Feriti-va de spitalul Polizu si dr. Monica Tataru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Alina80

Mi se rupe sufletul ori de cite ori citesc pe forumul asta despre comportamentul unor doctori si ale unor asistente din Romania.
Cred ca asemenea specimene au nevoie de un consult psihiatric si de terapie.(in cel mai bun caz)Eu le-as fi spus-o de la obraz dupa nastere si as mai fi adaugat ca ocupatia nu indica CALITATEA unui om asa cum bine se observa la "dumnealor"...

Off topic,aici in Suedia,ma enerveaza la culme ca doctorii sunt niste "anonimi", indiferenti si zimbitori care te trateza cu mult calm si cu o atitudine de genul "nu are sens sa va faceti probleme,toate se rezolva intr-un fel sau altul"

Nu trebuie sa te superi din cauza unor persoane care si-au ales un loc de munca total nepotrivit.

Important e sa fiti voi toti sanatosi si fericiti impreuna!
numai bine

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Alina,sa-ti traiasca BB si sa va bucurati de el.
M-a impresionat povestea ta ,mai ales ca si eu am trecut prin asa ceva dar eram in Municipal si eram numai un copil pe vremea aia.Diferenta e ca eu nu prea suport sa fiu calcata pe bataturi si am facut instructie de front cu ei.Oricum a fost tarziu momentul in care am inceput sa-mi revendic drepturile si raul fusese facut dar atunci am invatat ca in RO,in sistemul sanitar, trebuie sa te tii drept si sa bati cu pumnul in masa cand incepe bataia de joc.Nu pot sa spun ca nu am dat spagi,am dat,dar numai la externare,dupa ce am vazut cum sunt tratata.Am avut si tupeul sa refuz cu vorbe sa dau cand mi-au cerut cu vorbe si sa le spun de ce nu primesc nimic.Nu-ti pot spune ce satisfactie am avut cand le-am vazut cum se rusineaza de propria lor nesimtire.
La a doua nastere mi-am invatat lectia si era sa pocnesc dr. care m-a consultat brutal,cica "sa-mi deschida colul".Nu cred ca-i vazut femeie in dureri de nastere sarind de pe masa si repezindu-se la dr.Apoi s-a purtat exemplar si nu si-a primit nici spaga.
In ultimii ani am stat mult prin spitale si pe la usi de doctori asa ca experienta mi-a priit si multi bani mi-au ramas in buzunar.Stiu ca multi au spus ca nu sunt normala si "cum am curaj sa fac asa ceva",dar nu mai suport sa fiu carpa lor pe banii mei.
Hai,capul sus si invata sa ceri ce ti se cuvine.Acum ai un copil si ai sa tot mergi pe la doctori.Eventual invata si cate ceva despre boli ale copiilor ca altfel nu ai sanse in fata lor.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Alinaxeni tu parca esti sora cu mine!
Acum m-am linistit,ca de la un timp incepusem sa ma cred "anormala"
te


Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Alina felicitari ptr Ayan! Refacere rapida!!
M-am ingrozit cnd ti-am citit povestea. Biata de tine prin ce a trebuit sa treci!!
Si cred ca exista si asemenea oameni, ca am avut si eu nesansa sa trec printr-un spital (Bucur), cnd am pierdut prima sarcina. Chiar poti ramane cu traume.

Eu ma tot gandesc - chiar nu pot fi dati in judecata? OAre cum putem schimba comportamentul acestor oameni josnici?! Chiar nu se poate face nimic?
Oare daca ar aparea povestile astea in ziare, cu nume si poze, nu ar fi mai atenti a 2a oara? Daca ar stii ca rudele, prietenii, ar afla care le e adevaratul caracter, nu ar incerca sa faca ceva?
Sau reclamatie la directorul spitalului?!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

"O mana spala pe alta si-amandoua spala fata" asta e proverbul care defineste f. bine sistemul sanitar din RO.Sa-i dai in judecata?Amaratul ala de a fost nenorocit de Ciomu si acum se mai judeca.Ati auzit ceva ca l-ar fi inchis pt. mutilare sau altceva.
In occident exista instante care judeca in regim de urgenta malpraxisul,la noi iti ia ani un proces si la cata coruptie exista risti sa pierzi cu dreptatea in mana,mai ales ca initial cazul e judecat de C.M. care pot musamaliza usor orice prostie.Crezi ca poti gasi un medic care sa depuna marturie ca a fost malpraxis?.....a doua zi i se va retrage dreptul de libera practica.
Pana cand nu vom refuza sa fim tratati prost vom pati tot asa.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Alinaxeni, asa e, ai dreptate!
Pe mine m-a ferit Dumnezeu de asemenea experiente dar eu eram pregatita ca la nastere sa bat pe cine se purta naspa cu mine! Si moarta si tot ii bateam, mama lor de nesimtiti!
Am fost placut surprinsa sa constat ca nasterea a fost ok, ca toata lumea s-a purtat frumos cu mine. De dat bani am dat destui dar asta dupa ce am vazut cum se poarta cu mine. Eu am nascut la CF2, prin cezariana.
Alina, lasa ca treci tu si peste asta, ai sa vezi! Bine ca si tu si Ayan ati fost bine! Cat despre doctorii astia nenorociti si asistentele rele si invidioase, sa le dea Dumnezeu dupa sufletul lor! Sa fie si ei la randul lor tratati asa de brutal, ca sa vada ce "placut" este!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Alina, am nimerit din intamplare la subiectul tau, dar nu pot, citindu-ti povestea, sa nu spun cateva cuvinte.
Stiu ca experienta pe care ai avut-o n-o vei uita toata viata. Stiu ca iti vei aminti de aceasta nastere, care ar fi putut sa fie cel mai frumos moment din viata ta, ca despre ceva traumatizant. Dar vreau sa-ti spun sa nu lasi durerea celor traite sa-ti umbreasca fericirea pe care ai trait-o tinandu-ti copilul in brate.
Oamenii sunt rai, invidiosi, sunt sigura ca invidia, rautatea si prostia intr-o combinatie absolut nefericita i-a facut pe acei "oameni" sa se poarte si sa-ti vorbeasca asa. Rusine lor !!!
M-am uitat la albumele tale cu reala placere, sunteti tineri, frumosi, aveti un copil minunat, dati toate cele intamplate la o parte si traiti-va din plin iubirea, viata minunata si mai faceti un fratior sau o surioara lui Ayan. Data viitoare o sa fii sigur mai norocoasa si mai prevazatoare, sa nu mai ai incredere in astfel de oameni. Du-te cu toata armata din familie, pune-i sa te pazeasca si la orice gest deplasat din partea cuiva, pus la punct imediat. Si nu lasa nepocnit pe cel/cea care va indrazni sa te mai umileasca. Eu la asemenea chestii ma revolt ingrozitor, mi se pare culmea nesimtirii si tupeului sa vorbesti asa cu cineva. Si mai ales in asemenea momente, cand acea persoana este total lipsita de aparare. E ceva ce nu pot pur si simplu sa accept.
Daca ma intrebi pe mine, eu nici pe astia nu i-as lasa nescarmanati. Daca poti, fa-le un raport la fiecare in parte. Chiar daca masuri legale e greu de crezut ca se vor lua, macar se vor face de ras si poate vor fi mai atenti pe viitor.
Sa va traiasca bebe, sa va aduca bucurii si sa fie plin de noroc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina80 spune:

ANEMONA, mi-ai scris foarte frumos, iti multumesc! Mi-au dat lacrimile, sa stii! Stiu ca trebuie sa uit prin ce experienta traumatizanta am trecut la nastere, dar nu e usor. Pretuiesc ceea ce am foarte mult, un copil minunat si un sot la fel. Am fost pe punctul de a scrie unui ziar cunoscut povestea nasterii, macar sa-i fac de ras, cum spui tu, dar nu am nici o dovada, e cuvantul meu impotriva cuvantului lor si ei ma pot da si in judecata pentru calomnie. Culmea, tot ei! Asa e in Romania, ti-e frica sa reclami pe cineva ca poti sa ti-o iei tot tu.
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase! Iti doresc si tie tot binele din lume!

Alina si Ayan
http://photos.yahoo.com/ph/alinanegrescu//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da...e crunt! Iarasi si iarasi cadrele medicale din Romania!! Doamne, saracutza de tine! Si cand te gandesti ca...nu esti singura! DE CE, DOAMNE, IARTA_MA, LE-O PLACEA ASA DE TARE UNOR CADRE MEDICALE SA-SI UMILIEASCA PACIENTII????? Si aici nu e vorba de orice pacienti...e vorba de femei care nasc, apoi e vorba de mame lauze, care sunt atat de sensibile in acele momente!! Tot incerc sa inteleg de ce...si nu gasesc alta explicatie decat in frustrarile cat casa pe care le poarta in ei!! Si, normal, se descarca pe cei mai slabi decat ei...pe cei care nu au cum sa protesteze...sau nu vor...sau nu au curajul sa o faca!!
Eu am nascut la Giulesti de 2 ori (cezariana) si am intalnit si acolo 2 specimene bune de pus la zid : O vaca frustrata asistenta la bebei (acum 3 ani, sper sa o fi cineva intre timp, ca anu' trecut n-am mai vazut-o) si inca o vaca si mai frustrata - ASISTENTA SEFA DE LA MAME - stimabila d-na RODICA nu-mai-stiu-cum.
Cadrele medicale care se poarta urat cu femeile care nasc sau tocmai au nascut NU SUNT OAMENI, SUNT NISTE BESTII!
Noroc ca trec zilele repede...si pleci acasa cu copilasul...si uiti...sau, ma rog, treci peste. Zau, nu merita sa te mai gandesti la povestea asta oribila!! Tu esti bine, bb e bine, asta e tot ce conteaza. Restu'...duca-se!!
UIte ca m-am luat cu vorba si nici nu ti-am spus FELICITARI!! Ai fost tare curajoasa! Va doresc tot binele din lume, la toata familia!
In ceea ce priveste nasterea...ia-o ca pe o experienta a vietii (viata e plina de experiente frumoase sau urate), peste care ai trecut cu brio si ai devenit MAI PUTERNICA!

Inca o data, FELICITARI!


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

M-am regasit destul de mult in povestea ta. Am nascut la Polizu si parca am retrait "etapele" de care spui tu. Cu niste exceptii, evident - am nascut cu dr. mea si a stat cu mine cat a durat nasterea. Dar tot la fel au procedat asistentele...la fel la internare, apoi sus la sange si monitorizare. o stiu si pe moasa blonda numai ca nu am nascut cu ea (era de altfel f draguta cu o tipa ce cotizase cu 500 mii pe vremea aia). eu am nimerit una mai dragutza si alta mai nesuferita, dar fiind dr langa mine nu s-au "afirmat" prea tare. Si m-am si razbunat la sfarsit cand am prins mana asistentei nesuferite si am zgariat-o, asa, ca pt durerile facerii. In rest, fara epidurala, dar cu dureri suportabile si cu sotzul langa mine care m-a ajutat enorm. dar repet, dr a stat langa mine si cred sincer ca fara ea, totul ar fi fost altfel. mai ales ca eram "suficient" de tanara si de casnica pre vremea aceea....

Multa sanatate si sa va bucurati de bebelus!!!!

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput