Bebelusi de iulie-august 2005 (101)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gesi spune:

22.04.2006

E sambata mare! Ziua de dinaintea Pastelui! Imi amintesc de mirosurile care ma invaluiau in aceasta dimineata cand eram copil la mama. Cum coboram din pat, mergeam la bucatarie unde o gaseam pe mama pregatind bucatele pentru aceasta Sfanta Zi.
Piata era facuta, capacul salta pe oala plina cu ciorba, friptura sfaraia in cuptor, drobul mirosea ademenitor, ouale straluceau pe platou, prajiturile asteptau sa fie taiate.

Ma scutur de aceste amintiri placute. SUNT MAMA! E primul Paste alaturi de iubita mea fetita. Mi se umple sufletul de bucurie… ochii de lacrimi! Fetita mea TREBUIE sa primeasca acelasi lucru de la mine!

Ma uit la ceas. E ora 6 dimineata. Sar din pat, ma spal in graba si ma imbrac. Ii soptesc puiului meu sa fie atent daca se trezeste fata ca eu fug la piata pentru ultimele cumparaturi. Si fug. E 6:30. Ma urc in autobuz…nu pot face cumparaturi in coltul blocului pentru o zi asa importanta … ma duc in piata mare. Plutesc. Am in fata ochilor imaginea puilor mei: sotul si fetita.

Ajung in piata. O data cu mine, taranii. Tarabele sunt goale. Din loc in loc, cate un taran isi intinde marfa pe taraba … incet … facand pauza sa soarba din cafea.

In marea mea bucurie, am uitat un singur lucru: cand eram copil ma trezeam la ora 11:00.

[…]

Ma intorc acasa cu sacosele pline de bunataturi si prospetimi. Pe drum gasesc o creanga cazuta din copac…o ridic…ce bine se vor vedea ouale asezate pe frunze prospete.

Puiul meu ma astepta dormind. Se trezeste…afla cat e ceasul… si-mi spune…”cred ca tu ne iubesti mai mult decat te iubim noi pe tine” Eu nu cred!




http://community.webshots.com/user/ogesi
In zodiac scrie ca femeile taur sunt mame model. De ce lucrul asta imi aminteste de zicala "exceptia confirma regula"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Pentru Simona si Gesi, miliarde de pupici, iar pentru soacre si cumnate,!

Pacat ca nici intr-o zi asa mare, nu ati putut fi linistite!

Simona, totul o sa se termine in curand si tu o sa fii cea mai buna si priceputa mamica! Nimeni nu-l va ingriji pe Mario mai bine decat tine!
Putintica rabdare!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Gesi, cat despre foaia de jurnal, ma plec in fata sentimentelor si talentului tau!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

'Neata fetele!Cum trec sarbatorile cum se intensufica si la noi activitatea.LA MULTI ANI PENTRU PUIUTII NASCUTI IN ULTIMELE ZILE!sA CREASCA MARI,SANATOSI SI SA AIBA SI UN GRAM DE NOROC IN VIATA!Fara enumerari sa nu sarim pe cineva.
Simona cum Dumnezeu ai putut sa suporti lectii de crestere a copilului de la cineva care nu a avut prea multe in comun cu el?Si apoi,scuze ca iar ma bag,de ce trebuie sa astepti sa se termine divortul pt a va muta?Si eu am un tata destul de dificil,dar totul pana e vorba de nepoata.E in stare de orice pt ea.Plus ca nu cred ca e cineva in lume mai dispus sa te ajute decat parintii tai..MA bucur ca Mario nu a mai facut febra si ca ai putut sa te odihnesti.Speram ca va deveni un obicei si la Mario sa nu se mai trezeasca noaptea.
Andreea-AB ne bucura revenirea ta,asteptam vesti!
Andre_ea ce baiat mare ai!Se pare ca isi manifesta inclinatiile sportive.
Irina spor la pregatiri si va asteptam cu poze.distractie placuta!!!
Acum merg sa vad pozele puse de MonaI si apoi poate reusesc sa le pun si pe ale noastre.
Pupicei dulcei,

nicoll_mada si Codruta Andreea ( 29.07.2005 0
http://photos.yahoo.com/nicoll_mada

MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

MonaI frumusica foc Sara?Cum ati reusit sa o prindeti in pozitie de carate?
Am pus poze noi in albumul primul Paste
Pupicei dulcei,
nicoll_mada si Codruta Andreea ( 29.07.2005 )
http://photos.yahoo.com/nicoll_mada

MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

'Neata fetele...

Vad ca ne revenim...incepe putina miscare pe aici.

Eu am patit-o iar.Anume, in timpul cand eram gravida..am dezvoltat o alergie la flori..eu zic praful de pe frunze,ca nu vad altceva.Si m-am pus de dimineata sa-mi curat florile...drept urmare am declansat iar alergia si sunt plina de basicute rosii (ca si cum as fi urzicata, pe gat ,barbie)...stau cu otet de azi dimineata...ca altceva n-am cum sa iau...acum am scapat de mancarime...o sa se retraga si ciupiturile pana diseara.
Off..


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Asa...sa va povestesc pe scurt.A fost tare frumos la munte, Ingrid a devenit tare sociabila, de la faza de acum cateva luni cand plangea cand vedea persoane straine..acum e topita..si e fascinata sa fie in centrul atentiei..oricum e mereu.

I-am dat nou de mancare, ficatel de pui...a mancat cu mare placere (n-a avut nimik) azi ii dau andive.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Neata, fetelor...
Hristos a inviat!
revin si eu dupa o pauza de cateva saptamani, in care n-am prea avut starea necesara sa intru pe forum sa scriu...doar v-am citit..
Cum ati petrecut de Paste? noi am stat pe-acasa si n-am facut nimic...week-endul viitor vom pleca la munte...
mi-e destul de greu ca dupa o absenta atat de lunga sa va scriu...nici nu stiu cu ce sa incep... o sa va zic despre vlad, care are deja vreo 9.700 kg, 5 dintisori si-l asteptam si pe al 6-lea din zi in zi.... in rest...casa nu mai are secrete pt el...se taraste pe burta cu o viteza fantastica, dar nu merge de-a busilea... nici nu stiu daca va mai merge de-a busilea daca a invatat sa se tarasca...
sta bine in fundulet, se ridica in picioruse, sta cateva minute si a invatat ca se poate si apleca sa ridice ceva de jos in timp ce e in picioare...
altceva...ma mai gandesc si revin...
va pupam...


http://photos.yahoo.com/chireanicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Buna ziua!
La noi Pastele a fost frumos pentru ca m-am straduit eu sa fie, chiar daca tati a fost plecat si mie imi venea sa plang ca nu e cu fetita lui sa ciocneasca oua rosii. Poate ca nu e cine stie ce problema fata de problemele altora, dar ma doare.
Mai ales ma doare ca trebuia sa plece de vineri la Bistrita si nu s-a putut pentru ca am terminat treaba tarziu si copiii maierau bolnaviori si din cauza asta a fost morocanos toata ziua. Si a zis ca vine inapoi duminica dimineata si a venit doar dupa pranz.
Insa m-am abtinut sa ma cert cu el de Pasti insa eu la Bistrita curand nu ma mai duc. Am auzit cum mai comentau rudele ca de ce n-a stat mai mult la Bistrita.
Gesi si eu ca si tine ma mir de mine ce am ajuns de cand am de a face cu rudele sotului meu. Mai ales nu suport cum sunt tratati copiii in familia asta. Nu a fost alaptat nimeni, toti au primit lapte de vaca integral de pe la o luna, au fost ingrijiti de bunici ca parintii sa se poata distra, mananca toate prostiile posibile si imposibile si se mira de ce sunt slabi si bolnaviciosi. O nepoata de-a mea are 24 de Kg si e in clasa a saptea. Cat despre educatie ce sa mai vorbesc. Sotul meu e singurul cu facultate, nu ca asta ar fi cel mai important lucru, dar cumnata-mea care e asistenta il ea mereu peste picior ca ce mare lucru a realizat ca a facut facultate. Cu mine n-are curajul sa vorbeasca asa dar banuiesc ce parere are si despre mine.
Insa sotul meu are un cult al familiei foarte dezvoltat, ca sa zic asa, si nu pot sa spun nimic rau despre dragele lui rude, care nu mai pot de dragul si grija lui, da el nu pricepe si pace.

Simonaci ma bucur ca Mario te-a inteles si sper sa nu mai fie nevoie sa mergi la soacra.

Anisimi pare sincer rau de largie si intr-adevar nu prea ai ce sa iei.

Eu cred ca de suparare ieri m-am simtit tare rau, am facut o colecistita cred, si aproape ca am stat numai in pat, asa faceam dupa garzi stresante asa ca e clar ca e de la suparare. Fac febra, mi-e greata, ma dor oasele si muschii.
Azi sunt ceva mai bine si sunt hotarata sa intorc soarta in favoarea mea, cu ajutorul lui Dumnezeu.

Poze
www.dropshots.com/day.php?userid=96354&cdate=20060401&ctime=072944" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Hristos A Inviat!...Adevarat A Inviat

vad ca e inca liniste, inca se mai leneveste. Haideti fetelor, ca din fruntase am ajuns codase.

Dupa o mini vacanta, m-am intors la serv si tare rau e. Cred ca a fost ceva in atmosfera Pastele asta, ca si eu am avut un "mic" conflict cu cumnata mea. Dar am tacut ca am zis ca-l mai deshtept taceA fost bine in ziua de Paste, acasa cu familia, Luca a fost super, a dormit de a rupt, 3 ore dupa masa, singurel la el in camera. ieri am fost la tara, pe langa Ploesti, si aveau animale in curte: curcan, vitel, gaste, cocosi, vaci, rtauri. Super frumos. Luca era tot un zambet se uita cand stg cand dreapta fascinat de ce vede.

Si azi gata, la munca, din nou, astept vacantza de vara




Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005

Bondariciu' mic 7-12luniwww.dropshots.com/albinutza" target="_blank"> Filmuletze cu Bondariciu'

Am crescut atat de mult


Parintzi de bondarici

The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput