circulara de cordon

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Nici eu nu as risca.
Numai gandul ca ar exista un pericol, chiar foarte mic, m-ar determina sa nu imi asum acest risc de a naste normal. In momentul in care am aflat la eco ca bebe are circulara de cordon, daca nu mi-ar fi zis dr. ca facem cezariana, as fi cerut eu. Iar eu toata sarcina ma pregatisem pentru nastere normala!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si nici nu se mai poate interveni odata capul angajat...




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Multumesc!

O sa ma programez probabil, pt ca daca ajung sa se declanseze contractiile, nici nu stiu daca apuc sa ajung bine la spital, avand in vedere ca prima data m-am dilatat de la 2 la 10 intr-o ora jumatate. Am avut inainte cam 4h contractii suportabile, dar dupa ce mi s-a rupt apa n-am mai stiut de mine...
Vineri ma duc iar la control, o sa va zic cum se prezinta situatia...

tuturor pt raspunsuri!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

andira, si eu tocmai am aflat ca bb al meu are dubla circulara de cordon. si sunt numai in saptamana 29! eu ma intreb si va intreb si pe voi: se mai poate sa se intoarca la loc si pana la nastere sa nu mai aiba nici o circulara? ati auzit de astfel de cazuri? si inca ceva: am inteles eu ca cel mai bine e sa facem cezariana, daca si la nastere va fi tot asa, dar la ce imi foloseste sa ii monitorizez miscarile lui bb cat timp e in burtica? sa fiu atenta cand misca si cand nu mai misca. de ce? ca sa aflu, doamne fereste, data sau ora cand s-a intamplat tragedia? adica, vreau sa zic, daca nu mai misca de 3 ore, nu ma alarmez, ca poate doarme, asta nu e ceva iesit din comun, dar daca nu mai misca de 12 ore, la ce imi mai foloseste ca ma duc repede la doctor? ca probabil ca deja nu se mai poate face nimic.

luiza 28+ si mic si iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Miltisus draga noastra, ti-am pregatit ceva !


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74523&whichpage=3



Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_v spune:

Si noi ne-am confruntat cu o cvadrupla circulara de cordon, desi la ultima ecografie din saptamana 34 era doar esarfa de cordon. Norocul a fost ca optasem deja pentru cezariana, iar doctorul m-a felicitat pentru intuitia mea, mai ales ca bebitza a avut oarece probleme de respiratie la nastere din cauza circularei. Cezariana a fost cea mai buna solutie.

Amalia, mamica de Ioana (8.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Am facut si eu echo la 34 sapt (pe 28.03.2006), la Medlife dr. Chitescu. Mi s-a comunicat ca fetita are cc si, atat dr. echog. cat si dr. ginec. mi-au spus ca de acest amanunt depinde foarte mult cum voi decide sa nasc...
M-am ingrijorat si am incercat sa caut mai multe informatii... Noroc ca am ajuns la pagina aceasta abia acum, altfel mi-as fi facut griji suplimentare in asteptarea nasterii. Insa m-a rechemat la echo si, pe data de 26.04.2006,nu se mai vizualiza cc...,copilul s-a intors cu capul in jos, dar este posibil ca aceasta sa existe, sa fie mai larga, sau sa fie ascunsa de pozitia bb.
Asa ca mai exista o speranta pentru tine! Poate la urmatorul echo are sa fie bine,..., sau poate nu!
Stiti insa ce m-a surprins?! Usurinta cu care am luat hotararea initiala de a face cezariana in virtutea nasterii unui copil sanatos. Acum sunt in dubiu: cezariana sau nastere naturala cu epidurala?!!!!!!!!
Marturisesc ca am la activ doua nasteri naturale traumatizante (16 -18 ore de travaliu+expulsie)- 18.04.1997 si 14.10.2003. Aproape am uitat chinurile de atunci, dar tot imi amintesc ca durerile nu s-au rezumat numai la ziua nasterii, ci la cateva saptamani bune dupa!!!
Multa sanatate si speranta! Eu am reusit sa razbesc rugandu-ma! Dumnezeu a facut multe minuni drept raspuns al credintei mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Am nascut natural o fetitza cu cc. Stiam ca are, il avea bine pus de gat de la echo de 23 de sapt. dr mi-a spus ca se poate naste normal ceea ce am si facut. Apgar 8 - a stat vreo 8 ore la terapie intensiva. Nu stiu sigur daca din cauza circularei, dar sigur a suferit la nastere. Concluzia: a doua oara nu mi-as mai asculta dr sa nasc natural un copil cu circulara, fie ea cat de laxa posibil.

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

quote:
Originally posted by angelica_g

Am facut si eu echo la 34 sapt (pe 28.03.2006), la Medlife dr. Chitescu. Mi s-a comunicat ca fetita are cc si, atat dr. echog. cat si dr. ginec. mi-au spus ca de acest amanunt depinde foarte mult cum voi decide sa nasc...
M-am ingrijorat si am incercat sa caut mai multe informatii... Noroc ca am ajuns la pagina aceasta abia acum, altfel mi-as fi facut griji suplimentare in asteptarea nasterii. Insa m-a rechemat la echo si, pe data de 26.04.2006,nu se mai vizualiza cc...,copilul s-a intors cu capul in jos, dar este posibil ca aceasta sa existe, sa fie mai larga, sau sa fie ascunsa de pozitia bb.
Asa ca mai exista o speranta pentru tine! Poate la urmatorul echo are sa fie bine,..., sau poate nu!
Stiti insa ce m-a surprins?! Usurinta cu care am luat hotararea initiala de a face cezariana in virtutea nasterii unui copil sanatos. Acum sunt in dubiu: cezariana sau nastere naturala cu epidurala?!!!!!!!!
Marturisesc ca am la activ doua nasteri naturale traumatizante (16 -18 ore de travaliu+expulsie)- 18.04.1997 si 14.10.2003. Aproape am uitat chinurile de atunci, dar tot imi amintesc ca durerile nu s-au rezumat numai la ziua nasterii, ci la cateva saptamani bune dupa!!!
Multa sanatate si speranta! Eu am reusit sa razbesc rugandu-ma! Dumnezeu a facut multe minuni drept raspuns al credintei mele.




Am nascut prin cezariana, fata mea a avut circulara de cordon depistata la 23 sapatamani, eu zic sa nasti linistita prin cezariana nici nu se compara. Am stat in salon cu o fata care a nascut normal cu peridurala...vai de ea avea dureri de spate, de cap, de fund, de.../ pe cand eu nu aveam decat durerea de burta ...care a trecut foarte repede.Multi medici spun ca nu e nici un risc sa nasti normal avans bb cu cc, insa eu zic sa te gandesti bine ca cel putin a treia nastere sa fie o amintire placuta.Si crede-ma ca poate fi !

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Merci, Roxi!!!!!!!!
Tocmai m-am decis!
Stateam aseara in baie, si apoi in pat, inainte de culcare, si rememoram traumele fizice ale celor doua nasteri care m-au chinuit zile bune dupa minunatul eveniment: cat de greu mi-a fost sa merg la toaleta, sa stau in orice pozitie pt. alaptat sau dormit, sa accept repetatele controale vaginale la un timp atat de scurt de la nastere (spalaturi, ...,), sa suport tampoanele imbibate in contact direct cu ranile provocate de ruperea si taierea vaginului, de incomoditatea hemoroizilor instalati de-atunci pt vesnicie, si, nu in ultimul rand, de teama si neplacerea reluarii vietii sexuale!
Ma inscriu pt cezariana! Maine il sun pe dr.! Va fi f. fericit. A incercat intr-un mod atat de insistent si de dragalas in acelasi timp sa ma convinga, incat aproape ca imi pare bine ca ii voi face aceasta placere!
Multa sanatate si bafta!

Mergi la inceput