ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un copil!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

IOANA,singura mea problema sint trompele(suficient!!!),dar va sustin pe toate si incerc sa ma documentez ca...nu se stie mai ales daca boala asta e atit de"perfida",tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Va pot da un exemplu de reusita, de aici de pe forum.KIM a avut endometrioza -si inca seriosa-un chist de 7-8 cm!-si a reusit sa ramana insarcinata natural, e drept dupa o perioada mare de asteptari. Cred ca e foarte important si rolul psihicului pozitiv.Ar trebuie poate sa nu va mai ganditi la acesta boala ca un mare bau-bau.Ea nu produce inferitilitate definitiva, ci doar scade cu niste procente bune procentul de fertilitate. Deci nu e un diagnostic batut in cuie.
Intrati pe subiectul "fibrom" sau "mamici de martie-aprilie" si veti vedea povestea lui KIM. Convinsa ca are fibrom (chistul endometriozic a fost condundat sistematic la toate ecografiile cu fibrom) a dus la capat o sarcina obtinuta natural.Abia la cezariana s-a dovedit ca nu avea fibrom, ci endometrioza(chist mare). Nu a fost usoara nasterea,poate si din vina medicilor si in absenta unui diagnostic corect, dar acum are bebitza...Si nu a facut nici un tratamet stil Diphereline, etc
Va dati seama cate femei reusesc sa ramana insarcinate (poate mai greu) si nu au stiut niciodata (pana la aparitia lapaoscopiei la scara "nationala") de acesta boala? Cred ca medicii n-ar trebui sa fie asa panicarzi in comunicarea acestui diagnostic dupa laparo.El da sanse de a ramane insarcinate, mai greu, si nu trebuie inteles ca un handicap major. Mai stiu inca o prietena care cu endometrioza dovedita laparoscopic a ramas insarcinata natural dupa FIV-uri nereuiste si ani de asteptari (avea spre 36 ani).Nu zic ca aceste asteptari sunt usoare, mai ales cand ceasul biologic ticaie nelinistitor, dar trebuie sa ganditi pozitiv, neasociind acest diagnostic cu o afectiune grava.
Asteptam si alte exemple de reusita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Da Nasha, e al naibii de perfida... eu nici macar nu aveam dureri la CM, decat f putin in prima zi, si in limite perfect normale iar restul "semnelor" au fost mai mult intuitive.
Dar asta, bineinteles, nu inseamna ca trebuie sa "ne cautam" de tot felul de semne sau sa suspectam neaparat endometrioza, la urma urmei pot fi atatea cauze de infertilitate, asta e doar o cauza posibila...
Pupici!

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

MadaS, este exact concluzia la care am ajuns eu cu endometrioza! Pana la urma, fetelor, e mana lui Doamne Doamne, mai mult decat am crede noi vreodata!
Ai fost la homeo?
Mai stiu fete cu endometrioza care au reusit, unele natural altele dupa laparo. Imi scapa acum id-urile dar unul imi aduc aminte: tanti. Cum imi amintesc, le scriu pe celelalte.

O ciudatenie: din ce am mai citit, am observat ca fetele cu chisturi endometriozice pe ovar raman mai repede insarcinate (cel putin raman) decat cele care au endometrioza imprastiata pe alte organe..s-ar putea sa spun aberatii, dar mi s-a parut evident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am endometrioza (s-a descoperit la laparoscopia exploratorie) dar trompele nu erau obturate. Si acum am 2 copii. Asa ca nu e chiar asa de grav! Curaj!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Intr-un fel e explicabil, Silvana... daca endometrioza e prezenta doar sub forma unui chist pe ovar, atunci acesta e cauterizat si gata, sansele cresc considerabil! Daca insa endometrioza este raspandita si prin jur (din pacate, este si cazul meu) atunci substantele alea nocive (prostaglandine parca?) sunt emise in cantitate mai mare, chiar daca nu au distorsionat inca organele. Ele pot impiedica foliculogeneza, sau maturarea suficienta a foliculilor, sau chiar functionalitatea trompelor (desi ele sunt in fapt permeabile, cilii nu sunt suficient de mobili ca sa ajute la transportarea embrionului catre uter, el ramane blocat pe trompa existand astfel riscul SEU)

Anya, multumim mult, chiar ne dai curaj draga mea... ai putea sa ne dai mai multe detalii? cand ai reusit sa faci cele 2 minuni? inainte sau dupa ti-au gasit endometrioza? Cat de multa au gasit?

Azi mi-a zis cineva drag sa nu ma mai gandesc, ca mai rau imi fac...dar nu pot sa ma abtin, caut tot felul de explicatii, simptome, efecte, solutii...mai ales ca diagnosticul e inca proaspat Sper sa imi treaca si sa imi vad de treburi, mai ales ca daca e sa vina bebe, pana la urma tot vine, cu sau fara endometrioza.



"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

AMELY ai dreptate si eu ma simt la fel! Caut explicatii si solutii, pentru ca la fel e recent diagnosticul si nu m-am linistit decat intr-o privinta: ca daca vrem un bebe, pina la urma, nu e imposibil. Si la mine endometrioza era in chistul de 4 cm si au trimis camasa chistului la analiza. Dar ma simt mai bine, pentru ca am aflat ca se poate! Am ramas uimita de cat de multe fete au avut asa ceva si va multumim enorm, fetelor, pentru exemplele de reusita.
Pentru mine cel putin acesta este cel mai bun medicament.
ANYA multumesc pentru incurajari! Ai doi copii , desi ai fost diagnosticata cu endometrioza! E cea mai buna veste pe ziua de azi si lasa-ma, te rog, sa te FELICIT !
SILVANAPOPOVICI am aflat despre tine intrand pe la pacientele dr.Tutunaru si i-mi pare rau ca si tu esti in aceeasi situatie cu mine si Amely! De cand stii ca ai endometrioza? Si ce ai facut ca sa te tratezi? Am multe intrebari sa-ti pun,scuza-ma ca te intreb despre toate odata! O sa-ti spun si eu mai multe despre mine, daca te intereseaza si ce intentionez sa fac pentru a veni cat mai repede bebe.
MadaS multumesc ca ai adus o raza de soare si tu prin exemplul prietenei tale care a reusit! E uimitor cum Dumnezeu ne ajuta sa ne implinim visul, in ciuda tuturor piedicilor! Vreau sa spun, ca deja, nu ma mai gandesc la boala asta, ca la un handicap! Va multumesc din suflet fetelor !
NASHA_4AS daca ai trompele infundate (presupun ca ai facut HSG si acolo ti-au descoperit acest lucru) nu faci nimic? De exemplu: perfuzii sau instilatii, laparoscopie? Pentru ca, daca nu faci nimic ele nu se desfunda de la sine si trece timpul degeaba! Eu recomand tuturor fetelor carora li s-a propus laparoscopia ca metoda de investigatii s-o faca linistite, ca nu doare si dupa asta vor sti sigur motivul infertilitatii lor! Curaj fetelor! NU LASATI PE MAINE CE PUTETI FACE AZI!

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

PITICUL multumesc pentru sustinere! Esti o dulce ca deobicei! Ma bucur ca ai devenit atat de optimista si cred ca nu sunt singura care observa acest lucru! Mult succes si tie i-ti doresc in implinirea visului tau drag !

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

IOANA,am facut 3 hsg,3luni de instilatii cu cite 3"sedinte" si laparo
mai ramine fiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

IOANA1971 scuza-ma ca am sarit peste mesajul tau! Deci si tu treci prin aceleasi probleme ca si noi! Stai linistita, ca va veni soarele si pe straduta noastra! Tu faci tratamentul cu Diferelline? Bravo pentru curaj si daca tu singura consideri ca va fi bine dupa ele, inseamna ca asa va fi ! Eu nu prea vreau sa-mi blochez sansele pentru trei luni, eu cred ca mai aman tratamentul si poate, poate vine bebe intre timp! Asta sper eu! Cum te simti de la injectia aceea? Ti-a mai venit menstruatia? Sunt curioasa pentru ca nu am luat decizia finala, de a nu face, inca! Am doar 4 zile de la operatie si o sa iau o decizie, dupa ce o sa mai cer si parerea altui medic! Mult succes in implinirea visului tau si astept vesti de la tine!

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput