Sexul si sarcina

Sexul si sarcina | Autor: crisstamate

Link direct la acest mesaj

Salutari tuturor burticilor
M-am gandit sa propun acest subiect pentru ca am remarcat ca nu prea se discuta pe forum si in plus eu insami am niste nelamuriri, inhibitii, intrebari, etc. legate de sexul practicat in timpul sarcinii.
Eu sunt cu bebe de 35 saptamani si atitudinea mea fata de sex pe parcursul sarcinii a fost una care m-a uimit si continua sa ma uimeasca. In primul trimestru, date fiind durerile de burta, gretzurile si vreo cateva episoade de amenintare de avort, sexul ajunsese pentru mine inamicul public nr. 1. Asta dupa ce, o spun cu pudoare, inainte de a descoperi cele 2 liniute eram un mic "obsedat sexual" . Totul s-a schimbat brusc si numai gandul ca as fi putut face chestia aia rusinoasa mi se parea un lucru oribil. Eram, recunosc, exagerat de procupata sa nu pierd sarcina din cauza asta, desi doctorul nu imi formulase expres nici o interdictie.
De prin luna a patra, mi-a mai trecut aversiunea si am reinceput sa practic "sportul rege" insa fara prea mare tragere de inima, asa, intr-o doara, mai mult de plictiseala. In plus, aspectul meu care semana din cel in ce mai mult cu al unei balenutze imi crea si oaresce complexe. Norocul meu a fost ca sotul s-a comportat ca un "gentleman" si mi-a suportat capriciile si am reusit sa trecem cu zambetul pe buze peste momentele stanjenitoare. Am discutat problema cu doctorul care ne-a recomandat zimbind sa continuam, in functie de posibilitati, dar "mai batraneste, nu chiar asa salbatic ca la 18 ani cand rupeam patul".
In schimb, acum in luna a 8-a, cand stiu ca pe masura ce te apropii de termen trebuie sa fii mai prudent, am inceput sa o iau razna din nou. Ma gandesc din ce in ce mai mult la sex, visez noaptea niste lucruri Sotul meu e destul de rezervat, doar are deja o relatie speciala cu fetita din burtica, vorbeste cu ea, o pupa si, nu stiu, e ciudat.. si eu ma simt usor jenata, insa cred ca hormonii mei nu au un suflet crestinesc.. In fine, evolutia atitudinii mele fata de sex e la fel de bizara ca multe alte lucruri care mi s-au petrecut de 8 luni incoace.
La voi "cum e"? Mai are cineva asemenea dileme? O fi bine, o fi rau?
Va pup.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

draga mea eu cred ca nu e nimic in neregula cu tine
eu sunt in 3 saptamani si am o pofta incontrolabila de sex pe care mi-o satisfac cu succes
sunt hormonii de sarcina cred
dar vorba medicului, fa-o dar sa ai grija si de bebe...
nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Cris, in primul rand te asteptam cu drag la "Mamici de mai-iunie 2006" unde sunt multe gravidutze la fel ca tine cu care sa discuti cate in luna si in stele, tot ce te preocupa!

In privintza sexului, daca ai colul in regula si medicul nu ti-a interzis cumva, poti sa faci cat vrei pana la sfarsitul sarcinii. Descrierile starilor tale in privinta sexului sunt absolut firesti, in general cam asa se intampla, in trimestrul 1 exista o descrestere a apetitului , in trim 2 revine (uneori in mare fortza) ca spre sfarsitul trimestrului 3 sa descreasca iar, nu atat apetitul cat frecventa din cauza starilor de oboseala, arsuri, insomnii, pozitii dificile etc...

Sarcina usoara in continuare, nastere usoara, bebe perfect si te asteptam in clubul nostru!


Ioana 36 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

La mine in trim. I a fost un chin, imi era vesnic greata, sanii erau hipersensibili, ma dureau si cind ii atingem cu pijamaua, nu mai vorbesc de sutien sau de alte atingeri, nu-mi gaseam pozitiile, a fost groaznic !

In trim. II a fost mai bine, dar in nici un caz furia sexuala care era anuntata de toate siteurile (hormoni si alea alea).

Iar in trim. III ... ar fi fost super bine, doar ca n-aveam cu cine, ca barbatu e plecat de vreo 2 luni si se intoarce de-abia de Paste. Problema este acum pur de "gabarit", ca trebuie sa ne punem serios mintile la contributie sa descoperim pozitii cat mai putin solicitante pt burta mea ...

Recunosc ca mi s-a parut putin ciudat la inceput sa ma gandesc ca facem sex in 3 ... dar am incercat sa fac abstractie :)

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaPop spune:

vad ca s-a asternut praful pe acest subiect...
fetelor, voi aveti viatza sexuala cu bb in burtica? mie medicul mi-a zis ca imi pot relua viatza sexuala dupa cerclaj. asta e una.
a doua chestiune e ca eu n-am avut viatza sexuala in primul trimestru( din lipsa de apetit si grija exagerata pt sarcina)dar acum, i-a cam ajuns sotului pauza si daca a si auzit de la medic ca e voie..am reinceput timid.. problema e ca dupa orgasm mi se intareste uterul de ma sperii. mi-e jena sa discut asta cu medicul.
voi ati patit asa ceva?


http://bd.lilypie.com/aiOCp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Silvia,cred ca ceea ce simti tu se numeste contractie..din cate am citit..mie nu mi s-a intamplat,ce-i drept.Dar parca asa se manifesta,se tot intareste uterul.In cate saptamani esti?
Viata mea sexuala nu mai e ce-a fost,dar multa vreme nici n-am fost "in the mood",acuma ce mai tropaie hormoniiDar mai e o chestie,zicea cineva ca sperma contine nu stiu ce hormoni care pot declansa in anumite cazuri travaliul,asa ca prefer sa nu exagerez.

Raluca

in asteptarea micutei Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MicaSirena spune:

Silvia, lasa jena la o parte si discuta si problema asta cu medicul tau. Si eu am avut contractii dupa orgasm, e si normal; atat timp cat nu sunt dureroase si nu sunt prea frecvente, corelat cu un col inchis, totul e ok. Ai zis ca ai cerclaj, deci in principiu n-ar fi o problema. Insa cel mai bine tot medicul tau stie ce-ti prieste si ce nu, asa ca intreaba-l - de-aia le platim consultatiile, sa ne lamureasca toate intrebarile astfel incat sa fim linistite ca nu facem vreo prostie. Eu am intrebat medicul despre contractiile astea, si mi-a spus exact ce ti-am zis eu un pic mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Eu una de sex cu cerclaj nu am mai auzit pana acum, stiu ca toti medici recomanda repaos total la pat...dar acum poate ma insel eu, dar cred ca ar fi bine sa mai ceri parerea unui doctor...
Intarirea burticii dupa orgasm este normala, este o contractie care trebuie sa fie nedureroasa cum s-a mai zis.
Iar un lucru foarte important este sa vorbim absolut tot ceea ce ne ingrijoreaza cu doctorul nostru, chiar daca ne este rusine. Recunosc ca nu cu toti doctorii poti facece asta, dar ar trebui sa iti gasesti un doctor care sa iti fie la suflet. Asa sunt eu cu doctorita mea, imi este atat de draga de nu mai pot si nu ma sfiesc sa o intreb nimic, pt ca de asta este doctorita...nu?

26+ Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Fetelor, eu cand ma gandesc la perioadele cand faceam love cu iuby in fiecare noapte am impresia ca e ceva dintru-un film... Si sa stiti ca asta a durat ceva nene, dar de cand suntem "insarcinati" (mai ales ca eu am avut o perioada de inceput a sarcinii dezastruoasa cu greturi si migrene de credeam ca plec de nebuna pe strada) viata noastra sexuala tinde spre zero............. Si ma acuz enorm pentru asta si imi fac procese de constiinta, iuby deja a inceput sa imi spunsa ca bebe o sa fie mai important dcat el ptr mine, bla, bla........ Sper sa revenim la normal, totusi, cat de curand....

YLARI

http://bd.lilypie.com/Iyarp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Eh,

Eu as vrea ...dar nu am cu cine
Sotul e atat de preocupat de cel mic ca nici nu vrea sa mai facem nimic.
Una la mana ca ii e frica ca il raneste la capusor sau mai stiu eu ce ii face, doi a zis ca ii e rusine!!! ca daca puiul sta si se uita la noi...iar el nu poate suporta gandul asta.
Asa ca ...m-am lins de ...
Dar cred ca va incepe sa cedeze pentru ca nu sunt eu omul care sa il lase asa de capul lui. Il stresez in fiecare zi ...il tachinez de fiecare data cand il prind...si vad ca deja incepe sa dea rezultate
Poate in ceva timp o sa anunt si eu in sfarsit ca nu mai sunt virgina




Felicia 15+ viitoare mami de peanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaPop spune:

da, si eu stiam ca dupa cerclaj tb abstinenta. chiar asistentele mi-au precizat asta. dar medicul a zis el, fara sa-l intreb nimic, era si sotul acolo: dupa o saptamana puteti relua activitatea sexuala fara probleme. am ramas . dupa o sapt am venit la control si mi-a zis si el si echografistul ca am un col lung si inchis, e perfect. atunci am indraznit sa-l intreb iar, sa fiu sigura. si acelasi raspuns. am un medic cu conceptii mai avangardiste vad. e adevarat ca merge des la multe conferinte prin diverse continente. vad ca vine cu idei de acolo.
in fine. eu m-am gandit asa. il rog pe sotz sa fie foarte delicat si eu stau cumintica, raman pasiva pana la final, eventual ii zic sa se opreasca daca simt ca ma doare sau ceva.. numai ca surpriza surprizelor vine din alta parte hormanii imi joaca feste. desi imi propun foarte ferm sa raman impasibila, ma trezesc ca am orgasm uimitor de repede, surprinzator si pentru sotz.. situatia e putin hilara, numai ac de fapt nici nu apuc sa am orgasm cu adevarat ca ma "terzesc" ca am o contractie destul de puternica a uterului, sar in sus de frica, incerc sa ma linistesc, etc. am zis ca a fost un accident..dar s-a intamplat de 3 ori. e o situatie foarte jenanta, n-am avut curaj s-o discut nici cu mama. mi-e o rusine de mor sa-i zic asa ceva medicului. am povestit la cateva prietene care m-au felicitat si se rostogoleau de ras. cred ca o sa ma duc direct la medic sa-i zic sa-mi dea ceva care sa-mi potoleasca hormonii. mi-am propus sa stau cuminte de tot dar deja mi-e frica sa nu am manifestari ca la baietii in adolescenta- poate ma apuca ceva prin somn. ma stresseaza destul de mult situatia. mai ales ca am citit ca niste contractii puternice pe cerclaj pot rupe colul. mi-e frica, sunt abia la jumatatea sarcinii, mi-e frica pt bb. mi-am luat inima in dinti si am scris toate astea desi exista riscul sa ma credeti bolnava psihic, obsedata sexual. sunt o persoana care se gandeste numai la bb, la cat de frumos va fi cand o sa-l tin in brate si o sa-l pup pe obrajori si pe burtica aia umflatzica, cum o sa ne bucuram, cu tati, de fiecare gangurit al lui- nu-mi sta gandul la sex, doar stau si cu teama sa nu se sature sotul de mine atatea luni elefantzica abstinenta si am zis sa fac ceva si pt cuplu..


http://bd.lilypie.com/aiOCp2.png

Mergi la inceput