Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (52)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

tania si nonet multumim de aprecieri! Sa traiasca Maya crestina!!!! Tania, chiar voiam sa intreb de tine.

mandy am reusit pana la urma sa o trecem pe Nati pe pasaportul lui Virgil.

Se pune ulei in supa 1 lingurita la 100 ml de supa, la sfarsit de tot, si nu se fierbe. La fel, nici untul nu se fierbe pt ca se distrug vitaminele din el.

Eu supa dupa ce o pasez o mai dau un clocot, apoi o pun intr-un bibe Avent 100 ml (ca tot nu-l folosesc la altceva), adaug o lgrt de ulei de masline (de porumb sau de masline pt ca au in cant mare grasimi nesaturate; in lipsa lor merge si de floarea soarelui) si amestec cu lingurita Nataliei, oparita in prealabil.

Si pun zarzavaturile in apa clocotota, e mai bine asa. (mineralele raman in zarzavat, nu in zeama) Iar consistenta e apropiata de cea a marului ras, practic imi rezulta mai mult un piure de zarzavat. Nu sunt adepta zemei (zamii?) chioare.

Feli multumesc de invitatie! Dar incerc sa ma abtin ca n-aaaam tiiiimp.

mamici inca alaptatoare cum va mai descurcati cu lapticul? Eu am renuntat la orice ceaiuri sau alte stimulente, pun fata la san de cate ori cere si vad ca lapte vine. Ii dau sa suga si la sfarsitul celor doua mese diversificate si vad ca-i bine.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania daaa, a fost fun la botez, m-am simtit bine si relaxata, toate pt care m-am stresat atata inainte s-a dovedit ca s-au rezolvat de la sine (gen cine cu cine la masa, ce-o sa converseze, etc).

Andaaaaaaa mersi pt cofetarie, a fost f bun tortul dar mi-a parut rau ca nu m-am bagat la "Fantezie" ala combinatie cioco cu diplomat - piersica, s-au nimerit la botez cei la nunta carora am mancat tortul ala de mi-a placut la nebunie si s-a dovedit ca de asta era vorba.

meems si eu incerc la fel!
mandy pana la urma am trecut copchilul pe pasaport nou si nu a costat nimic in plu fata de pasaportul nou. Daca il treci pe unul existent nu stiu cat costa.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Na, pana la urma tot n-am scapat de plansete dupa vaccin si nici de febra...nici de trezitul noaptea. Astazi dimi avea 38 febra dupa aia i-a scazut la 37 pe la 11 dar acuma parca iar e caldut. Da' nici nu ma mir, caci dupa ce ieri l-a durut atat de tare piciorul incat a renuntat la intoarcerea pe burta, acuma nu mai conteneste, se intoarce non-stop, dar prostutul nu stie sa se rostogoleasca inapoi. A reusit de cateva ori dar partea asta nu prea mege.

Mai, sa vedeti ce am patit eu acu' doua zile cand am intrat in farmacie pt. Paracetamol pediatric...Las caruciorul afara cu bb in el, nu cred ca m stat inauntru mai mult de 3-4 minute, cand ies afara gasesc in carucior-mai bine zis in manutele lui Kriszti o bucata de miez de paine sau chifla, nu stiu ce a fost si farame imparstiate in carucior. Kriszti tacticos se pregatea sa bage miezul acela uscat in gura. Nu-mi venea sa imi cred ochilor...deci atentie cand lasati carutul cu bb cu tot pe undeva xa se intampla tot felul de minuni.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Buna ziua la toate mamicile si la multi ani bebeilor care s-au nascut intr-o zi de 5!

CristinaNegara, nici eu nu i-am dat cu nimic la urechiuse si nu s-a intamplat nimic.

si eu pun ulei de masline in supita, o picatura inainte de a stinge focul. cand nu s-o mai putea ulei de masline, trecem si la cel de floarea soarelui, ca n-o fi foc.

mai mamici, io azi am facut pentru prima data branzica pentru masa de 10-11 ca s-a plictisit saracuta de mar+cereale si am zis sa mai schimbam meniul. i-am facut din lapte praf+calciu lactic si i-am pus si putina banana. NU I-A PLACUT DELOOOCCC! ce-i drept, nici mie nu mi-ar fi placut...oribil gust - branzica din lapte praf, auzi!
si atunci m-am gandit eu: DA' BRANZICA DIN LAPTE DE VACA, MULS DIRECT DE LA TATA VACII, ARE CEVA??? bineinteles, fiert in prealabil. ce ziceti? va dati cu o parere? eu cu asta am crescut si cat sunt acum in vacanta la mama, sa profit de situatie si sa manance si fata mea ceva branzica buna ca dupa aia in Bucuresti nu mai pupam noi naturaleti din astea, decat ce ne ofera magazinele.

referitor la oala de presiune, eu va intreb de ce va trebuie un ditamai oloiul sa faceti supa? ca eu am o craticioara mica mica, maxim 1 litru are. am oala de presiune si as pune-o la treaba da' n-are rost la ce putine legume trebuie fierte. voi faceti mai multa supa si o lasati si pentru a doua zi? sau cum??

mai vroiam sa scriu ceva, dar am uitat de la mana pana la gura...
revenim.

pupici

melku & bebe Daria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

sunt plina de pitici! Am incercat "oala minune" fara sa citesc instructiunile, normal, ca doar asha fac cu orice lucru! Cand sa pasez supa - stupoare, legumele negre! Ii zic lui Doru care ma intreaba "ai ridicat fluierul?" Eu bineinteles ca nu o facusem Asha ca la pranz a mancat Ili tot lapte dar i-am dat mai putin, poate reusesc sa-i fac supa prin metoda clasica pana la 2 cand ar tb sa i se faca iar fomitza.

Am I stupid? Of course, my hourse

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

SALUTARE FETELOR

Uite ca dupa o noapte si o dim in care daria nu a vrut sa pape decat 100 ml si aia cu chiu cu vai ,luam fata si plecam la budimex,la celebrul dr stanciu,si m-am convins ca doar numele este de el,scuzze ca il denigrez asa,stiu ca voi il considerati f mult,nu pot nega asta dar un medic care se respecta nu se comporta asa cum a facut-o el cu noi,dupa ce am asteptat vreo 40 min apare dr stanciu si intreaba noi ce dorim ,ii spun ca fata are diaree si a facut febra 39 si kk urat mirositor si nu a mancat nimic ,si raspunsul lui a fost" si vreti sa o consult eu?" zic da "pai nu este caz de urgenta si nu o consult aici daca vreti la mine atuinci veniti maine la cabinetul meu sa o vad<uite ce frumos este imbracata,"timp in care ne analiza pe mine si pe sotul meu si daeea din cap"da veniti la cabinet" ca acum am fise de externare de facut" am ramas blocati ,nu mi-a venit sa cred,l-am lasat vb si am plecat,probabil ca trebuia sa ne ducem imbracati ca niste cersetori ca sa se uite la fata noastra,mi-a lasat un gust tare amar

in final ne-am dus la pediatrie si acolo alt circ ca alea isi beau cafeaua,o consulta si zice nu are nimic da-tii regim,pai d-na tocmai dea sta am venit ac nu vrea se deshidrateaza copilul"lasati ac e grasa si nu are nimic"

asa ca mi-am bagat...........................si am plecat

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ela, nu pot sa cred!!! sincer, am ramas fara grai! nu ca l-as cunoaste pe individ... sau pe aia de la urgente... of of...
pana la urma ce faci?

melku, prefer sa spal un oloi mare decat sa fierb o ora jumate supa... plus ca exista marele risc sa uit de ea. asa le bag acolo, apa doua degete peste legume, su la 10 minute de fluieratura le scot. rapid, nu?

cu branza direct din lapte nu stiu. peste doua saptamani ajung la dr si intreb si eu, ca am lapte de vaca-vaca la dispozitie.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ELAAAAA MAMA, NU-MI VINE SA CRED.
adica te cred, dar parca-i din alta realitate!!!!!!!!!
ce nerusinat!!!!
si aia de la pediatrie mai rau...auzi, ca-i grasa...


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ela imi pare rau, mai, chiar nu-mi vine sa cred! Ce-o fi fost cu el? Era clar ca era intr-o zi proasta ca stiu cum face. Parca nu-l recunosc...

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

CRISTINA-ce sa fac ma voi chinui asa cum am facut-o de 3 zile poate poate va manca,aseara am luat de la farma un suc de la hipp pt diaree cu morcov si orez si asta ii place si acum a mancat 3 sferturi de banana cu orez pasat si suc
nu vrea lapte sub nici o forma urla pana invineteste cand simte gustul

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput