nastere vaginala dupa cezariana in RO???

nastere vaginala dupa cezariana in RO??? | Autor: vioviju

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a mai discutat pe tema, am citit tot ce s-a scris, totusi nu am citit de nici un exemplu concret care sa fi nascut natural dupa o cezariana in Romania.
Deci, ma intereseaza concret daca printre voi este cineva care a nascut natural dupa o cezariana sau cunoasteti astfel de exemple din zilele noastre? Si unde? La ce spital, cu ce medic? Stiu ca in strainatate se practica, la noi insa nu stiu cu ce medic sa incerc asa ceva, am inteles ca sunt suficient de incuiati cat sa nu-si asume asa un risc, indiferent de perioada dintre nasteri. Si cum bani sa nasc in strainatatea nu am, ma interesez sa vad poate cineva, cumva, a reusit si asta la noi in tara.
Mi se pare absurd sa nu se poata ca doar medici buni sunt destui iar riscurile cica nu-s asa de mari, din moment ce in alte tari se practica la scara larga. Inteleg mie sa-mi fie frica, nu doctorului, ca doar e profesionist!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Draga mea, in Ro nu se poate asa ceva. Stiu ca multe dintre fete nu sunt de acord dar asta e. Nu am auzit , cum zici tu, de un caz concret.

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

prima mea nastere a fost cezariana de urgenta. a doua as vrea sa fie naturala si doctorita mea a spus ca asa va fi. te tin la curent.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Foarte concret: mama mea m-a nascut pe mine cu cezariana (prezentatie pelviana), si dupa 5 ani (adica in 1980) l-a nascut natural pe fratele meu (care avea peste 4 kg, daca ar fi stiut probabil ca ar fi facut tot cezariana).

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Multumesc frumos pt. raspunsuri.
Mira, asa credeam si eu, de-aia am si incercat sa aflu cazuri concrete, ca daca nici pe forumul asta cu atatea membre nu gasesc pe nimeni, atunci e clar ca nu sunt sperante si nu mai stau sa ma vrajeasca nici un medic ca incercam si apoi sa ma trezesc ca o intoarce la fata locului.
Roxana, imi zici si mie cum o cheama pe doctorita ta? Si mai ales te rog nu uita sa-mi dai un PM daca chiar nasti natural cu impresii.
Ioana, imi spui si mie te rog cu cine a nascut mama ta? Sper ca mai tine minte. Banuiesc ca nu a fost intentionat totusi, probabil s-au precipitat lucrurile ca altfel nu o lasau mai ales in anii '80, nu? Sau ma insel? Sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Dr. Haiduc de la Filantropia mi-a spus ca avand prima nastere prin cezariana, este recomandata tot cezariana, dar daca vreau sa nasc fara el va fi alaturi de mine si va face tot posibilul sa fie bine. La mine insa nu se punea problema pentru ca prima data eu am solicitat cezariana si nu pare sa-mi fi crescut curajul de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pe doctorita mea o cheama Tomescu dar nu stiu cat te ajuta fiindca sunt in Constanta. daca vrei poti naste aici
acu lasand gluma la o parte, avand in vedere ca am intrat in cezariana la dilatatie 8 si totul a durat cam 45 de minute..ar fi o prostie din partea mea sa nu incerc data viitoare sa merg pan la capat :). daca se poate e super!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Roxana, de ce nu? Mai ieftin la Constanta decat in strainatate oricum, asa ca ma mai gandesc daca tu chiar nasti natural si te lasa. Numai sa nu nasc pe drumul pana acolo! Asta ca fie chiar natural-natural si fara analgezii. Ii tai cordonul ombilical cu briceagul! Acum serios, ma tii la curent, da? Ca daca asta e pretul, distanta nu ma impiedica. Astia din Bucuresti vad ca sunt mai inapoiati.
Gratiela, merci frumos. Am notat, Haiduc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioviju spune:

Roxana, dar m-ai facut curioasa: ce n-a mers bine de ti-au facut totusi cezariana la asa dilatatie mare si rapida?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mai cunosc eu unul, cel cu care am nascut eu Nu face cezariana la cerere, nu face decat daca se impune din minim 3 motive serioase
Doar ca eu sunt si mai departe ... Si pe mine ma bate gandul sa nasc natural daca ar fi sa mai vina bb ... mi-e frica doar de cicatricea cheloida in urma epiziotomiei.


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

si eu am aceeasi dorinta sa nasc normal dupa ce am facut cezariana.poate din aceasta cauza nu am mai facut pana acum un bebe.stiu ca nici la iasi nu se practica nasterea naturala dupa cezariana.
la urmatoarea consultatie chiar am sa discut acest subiect cu medicul.
eu am stat in travaliu 12 ore si dupa aia m-au bagat in operatie.macar daca nu mai ma chinuiam atat si nu mai zic ,eu eram impotriva cezarianei total si uite ca Dumnezeu a avut grija.
parca as trece durerile din timpul travaliului decat peste inca o operatie chiar daca nu a fost chiar o operatie atat de inspaimantatoare.
tin minte ca in sala de nasteri ,atunci cand eram nascuse o alta femeie si si-a luat copilul in brate imediat (cat de frumos)iar eu dupa operatie cand mi l-au adus , din cauza anesteziei, l-am vazut tot stramb si toata noaptea am terorizat asistenta ce venea mereu la mine intreband-o de baiat daca e intreg,daca e bine,daca are toate cele,daca nu e deformat..
va urmaresc cu interes poate totusi ....avem speranta.
multa sanatate
si va pup

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput