viitoare mamici din Cluj

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna, burtici!

Pentru fetele care au nascut la Nanu: sa aveti sanatosi si ma bucur pentru experienta voastra....si eu am o cunostinta care a nascut acolo si a fost multumita....Parerile oricum sunt impartite...si CEL MAI IMPORTANT lucru e acela de a avea deplina incredere in medicul cu care nasti....Ati exagerat si voi cand vorbeati despre spitalele de stat....Intr-adevar Ginecologie 1 nu arata prea bine (scuze arata rau de tot, de fapt), dar medicii sunt foarte buni, iar aparatura exista. Eu am ales sa nasc la Stanca...unde conditiile sunt de la bune in sus, la fel, consider eu, si personalul medical si clinica e si dotata cu aparatura buna. Singurul motiv pentru care nu as naste la dr. Nanu ar fi acela ca, in caz de urgenta sau complicatii, te-ar imbarca pe salvare si te-ar trimite la Gine1. Si asta nu e chiar bine in caz de complicatii, unde trebuie intervenit imediat, fara o secunda intarziere. Asadar nu consider din acest punct de vedere ca ai conditii "net superioare" la Nanu. In rest, nu am de comentat nimic la adresa lui! Surioara mea, care a nascut un baietel minunat in martie, a fost la aceasta clinica privata, insa a decis sa renunte la serviciile lor si, in luna a 5-a, a ales sa nasca la Stanca sub supravegherea unui medic de acolo.
Oricum daca ai o nastere fara probleme, in fond si la urma urmei poti naste si acasa cu o moasa doar...cum fac multe dintre femeile din strainatate.

Va pup pe toate...



10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by gabri_andrei

Buna dragele mele, puteti sa-mi recomandati un medic unde sa fac o ecografie genitala si neaparat sa aiba eco performant.Sint patita cu asta si de aceea va cer sfatul, as dori sa fie un medic bun,deschis cu pacientele sale. Va multumesc mult.



Eco bun au la ISOX pe Eminescu undeva...stiu ca au si eco 3D acolo, sau mai e eco bun la Radusan, in spatele P-tii M. Viteazul...insa un ecografist bun...nu stiu ce sa-ti spun, nu toti medicii ginecologi sunt si ecografisti foarte buni. Da un tel. inainte, spune-le ce vrei si-ti vor face o programare. Oricum, impartaseste-ne si noua experienta ta cu ecografiile, te rugam.

Era sa uit...la ISOX e Dr. Diculescu, care e un medic tare deschis cu pacientele!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Dupa cate am inteles eu la Gine 1 se fac renovari si se modernizeaza. Nu stiu in ce stadiu se afla acum. Cand am nascut eu, in octombrie, ce m-a impresionat insa foarte mult a fost sala de operatii de la Gine 1 (am nascut cu cezariana), super misto, parca nici nu eram in RO. La Gine 1 medicii sunt foarte buni. Si bineinteles mai sunt multe lucruri ce lasa de dorit.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Si eu am nascut la clinica dr. Nanu acum 2 luni si sunt total de acord cu ceea ce au scris Flavia si Bianca. Eu cu siguranta tot acolo voi naste urmatorul copil. Si referitor la lame ruginite ... mai lasati exagerarile astea. Pe mine m-au cosmeticit acolo pentru ca am nascut mai repede decat era termenul si nu am apucat eu sa fac lucrul asta dar nici pe departe n-a fost lama ruginita.
Dupa ce am nascut si am fost dusa in salon a venit dr. Nanu personal sa-mi aduca mancare si prajitura, pentru ca voiam sa merg la o prajitura inainte sa nasc si n-am mai apucat. Eu am platit acolo in primul rand pentru ca sa se poarte omeneste cu mine si asta a si fost. Neonatologul nu este un "mos batran", intr-adevar are o varsta dar si o experienta. Si vine la fiecare nastere si zilnic sa vada copilasii. Inca nu am auzit de cazuri in care sa moara un copil la nastere la clinica dr. Nanu, in schimb in spitalele de stat lucrul asta se intampla frecvent cu tot personalul si aparatura de care ziceau unele dintre voi. Si cum zicea una din fete, sigur clinica asta ar fi fost inchisa de mult daca se descopereau nereguli dar se pare ca sta in picioare din 2000. Si sigur va mai exista multi ani de-acum inainte atata timp cat oamenii educati si civilizati din tara asta aleg sa fie tratati ca oamenii nu ca si animelele.

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitagabita spune:

M-am convins si eu ca la dr. nanu e OK si am si renuntat sa mai consult un alt doctor
Am vb. cu mai multe fete care au nascut acolo si au fost foarte multumite!
Intr-adevar la controale Nanu este foarte prins are zeci de gravide la controale si chiuretaje si altele, dar la nasteri e f. prezent si implicat.
Chiar ieri am vb. cu o fosta colega care a nascut acolo, mi-a zis sa nu ma stresez deloc ca sunt toti profesionisti acolo.
Eu cred ca toate intrigile sunt scornite de medicii care sunt invidiosi pe Nanu, ca el a reusit sa faca sa functioneze prima clinica privata din Cluj si merge asa de bine de atatia ani.
Eu cred ca nu le convine ca au asa concurenta....

Abia astept sa va impartasesc povestea nasterii ... ca nu mai avem mult... pe 10 iunie e termenul

39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Micaalsa: eu cred ca am avut una dintre cele mai obiective pareri de pana acum...nu am tinut partea nimanui, dar chiar m-a calcat pe coada ceea ce ai scris....Spune-mi tu CONCRET si EXACT cam unde (vorbim de Cluj) si cui i-a murit copilul la nastere...sper sa-mi dai o lista lunga ca sa demonstrezi ca ai dreptate, pentru ca sustineai ca in spitalele de stat mor copiii pe banda! In plus, ma consider si un om educat si civilizat, ba care a mai vazut si cum esti tratat in occident (UK) in spitale si, chiar daca nu sunt de acord cu ceea ce se intampla in sistemul sanitar romanesc, totusi am ales in cunostinta de cauza sa nasc la un spital de stat, neconsiderand ca as fi tratata ca un animal. Cred ca pe viitor ar trebui sa te detasezi putin de experientele personale si sa analizezi la rece ceea ce ai de spus, in asa fel incat sa nu jignesti pe nimeni....Bineinteles ca nu sunt de acord nici cu fetele care vorbesc urat si doar din auzite, nu numai de clinica lui Nanu, ci si de alte subiecte. Asa ca, hai sa fim mai tolerante si sa acceptam alegerea fiecareia dintre noi, sa ne impartasim experientele si sa ne bucuram de sarcina, nastere si bb-ei.

Va pe toate

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Micaalsa, ti-am vazut pozele, ai un ingerel de fetita, e tare dulcica...sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

BitaGabita, iti doresc o nastere usoara si te asteptam in curand sa ne povestesti cum a fost!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

asiza, eu nu am specificat in mesajul meu ca neaparat in cluj sunt multe cazuri de genul, suntem oricum printre primele tari din europa in care procentul de moarte a copiilor in maternitati este mare. Eu nu am vrut sa jicnesc pe nimeni cu mesajul meu, dar si pe mine m-a calcat pe coada, vorba ta, mesajele in care se denigreaza clinica Hipocrate si dr. Nanu. Bineinteles ca nu ma astept ca toata lumea sa fie multumita, ar fi exagerat sa gandesc asa, dar nici afirmatii nefondate, de genul lamelor ruginite si mizeriei din toalete cand acolo tot timpul trabaluieste o femeie de servici. Eu am multe cunostinte care au avut experiente foarte neplacute la nasterea in maternitatile de stat, bebei care au contactat boli si care chiar au murit, de-asta am ales o clinica privata ... poate depinde si de norocul fiecareia. Poate tu ai avut norocul sa nu auzi si sa nu ai de-a face cu astfel de experiente si iti doresc nici sa nu auzi de asa ceva pentru ca e cumplit.

Eu iti doresc o sarcina usoara, o nastere macar la fel de usoara ca a mea si un bebe sanatos si papacios


Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Din pacate eu am exemple concrete despre cazuri horror din spitalele de stat. Ma limitez la unul care m-a marcat foarte mult: la Stanca, unei prietene i-a murit baietelul a doua zi dupa nastere. Nimeni nu a vrut sa o lamureasca care a fost de fapt problema, a cerut oficial o expertiza, a venit o comisie de medici pt investigatii si... nimic. Nici in ziua de azi nu a primit rezultatul, desi incidentul s-a intamplat anul trecut.
Alta prietena care a nascut recent la Stanca (nu mai descriu experienta ei, dar a fost traumatizatnta) a avut o colega de salon cu iminenta de avort la 25 de saptamani. A nascut in pat in salon, copilul a murit pana a ajuns acolo o asistenta. Prietena mea a fost singura care a fost langa ea.
Nu spun ca aceste experiente sunt definitorii, sunt sigura ca sunt si medici buni si multe cazuri fericite, paciente multumite. Dar eu nu m-as risca.
Parere personala.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana7 spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Revin cu mai multe detalii ca am timp

Imi pare rau sa vad ca sunt si persoane dezamagite de clinica, dar parerile mi se par exagerate. Daca ar fi fost asa, sa fie mizeria care a fost descrisa, personalul sa se poarte in asa hal, va spun cu mana pe inima: clinica ar fi fost demult inchisa.
Am observat o propaganda "anti-Nanu" a spitalelor de stat care isi pierd pacientele, pentru ca prefera sa plateasca cu chitanta pt niste servicii net superioare la privat, decat sa indese spaga in buzunarele personalului medical de la stat, unde traiesti la mila lor.

Sa va spun pe larg parerile si experienta mea:
- curatenia nu este o problema, totul este dezinfectat de cateva ori pe zi. Pana acum nu am auzit de nici un caz care sa contacteze de acolo vre-o infectie. Pe cand in spitalele de stat mor copii din cauza asta.
Acolo nu intra nimeni cu pantofii si cu hainele de afara, trebuie sa isi ia halate si pantofi dintre cei din dotarea spitalului (sus in saloane, nu jos unde se fac controalele).
- toaletele sunt intretinute si ingrijite
- hainele de la nastere sunt spalate si dezinfectate in spital, nu le pune nimeni la pachet pline cu sange sa le iei acasa ca amintire.

- in afara de secratara (care nu mi-a placut) toti au fost super-draguti. Inclusiv moasa, chiar daca unii o considera mai repezita. N-am vazut sa se poarte urat cu vre-o pacienta, de mine a avut mare grija, o data m-a dus acasa cu taxi pt ca nu ma simteam bine, cand stateam la perfuzii vedea sa povestim sa nu ma plictisesc (si nu avea altceva de facut) sau imi aducea reviste sa citesc.
Dr si-a dat mereu interesul, puteam povesti orice, imi explica tot ce nu imi era clar. S-a vazut ca se straduia sa faca totul ca la carte.
Pentru ca am avut probleme cu sarcina la inceput, nici macar n-a vrut sa-mi ia bani, prima oara cand am platit a fost pe la vre-o 5 luni, cand deja situatia mea era stabila.
Daca l-ar fi interesat banii mai mult decat starea pacientelor ar fi fost fix invers.
Asistentele sunt niste dragute si isi fac mai mult decat meseria: pe langa faptul ca sunt tot timpul langa tine cand ai nevoie, sau supravegheaza copiii, poti sa le rogi orice si te ajuta cu cea mai mare placere. Mie imi faceau inclusiv masaj...

Plus ca cei apropiati aveau voie sa ne viziteze la orice ora.
Eu am nascut in acelasi timp cu o buna prietena, sotii nostri veneau acolo in fiecare seara, stateam in salon (unde eram noi 2) la povesti, jucam carti, n-aveam nici o treaba (atata timp cat nu ii deranjam pe ceilalti).
Asistentele ne rugau doar sa le spunem cand pleaca, sa inchida poarta:)

Plus ca stai linistit stiind ca nimeni nu asteapta nimic de la tine (o atentie, un pliculetz, o acadea:)

Despre profesionalism am scris in mesajul anterior, nu are rost sa mai repet.
In concluzie pt mine a fost o experienta frumoasa si oricand as repeta-o.

Fiti sigure ca daca ar fi fost probleme acolo, cum am spus, clinica era inchisa.
Stiu ca au avut controale peste controale si nu au gasit nereguli. Singura chestie e care au gasit sa se lege a fost faptul ca laboratorul de analize nu e destul de inalt (cel mai important lucru intr-un spital:))))



Flavia (sotie si mamica fericita)


Mergi la inceput