Dr. Tutunaru (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Nicoleta LA MULTI ANI!!!

multa fericire iti dorim noi cele 2 strumfitze care te iubim!



distractie placuta maine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Multzam!


Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Fetelor credeti ca pot sa-l sun pe dl. dr azi ...fiind duminica ...so supara???Am o durere care mi-e teama sa nu fie apendicita si nu stiu ce sa fac

Monica 23sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Clio e ziua ta? In cazul asta LA MULTI ANI CU SANATATE SI FERICIRE!!!!
Pupici de la mami si piticutza
Monique suna-l, ce daca e duminica? Nu cred ca se supara.
Pupicei

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 4 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Da, Madau, mai imbatranesc cu 1 an, adicatelea ajunsei la 28!Multumesc mult!
Monique, suna-l daca simti ca ceva nu e in regula!


Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Am si eu doua intrebari:
Prima ar fi legata de IR-uri. La eco morfologica vineri am avut valori foarte mari, dar este foarte pobabil sa fie si din cauza ca eram obosita de la drum. Dr T m-a chemat luni la cabinet, dar sincera sa fiu nu ma simt in stare sa fac un drum la Bucuresti asa de curand. Sa ma odihnesc un pic sau e indeajuns de grav incat nu mai suporta amanare?
Ar trebui sa ma duc saptamana asta si pentru concediu medical pe joi-vineri, deci e foarte obositor. Sa stau pana atunci sau sa ma duc luni?
A doua problema a mea este legata de concediul medical.Magg, spune-mi si mie cum ai procedat. Trebuie sa iau ceva de la spital (o adeverinta banuiesc) cu care merg unde? Si mai ales comisia la care trebuie sa merg trebuie sa fie din Bucuresti unde merg la spital sau din Pitesti unde stau? Cam care ar fi pasii?
Multumesc.
Tanima 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Fetelor,

Cui ii trebuie o cutie de Pregnyl de 5000? Eu l-am cumparat si apoi am aflat ca nu mai am nevoie de el, trebuie sa-l intrerup ca sa pot face triplu test. Asa ca daca vreuna din voi are nevoie, raspundeti aici sau trimiteti-mi PM, ajung destul de des in Bucuresti.

Lucia12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Tanima,
Da, cu IR-urile poate fi o problema serioasa,e posibil ca T sa iti dea tratament - depinde de valori, eu stiu ca Pregnylul injectabil poate fi utilizat uneori pt aceasta problema. Numai ca sunt mai multe de luat in calcul,nu numai IR-urile, cum e crescut bb, etc. Eu am avut Ir mare pe stanga la 14 si respectiv 20 de saptamani, dar bb fiind in grafic, nu am primit nimik special in afara schemei de tratament obisnuite (adica MagneB6, BioMarin). Fiind anemica cu state vechi, am luat si BioMulti , sunt facute de aceeasi firma ca si cea care face BioMarinul si mai ieftine decat Materna...
De ce nu il suni pe T daca nu poti face drumul, poate ii poti trimite cumva faxata/scanata ecografia sau poti combina drumul pt concediu cu drumul la el...Sau poate e suficient sa mearga sotul cu ecografia la Buc, eu stiu, depinde f mult de ce vrea sa te vada...

Tu deja ai depasit 90 de zile de medical? Pt ca numai atunci se intra in comisie!!! Asica eu am avut aceasta problema (cu comisia) undeva prin luna a sasea de sarcina, in conditiile in care stau acasa din luna a doua...
In fine, daca esti in situatia asta, pot sa iti zic cum am procedat eu:
- Poti sa mergi la policlinica de care apartii cu domiciliul/serviciul sau fiind urmarita de un medic de la Elias poti merge la policlinica nr 10 de pe strada Washington (e in zona Victoriei).Ultima varianta este absolut superba, pacat ca am descoperit-o dupa ce am fost la policlinica din sectorul 6, unde am dat de oameni hotaratzi, veniti de la 5 dimineatza la rand la comisie, care dupa ce m-au trecut pe o lista de 'asteptare" - eram a 14 persoana, m-au pus la curent cu afectiunile lor. (uite asa am petrecut eu, gravida cu risc, cateva ore in frig si mizerie in compania unui TBC-ist....
la policlinica 10, pe langa faptul ca de obicei nu e nimeni, doctorul este super dragutz. Singura info pe care o intreba e daca am baiat sau fata...In fine, pasii pt medical cu comisie sunt urmatorii:

- internare
- externare elias + bilet trimitere catre comisie
- mers "comisie" - e de fapt un medic - si luat aprobare
- revenit cu aporbarea la elias pt concediu
- mers cu concediu la doctorul de familie pt vizare
- dus concediul la locul de munca
Ar mai trebui mentionat ca la internare iti trebuie adev. de la locul de munca cum ca esti salariata si nr de zile de concediu pe care l-ai efectuat pana la data respectiva.

Magg cu Nichita 36 de s+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

FETELOR L-AM SUNAT PE TUTUNARU DUMINICA SI M-A TRIMIS LA CAMERA DE GARDA LA ELIAS.BINE CA NU MA MAI DUREA NIMIC DAR M-AM DUS.
ACOLO AM DAT DE UN REZIDENT CARE VROIA SA-MI FACA CONTROL CU VALVE IN 23 DE SAPT....OARE E NORMAL???? ORICUM AM REFUZAT SI MI S-A FACUT ECOGRAFIE DE ACOLO A FOST BINE SI EL AMABIL.NU STIU EXACT CUM SE NUMESTE CONSTANTIN/CONSTANTINESCU CEVA DE GENUL ASTA. M-A VAZUT SI UN CHIRURG SI M-A INTREBAT CE CAUT ACOLO.PINA LA URMA NU AVEAM NIMIC. Cica impinge bb in toate organele si poate sa fie ceva de la colon sau sa vad daca nu o fi vreo infectie urinara.

Oricum am aflata ca bb are 500 gr si ca am placenta cam joasastiam eu ceva dar speram sa se mai ridice.
Ma rog pina la urma au fost amabil.

Mamicile care au avut placenta joasa puteti sa-mi spuneti mai multe....necesita cezariana obligatorie daca nu se ridica?????

Pupici la toate burticile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cata_adr spune:

Neatza fetelor,
nu am mai scris demult, dar de citit va citesc sa stiti.

Monique_new - si eu cand am fost la eco 14 sapt. aveam placenta mai jos inserata. Dr. Iosup mi-a zis sa stau relaxata, sa nu fac efort fizic pt. ca are tot timpul sa se ridice. Nu mi-au zis sa stau la pat, am fost si la serviciu, adica viata a decurs normal. Abia, dupa 28 sapt. daca nu s-a ridicat se impune cezariana. Asa ca, stai linistita, o sa fie totul ok.

tanima_i2002 si eu am IR-urile crescute...de fapt cel stang. Cauza ar fi tot stresul, la mine, primele 3 luni au fost super agitate. Si o prietena de-a mea, la fel le are si ca si ea si eu continui Pregnylul. Culmea ca la ea s-au miscsorat valorile. Eu inca nu stiu ca nu am fost la eco..o sa ma duc la 20 sapt. si voi afla. Oricum, trebuie sa ma gandesc ca o sa fie ok, eu asa simt pt. ca m-am relaxat foarte mult de cand lucrurile au intrat in normal.
Daca nu te poti duce la cabinet suna-l si ii spui valorile prin telefon. Eu asa am procedat..l-am sunat, i le-am spus si mi-a zis sa continui cu Pregnylul pana in sapt. 20 cand ma duc iar la Iosup!!!
Sper sa-ti fie de folos!!!

Pupicei la toate..ma duc la treaba

Cata + puiutul din burtik :)
17+
----------------
You really can change the world if you care enough!

Mergi la inceput