circulara de cordon

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

cezariana este singura solutie viabila pt bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu am incercat pana in ultimul moment sa nasc normal, fiindca circulara nu se vazuse la eco. Insa copilul era sitiat foarte sus, cu putin inainte de nastere si doctorul meu a suspectat circulara de cordon. Si m-a convins sa nu risc si sa nasc prin cezariana. A avut dreptate si bebitza mea a avut dubla circulara la nastere. Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Si fetita mea a avut circulara de cordon dubla. La ecografie nu s-a vazut insa in timpul travaliului medicul a observat ca nu coboara copilul si atunci a decis cezariana. Daca nu facea acest lucru imi pierdeam copilul!Cordonul era scurt si infasurat in jurul gatului copilului si de aceea copilul nu putea sa coboare. Daca deja stii de aceasta problema FA CEZARIANA fara sa te mai gandesti! Nu risca pt. nimic in lume ca nu poti sti ce se intampla, mai bine sa fii sigura ca se termina totul cu bine, de ce sa risti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Sunt una din cele trei mamici de la martie- aprilie care si-a pierdut puiutul... Cine spune ca nu pateste nimic atata timp cat e in burtica nu stie ce spune... Fetita mea a avut tripla circulara de cordon si am fost anuntata ca e moarta la mine in burta...Am facut cezariana la cerere (ei voiau sa nasc natural copilul mort). Cel mai bine e sa mergeti in ultima perioada cat mai des la eco, sa-i vada bataile inimii si voi sa fiti foarte atente la cat de des misca puiutul vostru.
Sarcina usoara si sanatate!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos



Eu am auzit mai multe cazuri cc ca cel al Laurei...ai foarte mare grija la miscarile bb-lului(daca se misca sau nu)....



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

Sarbatori fericite!!!
"La douazeci de ani, domina vointa; la treizeci, mintea; la patruzeci, ratiunea." (Benjamin Franklin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri!

Da, mi-a zis si dr ca nu e nimic sigur, chiar si daca bb e inca in burtica. Eu m-am cam hotarat, voi face cezariana, sper sa ajungem cu bine acolo. Fetita e ok, voi vedea la echo peste o sapt cum mai e.

Laura Ioana - nu am cuvinte... iti doresc mult curaj si putere sa mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Andira, tin pumnii!
Nastere usoara si un bebe sanatos!
Si nu mai fi inspaimantata de cezariana, serios ca nu e mare lucru, cele mai mari dureri sunt in prima zi, mai bine zis cand te ridici din pat, a treia zi se diminueaza, a patra zi le simti mai putin. Eu dupa o saptamana eram ok. La o luna eram ca noua.
Imi pare bine ca ai ales varianta asta, asa esti sigura ca bebe va fi bine.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miltisus spune:

Poate fi si poate nu fi o problema circulara de cordon. Fii si tu atenta cat de vioi este copilul, cum misca...Inainte de a naste sa reamintesti medicului,mai ales medicului neonatolog care preia copilul, de circulara copilului,pentru ca el si asistenta neonatoloaga reanimeaza copilul in caz de apnee,detresa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu trebuia sa fac cezariana (miopie forte -15),dar am nascut natural,pentru ca am ajuns la spital cu dilatatie maxima (la ora 9 mi s-a rupt apa,la 9,45 am intrat in spital si la 10,15 am nascut natural ).
Diana avea circulara de cordon simpla,care se pare ca n-a constituit o problema,dar acum ma gansdesc cu groaza ce se putea intampla,mai ales ca eu in ultimele trei saptamani de dinaintea nasterii n-am mai fost la control sau eco.Nici nu m-a controlat nimeni ca pentru o viitoare nastere naturala,eram sigura ca va fi cezariana.Dar am avut foarte mare noroc...
Eu zic ca daca faci un eco chiar inainte (in cazul ca ai un travaliu normal nu inexistent ca al meu) si e totul ok,poti incerca sa nasti natural.
Pusi!

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

Circulara de cordon pericervial la fat nu va complica nasterea pe cale naturala.o viitoare mamica are anumite "trairi" psihologice, cate odata si senzatia de neliniste. Este important sa gandesti pozitiv, sa fii optimista; toate aceste "trairi" le transmiti viitorului copil. Sa stii ca din punctul meu de vedere sustin operatia cezariana . Dar trebuie sa stii ca circulara de cordon pericervial la fat nu va complica nasterea pe cale naturala . Au existat multe nasteri pe cale naturala cu circulara simpla sau chiar dubla de cordon si au iesit copii de nota zece ( APGAR -10 ). In timpul sarcinii, prima perioada se dilata calul uterin, capusorul fatului sta fix la intrarea in bazinul mamei, deci acea circulara de cordon nu il deranjeaza, iar perioada a doua ( de expulxie a fatului ) este foarte scurta ( 15-20 min.) cand gatul fatului este imediat eliberat de acea circulara. Pe toata perioada nasterii, bataile cordului fetal sunt monitorizate si daca apar modificari ale cordului se intervine urgent, prin operatie cezariana.


RAALUCUTZA35+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Pe toata perioada nasterii, bataile cordului fetal sunt monitorizate si daca apar modificari ale cordului se intervine urgent, prin operatie cezariana. [/red]




La spitalul unde am nascut eu nu sunt monitorizati permanent (doar din cand in cand) si in nici un caz atunci cand te urca pe masa... Eu nu as risca!

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput