos si tu esti o persoana frumoasa.Nu lasa pa nimeni sa te faca sa crezi altceva.Sotul tau nu are decat de pierdut.
ggggggata, cred ca am scri o gramnada, dar asa m-a enervat stilulsotului tau ca nu m-am putut abtine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annmary77 spune:

Incognitosper sa nu te superi, nu vreau sa judec pe nimeni. vraeu doar sa deschizi ochii si sa privesti lucrurile frumoase din jurul tau. Sa fii impacata si fericita tu cu tine ,apoi sa poti decide daca mai poti fi fericita cu sotul tau. Daca da fff bine,daca nu gandeste-te ca undeva exista si sufletul tau pereche care asteapta sa il descoperi (sau sa te descopere)
Elle_seb sper sa ai un Paste fumos si linistit alaturi de copilul tau si sa dea Dumnezeu sa ai o multime de zile fericite de acum incolo.
De Paste eu imi voi tine in brate (mai mult ca sigur dupa cum spune doctorul) cel de-al doilea baietel. Ar trebui sa se nasca chiar atunci in prima zi de pasti si in mod sigur voi fi cea mai fericita mamica cu baietii langa mine (sotul nu incape in formula- a ajuns cantitate neglijabila. Va fi sau nu in peisaj vom trai si vom vedea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by annmary77

Incognitosper sa nu te superi, nu vreau sa judec pe nimeni. vraeu doar sa deschizi ochii si sa privesti lucrurile frumoase din jurul tau. Sa fii impacata si fericita tu cu tine ,apoi sa poti decide daca mai poti fi fericita cu sotul tau. Daca da fff bine,daca nu gandeste-te ca undeva exista si sufletul tau pereche care asteapta sa il descoperi (sau sa te descopere)
Elle_seb sper sa ai un Paste fumos si linistit alaturi de copilul tau si sa dea Dumnezeu sa ai o multime de zile fericite de acum incolo.
De Paste eu imi voi tine in brate (mai mult ca sigur dupa cum spune doctorul) cel de-al doilea baietel. Ar trebui sa se nasca chiar atunci in prima zi de pasti si in mod sigur voi fi cea mai fericita mamica cu baietii langa mine (sotul nu incape in formula- a ajuns cantitate neglijabila. Va fi sau nu in peisaj vom trai si vom vedea)



Iti multumesc, Annamary, asa sper si eu! Doamne-ajuta!
Te felicit pentru bebe ce va sa vina si iti doresc o nastere usoara si cat mai multe satisfactii de la copiii tai!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

quote:
Originally posted by Elle_seb
De Pasti vom fi doar eu, copilul meu si mama mea.
Incepe o noua etapa a vietii mele. Invierea.




Elle, ai scris splendid.
Sa ai o viata frumoasa asa cum o meriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by zenon

quote:
Originally posted by Elle_seb
De Pasti vom fi doar eu, copilul meu si mama mea.
Incepe o noua etapa a vietii mele. Invierea.




Elle, ai scris splendid.
Sa ai o viata frumoasa asa cum o meriti.





Iti multumesc, Zenon.

Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Elle, Annmary77, Incognito, ma doare sufletul cand citesc prin ce situatii grele treceti... Off, nedreapta-i viatza asta ! Si parca loveste tot in cei buni... Nu mai zic nimic ca sunteti destul de suparate voi ca sa mai pun si eu paie pe foc.... Va pup pe toate si va doresc un Paste luminos, care sa va aduca multa liniste sufleteasca si bucurii din partea celor dragi iar pentru tine, Annmary77, nastere usoara si sa fiti sanatosi si tu si bebicul tau.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput