Mamici de martie - aprilie 2006 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

eu nu mai inteleg nimic... fiecare consulat cere altceva parca... la muenchen cer geburtsanzeige iar la bonn cer kinderuntersuchungsheft... pe care sa ii crezi?

Cosmina si Harris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Cosmina si noi am primit de la primarie o hartie in locul acestui Geburtsanzeige pe care nu vor sa-l dea, hartia respectiva n-a fost buna ca la consulat vroia tanti sa vada ora nasterii, greutatea si lungimea bb-ului ... A mers cu caietul galben, noroc ca il aveam la noi. Uite si adresa de mail a lor:rumaenische-muenchen@ t-online.de . Tot in München mergeti?

Raalucutza, certificatul de nastere romanesc l-am facut si noi tot pt a putea sa o trec in pasaportul meu, numai ca includerea nu se mai face pe loc, se trimit actele in Ro si dureaza cam 2-3 luni. Eu am fost in martie si inca n-am primit nimic. Pentru certificatul de nastere romanesc iti trebuie certif de nastere austriac, Geburtsanzeige nu stiu daca se elibereaza si la voi, certif de casatorie si pasapoartele voastre, si taxa de 35 euro.A, si trebuie sa fie si bb de fata, cum i-am zis si Cosminei.Iar pentru includerea in pasaport completezi acolo o cerere si trebuie poze, 4 parca, cu bb cu ochii deschisi, costa tot 35 euro. Cam atat a fost la noi. Poate difera putin,nu stiu cum e pentru Austria incearca sa mai afli ceva info de la Consulatul din Viena. si sarcina usoara in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

quote:
Originally posted by Cosmina

A, si voi v-ati incadrat in alea 2 sapt. in care trebuia anuntat copilul? Ca noi le-am cam depasit...

Cosmina si Harris



Nu, Cosmina, am fost fix cand a implinit Anna o luna. Sunt aberanti, oricum iti dau ei de completat o declaratie ca n-ai putut ajunge in termen de 15 zile din motive de..., nici nu-i intereseaza. Doar daca se depaseste un an se plateste o suprataxa, daca nu doar 35 euro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

da, tot in muenchen mergem. noi locuim in nuernberg si de ala apartinem. voi unde stati?

Cosmina si Harris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

exact cum ma gandeam............acte,acte si iar acte.............si dureazaaaaaaaaaaaaaaa............si aia de acolo care-s pusi sa te ajute nu fac altceva decat sa te incurce si prea mult!iti multumesc pt raspuns si sa speram ca totul va fii bine..........

RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Noi locuim la 130km de München dar spre Austria, chiar la granita, in Burghausen, www.burghausen.de.
Hai ca nu suntem asa de departe, poate reusim si ne intalnim candva cu bebeii.
Bafta multa la Consulat, sa rezolvati repede. Pe noi ne-au luat imediat cand ne-au vazut cu bb, dar tot dureaza vreo 2 ore pana scriu ei certificatul de nastere, e greu...


,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Fetelor intrati pe site-ul ministerului de externe pt. a afla detalii despre eliberarea certificatului de nastere
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5074&idlnk=3&cat=5/#B1
si pt. detalii despre ambasada
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=27&idlnk=4&cat=6
Daca ambasada are site gasiti totul acolo.
Succes!

Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Ileana Marius

Mariana ,
multzam de deschiderea unui nou capitol!
de cind tot asteptam sa putem posta lista cu userul comun :)

Andreea Georgiana
pitica voastra face nani mult ca sa creasca, lasa ca e bine!

Fetelor, cind va aud cu griji ce tin de constipatia lui bebe, ma apuca si pe mine grijile-astea. Culmea e ca stiu deja: oricit m-as informa, tot o sa fac 13-14 pe linga copil Oricit te-ai pregati, parca mereu situatia e alta, atunci cind ti se-ntimpla tie.

Peste o ora si jumatate trebuie sa fiu la doctor, o sa revin cu vesti cind ma-ntorc.

Pup fetele




Alexandra
www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze , 9 luni si-o zi - 37 sapt :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

gata, merci, eu in mare m-am lamurit. catrinel pacat ca nu stati totusi mai aproape, dar cum ai zis si tu, poate vom avea ocazia sa ne vedem. ar fi frumos. te pup.

Cosmina si Harris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Ok, fetelor, scuze ca am divagat de la subiect


Mergi la inceput