Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Buna fetele!
Miro pentru tuse, daca nu a trecut inca cu atatea retete uite inca una: miere de albine, intr-o canita frecata cu zeama de lamaie, se papa seara la culcare, dupa care nu mai mananci, bei nimic. Garantez pentru multe ore de somn linistit.
Mio75 pot sa iti spun ca mai este o fumatoare pe aici, chiar daca ma stradui din rasputeri sa le reduc la 5 pe zi, trebuie sa marturisesc ca nu prea reusesc. Parca de ciuda imi este chiar pofta de tigari, dar acum, adica de azi tati a decis ca mi le numara, ca mi-am luat lumea in cap (adica 8-9 tigari pe zi). Doctorita ginecolog mi-a zis sa ma las, dar daca nu pot, nu mai mult de 5/zi. Asa ca ne luptam.
Maine ma duc la control, sa il vedem pe bebe, analizele par bune la prima vedere (in grafic), dar sa vedem ce zice si tanti doctor. Sa speram ca maine ma laud si eu cu un bebe strumf care nu are stare si creste mare sanatos. Pana atunci va doresc asta la toate si va pupic.

Laura si bebe strumf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Lavinia P spune-mi te rog unde mergi la control la doctorita Mihalceanu? In centru, la spital, unde? Oricum ma bucur tare ca esti bine si problemele s-au redus semnificativ. Cat despre serviciu, incearca sa nu te stresezi ca nu merita.
Pupici!

Laura si bebe strumf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mio75 spune:

Bun inceput de saptamana dragutzele mele
Referitor la discutia cu anuntarea conducerii firmei unde esti angajata- fiti foarte atente ca numai daca anuntati conducerea in scris si atasati buletinul medical care poate fi si de la medicul de familie (care sa adevereasca ca sunteti insarcinate), are relevanta, altfel ei pot invoca, ca nu au fost anuntati si va pot da afara pe diferite alte motive DAR daca ii anuntati asa cum v-am spus, conform Codului Muncii nu au voie sa va mai desfaca contractul de munca pentru absolut nici un motiv!!!!!!!!!

Studiati legislatia ca e destul de buna . Vedeti cum e cu concediul prenatal (pt.sarcina)si cu cel de lauzie OUG 158/2005 actualizata art.23 - sunt 126 zile in total , 63 si 63( ele putand fi si compensate pana la un anumit nivel, respectiv sa ramana din cel de lauzie minim 42 de zile )Prenatal -inainte de nastere, lauzie -dupa nastere.
Dupa concediul de lauzie se intra in concediul de crestere a copilului.(Si despre asta putem vorbi daca vreti ca vad ca deja ati discutat o parte- Mirona imi placi ca deja esti la curent cu modificarile legislative)
Pt.cele doua concedii de la art.23 ce le-am aratat, gravida beneficiaza de o indemnizatoe de 85% din media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pt.concedii si indemnizatii din ultimele 6 luni. ATENTIE : daca aveti mai malte contracte de munca, nu ezitati sa cereti angajatorului indemnizatia de la fiecare loc de munca. Poate tine ca legea e interpretabila.
Nu mai am timp sa scriu acum dar, daca va intereseaza ceva intrebati-ma ca eu le-am studiat bine pe toate astea (mai ales ca sunt consilier juridic la mai multe societati, asa ca ...)

Mioara 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

merci Mioara, merci ... iaca avem multe dileme.
Poate reusesti tu sa ne lamuresti.
Intrebarea mea de 10 puncte ar fi:
daca nasc in 2006 ce indemnizatie iau? Cea de 8 mil. ce se da pana la finele lui 2006 sau cea de 6 mil. ce se va da din 1 ian 2007?
Merci de pe acum.
Cealalta dilema a mea ... deja mi-ai rezolvat-o ... voiam sa stiu procentul din salar pe care-l voi lua in pre/pos-natal. Daca mai am voi apela cu incredere.
Merci mult.




Miro13+
am o nepotica talentata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

ce noroc pe capul vostru !
In Spania concediul de maternitate e numai 4 luni.
Se plateste 100% ultimul salar, dar numai 4 luni.
In schimb medicul de familie poate sa-mi dea concediu medical pana la sfarsitul sarcinii daca-i nevoie, nu afecteaza concediul de maternitate, si se plateste cam 85% din salarul normal.
off, numa 4 luni Cu 4 luni unde-mi las eu bebele ? la cresa nici nu ma gandesc. Aduc pe mama si-o facem bona

Va pup fetele
Dbunny11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:



buna...super ca avem cui sa adresam intrebarile care ne pot lamuri.
chiar am niste intrebari....

pupici pe burtici




quote:
Originally posted by mio75

Bun inceput de saptamana dragutzele mele
Referitor la discutia cu anuntarea conducerii firmei unde esti angajata- fiti foarte atente ca numai daca anuntati conducerea in scris si atasati buletinul medical care poate fi si de la medicul de familie (care sa adevereasca ca sunteti insarcinate), are relevanta, altfel ei pot invoca, ca nu au fost anuntati si va pot da afara pe diferite alte motive DAR daca ii anuntati asa cum v-am spus, conform Codului Muncii nu au voie sa va mai desfaca contractul de munca pentru absolut nici un motiv!!!!!!!!!

Studiati legislatia ca e destul de buna . Vedeti cum e cu concediul prenatal (pt.sarcina)si cu cel de lauzie OUG 158/2005 actualizata art.23 - sunt 126 zile in total , 63 si 63( ele putand fi si compensate pana la un anumit nivel, respectiv sa ramana din cel de lauzie minim 42 de zile )Prenatal -inainte de nastere, lauzie -dupa nastere.
Dupa concediul de lauzie se intra in concediul de crestere a copilului.(Si despre asta putem vorbi daca vreti ca vad ca deja ati discutat o parte- Mirona imi placi ca deja esti la curent cu modificarile legislative)
Pt.cele doua concedii de la art.23 ce le-am aratat, gravida beneficiaza de o indemnizatoe de 85% din media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pt.concedii si indemnizatii din ultimele 6 luni. ATENTIE : daca aveti mai malte contracte de munca, nu ezitati sa cereti angajatorului indemnizatia de la fiecare loc de munca. Poate tine ca legea e interpretabila.
Nu mai am timp sa scriu acum dar, daca va intereseaza ceva intrebati-ma ca eu le-am studiat bine pe toate astea (mai ales ca sunt consilier juridic la mai multe societati, asa ca ...)

Mioara 14+




dolores 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

luciaro:salut! ce ma bucur ca mai apar constancence pe listuta noastra...bine ai venit si sa dea Dumnezeu sa faci un sanatos si frumos.se cam aseamana situatiile noastre....constanta , 2 sarcini pierdute, dr Tutunaru si acum .... ti-a prescris si tie tratamentul de sustinere cu magne b6 ,utrogestan ,pregnyl si acid folic?dc da, pe ce perioada ti l-a recomandat ? eu am uitat sa il intreb si mi-e cam jena sa il sun doar pt atat.eu am mai redus din utogestan pt k imi este groaznic de rau cand iau 4 ovule, dar si din magne b6 k le vomit.sper sa nu il afecteze pe bb al meu, k nu mi-as ierta-o niciodata.multa sanatate si sarcina usoara

Madalina 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Madaluta,

Multumesc de urari. Deci si tu tot la dr. T mergi?

da, si mie mi-a dat tratament de sustinere... adevarul ca si eu am din sapt 9 am niste greturi... dar nu stiu daca e neaparat de la Magne B6 sau de la Utrogestan, pt ca pe astea le iau de la 5 sapt (cate 4/zi, iar Utrogestanul vaginal...).

Eu deocamdata am intrerupt doar Pregnylul, pt ca pe 22 mai voi face triplu test si ca sa nu influenteze rezultatul trebuie sa intrerupi Pregnylul macar cu 2 sapt inainte... restul le iau in continuare, mai vedem pe 22 mai (cand voi avea deja 14 sapt) cand ma duc la el cu echo morfologica de la Iosup ce-mi zice...

Lucia12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua mamici!
Eu teoretic am 8 saptamani de sarcina, practic la ecografie se vede cum creste sacul gestational dar bebe nu...
Am facut doua ecografii la Medlife la Chitescu, dar as vrea sa ma duc sa-mi fac o ecografie si la altcineva ...nu as vrea sa fac chiuretaj pana nu e 100% sigur.
Voi la cine faceti/ati facut ecografiile (nu la medicul ginecolog, numa' ecografie, fara consult)?!
Sarcini usoare si bebei sanatosi si voiosi!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna, fetelor!
E placut sa vorbesc din nou cu voi, in sfarsit!
La mine se cam schimba datele problemei,la modul ca sunt pe cale sa imi schimb spitalul, moasa, doctor sau ce-or mai fi ei pe acolo.
Vad ca ati discutat despre creme antivergeturi. Eu folosesc una, cu ulei de palmieri si unt de cacao si e speciala pt gravidute. Se numeste Palmer's Massage Lotion for strech marks. Nu stiu daca se gaseste si in Romania, insa aici am luat-o din magazine de specialitate, si e in jur de £15.
Of,mi-a fost rusine sa va spun pana acum aci, insa si eu fumez, ce-i drept nu mai mult de trei tigari pe zi, si doar in cazuri exceptionale un pic mai mult, adica ,sa zicem , 5 tigari pe zi.Presiunea de aici si stresul nu prea ma lasa sa fac excese de vointa. De fapt, nu prea cred ca am asa ceva, cand e vorba de fumat. Rusinica!!!!!!!! stiu, insa asta e.
Cu sportul ,stau bine. Inot in fiecare zi, aproape, si am inceput sa si alerg un pic.Ma simt super bine. Nu mai am greturi de nici o culooare, nu ma mai dor sanii de loc,insa uneori se cam umfla burtica asta a mea, de stau si ma intreb daca oi avea doar 11 saptamani si nu mai mult.
Mi-am imbogatit un pic garderoba de graviduta,cu niste topuri foarte dragute.
Of, cu spitalul asta, astia chiar vor sa fac criza de isterie. Oricum, am fost ieri si am facut un tur la spitalul Portland din Londra, si am ramas foarte impresionata. Este cel mai mare spital particular pt maici si copii din UK, sarviciile sunt super complexe si de calitate, grija pe care ti-o acorda este incomparabila cu cea din spitalele de la stat,insa si preturile iti provoaca asa, o crestere brusca a tensiunii arteriale. Eu am nascut si prima fetita in clinica particulara, dar nu in UK, insa preturile de aici efectiv te dau pe spate.Daca nu ma hotarasc pt spitalul asta, din cauza ca este extrem de scump, cu certitudine o sa caut alt spital particular, pt ca imi e rau cand vad ignoranta celor de la stat de aici.
Va pup, fetele, si mai revin .


11+


cristina lutac

Mergi la inceput