Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mandutza, bine ai (re)venit!
Noi am avut refuz la supica de morcov, in rest nu am incercat multe dar le-a papat. Mai ales banana e un deliciu, si singura la care deschide gurita in asteptare.
Nu prea am auzit pe aici fete cu mari refuzuri, parca Feli (dc. nu ea nu dati cu paru') s-a mai plans de refuz supica de morcovi.
Sfatul meu e asa: lasa fata inca cateva zile fara diversificare, poate nu este inca momentul. Eu zic ca si la 5 luni e ok, chiar dc copilul e hranit cu lapte praf, si noi de la 5 luni am inceput (scoatem lamaia de sughit primita din prima sapt si acceptata cu placere si cereri de mai mult) si de la 2.5 luni suntem pe lactana topfer.
Ma gandesc sa nu ramana pusa pe refuz dc tu insisti acum si ea face urat. Mai da-i putin timp. Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Noki, vad ca nu stie nimeni nik despre ambalajul cerealelor. Tu ce faci, ii mai dai? Ca pe mine ma bate gandul sa le arunc (sau sa le mananc eu)!

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Madutza, noi nu avem inca probleme. Bine, nici prea "diversificate" nu suntem. Pana acum i-am dat suc de morcov si mar. Toate i le-am dat cu lingurita la inceput si in cantitati foarte mici. Am inceput cu o jumatate de lingurita, apoi a doua zi o lingurita si tot asa pana la 8-10 lingurite.
Inainte de a-i da papica, tine-l in brate cateva minute, alinta-l, vorbeste-i cu calm si fii rabdatoare. Inmoaie lingurita in suc / supa, dui-o la gurita si lasa-l pe el sa deschida gurita si sa guste. Nu-l forta, ca s-ar putea sa-ti refuze permanent acel fel de mancare! Daca nu vrea, repeta figura cu tinutul in brate.
Si Elise a mea e hranita tot cu Milumil, din prima zi in care s-a nascut. Nu am fost capabila sa-i dau sa pape de la mine nici macar o masa completa! E slabuta foc, la 4 luni avea 6080 g (cu 3400 la nastere!) Nu mananca bine nici macar biberonul cu lapte. Ieri a mancat 100 ml la 3 mese din 5. Momentan am intrerupt suculetul pentru ca am trecut la Milumil 2.
Cu calm si rabdare ai sa vezi ca se rezolva. Incearca sa-i dai acelasi aliment o saptamana, chiar daca refuza azi, tu incearca si maine, apoi daca nu merge asteapta cateva zile si da-i altceva.

Cristina Negara cu BB
Elise-Stefania

3 Decembrie 2005



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ola ola

am ramas datoare cu cel putin un raspuns - de asta stiu sigur.
ma intreba cineva cat ii dau duphalac raspuns: nu stiu ...pr ca dr mi-a zis 5 ml/zi pana se regleaza.
si am intrebat-o pe nasa ca acelasi dr i-a dat si ei pt cel mic si ea i-a dat 2 sticlute de duphalac. si s-a reglat cel mic cand l-a trecut pe mancare. asa ca...inca nu stiu cat o sa-i dau, mai intai sa vad rezultate mai bune.
in sensul ca i-am dat de sambata si duminica a facut kk de 2 ori, dar azi inca nu a facut.

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Am revenit si noi din pribegie....am fost in parc cu Ank si Dordia, a fost super. ne-a cam prins ploaia la intoarcere, cu ocazia asta am testat si husa de ploaie....super investitie. O tragi peste carut si boierie nene!
Cristina Negara si eu am cereale din alea de la Milupa, orez fara lapte. Si la mine punga e desfacuta...mai bine zis era impachetata dar nu lipita. Dar cum cutia era sigilata si alea alea, eu ii dau fara probleme, mai ales ca mandra mea le papa. Plus ca azi am vorbit si cu doctorita, i-am zis ca nu a luat in greutate deloc saptamana trecuta si ca nu se mai satura cu Milu 1...si a zis sa-i bag cate o lingurita de cereale la fiecare bibe.
Si ca tot suntem aici cum fac, ii prepar laptele si ii pun direct acolo cerealele si amestec bine? Sau le frec separat cu lapte intr-un castron si pe urma le pun in bibe?

Eu i-am mai luat azi si cereale cu lapte si banane, tot de la Milupa, o sa-i fac maine sa vad cum le papa.

Referitor la problema cu constipatia, a zis ca nu-i problema daca nu se chinuie sa faca, oricum sa-i cresc doza de suc de portocale, pana pe la 60-70 ml, ca nu-i nici o problema, nu-l bea pe stomacul gol ca sa-i faca rau.

Cam atat despre noi deocamdata, ma duc sa pap si eu si mai revin

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Azi am inceput si noi mareata diversificare!!!
5 ml suc de mar era "reteta"... eu i-am dat 2 lingurite de silicon Primii pasi, nu chiar pline. Cred ca e OK. I-a placuut

Am oparit in prealabil lingurita, cutitul (sita) de la storcator, vasul de la storcator prin care curge sucul, un biberon Avent in care am colectat sucul si furculita cu care am scos biberonul din ibric. Am uitat sa oparesc cutitul cu care am taiat maru' si componenta de deasupra, prin care am introdus maru-n storcator. Nu ca-s ???

Dintre astea important e sa oparesc biberonul, lingurita si cutitul de la storcator pt ca fiecare strop de suc practic se freaca de cutitul ala.

Adio kk frumos mirositor de bb alaptat

Na, acestea fiind zise, sa purced la raspunsuri:
Joy sa-ti stapanesti sanatoasa storcatorul, Borner-ul (ce-mi doresc si eu.. da' sunt inca in campanie de convingere sot ) si TFT-uol cand o fi sa vina!

bb)alinus normal ca Silviei ii place mai mult in tren decat in masina pt ca in tren se plimba de colo-colo, ne freaca pe noi plus pe eventualii ceilalti pasageri. Pe cand in masina, saraca, trebuie sa stea legata in scaunul ei, noi nu-i dam prea multa atentie ca stam in fata... ii dam cat putem, dar totusi... Lasa ca de acum o are pe "Natiliuta". Noroc ca mai si doarme la drum lung.

Dar in caz de impact DF ce se intampla cu copilul pus asa, pe "pat" ??? Chiar si la o frana brusca zboara cat colo. A mai mers Silvia scasa din scaun si cate o frana o trantea de numa-numa. N-o mai lasam asa, obligatoriu cu centura.

Ripley, Joy, meems multumesc!

Ripley si pe mine m-a emotionat subiectul cu pricina.
Misto faza cu pescuitul!!!

Bubamara eu cam stiu ce vreau (in linii mari) dar inca n-am batut palma. O sa o rezolvam si pe asta. Sper.

Of, pischi ce patanie! Dar de la ce a facut totusi diareea, nu s-a stabilit?

pischi si lavi sanatate puiutilor!!! Va -am!
Si Silviei sa scape de nesimtitii aia de muci!

negaracristina Cu cerealele - poate ei considera ca dupa ce le desfaci le "contaminezi" ca umblii prin ele.. stiu si eu?

mirabilis si pe cat timp pleci in Franta? Cu sot sau fara sot? Deci ne diversificam deodata...

madutza incearca sa-i dai papa noua atunci cand e calm, odihnit, de abia trezit din somn. Fii si tu calma, vorbeste cu el, nu-i baga mult odata in gurita, lasa-l sa soarba el din lingurita...

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Fetelor, va multumesc tuturor celor care v-ati dat cu parerea referitor la programul de baita. Aseara i-am facut din nou baie mai tarziu (pe la 21:45) ca am fost plecati si am ajuns aproape la ora 21 acasa. A fost bine asa, pe la 22 era deja adormita, la 23 am trezit-o sa manance un bibe ca ultima masa fusese la ora 20 si mi-era teama ca n-o s-o tina pana dimineata, si mi-a dormit fata pana aproape la ora 8. Deci e super ok asa, probabil ca voi incerca s-o tin cumva treaza pana macar la ora 21, atunci sa-i fac baie, sa-i dau sa manance, s-o mai lalaim pana dupa 21:30 si daca adoarme atunci, sunt aproape sigura ca va dormi pana cel putin la 7:30 dimineata. Deci... mi-am cam rezolvat singura problema Numa' sa ma pot tine de programul asta, ca daca o apuca somnul tare pe la ora 20, atunci... nu stiu cum ne descurcam.
Dienuta, da, normal ca o culcam si-n timpul zilei ca altfel nu ar rezista. Pana acum Rianna adormea cam la 1.5 ore de la ultima trezire, dar de cateva zile / o saptamana / observ ca sta mai mult treaza, cate 2 ba chiar si 3 ore. Dar tot doarme de vreo 3 ori in timpul zilei, insa nu doarme ft. mult, poate o ora, doua, maxim trei (si asta foarte rar). In total as zice ca doarme vreo 5 ore ziua si vreo 10 noaptea, deci sunt super multumita.

Acu' astept sa-mi adoarma bubulina ca sa-mi fac si eu un dus si mai incolo abia astept sa iesim afara ca s-a facut si la noi vremea buna (in sfarsit!!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by lavi02


Dar in caz de impact DF ce se intampla cu copilul pus asa, pe "pat" ??? Chiar si la o frana brusca zboara cat colo. A mai mers Silvia scasa din scaun si cate o frana o trantea de numa-numa. N-o mai lasam asa, obligatoriu cu centura.



Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)



Hai sa-ti zic, sa nu te nelinistesti...

Asa "pe pat" e un fel de a zice... Patul e la stanga format din bancheta din spate, la dreapta din banchetele din fata, iar intre ele o perna mare, asa ca copilul sta exact ca si in scoicutza, numai ca in laterala...
Iar DF de frane bruste, ca mami e la volan si incearca sa fie prudenta!!!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, mai pisi, dar in scoica e [b] prins/legat[/red] pe cand asa nu. In fine, poate tu conduci mai pasnic si prudent...

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Ai dreptate, conduc pasnic... cand sunt cu el in masina, ca sapt viitoare astept radarul de la Craiova.. 160 pe autostrada....

Stii care e faza? noi am avut bani numai de scaunel, si a trebuit sa ne adaptam... Si asta a fost solutia NOASTRA.In plus, acu' 5 ani cand nu era nici autostrada aia pana la Lehliu, si nici nu aveam bolidu' de astazi, faceam 5-6 ore pana la mare, 3 pana la tara... iar atata drum nu cred ca il poate face in scoica, sau si mai rau, in scaunul de masina.

In plus, nu are unde sa zboare decat in banchetele din fata, adica spre perna... Cred ca e mai bine decta prins in centuri. Eu am avut un accident cu el la 1 an si noroc ca nu dormea, pt ca era asa bine prins in centuri ca i-a zburat capul in fata... Bine ca are gatul bine prins !
Nu serios acum, chiar am avut un nenorocit de accident si nici nu stiu cum de nu a patit nimic. Ca eu si acum ma resimt...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput