Ai nostri, ca brazii (ianfeb05) (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kris spune:

FETELOR, sa stiti ca astazi m-am Impartasit! Pt. mine e ceva extraordinar! Simt ca plutesc! Simt ca sunt alaturi de El si mai mult! Voi nu simtiti acelasi lucru?



prima aniversare
kris si Bianca Maria (26.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ixxi spune:

Daca nu mai intru va urez UN PASTE FERICIT, liniste, intelegere si rabdare muuuulta.

ne auzim saptamana viitoare!!!

Beatrice si piersicuta
Cristina bebe si Cristina copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, m-ati linistit in leg. cu smochinele si curmalele, ca noi mancam si nu vreau sa se uite la noi si sa-i dau si lui sa pape cate putin. Azi iar a mancat juma de maslina cu soldatei de painica si almette.

Ixxi, dar unde mergeti asa departe? Unde sta soacra? Va urez drum bun si Paste Fericit! Maamaaaa, ce de cuvinte stie piersicuta! Felicitari! Ce fata harnica, cum isi face ea bagajul!

Kris, felicitari pt. impartasanie, as fi vrut si eu, dar...nu am tinut post , pacatoasa de mine!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Tomasa draga, scuza-ma, dar n-am vazut intrebarea ta referitoare la gradinita? Poti te rog sa o rescrii, eventual putem vorbi pe PM.
Bubu, Lavinia era cea cu tatal in spital, nu eu. Nu-i bai, au mai fost confuzii de acest gen. Cat priveste smochinele nu cred ca e bai, chiar daca au seminte. Eu i-am dat lui Matei curmale (mestecate putin de mine in prealabil in gura) si i-au placut tare mult!
Lavinia, iti urez si eu multa sanatate si nu pot decat sa regret mult ca te-ai imbolnavit si tu si sotul si copilul. Se pare ca e adevarat vorba aia cu necazul care nu vine singur! Multa sanatate inca o data si nu uita sa rogi la Doamne-Doamne...
Ca tot veni vorba, fetele, voi mergeti la spovedit/impartasit? Eu am vrut sa merg azi, dar m-am trezit tarziu si n-am ajuns in timp util la biserica. Ma bucur insa ca Matei a fost impartasit ieri! Kris, bravo tie... acum am vazut mesajul tau.
Anda, si mie imi place titlul! Nota 10!
Patricia, e scumpa rau Reb in poza cu basmalutza! Un pupic de la mine pt voi!
Ixxi, bravo, asa trebuie sa fie fetitele, niste mici-albinute pe langa mamicile lor. Eh, dar asta nu inseamna ca baieteii trebuie sa fie bondari! :) Un paste Fericit alaturi de cei dragi!
Oana, merci pt aprecierea pozei cu Matei in galerie. Asta a fost acum multa vreme in urma, dar tot m-am bucurat sa primesc complimentul de la tine.
M-am amuzat copios de povestirile voastre cu telefoanele mobile si conversatiile bebelane. Noi tinem mobilele la distanta, insa fixul tot il mai ia si Matei cateodata.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Motzul si Prima aniversare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:


Multumim frumos de aprecieri tuturor si pentru incurajarile in privinta mersului!

Lavinia, sanatate multa intregii familii! sper as va refaceti repede toti!! aveti grija de voi!

Kris, felicitari pentru impartasanie! mi-ar fi placut si mie, dar nu am tinut post.

Liviana, te referi la noi mamicile cu imparatsitul?? ca eu nu..dar as vrea sa o duc pe Rebe maine sau simbata. Cine stie cam pina la ce ora trebuie sa mergem si nu are voie sa papa inainte?? pe sub masa cind se da? azi sau maine??

Ixxi, drum bun si sa aveti vreme buna pe unde mergeti!Mama, ce vorbareata si harnica e piersicuta ta!

eu azi si maine sint libera, asa ca ....munca, munca si iar muncaazi am calcat muntele care ma tot astepta dupa usa; in plus, multa treaba migaloasa. am gatit de post stevie si spanac, mi-a luat mult timp. I-am facut si lu' Rbe o portie de spanac cu un ou oki romanesc...a mincat tot castronelul, i-a placut tare mult. E prima oara cind i-am dat asa.

eu nu i-am dat inca smokine si curmale dar nu cred ca sint rele, de acum sint mari si putem sa le dam orice, cu conditia sa mestece si sa le placa. eu sper sa ii placa, eu mor dupa smokine, mai ales cele proaspete...nu am vazut inca.


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Lavinia - O Doamne, sanatate multa la toti.
Ana Maria - ce m-a distrat cu "norocul lui ca e simpatic". O fosta colega de liceu, mama a doi copii frumosi foc imi spunea ca ii vine cateodata sa-i arunce pe geam pe amandoi. Mi-o zicea cu patima, ea fiind foarte calma de felul ei, si atunci credeam ca exagereaza. Ei bine, acum imi dau seama ca nu brava deloc in fata mea.
Patricia - mi-aplacut tare mult poza cu babuta. E ca pentru un concurs de poze haioase.

Apropo de dinti. Alexandra are aproape 7 dinti si 2 masele. Cei de sus par aliniati, in schimb cel de-al treilea de jos (caninul, nu?) care e mai coltos pare a fi mai in spate. Nu-mi dau seama bine ca nu pot sa-l compar decat cu incisivii care sunt aliniati . Eu sper sa se aranjeze bine in final.
Si mai am o problema cu mersul pe varfuri. Desi nu a stat nici un minut in premergator are tendinta sa mearga pe varfuri (io inteleg ca-i la clasa de balet, dar totusi..). E adevarat ca in casa sta in ciorapi si numai afara are ghetute cu talpa mai tare.


Anda - e un titlu frumos, lasa-l asa sau ca sa-i parafrazam pe Marfar feat Tanti Lina:

Refren:
Las-o....bai las-o...
Las-o ba ca merge asa !
Ne-am obisnuit cu ea...
Las-o....bai las-o...
...........................etc

www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Ixxi- drum bun!
Patricia - azi se trece pe sub masa
Si eu am de gand sa o duc pe Alexandra la biserica. Maine sau sambata si trebuie sa ma mobilizez sa o duc dimineata si pe nemancatelea. Noi am tinut o saptamana post dar eu personal am mai lins un pic de iaurt din reflex (de pe borcanelul Alexandrei). Ei, pot spune ca am tinut post catolic.


www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Liviana, acum am editat raspunsul, nu am facut confuzie, dar din graba scrisului am scris numele tau

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aoleu ce m-am chinuit cu netul in dupa amiaza asta. Nici sa citesc nu reuseam, noroc cu Oana ( Bubu).

Am citit pe fuga, intre timp s-a trezit si Rayan, asa ca voi raspunde succint.

Deci sunt si alti bebei care nu spun o anumita litera. O sa incerc sa ma calmez in privinta asta.


Din ce citesc am vazut ca unii copilasi sunt chiar vorbareti. Nu stam bine la capitolul asta, si noi stam cu rabdarea cam asa cum descria Tomasa. Rayan nu are rabdare sa ii explic, sa repete cuvinte. El nu poate sta locului o clipa, e intr-o permanenta miscare. Nu stie ce sa mai faca, umbla peste tot, se catara, deschide, inchide, aoleu si vai de mine.
Cu toate astea ma bucur ca intelege ce ii spun, asa ca voritul in sine este doar o chestiune de timp.

Apropos de certat, cand eu il cert ( zilnic adica) nu riposteaza, din contra, ma priveste in ochi intr-un anume mod de ma simt cea mai rea mama din lume, in schimb, intr-o seara cand ne chinuiam sa il adormim intre noi in pat m-a imitat spre deliciul nostru care priveam si radeam.
Spune inclusic " Shhhhh" ducand degetul la nas si il spune atat de dulce de imi vine sa il mananc.
Sper sa isi dea drumul la vorbit in curand, dar nici nu il fortez. Euu ii vorbesc mult, ma adresez ca unui adult si sper ca in timp sa isi dea drumul.

Cu mancatul tot mofturosi suntem, dar cu diverse tehinici si tricuri reusim cat de cat sa papam ceva la pranz. Legumele proaspete sunt nelipsite si asta ma bucura mult.

Ma grabesc sa trimit mesajul inainte sa imi cada iarasi netul si daca mai am timp mai scriu.


pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lavinia, multa sanatate tuturor.

Ixxi, drum bun.

Fetelor, aici exista de la Nestel cereale cu curmale ( mama cum suna, ar fi trebuit sa spun " cu dates") si eu i-am dat deja lui Rayan, asa ca nu cred sa exista vreo contraindicatie.
I-am dat si fistic, ar mananca non stop, seamana cu mine la asta.



Aseara am fost iar la plimbare pe malul marii, loc amenajat special pentru copii, cu topogane, nisip, alee, iar Rayan este pur si simplu in extaz, iar cand vede alti copii nu ne mai cunoaste, schimba bruc directia, zici ca e teleghidat si merge dupa ei. Incredibil cat ii plac copiii.
Ca data trecuta, alergam dupa el iar el se mai oprea, venea de la unul la altul si ne pupa. Venea la mine, ma pupa pe picior ca acolo ajungea, mergea la tati facea acelasi lucru..., m-a emotionat, e un copil tare cald si iubitor, in ciuda faptului ca mami l-a cam rasfatat.


In privinta dormitului in patutul lui, nu stiu ce vom face.
In primul rand ca avem vecini cu copii sus si nu ne permitem sa il lasam sa urle la nesfarsit noaptea, deoarece el nu urla 10 minute si se opreste, ci din ce in ce mai mult si mai tare.
Daca ar fi insa doar urlatul ar fi ok, insa el se autopedepseste lovindu-si gurita de marginea patului lui si se loveste, se musca din greseala, iar asta nu pot accepta, whatever, asa ca , for now nu vad nici o solutie.
Voi incerca in timpul zilei sa ii pun jucarii in patut, in timp ce eu stau langa el, dar de regula nu sta mai mult de 10 minute asa.


pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput