... si nasterea normala la CF 2!

... si nasterea normala la CF 2! | Autor: 26octombrie

Link direct la acest mesaj

m-am gandit ca prea e util subiectul Ioanei cu cezariana la CFR2 si, cum eu inca nu stiu cum voi naste, tare bine mi-ar prinde sa aflu mai multe despre cum se naste natural acolo. Pliiiiz!

Oricum, si aici vom fi mai multe, asa ca asteptam cu mare interes orice informatie!

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns July25 spune:




Din pacate eu una nu iti pot raspunde, dar am intrat aici sa te sustin. Si pe mine ma intereseaza subiectul si in conditiile in care d-nul dr.Nayel de la CF2 este adeptul nasterii naturale ( sau cel putin asa am inteles eu ) ar fi interesant de aflat. Inclusiv cotizatiile neoficiale ( mai putin pt.dr.).

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

July, multumesc mult! intr-adevar, mi s-au lungit urechile de cand tot verific eventualele raspunsuri... sa speram ca avem noroc de acum incolo

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

si pe noi ne intereseaza!!!
Asa ca asteptam pareri ale mamicilor ce au nascut acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Hei fetelor, eu sunt tot cu voi la bebi de mai-iunie, si pot sa va spun ca pe fetita mea am nascut-o natural la CFR2 acum 2 ani jumate. Deci daca vreti o opinie mai veke, v-o dau eu.

A fost totul ok. Cred ca tine foarte mult si de influenta doctorului cu care nasteti asupra asistentelor, de obicei sunt obediente si nu fac rele. Pe mine m-au ajutat doua moase competente (am petrecut 2 zile diferite in spital, pe 3 dec am incercat o inducere nereusita si pe 6 dec am nascut dupa ce mi s-a rupt natural apa). Amandoua au fost tare dragute si cooperante cu mine, am inteles ca sunt si foarte pricepute, rabdatoare.
Moasa joaca un rol important cred eu, pentru ca m-a mai ajutat cu explicatii, m-a monitorizat(pe mine si pe bebe), ea mi-a administrat perfuziile la indicatiile doctorului.. si ea m-a tinut de mana cand m-a cusut doctorul (broderie complicata de 1 ora jumate).
In momentul nasterii au venit mai multe asistente, fiecare facea ceva, au lucrat in echipa.. m-au incurajau si mi-au vorbit frumos, dupa putinta. Mie mi-a convenit acolo, de aceea m-am hotarat sa nasc si de data asta tot la CFR.

Asistentele de la copii au fost cam imbufnate initial, dar s-au inmuiat dupa ce le-am strecurat ceva.. Dar si copilul meu nu le-a ridicat probleme, au tinut-o pana am fost in stare s-o iau langa mine la pat, am alaptat-o din a II-a zi, deci nu si-au mai batut capul cu ea prea mult.
Si in general, atmosfera era destinsa, nu dadeau impresia ca asteapta ceva sau o fac pentru bani.
Asta era acum 2 ani.
Daca e altfel acum, o sa vedem pe pielea noastra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:




adriana, multumim din suflet pt.informatii !


Ne-ar prinde bine si ceva tarife daca nu cer prea mult. Le actualizam noi cu indicele de inflatie.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Adriana, multumim mult!

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana22 spune:

fetele,eu am nascut pe 11 aprilie la CFR2 cu doamna Dr.Florina Mihalache si vreau sa va spun ca a fost super,eu m-am dus initial pentru nastere naturala (indusa) cu epidurala dar din vina unei fete care dupa epidurala nu a mai colaborat delok directorul le-a interzis sa o mai foloseasca.Moasele au fost super,doctora de nota 20,eu am ajuns la spital cu dilatatie 2,mi-au mai pus o perfuzie si mi-a facut cateva injectii in burta,au inceput contractiile care au durat 2 ore,au fost suportabile apoi m-au urcat pe masa de nasteri unde am stat 7 min cred si a iesit bebe.A mai durat 10 min broderia si cam asta a fost tot.Toata lumea s-a purtat super si daca am cotizat si daca nu iar despre doamna doctor numai de bine,a venit in fiecare zi sa ne vada(toate fetele din salon am nascut cu dansa)inclusiv sanbata si duminica(duminica floriilor,de ziua dansei).Deci...daca aveti intrebari sunt gata sa va raspund,multa sanatate si o nastere usoara ca a mea.pup

ioana
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;17;121/st/20060420/dt/7/k/77ab/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by ioana22

fetele,eu am nascut pe 11 aprilie la CFR2 cu doamna Dr.Florina Mihalache si vreau sa va spun ca a fost super,eu m-am dus initial pentru nastere naturala (indusa) cu epidurala dar din vina unei fete care dupa epidurala nu a mai colaborat delok directorul le-a interzis sa o mai foloseasca.Moasele au fost super,doctora de nota 20,eu am ajuns la spital cu dilatatie 2,mi-au mai pus o perfuzie si mi-a facut cateva injectii in burta,au inceput contractiile care au durat 2 ore,au fost suportabile apoi m-au urcat pe masa de nasteri unde am stat 7 min cred si a iesit bebe.A mai durat 10 min broderia si cam asta a fost tot.Toata lumea s-a purtat super si daca am cotizat si daca nu iar despre doamna doctor numai de bine,a venit in fiecare zi sa ne vada(toate fetele din salon am nascut cu dansa)inclusiv sanbata si duminica(duminica floriilor,de ziua dansei).Deci...daca aveti intrebari sunt gata sa va raspund,multa sanatate si o nastere usoara ca a mea.pup

ioana
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;17;121/st/20060420/dt/7/k/77ab/preg.png



Ioana, multumesc mult pt.informatii.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

si eu am nascut la CFR 2 pe 10 aprilie 2006. ioana22 poate ne-am intalnit la ''pansamente''. tot cu d-na dr. Mihalache am nascut si tot natural. luni la 3 noaptea. d-na dr a inceput saptamana obosita datorita mie. am ajuns cu dilatatie 5-6, mi-a rupt apa si in mai putin de o ora am nascut. dupa 2 saptamani am o jena usoara din cand in cand in zona X dar firele au cazut singure fara probleme. se pricepe d-na Mihalache la broderii...asistentele si moasele si tot neamul lor super de treaba marea majoritate. in timpul nasterii toate au fost bune desi si-au luat partea dupa prestatie. per total am o super amintire despre nasterea fetitei mele si cred ca o contributie o au si cei din CFR2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Si eu am nascut la CFR2 pe 31 dec 2005 cu d-na dr.Margaritescu. Ar fi trebuit sa nasc cu dr.Nayel, dar dansul nu s-a deranjat nici macar sa raspunda la apelurile mele si nici ale d-nei dr. Am avut noroc cu aceasta dr. a fost extrem de amabila si de buna profesionista.V-o recomand cu caldura. Are vorba mieroasa, raspunde la orice fel de intrebare, este accesibila pentru oricine si oricand se doreste.
Eu am ajuns cu dilatatie 5 si in 2 ore si jumatate am nascut un baietel de 3.100 tare vanjos. Intr-adevar, la acest spital conditiile sunt extrem de bune, iar doctorii si asistentele de nota 10.

Mergi la inceput