Copilasi dragalasi de ianfeb05 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
revin si eu azi cu un mesaj scurt, caci am carca de lucru la servici. Am fost la BR, mamica a trecut prin chinuri si dureri mari. Cand am ajuns eu la ea, ea plangea de durere, neputinta si singuratate. Tatal meu e plecat all day cu treburi, asa incat ea e singura acasa. Ii este si mai greu mai ales de cand a murit mamaia. Am facut tot posibilul s-o ajut si s-o sustin moral, insa tot inlacrimata am lasat-o. Tare greu e sa fii mama.
Kris, merci ca te-ai gandit la mine.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Motzul si Prima aniversare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Liviana, toate ne-am gindit la tine; si la tine si la Lavinia. Ii urez multa sanatate mamei tale si refacere usoara. stiu cum e cind sint parintii bolnavi....si departe, pe deasupra.
Lavinia, ma bucur mult de operatie ca a decurs bine. cum e cu refacerea??
ixxi, sanatate la amindoua! Mama, dar vad ca enterocolitele astea isi fac rau de cap primavara asta!!

Shobo, cum mai merge Monti?? se vede ceva??mai trisezi din cind in cind?

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anda, te rog sa modifici la Rayan greutatea, are 10,8 kg. La inaltime nu mai stiu, dar o sa il masuram in curand.

Aoleu ce seara am avut ieri. Domnul Rayan nu a vrut sa adoarma pana la 1, si cum il puneam in patutul lui in camera in care eram si noi urla de mama focului iar cum il luam in brate sa isi puna caputul pe picioarele mele si sa adoamra asa fugea prin camera si facea N prostii de ne-a innebunit. Am tipat la el la un moment dat ca nu asculta de nimeni si de nimic. El vroia sa se catere, se catara, indiferent ca noi ziceam Nu. Numai prostii facea si radea.
De unde domne atata energie la el la ora aia?
Si-a dat total peste cap programul de somn. Inainte adormea pe la 21, acum pe la 24 si se trezeste la 11 in loc de 7 cum se trezea inainte.
In afara de asta mai doarme si ziua minim 2 ore.

Asa, si ca sa continui cu critica, aseara a refuzat categoric laptele, asa ca pana la 11 azi dimineata nu a mancat nimic, insa azi a ras 250 ml de lapte. That's my boy!!

Nu stiu cum sa procedez cand e asa de neascultator si face ce vrea el.
Am momente cand ma lasa nervii (mai ales ca face chestii periculoase pentru el) si tip si il si ating la fund, dar el rade, ca e mai mult simbolic ce fac eu.
Of, nu stiu cum sa procedez. El e de o veselie de neinchipuit si vrea atentie non stop.
Cum fac sa il invat sa doarma fara mine?



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta, same problem/dilema here...cu somnul si energia....iar cind vede patutul parca ... dar nu asta ma deranjeaza, ci ca nu adoarme mai devreme de ora 12 decit f.f. rar
Nu vreau sa iti zic cum ma scol de multe ori dimineata, citeodata dorm pina in ultimul mom si zic "lasa ca azi iau un taxi"...
acum dau vina pe canini, care se vad la orizont

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si eu sunt de acord sa mai schimbam titlul.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Piticodromul imi place pentru ca:
- sare in ochi printre alti copilasi dragalasi si bebelusi din diverse luni si e un titlu original.
- a....printre altele, a fost propunerea mea

Cineva ma intreba mai acum cateva capitole ce inseamna: pai, noi cand eram mici, in parcul Kiseleff era o poienitza unde veneau oamenii cu caini. Si noi ii ziceam Cutzodrom. Acum, in Agronomie unde ma plimb eu, este o poienitza unde vin copii de 1 an care invata sa mearga (e iarba curata si mult soare). Si eu vorbeam cu mamicile si le spuneam ca ne intalnim la Piticodrom. Asa cum avioanele au aerodrom, copii de ce nu ar avea un Piticodrom?

Eu nu am nimic impotriva altui titlu, dar m-am simtit datoare sa-i apar numele. Suna cam sinistru acest "pitic" din continutul cuvantului?

Pupici la...pitici


www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da Patricia, acum te inteleg. La voi problema e mai veche, dar la noi e asa de 2 saptamani insa ieri a intrecut orice masura de m-a scos din pepeni.

Sa va spun ce a facut azi. Voi stiti ca el e innebunit dupa telefoane. Toata ziua se plimba cu telefoanele in mana si" vorbeste". Shobo stie ce a facut la ea cu telefonul fix.
Ei bine, azi imi beam cafeaua, pe la 11:30 si il vad pe Rayan cu mobilul meu mergand prin camera si " discutand" foarte serios la telefon, dupa care mi-l da mie la ureche sa vorbesc si eu.
OK, si incep eu cu " alo, ce faci", etc, apoi iar i-l dau lui Rayan si tot asa.
Vine sotul de la servici si imi spune ca l-a sunat Rayan. Eu " what"?????
Si continua: l-a sunat, vorbea, apoi m-a auzit pe mine, si tot asa si toate astea s-au petrecut de fata cu pacientul si asistenta, si toata lumea era pe jos de ras....
Asa ca, daca primiti vreun telefon de la Rayan si auziti " aaa-a-a-aa, ao, eehh" nu va mirati.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Da, crinuta, stii de cind tot ma pling -mai ales de cind s-a dat si ora asta, si dimineata doarme f. tirziu..., of, de ar iesi odata toti dintii astia!! aseara ma jucam cu ea si ridea cu gura pina la ureki si mi s-a parut ca are o mica pata maro cit un punct pe maselutza si mi-a pierit tot cheful. am luat imediat un batz de ureki si am curatat-o si nu ere decit o mizerie, ceva. Inseamna ca e cazul de spalat pe dinti sa nu avem suprize asa timpurii.

chestia cu telefonul si la noi este de mare actualitate: a sunat pe cine a nimerit de prin agenda, chiar si la politieam vazut nr bifat la apeluri facute, ceea ce inseamna ca s-a si raspuns...a mai nimerit la prieteni f. tirziu noaptea, pe la o colega de servici, pe la cineva de pe forum

Nu stiu de ce, mie nu imi place "pitic" "pici" si "pusti"; Nu stiu in care revista de copii numai asa li se adreseaza, de parca nici nu mai au gen.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Buna fetelor,

Am aparut si noi pe-aici. Marei ii iese o maseluta desi are doar 4 dintisori sus si 4 jos. Sus are dupa dintisor pauza si ceva mai in spate coltisor de masea. Asa le ies, aiurea? Adica nu in ordine?

Patricia, ii cumpar si eu acum sucuri, am gasit unele de la hipp pe care scrie "bio" si ma bazez pe ce scrie. Dar i le diluez cu apa plata sau ceai neindulcit si tot bea o gramada de biberoane daca o las...

Tomasa, tu ce mai faci? Ai reluat serviciul? V-am vazut pozele din parc (de la linkul cu scaunelul). frumos, a fost vreme buna, sa vedem cat tine...

Lavinia si Liviana , multa sanatate parintilor vostri!
Crinuta, are personalitate, mey. Copiii au motive pentru actiunile lor, adultii, bietii de ei, nu stiu de unde li se trag motivele.




http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Megg sa stii ca si eu am inceput sa ii dau sucuri din comert, fara bio,fara nimic. Ii dau si de-al nostru si special pentru copii si nu ma mai agit.
La fel procedez si cu iaurtul cu fructe.
Pana acum ii dadeam simplu, dar acum ii iau cu fructe. Sunt o minune. Manaca 2 pe zi, si ar manca mult mai multe.

Azi a papat putin peste file adus de tati, iar orez nici nu a vrut sa vada, si ce orez au astia pe aici de nu se poate.
Mie inca nu imi iese asa, desi tati a facut de fatza de cu mine.
E foarte greu de facut asa cum trebuie, sa iasa cum imi place mie bob cu bob.., ca eu altfel nu mananc orez ca nu-mi place.
Si daca mai adaug si migdale si stafie, yam, yam, e o minunatie.


V-am spus ca ieri Rayan mi-a pupat piciorul? Azi la fel. Vine dupa mine, se tine de piciorul meu si ma pupa.
Cum sa stea el fara mamica lui?

Apropos de asta, acum vreo 2 ore l-am pus in pat deoarece adormise in scaunul de masa.
OK, l-am lasat in patul mare si am venit in sufragerie sa vad ce ati mai scris. Stau eu ce stau cand il aud. Fug in dormitor, si il vad pe Rayan dandu-se jos din pat ( care este foarte inalt) plangand disperat.
Ma duc sa il culc iar, ma intind langa el si jumamtate de ora se uita la mine atingandu-ma cu mana si piciorul, sa se convinga ca nu plec nicaieri. Acum a adormit iar, sa vedem cat il tine.
Mi-e frica sa ma apuc de calcat, daca se trezeste iar?
Am ajuns sa il iau si in baie dupa mine. Asta e, ce sa facem....

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput