DR Nayel-CF2(10)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, sa nu trageti concluzii privite.
Nayel nu recomanda cezariana, din contra, el este pro nastere naturala.
Nu face cezariana de moft ci atunci cand se impune.

In cazul meu eu am avut 2 induceri total nereusite iar cezariana s-a impus.
Oricum Nayel l-a chemat pe sef sa ma consulte si i-a povestit de cele 2 induceri, si seful a decis cezariana.
Nu se poate face cezariana fara acordul sefului, decat in cazul in care este seara si este o situatie urgenta iar seful maternitatii nu se afla acolo.

O tipa care a fost cu mine in salon, tot pacienta lui Nayel, a nascut cu o zi inainte.
I se rupsese apa, a venit la spital, nu s-a dilatat si lichidul a devenit verde, semn ca fatul era in suferinta fetala, deci se impunea cezariana de urgenta.
L-am auzit eu pe Nayel cum ii spunea asistentei, banuiesc ca trebuia trecut intr-o fisa, nu stiu.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Helenutza in legatura cu anestezia eu m-am milogit si am facut urit rau ca vreau TOTALA ca eu nu suport sa fiu constienta in timpul operatiei...prostii, m-au pacalit si mi-au facut ceva, nu stiu ce ca am vb toata operatia cind m-au luat de acolo imi parea rau ca parca as mai fi avutceva de spus.... sa nu ma intrebati ce am vb ca nu mai stiu... mi-a povestit o asistenta ca l-am intrbat pe Nayel citi ani are

Pupici pt Rosioara, refacere grabnica iar puiului mic bun venit pe lume !

Dolce
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lv_panait/album?.dir=/c91dre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

Fetele care ati facut cezariana, ce tip de anestezie recomandati? Din ce motive? Dr. Nayel foloseste in special rahianestezia?
Camelia 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

SERENITA, eu am facut rahianestezie, a fost ok, si eu ca si Dolce am vorbit tot timpul, nu stiu ce, ce stiu e ca mi-a zis sotul ca tot povesteam de motanii mei.
Dupa operatie am fost dusa la reanimare, a stat sotul cu mine pana seara, el voia sa stea si noaptea, dar l-am trimis eu acasa, ca arata ca vai de capul lui. La mine s-a putut sa stea cu mine, a stat toata ziua, de la 12.30 pana seara, la ora 21.
A doua zi m-au mutat in salon, am umblat de nebuna toata ziua prin spital, iar a treia zi la 12 eram acasa cu bebe.
CLAUDIA, in ceea ce priveste prezenta sotului la nastere, eu am fost disperata sa stea cu mine, initial trebuia sa nasc normal, pana la urma am ajuns la cezariana (si nu imi pare rau ca tare bine a fost, meserias e dl. dr.)
A stat sotul cu mine la operatie si a filmat. E drept ca nu a stat super aproape de mine, ci mai departe, sa nu incurce, dar a fost acolo. Timp de cateva luni, la fiecare vizita ii reaminteam dl. dr. ce important e pentru mine sa stea sotul cu mine, ca eu nu nasc fara el etc. Cred ca si acum ma tine minte, ca nebuna care nu a stat fara sot la nastere. Asa ca se poate, totul e sa ii explici ce important e pentru tine acest lucru.
ROSIOARA, abia te asteptam sa ne povestesti cum a fost la nastere.


Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Buna fetelor.

pisoi3 daca ai poze de la nastere nu ni le arati si noua?

Rosioara sa-ti traiasca mica printesa sa ai parte numai de bucurii de la ea, refacere cat mai grabnica si asteptam povestea nasterii.

Te pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Deny, as intra eu pe la mai multe subiecte dar timpul nu mi-e prea bun prieten in ultimul timp. Imi place sa dialoghez cu fetele nu sa postez fara sa citesc nimic din urma.. si cum acolo se umplu paginile la nesfarsit, nu mai apuc sa o fac!

Pisoi si eu vreau sa vad poze!

Tina 24+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya dupa 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Camelia, eu am ultimul control luni 11 septembrie, cezariana fiind deja programata pentru 18. Dar in functie de ce se constata luni, vom vedea daca ramane programarea stabilita sau va fi mai devreme. Din pacate inainte de 18 sept. Nayel mai e de garda numai pe 13, si nu prea mi-ar conveni sa fie asta ziua de nastere a copilului (ma refer la cifra 13). Dar om trai si-om vedea.

Eu fac cezariana din motive de fisuri anale, care se agraveaza rau la o nastere naturala. Pentru cele care nu sufera de asa ceva poate parea un motiv neimportant, dar va garantez ca nu e asa, pentru ca e o afectiune extrem de dureroasa, care-ti face viata un chin.

Pe de alta parte, nu cred ca Nayel e neaparat adeptul cezarienelor, dar cu siguranta ii place mai mult sa opereze decat sa asiste la o nastere naturala. Chiar mi-a zis la un moment dat ca cezariana e mai eleganta decat nasterea vaginala (foarte adevarat lucrul asta). Asta cred ca e valabil pentru orice ginecolog, pentru ca toti sunt dornici sa faca operatii si nu sa se chinuie cu o femeie in durerile facerii. Si nu o spun ca pe o critica, ci ca pe o constatare logica (si eu as gandi la fel daca as fi ginecolog).

In privinta anesteziei, Nayel mi-a spus direct ca va fi rahianestezie, adica nu m-a intrebat pe mine cum vreau. Iar eu sunt de acord cu el, ca banuiesc ca stie el mai bine decat mine cum trebuie sa procedeze. Probabil ca si anestezia generala are recomandarile ei, in situatii bine precizate, dar cred ca si are mai multe posibile complicatii decat rahianestezia. In final, probabil ca tipul anesteziei se hotaraste si cu aprobarea anestezistului, daca mai exista alte probleme de sanatate asociate.

Daca as fi nascut natural as fi facut tot posibilul sa beneficiez de epidurala, dar nu sunt convinsa ca o fac toti anestezistii din spital, deci s-ar putea sa conteze si in ce tura pici, ca sa zic asa.

O zi buna tuturor!

Bedrosmart 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am avut rahi-anestezie si o recomand.
Chef de vorba nu am prea avut, dar radeam ca pe Nayel il apucase cantatul cand a auzit ca am terminat Conservatorul.
In rest ma concentram, abia asteptam sa imi aud puiul plangand. Asta era tot ce ma interesa.

Una peste alta eu prefer cezariana clar. Pentru copil este mai putin traumatizant, deci asta e motivul meu principal, dar, repet, la fiecare discutie legata de modul in care voi naste, Nayel imi aducea N argumente ca e mai bine natural.
Eu tot la parerea mea raman, ca e mai bine cu cezariana, dar nu tin sa conving pe nimeni.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

AYNA si FLORENTINA, nu am poze de la nastere, am film. Trebuie sa se ocupe sotul si sa scoata poze de pe film. Mi-a tot promis ca face asta, dar e super ocupat saracul, asa ca astept sa isi faca timp si pentru asta. El e informatician si cand ajunge acasa nu mai imi vine sa il trimit si eu sa stea in fata calculatorului, ca e satul de el toata ziua la servici.
Cum scoate poze, le pun si va anunt, promit. Toata lumea ne intreaba de poze, asa ca banuiesc ca nu o sa mai amanam mult.
CRINUTA, si eu ca si tine, la fel zic de cezariana, asta dupa ce am nascut prin cezariana si am vazut cum e . Mi-ar fi placut sa nasc natural, dar sa am un travaliu super scurt, sa nu doara, bebe sa iasa repede si sa nu am epiziotomie, vise! Dar la mine nu a vrut bebe sa iasa si pace, plus ca isi pusese si cordonul in jurul gatului, asa ca nu vreau sa ma gandesc ce m-as fi chinuit La urmatorul tot cezariana vreau.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Poze Yodi si familia lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Si eu am avut rahi-anestezie si intr-adevar e ok.
Inainte de operatie a venit la mine asistenta dr. anesteziste si mi-a facut un sedativ pentru ca imi era rau si eram terminata psihic.In timpul operatiei am atipit din cauza sedativului si tin minte ca la sfarsitul operatiei mi-a spus asistenta ca dl. dr. a terminat si atunci Nayel a venit langa mine si m-a intrebat zambind "ce faci,ma?"
Nu am avut complicatii,nu am avut dureri de cap si nici nu am vomat dupa.
Sa aveti nasteri usoare si bebelusi sanatosi si mancaciosi!


MIRELA




Mergi la inceput