Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

P.S. Vroiam sa iti mai zic ceva: nu cred ca e nevoie sa sterilizezi tot timpul toate obiectele cu care umbli prin bucatarie; la tine in casa e curat, fara sa aduci din afara sursa de microorganisme daunatoare, nu au cum sa se regaseasca in obiectele tale casnice.
Si oricum, copilul are si el imunitatea lui. Si si-o tot construieste.

In plus, microorganismele cu adevarat daunatoare organismului uman sunt cateva, greu de gasit in mediile neinfestate, cel mai putin periculos se poate dezvolta insa in laptele lasat la ... aer. cred ca de aceea e vital sa curatam f bine recipientele in contact cu laptele.
Ce zici de o dizertatie pe tema asta, ca ma pricep si eu un picut?!

La microorganisme, adica...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Fetelor ,multumesc mult pentru sfaturi ,sinteti dulcici toate ,ar trebui sa fac asa cum spuneti dar e cam greu cu calmul ,nu ma pot stapini ,cind vine ora sa-i dau altceva decit lapte ,de fapt sa incerc din nou ,sint deja ametita ,am dureri de cap ,sint foarte incordata de fiecare data ca stiu ce ma asteapta ,pling ca o proasta cind il vad ca nu maninca ,...Ma tot gindesc cind o sa-i placa si altceva ,am tot incercat in fel si chip dar nimic ...,am trecut deja la milumil 2 si acum maninca mai putin ca inainte ,nu ca ar fi prea slab :) dar nu stiu dc ,maninca la 4 ore de multe ori doar 80ml ,alte ori 120ml ,tot mai rar 150-180ml ...
Maine merem la dr. ,am sunat-o azi si mi-a zis sa mergem sa ne vada ,e cam somnolent si cind se trezeste maraie ,nu-i convine nimic !
bebicii vostri dorm mult la virsta asta ?al meu doarme de rupe si noaptea de la 21:00-21:30 pina la 6:30-7:00 !
Sint tare descurajata momentan ,trista dar sper sa vina si zile mai bune ...

va pupik ,ma simt mult mai bine citind mesaje voastre !


http://pg.photos.yahoo.com/ph/popozuda1006/album?.dir=1886

ORLANDO_ANDREAS SI MAMI MADA (9.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Gata, am revenit de la plimbareala si la raspunsuri cu mine!

Cristina-pai asa sarbatoriti mai Irisuca, cu poc-poc pe jos?Io ce sa mai zic, ca stii ca am experientza...

CristinaNegara- io am de gabnd sa i le dau pana le termina. Ce sa pateasca? Sunt cereale deshidratate...

Madau- io pun cerealele imediat dupa ce pun masurile de lapte praf si le amestec bine de tot pe toate impreuna. no way de complicatii cu frecat ianinte, chestii!

Lavi- io la sucul de mar. tot asa, oparasc canutza unde-l torn, linguritza si storcatorul de sticla. In sfarsit, ati intrat si voi "in randul lumii"!

Despre noi: am crescut spectaculos sapt trecuta - 200 grame, un record! Dar de azi Titilica s-a gandit sa revina la "bunul" ei obicei de greva de foamete, a.i. nu mi-a halit absolut deloc supa de legume!

Istoric: a halit supa facuta cu carote si albituri, in proportia ok - 3/4 morcov, 1/4 albitura. Urmatoarea mi-a iesit cam naspa - jumi-juma. Nu prea s-a omarat, deci am facut azi alta. Cu proportia corecta si stupoare!nu a halit DELOC!
Ar fi o singura explicatie: nu-i plac morcovii taranesti, ca azi cu de-aia i-am facut-o, ca nu mai aveam carote...sa fie oare posibil? Ca taaare bine ar fi, ma duc ii iau carote si am rezolvat treaba. dar daca nu mai papa deloc supa pe viitor? Atuncea sa vezi belea!


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, mai Noki gata cu alaptatul exclusiv, a venit vremea divi. Trece timpul...
Dar pe de alta parte e dragut si interesant sa-i dai papa cu lingurita. Eu am de gand sa-i dau cu lingurita si suc si supa, tot. Sper sa-mi si iasa. Biberonul mi-e foarte bun sa curga sucul in el din aparat ca e gradat exact
Nu pot sa ghicesc de ce nu a vrut Sarah supa. Dar nu cred ca e diferenta asa mare la gust intre morcovii romanesti si cei de import.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Bahaaaaai,mamici!
Da'ce opariti atata ustensilele de sucutz,kiar tb??
Eu azi,cand am facut putin piureutz de mar,am spalat f bine razatoarea de sticla,l-am pus intr-o cescuta de cafea de-a mea,spalata bine,si o lingurita de silicon,intr-adevar,sterilizata!
Atatik,ma duc sa mai zac o tzarik,ca stiti ca eu cu mucii nu prea dorm de 12 zile,da'm-am invatat cu 3 ore pe noapte.
Da' las',ca dreg cu cafeaua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Azi am inceput si noi mareata diversificare!!!
5 ml suc de mar era "reteta"... eu i-am dat 2 lingurite de silicon Primii pasi, nu chiar pline. Cred ca e OK. I-a placuut

Am oparit in prealabil lingurita, cutitul (sita) de la storcator, vasul de la storcator prin care curge sucul, un biberon Avent in care am colectat sucul si furculita cu care am scos biberonul din ibric. Am uitat sa oparesc cutitul cu care am taiat maru' si componenta de deasupra, prin care am introdus maru-n storcator. Nu ca-s ???

Dintre astea important e sa oparesc biberonul, lingurita si cutitul de la storcator pt ca fiecare strop de suc practic se freaca de cutitul ala.

Adio kk frumos mirositor de bb alaptat

Na, acestea fiind zise, sa purced la raspunsuri:
Joy sa-ti stapanesti sanatoasa storcatorul, Borner-ul (ce-mi doresc si eu.. da' sunt inca in campanie de convingere sot ) si TFT-uol cand o fi sa vina!

bb)alinus normal ca Silviei ii place mai mult in tren decat in masina pt ca in tren se plimba de colo-colo, ne freaca pe noi plus pe eventualii ceilalti pasageri. Pe cand in masina, saraca, trebuie sa stea legata in scaunul ei, noi nu-i dam prea multa atentie ca stam in fata... ii dam cat putem, dar totusi... Lasa ca de acum o are pe "Natiliuta". Noroc ca mai si doarme la drum lung.

Dar in caz de impact DF ce se intampla cu copilul pus asa, pe "pat" ??? Chiar si la o frana brusca zboara cat colo. A mai mers Silvia scasa din scaun si cate o frana o trantea de numa-numa. N-o mai lasam asa, obligatoriu cu centura.

Ripley, Joy, meems multumesc!

Ripley si pe mine m-a emotionat subiectul cu pricina.
Misto faza cu pescuitul!!!

Bubamara eu cam stiu ce vreau (in linii mari) dar inca n-am batut palma. O sa o rezolvam si pe asta. Sper.

Of, pischi ce patanie! Dar de la ce a facut totusi diareea, nu s-a stabilit?

pischi si lavi sanatate puiutilor!!! Va -am!
Si Silviei sa scape de nesimtitii aia de muci!

negaracristina Cu cerealele - poate ei considera ca dupa ce le desfaci le "contaminezi ca umblii prin ele.. stiu si eu?

mirabilis si pe cat timp pleci in Franta? Cu sot sau fara sot? Deci ne diversificam deodata...

madutza[/red] incearca sa-i dai papa noua atunci cand e calm, odihnit, de abia trezit din somn. Fii si tu calma, vorbeste cu el, nu-i baga mult odata in gurita, lasa-l sa soarba el din lingurita...




Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)





LAVI ,AM FACUT CUM M-AI SFATUIT ,ACUM VREO 20 DE MIN. AM INCERCAT CU SUC DE PARA ,A MERS !!! ,SINT FOARTE FERICITA E PRIMUL ,,LUCRU'' CARE-I PLACE ,I-AM DAT VREO 4-5 LINGURIZE ,ACUM SPER SA NU O DEA IN DIAREE ....,DEOCAMDATA E LINISTIT ,FACE NANI !!

MERCI !TE PUP

ORLANDO_ANDREAS SI MAMI MADA (9.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Noki multumesc de idee cu amestecatul direct cu praful si spoi sa torn apa. Uite la asta nu m-am gandit . Pupici ptr ajutor
Sa stii ca si eu am patit-o cu supa, ii pasam dora morcovii si putina albitura. Apoi i-am bagat si ardei gras si n-a fost chip sa o manance. Urla cand o vedea. Apoi am revenit la reteta de dinainte si a refuzat-o. Probabil credea ca e din aia nasoala. Am pus cateva granule de ceai in ea, am luat fata am plimbat-o prin casa si incet incet a avut curaj sa guste din ea. Asa ca...am renuntat la ardei gras, o sa mai incercam cu dovlecel. Daca-i place bine, daca nu il pun doar la fiert, nu are rost sa chinui copilul daca nu-i place. Deci la ine e posibil sa fie de la morcovi, aia carote sunt mai dulci.

Lavi eu ptr mancarica fac asa: canuta in care curge sucul si discul ala de razuit le spal bine si le dau cu apa fiarta. Biberonul si lingurita sterilizate bineinteles, ca alea merg. Iar in rest...are grija sistemul ei imunitar

Madutza incearca sa fii cat mai calma, bebe te simte si de aia refuza sa pape. Nu te enerva chiar daca odata mananca 100 gr piure, a doua zi deloc sau mai putin. Fii flexibila, lasa-l pe el sa decida ce si cat vrea sa pape. Daca papa mai putin sau deloc ii dai completare lapic si lasi pe adoua zi. oricum important e ca tu sa ai rabdare, bebe sa fie odihnit, nu nervos sau agitat si sa-i fie foame. Bineinteles ce ti-am zis eu acuma se aplica la diversificare, la laptic e alta problema, acolo e musai sa pape rezonabil. Si Miruna mea mai are fluctuatii, ba mananca 100 gr laptic, asta in general prima masa de dimineata, ba mananca 200, sau 250 ml. Daca ia bine in greutate e ok. Pupici si bine ai revenit

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by negaracristina

Madutza, noi nu avem inca probleme. Bine, nici prea "diversificate" nu suntem. Pana acum i-am dat suc de morcov si mar. Toate i le-am dat cu lingurita la inceput si in cantitati foarte mici. Am inceput cu o jumatate de lingurita, apoi a doua zi o lingurita si tot asa pana la 8-10 lingurite.
Inainte de a-i da papica, tine-l in brate cateva minute, alinta-l, vorbeste-i cu calm si fii rabdatoare. Inmoaie lingurita in suc / supa, dui-o la gurita si lasa-l pe el sa deschida gurita si sa guste. Nu-l forta, ca s-ar putea sa-ti refuze permanent acel fel de mancare! Daca nu vrea, repeta figura cu tinutul in brate.
Si Elise a mea e hranita tot cu Milumil, din prima zi in care s-a nascut. Nu am fost capabila sa-i dau sa pape de la mine nici macar o masa completa! E slabuta foc, la 4 luni avea 6080 g (cu 3400 la nastere!) Nu mananca bine nici macar biberonul cu lapte. Ieri a mancat 100 ml la 3 mese din 5. Momentan am intrerupt suculetul pentru ca am trecut la Milumil 2.
Cu calm si rabdare ai sa vezi ca se rezolva. Incearca sa-i dai acelasi aliment o saptamana, chiar daca refuza azi, tu incearca si maine, apoi daca nu merge asteapta cateva zile si da-i altceva.

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005


AM SA INCERC ,DEOCAMDATA A MERS DECIT SUCUL DE PARA ,SPER SA NU-I FACA RAU LA BURTICA .
AI AVUT PROBLEME TRECIND LA MILUMIL 2?PUIU' MEU A VOMAT IN PRIMA ZI .
CUM ACCPTA FORMULA 2?MANINCA MAI BINE CA INAINTE ?II PLACE MAI MULT?AL MEU MANINCA MAI PUTIN DE CIND AM TRECUT LA 2 ,CAM 80-90 ML ,FOARTE RAR 150ML ,EL DE OBICEI MINCA 180ML ,E UN GRASAN ,AVEM 8400 KG ACUM ,LA NASTERE A AVUT DECIT 3100 KG!!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/popozuda1006/album?.dir=1886











ORLANDO_ANDREAS SI MAMI MADA (9.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by madau

Noki multumesc de idee cu amestecatul direct cu praful si spoi sa torn apa. Uite la asta nu m-am gandit . Pupici ptr ajutor
Sa stii ca si eu am patit-o cu supa, ii pasam dora morcovii si putina albitura. Apoi i-am bagat si ardei gras si n-a fost chip sa o manance. Urla cand o vedea. Apoi am revenit la reteta de dinainte si a refuzat-o. Probabil credea ca e din aia nasoala. Am pus cateva granule de ceai in ea, am luat fata am plimbat-o prin casa si incet incet a avut curaj sa guste din ea. Asa ca...am renuntat la ardei gras, o sa mai incercam cu dovlecel. Daca-i place bine, daca nu il pun doar la fiert, nu are rost sa chinui copilul daca nu-i place. Deci la ine e posibil sa fie de la morcovi, aia carote sunt mai dulci.

Lavi eu ptr mancarica fac asa: canuta in care curge sucul si discul ala de razuit le spal bine si le dau cu apa fiarta. Biberonul si lingurita sterilizate bineinteles, ca alea merg. Iar in rest...are grija sistemul ei imunitar

Madutza incearca sa fii cat mai calma, bebe te simte si de aia refuza sa pape. Nu te enerva chiar daca odata mananca 100 gr piure, a doua zi deloc sau mai putin. Fii flexibila, lasa-l pe el sa decida ce si cat vrea sa pape. Daca papa mai putin sau deloc ii dai completare lapic si lasi pe adoua zi. oricum important e ca tu sa ai rabdare, bebe sa fie odihnit, nu nervos sau agitat si sa-i fie foame. Bineinteles ce ti-am zis eu acuma se aplica la diversificare, la laptic e alta problema, acolo e musai sa pape rezonabil. Si Miruna mea mai are fluctuatii, ba mananca 100 gr laptic, asta in general prima masa de dimineata, ba mananca 200, sau 250 ml. Daca ia bine in greutate e ok. Pupici si bine ai revenit

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA




Madau ,merci ,am sa fac tot posibilul sa fiu mai calma dar este fara voia mea si nu sint nervi cat suferinta ,mi se pare ca e sfirsitul lumii faptul ca nu maninca ,..cu lapticul n-am probleme ,chiar daca odata maninca mai putin ,alta data mai mult ,de obicei ,la masa de la 10:00 maninca mai putin dar ia in greutate si inca bine deci nu-mi fac probleme ,eu as vrea sa-i scot o masa de lapte cat de curind ,tu ce suculetz ii mai dai?ce mai papa ea?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/popozuda1006/album?.dir=1886&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

ORLANDO_ANDREAS SI MAMI MADA (9.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna seara fetelor!!!

Eu tin sa va anuntz ca in afara de biberoanele de lapte nu sterilizez nimic. Nici linguritza de silicon nici bibe-le de ceai iar piureul de fructe il papa in cana mare de-a noastra iar supa cand sunt in parc o bea cu biberonul pe care il sterilizez cam o data pe sapt . Ce-i drept ca eu am un copil care nu mi-a facut nici o problema pana acum dar...poate si din cauza ca nu l-am invatzat asa sensibil.

In alta ordine de idei am cam scapat de cojuizele din cap cu ulei si periat bine. Mai avem cateva in frunte dar....o sa se duca si alea.

Cat despre diversificare...al meu a papat ieri file de cod, si pasta de peste ca am fost la impartasit si...dupa 2 linguritze de vin cu anafura ne-a impartzit o doamna de incredere niste peste. Apoi am fost la mama la masa si...a papat Stefan al meu ceapa verde,rosie, ridiche si castravete. Asa ca.... o sa va pun poze sa vedetzi ce fomist baiat am.

Acum va pup!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput