Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (51)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am pus cateva pozici de la botez in contul comun.
Nu m-am putut abtine sa pun o poza cu lumanarica. Am rezemat-o cumva in biblioteca. Ce se mai face cu ea?

Daca intereseaza pe cineva cum a fost:
-Nati a plans mai toata slujba, urlete de mama-mama dupa ce a bagat-o in apa, dar pana am facut noi poze afara, a adormit.
-la restaurant a fost f cuminte, a si supt de la mami, s-a si plimbat cu carutul pe stradute

In rest, dpdv organizatoric:
-haine fetite cumparate vineri
-cadou nasa sambata dimineata
-camasa sot + ceva mie - sambata seara
Dar in final a fost frumos si toata lumea incantata

Cristinamh nu ma prea bazez pe mailul tau asa ca iti dau aici:
raport la 6 LUNI: 7340g si 68 cm


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Spalat, masurat, cantarit motroasca. Nu a slabit, pfiu, dar nici nu a crescut cine stie ce. +490 g si +3 cm. Deci in total 6590 g si 66 cm.

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Buna fetelor
Nu am reusit sa va citesc in intregime dar ma bucur sa vad ca sunteti atit de active.si noi suntem bine,Zoe creste si este tare cumintica.Am inceput si noi cu solidele si totul este ok.Am fost plecati in vacanta in Florida aprox 20 ore de condus si raportez un bebe model(mi-a fost atit de frica la plecare cu ea)dar totul a fost excelent pina si la ocean sau piscina se uita si ea sau dormea,ma lasa linistita la soare.la fel noaptea se trezeste la 5 ptr 10 min cit sa suga se adoarme pina la 8-9. sa mi-o tina Dumnezeu tot asa ca nu-i rau..
Felicitari ptr noile crestine si va dorim numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata !

Felicia - de dimineata la stiri a aratat ca au gasit copilul de 3 ani; cei de la BGS l-au gasit nu politia; cika au catadicsit sa faca o ancheta sociala si sa ia cei 4 frati ai lui in plasament, fiindca erau plini de paduchi si de raie; copilul este inca in spital.

Luca al meu e mucios. n-are febra, nu-i rosu in gat, nimic deosebit, vesel ca de obicei, numai ca mucios. nu stiu ce sa-i dau; am fost la dr ca sa-l vada cand a facut 5 luni, si nu era nici rosu nici nimic in gat; acum are mai multi muci si tuseste foarte rar; nici nu stiu daca sa ma mai duc odata. voi ce ziceti ?

raceala a luat-o de la mine, in mod sigur, ca de vreo saptamana ma lupt cu ea ... :(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

NEATA,

DIENUTA,e am aplicat urmatorul tratament la daria- ser fiziologic+ser efedrinat (5ml +5 ml) din care ii puneam in nasuc cate 6-7 picaturi, dupa care o ridicam in sus,si aspiram apoi mucisorii,si aste de cat mai multe ori pe zi,cu vedeam ca se infunda nasucul aplicam asta, sau poti pune vibrocil cate o picatura in fiecare nara de 2 ori pe zi,plus ser fiziologic de cate ori este nevoie(vibrocilul nu treb fol mai mult de 7 zile),si KARVOL pe o batistuta in patut si fara baita cateva zile pana ii trece,ca eu nu i=-am facut o seara iar urmatoarea da ,cum sa las fata fara baita si imediat i-a fost mai rau,cu mucisori mai multi si ajunsi la cam de garda,cu tusea,daca nu are rosu in gat si tuseste rar poate fi ca se ineaca cu mucisorii

sanatate multa



Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:


SARAH,BIANCA-MARIA,STEFANIA-IULIA,DARIA-VIRGINIA- sa cresteti mari,frumoase si sanatoase,sa le aduceti parintilor vostrii numai bucurii-de acum sunteti fete mari,aveti 6 luni

SERGIU-STEFAN -esti cavaler de acum,sa fii sanatos si mancacios

Si pt mezina grupului ALEXANDRA -DARIA si la multe lunisoare frumoase

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:



HAI ca eu scriu singura pe aici,mai toate bune si frumoase pana acum 10 min cand un miros ingrozitor era in camera si cand ma uit daria a facut kk,problema este ca a fost apos ca a udat pantalonasii,ffffff urat mirositor(scuzati expresia dar asa mirosea ca o carne imputita) si lapticul ca niste bobite,si maraita,noroc ca mergem la dr azi

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

SARAH,BIANCA-MARIA,STEFANIA-IULIA,DARIA-VIRGINIA, SERGIULICA si ALEXANDRA sa cresteti mari si cuminti si mai ales sanatosi....

JOY sa-mi traiasca ginerica ....

pentu toti...

Si acum sa va povestesc ce patiram noi ieri....
Tocmai se trezise printesuca pe la 13.30 si statea si eu si buni langa ea, ne jucam , vesela ca de obicei dadea din picioare cand deodata vad ca loveste cu picioarele ffff tare se inegreste la fata si nu mai avea aer. Am luat-o repede in brate si am inceput s-o lovesc pe spate ... si nimic... am intors-o cu fata in jos si am inceput s-o lovesc si mai tare si si-a rvenit cat ce cat. Am iesit cu ea in balcon sa ia aer... incet incet a inceput sa respire mai bine dar tot nu cum trebuia. Ia iesit saracuta si pe gurita si pe nas mucisori... defapt mucoi ca erau uriasi...Dupa 5 minute vazand ca ea tot nu respira bine m-am hotarat sa fug cu ea la urgenta. Am luat cheile da la masina, fata in brate si buni dupa noi in papuci de casa. Ajung la urgenta pe care o stiam eu si ... stupoare nici un pediatru... o asistenta plictisita imi spune ca nu aici tr sa merg ci peste drum unde este sectia de pediatrie, de unde puii mei sa stiu eu daca nu am avut nevoie. Fug repede cu fata in brate, trec strada ma indruma portarul incotro sa merg si cand ajung la urgenta nu era nici macar o asistenta... va dati seama ca eram disperata nu stiam ce sa fac.... si vad pe o usa unde scria "nu deranjati" am batut si ce sa vedeti dr pediatru statea intinsa in pat la televizor. Ii spun repede ce vreau si ce caut cu lacrimi in ochi si ea mergea ca melcul, imi venea s-o impusc. Intre timp fata isi revenise dar era apatica rau. Ii spun ce s-a intamplat si ea ma intreaba daca ii dau suspensii si incepuse sa ma certe de ce nu am alaptat-o de parca asta ere broblema atunci... si in loc s-o asculte cu stetoscopul ea ii da jos pemparsul sa se uite la fund... Ce lagatura are insuficienta resapiratorie cu urina sau iritatia ca banuiesc asta cauta, nu stiu... Concluzie e ca o paste o raceala si s-a inecat cu secretii...m-a trimis acasa plictisita si mi-a prescris sicovit C pe care sa i-l bag in ceai dar pe prospect nu scrie ca se administreaza si bucal asa ca nu i-am dat .. Azi ma duc cu ea si la dr de fam sa vad ce zice.. Nu va pot spune ce a fost in sufletul meu..... m-am speriat groaznic. Azi vad ca se simte bine , e vesela mucisori nu mai mult ca de obicei... nu stiu ce sa mai zic, si a dormit si bine azinoapte... O sa vedem ce o mai fii...


si acu' va pup.... am pus pozici noi cu bandana de la happy sa vedeti ce mandre suntem...

MIHA SI IULIA BUBULINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ela - multumesc pentru sfaturi; ii pun si eu ser fiziologic la greu; bine, nu e grav, d-asta nici nu ma agit prea tare, insa am cumparat si noi minunatia de batista bebelusului; mi se pare buna, pana acum nu a incercat decta dan sa-i traga mucushorii cu ea, dar n-a avut curaj s-o puna la aspirator; abea de dimineata, cand a plecat la servici i-am curatat eu nasul cum trebuie... :) cand il aud ca fornaie asa, imi vine sa-mi bat barbatul ...
si mie mi-a facut lucuta mai moale acum cateva zile, insa stiu de la ce - de la o banana mai verde; fiindca am luat mai necoapte, ca prea se innegresc repede, si nu ajung zilnic in piata. acum scot una din frigider dimineata si pana seara e numai buna.
mirosul asta urat insa eu stiu ca e un semn de infectie, ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BUNA DIMINEATA!!!


ALEXANDRA DARIA, SARAH, OANA DARIA, DARIA-VIRGINIA, BIANCA-MARIA, STEFANIA-IULIA, SERGIU STEFAN LA MULTI MULTI ANI SA FITI SANATOSI, FRUMOSI SI CUMINTI!!!
(eu nu gasesc iconurile toate.....)

MIHA....ai grija de noramea acolo.
acum serios vai de tine ce o fi fost in sufletul tau si saracuta bubulina. da tot asa da cu ser fiziologic aspira mucisorii...bine ca te duci la dr.
sanatate si sa ne dai de veste

DIANA, si eu tot cu ser fiziologic la greu si cu vibrocil.
mie la spital mi-a zis sa-i pun 1-2 picaturi in fiecare nara de 3 ori pe zi si 6 picaturi de ser de 6-7 ori e zi.
asa am facut primele 2 zile apoi numai dimineata si seara cate o picatura in fiecare nara.
pupici si la cat mai putini mucusori.

ELA, ai grija de DARIUCA...o sa intru si eu mai tarziu nitel...

LAVI, frumoasa lumanarea, asa-i, printesa la fel si ea.
Mai sa va zic ce-mi face fimiu???? frate, nu-mi adoarme seara pana nu-i dau titza si noaptea abia ia bibele.....of of of

LORDRA si INA, SA VA TRAIASCA SI VOUA CRESTINELE, eu credeam ca prima saptamana din mai aveti voi botezul...

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput