Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello! Iar e samnatza de scandal... constat o oaresicare ciclicitate... cam in perioada sarbatorilor mari - Craciun, Paste. Pacat...


Tania - felicitari pentru adormitul sigurel al lui stefan! Si bafta mare de tot la dintisori!iar!

Lordra- ca bine graiseti, cu spatiul amplu de joaca. Si fii-mea cel mai bine se simte tot in patul meu mare! Amu ii cumpar covor si o sa-i pun o paturica peste si pe jos, nenicule, la tumbe cu ea!

Lavi- eu inca mai alaptez la toate mesele, numai la cea de seara dau supliment. Cred ca de data asta insa ai reusit sa superi pe muuuulta lume! Oooooofffff....

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

Wow, Ripley, citesti gandurile, mama draga! Da, asta gandeste multa lume, cu care vb numai pe mess deoarece a decis sa nu mai intre pe aici, ca daca face altceva decat ce spune OMS-ul, hop - este ! S-a mai zis: "copilul lui, face ce vrea"! O avea si el un pediatru, care sa-i dea sfaturi!
Cat despre lactatie, daca nici eu nu m-am mai luptat ptr ea, nu stiu cine a facut-o! Insa nu voi uita cum sufeream in prima luna cand vedeam pe forum cum alapteaza toata lumea si eu nu eram in stare, de ma intrebam de ce mai sunt mama daca nu sunt in stare s-o cresc pe Ilinca!
In concluzie, cu intarcatul sunt de acord cu paragraful:
"Doar tu esti singura in masura sa stabileasca data intarcarii, si nu trebuie sa incepeti un razboi inainte ca tu sau copilul sa fiti pregatiti pentru asta. Academia americana a pediatrilor recomanda ca mamele sa-si alapteze copiii pentru cel putin un an. Indiferent de ce spun prietenii, rudele sau altii, nu exista prea devreme sau prea tarziu pentru a intarca. Daca simti ca a sosit momentul pentru asta, atunci inseamna ca asa este."
Eu am ascultat sfaturile tuturor, dar am ales ce credeam eu de cuviinta. E bine sa respecti regulile pediatriei moderne, dar totusi, hai sa le adaptam in functie de copil.
Asa ca vreau sa le zic celor care doar citesc si nu au curaj sa-si spuna opinia: scrieti fetelor, e doar un forum, nu cartea "Mama si copilul"! Sunt sigura ca ati citit si sfaturi bune iar altele....
Aveti un cap pe umeri, veti sti cum sa cresteti copilasii cat mai bine! Nu va bate nimeni!

Nu e mamica, e Felicia74!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Fetelor, hai ca vad ca sunt discutii incinse aici!
Uite primul mesaj de pe laptopul meu ca sa zic si eu 2 cuvinte ca vad ca se polemizeaza atat cu diversificarea asta! Eu cred ca nu e relevant sa ne dam ca exemplu de diversificare timpurie sau nu, sa zicem ca io nu m-am ingrasat si sunt diversificata de la nu stiu cate saptamani, ca daca totusi in zilele noastre se RECOMANDA o diversificare spre 6 luni inseamna ca s-au facut niste studii si statistici ce indica un procent ingrijorator al obezitatii! Uite, din exemplul dat de Dordia si surorile ei, pai tocmai, din 3 copii 1 si jumate au probleme de greutate, deci ar putea sa fie asta cauza! Dar nimic nu e demonstrat totul e o probabilitate....deci sa luam totusi in serios diversificarea asta timpurie!
Na ca am zis-o, ca si asa m_am hotarat sa diversific doar cand ma intorc din Olanda, deci de pe 9 mai!

Lavi, io nu mai alaptez, mai ales ca de azi sunt trecuta pe antibiotice din cauza unei masele!
Revin, ma duc sa mai citesc!
Fetelor, pe chat o sa mai intru de indata ce imi pun messenger pe laptop, adica de maine cred!


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de aprilie 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

mamici,mai...ce ne aprindem asha?
Joy,daca te-am ofensat-imi cer scuze-si de fapt,mi le cer de pe-acum...dar treaba aia cu 90%-a fost pura speculare,un spirit de gluma,si atata tot.
Ma puteti numi oricum,lenesa,ironik,colerik,da'nu razboinica pe un forum deskis catre toata lumea...asha mi s-a puus etiketa,c-ash incurca niste borcane pe-aci??
Nu am gasit alta expresie...
offff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by bb_alinus

Eu cred ca nu e relevant sa ne dam ca exemplu de diversificare timpurie sau nu, sa zicem ca io nu m-am ingrasat si sunt diversificata de la nu stiu cate saptamani, ca daca totusi in zilele noastre se RECOMANDA o diversificare spre 6 luni inseamna ca s-au facut niste studii si statistici ce indica un procent ingrijorator al obezitatii!
Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de aprilie 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii



BB alinus ai Nu nu nu nu !!!!
Aia cu obezitatea si diversificarea timpurie era o gluma !!!!! In nici un caz nu exista vreun studiu sau vreo idee de genul asta, si nici sa nu se inteleaga gresit din ce ai zis tu!

Uite asa mai fetelor ne dam noi la gioale pe forum... una scrie in dodii ( era sa zic in dordii , scuze dordia, sa vezi ce mult ma gandesc eu la tine ) iar alta citeste superficial ( nu in sensul rau, desigur ci fara sa "intre in adanc" ) si iata cum se naste un nou monstru... un nou studiu mirific care sa fie imediat luat la puricat...

Bb alinus, pupici !

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Uite ca descoperim pe rand ca ne simtim bine in pielea noastra de oameni maturi, indiferent ce am mancat in "tinerete"...

"Nu mai ai lapte. Ei ai belit-o pe DC." Ripley, m-ai cocosat de ras!!!
Aseara ma gadeam cu tristete ca asta mic al meu a luat 400 gr luna trecuta si, dupa cum strang scutecul mai mult acum decat in urma cu o luna, am senzatia ca tot cam asa stau lucrurile si luna asta, daca nu mai rau!!! Si crede-ma, as vrea sa-i dau ceva in plus fata de laptele meu care, desi curge din belsug, ma gandesc eu ca nu mai e suficient copilului... daca imi vindeti un pont cum sa-l fac sa accepte biberonul... Raman indatorata. Azi i-am dat 60 ml de suc cu lingurita si ma doare spatele!!! Si ii mai dau 30 mai incolo... Zau ca as vrea sa suga din bibe, orice, lapte, suc, ce-o fi!

Si sincer, eu m-am saturat de alaptat, din motive pe care le-am divulgat pe alt topic si nu le mai zic si aici, ca aici atmosfera e mai putin directa si mai mult de conversatie usoara decat de impartasit probleme adevarate si dat sfaturi la modul deschis. Asa ca nu vreau s-o stric eu cu motivele mele anti-alaptat, pe care il fac strangand din dinti! Stiu ca deja sunt fete care ma condamna pentru ce am scris, dar la mine asta e realitatea!

Am probleme mari cu bebe, cu toate restul bune si frumoase... asa ca vin aici sa ma laud si sa ma simt bine cu voi, si rezolv problemele in alte parti. Dupa ce rezolv, poate am sa va povestesc... Ca sa stiti si voi ce merita stiut.

Si zau ca e dragut si cu glume din astea mai fortoase, ca nu trebuie sa ne simti ca in sedinta! Fiecare cu personalitatea lui, unele sunt mai linistite, altele mai puse pe shotii, altele mai ironice, totul e sa nu se vorbeasca urat! Si eu n-am vazut nici un cuvant urat pe aici. Asa ca incercati si voi fetele care va considerati pacifiste, sa fiti si ceva mai tolerante. Ca toti avem simpatii si antipatii, dar nu trebuie sa dam pe nimeni afara de pe topic, doar pentru gustul nostru personal sau pentru ca nu ne simtim bine!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Halooooooooooooo!!! Ati luat-o pe aratura???

Hai sa schimbam subiectul!!! Eu am o noua problema. Copilul meu dulce face kk de multe ori pe zi adica minim 3 maxim 5 si face muuult si pastos spre tare adica ok din cate stiu eu. Avand in vedere ca papa si mai gros zic ca e normal sa faca mai gros dar e normal sa faca asa muult???

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Pisi, merci de nota...o sa imi fac temele mai bine data viitoare
Sa stii ca am luat exemplul obezitatii ca de asta s-a discutat inainte,dar daca citesti mai bine ce am scris am zis ca nu este demonstrat, doar se presupune!
Tot asa puteam sa dau exemplu de alergii, de stomac mai sensibil, sau mai stiu eu ce....
In fine, ideea era alta draga Pisi.


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de aprilie 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

of of, iar si din nou...

cred ca am depistat de la ce se isca certurile... de la clasificari si medalii de merit...
asa ca, pentru a evita stari conflictuale, readuc in atentie ca subiectul se intituleaza "bebelusi...", ala cu "mamici..." s-a inchis de multa vreme. deci, meritele si calitatile mamicii nu prea mai conteaza.
de asemenea, cred ca nu-si au rostul ierarhizari pe subiecte sensibile, si nu numesc doua dintre cele care au provocat foarte multa suferinta pe aici. am spus de multe ori. am devenit mame, nu conteaza cum, ne descurcam asa cum putem noi mai bine. si fiecare face atat cat ii sta in putere sa-i fie bine ei si copilului. avem calitatile, defectele si ideile noastre, sa comparam asadar continutul cutiilor de lapte si nu persoanele care le tin in mana.
cam atat am eu de comentat azi, cu mentiunea ca iubesc pe toata lumea, nu e nimeni mai sus sau mai jos pe lista mea , si mai am si darul de rade si face haz de necaz uneori.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gandacel da, ai avut dreptate, chiar asta incercam sa fac, sa numar cate mamici mai alapteaza pt ca procentul de 90% mi se parea exagerat.

In nici un caz nu am vrut sa fac vreo lista alba sau neagra. Daca asta s-a inteles, din greseala, imi pare tare rau.

Sanatoase sa fim, noi si copiii nostri.

Lavi02

Mergi la inceput