Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Da, sunt farmacista, dar de 5 ani de cand sunt aici nu lucrez.... cred ca e unul din putinele lucruri dupa care regret..... eu tot mai sper ca macar ca asistenta sau sa incep de undeva si pana la urma sa reusesc
Diploma nu mi-o echivaleaza ca cica nu au cotract bilateral cu Ro pentru asa ceva.... bla bla . Am o fosta colega in Geneva ea a mai facut 2 ani, cei de specialitate.... dar pentru mine e imposibil.
mai ales ca stau la 100 km de Zürich si e germana asta care cu toate ca o vorbesc relativ bine imi trebuie examen de nivel superior, fara nici nu discuta cu tine.
Lucrezi la colegiul farma sau e ceva special?
mie mi-a placut, mai mult la spital decat in farmacie. asta as vrea si aici, sau in industrie sau spital

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/miraklucker/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Ingrid, merci de info dar nu pot sa faca asta ca am laptopul de la job al sotului si nu pot sa descarc orice programe....deh, asta este...dar am un prieten care face chestia asta si a descarcat o multime de filme si muzica...chiar de Rev ne-am distra cu filme romanesti vechi ("Operatiunea Monstrul", Toma Caragiu, Amza Pelea) si alte minunatii!! Cu acelasi sistem de sharing...asa ca o sa il rog pe el!!!
Merci de pont!
Noapte buna!



Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Kikiriki...."Nu mi-e frica de bau-bau?"
Acum chiar ca am plecat!
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Mira,
lucrez la o companie producatoare de generice si ma ocup de inregistrarea lor pe piata romaneasca. E multa hartogaraie dar imi place!!! Acum ca ne aliniem la U.E o sa fie mult mai usor decat pana acum....desi biroctatia nu va disparea asa curand.....
Sunt convinsa ca a profesa intr-o tara ca Elvetia este cu totul altceva decat in Ro ...aici esti un vanzator cu diploma....din pacate chiar si eu care uram fraza asta am ajuns sa o spun, dar asat este adevarul...educatia celor de aici sau mai bine zis lipsa de educatie a oamenilor fata de farmacisti mi-a fost de ajuns in 5 ani de profesat...asa ca nu prea o regret deloc.....toti imi spunea "Dar de ce ai nevoie de facultate ca sa stii preturile si sa dai restul?" Trist.....dar adevarat...asa ca m-am saturat de injurii si lipsa de respect si m-am apucat de altceva....fara sa imi ies din profesie ca sa zic asa....pentru ca mai ales farmacistii fac meseria asta de regulatory officer.



Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Kikiriki,stiu, ai dreptate, si eu m-am confruntat cu asa ceva, si nu odata!! si mie mi-ar place altceva decat farmacia de circuit deschis,.... plus ca , zic eu, as avea si mai multe sanse din cauza limbii, care orcat de bine as vorbi-o tot straina raman!
I Ro ma lucrat primul an la spital, as fi preferat sa raman acolo dar era anul de stagiu , si nu m-am putut anga an continuare cu toate ca nu era decat o farmacista, sefa.... ce vrei sistemul de la noi.... n-am avut destule pile probabil...??
Hai ca va las, va urez noapte buna!!!
Pentru dei care serbeaza pastelePaste fericit, alaturi de cei dragi. sfintele Pasti sa va aduca lumina si sanatate in casa!!
Si La multi ani" pentru toate floriile!!

Maine plecam la socrii asa ca pe sapatamana viitoare!!



Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/miraklucker/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare tuturor, acum 30 de minute a adormit Alain, am apucat sa vad si ce ati scris si vad ca apuc sa si raspund, ca ieri cand sa ma apuc de scris, s-a trezit bebe. Mai nou se trezeste la opt si papa si pe la 9 mai trage un somnic de o ora, o ora jumate. De dimineata mi-a tras un pisulica pe mine de toata frumusetea, mai patesc asa dimineata dar in ultima vreme n-am mai patit-o, si dupa aceea il apuca rasul, ca iti vine sa-l mananci.
Am tot citit ca apa pentru laptic, si eu folosesc Izvorul Alb, am inteles ca e cea mai buna, la aincput ii dadeam un clocot ca eu am folosit-o si cand avea bebe doua saptamani dar acum nu mai sunt asa de obsedata si doar o incalzesc, ca sa scap de depuneri si pana la urma asta e adevarul ca noi am crescut cu apa de la robinet si n-am murit...
Sper sa am timp sa intru si mai tarziu, am vazut ca scrieti deja de diversificare, pana la uram se incepe inainte de patru luni? Mie mi-a zis doctorita sa nu-i dau nimic pana la 4 luni dar cred ca si bebe s-a saturat de atata lapte....
Giova,Ioana, Cata, Ursoaica, Ingrid, Ana, Mirela, Pioi, Bee si restul fetelor pupici . Merg sa vad ce poze au mai aparut si sa mai pun si eu ceva poze.
Silvi si bebe Alain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralirali spune:

SAlutare, fetelor.
Eu v-am tot citit din umbra si imi pare tare rau sa aud ca atatia bebei sunt in greva.
Noi nu suntem stralucit...strumfa are infectie urinara de la o bacterie a sistemului digestiv, Klepsiella(probabil luata din spital), si acum suntem pe antibiotice.
Pe langa asta, va spuneam eu de cele doua chistulete descoperite si in urma examenului citologic e suspecta de debut de pubertate precoce (cauze necunoscute). Cica un alt semn pentru balaria asta e ca e foarte activa si precoce. Decomdata suntem in standby, dar la trei luni reluam ecograful si analizele si daca va fi nevoie va trebui sa facem tratament pentru a stopa. Imi vine sa ma urc pe pereti de atatea probleme, VREAU sa fie bine, sa nu mai chinui copilul atat. E zapacatita de cate medicamente bag in ea: dimineata coctail cu Tonotil, vitamine(astea pt pofta de mancare) si debridat, pe care i-l dau incontinu de trei ori pe zi+antibioticele la 8 ore. Si acum ii dau si sucurile care ii dau pofta de mancare..va dati seama ca nu mai stie copilul de capul ei, nu mai zic de oboseala mea. La noi mesele sunt in continuare lupte pana reusim sa inghitim de cateva ori si sa atipim pentru a putea papa. Problema este ca nu prea doarme ziua si va dati seama ce agitata este, doarme doar cat papa si gata. Mai are si refluxul ala esofagian, dar se pare ca in utlimnele zile e un pic mai bine, nu mai vomita si o vad ca nu ii mai vine acid. Solutiile recomanfdate de medic si care functioneaza sunt: dormit in plan inclinat, 35 de grade, Debridat neintrerupt + plus in apa de lapte fierb doua lingurite de orez (la juma de litru). Doarme in plan inclinat doar ziua cat o tin in sufragerie pentru ca noaptea am observat ca nu se poate odihni...i-am inclinat salteaua de la patut si o gaseam fie de-a latul fie contorsionata toata si o auzeam cu gemea..asa ca o tinem cel putin o ora dupa ce papa sus si apoi o ducem in patut.
Ingrid, parca si tu ziceai ca Diana vomita mult. Incearca si tu solutiile astea pentru ca e posibil sa aiba esofagul iritat de la acid si din cauza asta sa planga la papa.
Cu constipatia noi ne-am reglat dupa ce i-am dat o tura de Biotics, juma de pliculet dimineata si jumate seara si de atunci are 2,3 kk pe zi singura, fara miros urat si consistent.
Bee, putem sa ne luam de mana...si pe mine ma acuzau toti ca plimb copilul la medici, ca nu vad ca are falcute???? Ei bine, uite ce bazaconii am descoperit si daca nu ma agitam atata bacteria asta nenorocita se putea extinde si sa dea infectii prin tot corpul. Nu mai zic de problemele hormonale care daca nu sunt tratate poate aparea pubertate si la 2, 3 ani si adio crestere in inaltime. Am plans trei zile incontinu, dar acum m-am mai linistit si am incredere ca totul va fi bine..am gasit un endocrinolog tare de treaba si ne-a garantat ca va fi bine.
Va pupic, fetelor si incerc sa intru mai des, printre pauzele de indopat strumfita cu fel de fel.
A, era sa uit...Nico, Izvorul Minunilor are cele mai putine saruri si nu lasa aproape deloc depuneri...iti zic pe testate. Am incercat inclusiv apa de masa care cica ar trebui sa fie fara saruri deloc, dar de unde??? Depuneri la greu. Acum am ramas la Izvorul Minunilor.
Gata, pupici

Ralu si ghemotocul Anastasia(01.01.2006)


Poze cu familionul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Afara e cald si frumos, cred ca o sa iesim cu bebele dupa-masa, acum mi-a mancat 100 ml, cand papa asa ma sperii... Am citit ieri un articol de pe un site concurent despre diversificare, cik la copiii hraniti artificial se incepe de la 2 luni (ce chestie), iar laptele se face cu apa de orez.., naiba sa-i ia pe toti, unii zic ca de la 4 luni se incepe, altii de la 2...
Silvi, lui Alain!
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna fetele!
RALU imi pare tare rau de vestile astea,dar poate nu-i chiar asa cu chestia hormonala,eu zic (si sper) ca-i doar o presupunere.
Nici Diana nu doarme decat ziua in carucior asa ,poate de aia doarme cate max juma de ora,ca-i inclinata si nu se poate odihni???
Cu chestia de apa plata de la Izvorul Minunilor va garantez ca-i super,e dintr-un izvor vestit de la Stana de Vale,pe care au pus mana astia de la firma Transilvania si l-au concesionat,au tras tevi pana la fabrici la Raieni unde o imbuteliaza.Doar cu apa lor minerala nu ma impac deloc,cred ca pun prea mult CO2 de aia are asa gust penal cred.Dar aia plata mie imi place f.mult,poate si pentru ca are gustul exact ca cea din fantanile de la tzara din Bihor,cu care sunt obisnuita.Vorba lui Maraki,iti place cu ce te obisnuiesti.
Si mie mi-ar place Mozart,eu am doar pe placi de vinil cu el ( si cu o multime ),dar cand i l-am pus,in loc sa se relaxeze s-a inviorat! De fapt asta si stiu ca-i efectul.Eu faceam matematica cu muzica lui Mozart O sa fac rost si pe CD.Dar eu i-am pus de cand s-a nascut radioul langa ea,mergea non-stop pe EuropaFM mai ales noaptea.Si acum merge noaptea tot asa.Si cand sta langa mine in carucior pun muzica la Pc,bluesuri,folk Acu de cand sta cu mami se "delecteaza" cu muzica populara de la EtnoTv si altele de genul asta tot e bine ca nu-i pune manele
Cine zicea ca se cuminteste Diana se inseala: incontinuu e cu mainile in gura de ma dispera! Si a improscat cu lapte asternuturile proaspat puse in dormitor si...nu mai zic!Astept sa vina mami la 14 s-o scoata la aer...ca nu mai pot!
Iau o pauza ca nu stiu ce voiam sa va mai zic...

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, pai poate trebuie sa asculte mai mult timp Mozart ca sa se linisteasca..la mine asculta non-stop, doar noaptea ce ii inchid compul si se termina cu muzica! Dar nu doar Mozart, incearca si alti compozitori, Chopin, Liszt, Vivaldi etc, imposibil sa nu se calmeze! . Daca as audia muzica populara, n-as mai dormi deloc.. Iar cu caruciorul, nu stiu, eu pe a mea o tin in patutz, ori al meu, ori al ei si doarme bine ziua, trebuie sa recunosc ca nu am probleme.
Ralu, imi pare rau sa aud ca Anastasia are probleme, dar de ce i-ai facut examenul citologic si cel de urina, ce simptome a prezentat? Ca si mie pediatra mi-a spus sa-i fac examenul de urina, cik miroase..si merg luni sa-i duc o proba la laborator.
Acum nu mai vomita asa, eu o tin in brate dupa masa cam 20 min si o culc pe perna mea, dupa care o mut pe plan drept sa se poata odihni. La inceput aceasi lucru imi zicea doctorul: inclina salteau patului la 35 de grade, da-i Debridat etc, na, n-am facut astea si i-a trecut de la sine. Anastasiei si sa se faca repede bine!
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput