Dr. Tutunaru (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Monnica ti-am raspuns la mail. Sorry dar am fost plecata din Bucuresti si abia ieri m-am intors. De durut cand mi-a desfacut cerclajul m-a durut nene. Era sa lesin pe acolo, ce sa mai, o intreaga poveste. Acu nu vreau sa te sperii, am inteles ca de obicei e floare la ureche, dar pe mine m-a durut rau. Noroc ca nu dureaza mult, hast cu foarfeca si gata! Dar eu l-am avut legat de 2 ori si in plus m-a durut si cand mi-a recoltata aia ptr analizele de la 35 sapt ( streptococ si secretie). Asa ca....
Mie mi l-a desfacut la 38 saptamani, adica pe 8 decembrie, si am nascut taman pe 15, si asta ptr ca mi s-au rupt membranele, ca daca era dupa colul meu..nasteam peste 3 ani
Pupicei si nastere usoara

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 4 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Madau, multumesc mult. Am primit mailul.
Pe mine m-a durut putin cand mi-a recoltat pentru streptococ dar depinde, zic eu, si de asistenta.
Ma gandeam eu ca trebuie sa doara si desfacerea asta! Eu am colul "bleg", cum s-a exprimat T, si sper din tot sufletul sa nasc pana pe 1 iunie. Nu ma atrage deloc posibilitatea de a naste fara T.

Steluta, stiu sigur ca este plecat pe 1,2,3 si 4 iunie.


Monica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

nu cumperi trusa de epidurala, are anestezistul. i-o platesti lui.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am cumparat trusa ptr ca nu aveau nici in spital si nici anestezistul. Asa ca pentru siguranta mea, am preferat sa nu ma las in voia sortii. Bine, ca m-a mai pus T sa cumpar si manusi, branule, perfuzoare si altele, asta e partea a doua, dezavantajul de a naste la sfarsit de an, cand s-a terminat si bugetul si materialele

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 4 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna seara

In sfarsit imi fac si eu aparitia; vam avut un program infernal in ultimele 3 aptamani: delegatie la Cluj, scoala de soferi si examen pentru carnet (pe care l-am trecut azi, si eu si sotul meu; peste o saptamana luam masinuta din fata firmei si am scapat de statul in picioare in metrou), cursuri de specialitate. Incerc sa nu ma stresez din cauza programului si sa privesc partea plina a paharului: atat timp cat ma simt bine, activitatea imi mentine tonusul ridicat.

In rest, totul este bine la noi. Bebe devine pe zi ce trece tot mai activ, iar burtica creste in "etape" (cand am impresia ca nu mai creste, cand se modifica parca de la o zi la alta); peste o saptamana avem a doua echo morfologica (prima a iesit "beton" dupa cum spunea T). Iar analizele la toxo si cmv se mentin in continuare negative (nu am imunitate si le refac periodic). Parca nu imi vine sa cred ca am ajuns deja la jumatatea sarcinii.

Salutari tuturor

Adriana 19+
Vine barza
Varsta bebe

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Fetele, voua unde v-a recomandat dr. T sa va faceti analiza pt streptococ B si cultura de col? Si de cite ori ati facut analizele asta pina la nastere?

Mie mi-a recomandat Medicover, dar oare acolo se recolteaza mai cu atentie avind in vedere starea noastra?



28+ meu drag
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Madyn, chiar astazi am fost sa-mi recolteze cultura de col. Eu am fost la IDS, de pe Calea Dorobantilor nr 58. Rezultatul e gata peste o saptamana. Insa e mai bine sa suni ca sa vezi exact cand se fac recoltari. Luni cand am ajuns acolo mi-au spus ca nu fac recoltari deoarece nu au instrumente sterile (deh, era dupa zilele de weekend). Astazi programul a fost intre 12-16. Pretul 230.000 de lei, cred. Eu am vrut sa fac si pt secretie vaginala si m-a costat 480.000 lei.

Am inteles ca la Medicover de la Spitalul Colentina, operatiunea de recoltare este cam dureroasa. In schimb despre centrul de pe Calea Plevnei, am auzit cuvinte de lauda. La aceste centre, rezultatul e gata in 10 zile.

Succes,
Steluta 34s+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Intrebare ...se mai umbla la col la 7 luniUnde ati facut analizele de 28 de sapt ...ca habar nu am unde sa ma duc .mai am timp 4 sapt sa ma gindesc dar sint in dubii.


Monica 24 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Pe mine m-a trimis in mod expres la Medicover, mi-a spus ca in ei are incredere. Eu am facut initial aceasta analiza in Pitesti si a rezultat ca am o serie de stafilococi, etc. Cand a vazut T rezultatul m-a trimis la Medicover fiind convins ca nu am nimic si a avut dreptate.
Am facut pana acum de 3 ori aceasta analiza: o data la Pitesti, cand nu s-a pus si apoi la 28 sapt si la 36 sapt.
Si la 28 si la 36 sapt am fost la Medicover Plevnei cu mare frica fiindca citisem pe net ca fetele au avut sangerari dupa aceasta recoltare. Am rugat-o de fiecare data pe asistenta care mi-a recoltat sa aibe grija, dar chiar am insistat fiindca mi-a fost tare frica sa nu patesc ceva. Pot spune ca nici nu am simtit cand mi-a facut recoltarea.

Analiza pentru streptococ B + examen secretie vaginala m-a costat 66,6 lei.
Trebuie facuta aceasta analiza fiindca streptococ-ul B poate face foarte mult rau inclusiv ruperea prematura a membranelor.

Sper ca am fost suficient de explicita.
Va pup

Monica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by Monique_new

Intrebare ...se mai umbla la col la 7 luniUnde ati facut analizele de 28 de sapt ...ca habar nu am unde sa ma duc .mai am timp 4 sapt sa ma gindesc dar sint in dubii.



Monica dupa cum vezi eu sunt in luna a 8-a de sarcina, si se pot face analize la col. Mai mult, eu chiar am avut colul scurt si moale. Nu stiu daca pentru analizele de 28 de saptamani te referi la aceasta cultura de col sau si cele de sange. In raspunsul meu precedent am scris unde o poti face pe cea pentru col. Pentru analizele de sange, te duci la medicul de familie care iti da o trimitere la un centru cu care lucreaza. Acestea sunt gratuite (sau cel putin eu nu le-am platit).

Sarcina usoara in continuare!!!



Steluta 34s+.

Mergi la inceput