Clubul brasovencelor (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

A fost cineva la Baby Expo ? Eu nu am putut iesi din casa pentru ca Marina tuseste si ii curge nasul.

In schimb am inceput bine saptamana, adica cu nervi. Din cauza suprimarii autobuzelor. Mi-a exprimat-o si in scris si sper sa iasa ceva din asta.


Salvati Brasovul Vechi si Scheiul si pe oamenii lor
3 decembrie 2006

Astazi sunt furioasa. Dimineata aproape am pierdut trenul din cauza noilor trasee RATBV. Au suprimat TOATE liniile de autobuze si troleibuze din Schei si Orasul Vechi. Au pus in loc un autobuz, 50 care merge de la Piata Unirii la Livada Postei trecand pe la Universal (Magazinul Star). Am inteles ca ar mai fi o linie, 50 barat, care ar merge din ora in ora pana la Pietrele lui Solomon.
Nici nu stiu daca este rea vointa sau pur si simplu inconstienta ? Ce minte intortocheata a putut suprima transportul pentru un cartier intreg ?
Ce urmeaza ? Sa revenim la secolul trecut cand scheienii nu aveau voie in cetate ? Sau vom plati ca sa trecem prin ea ? Si culmea, aceasta masura segregationista a fost pusa in aplicare de ziua Marii Uniri!
Printr-o masura administrativa stupida Brasovul vechi si Scheiul se regasesc aruncate in trecut.

De ce ? Cui ii foloseste acest lucru ?

Turismului !? Ma indoiesc. Majoritatea turistilor straini si autohtoni pe care am vazut-o venind in Brasov ca sa viziteze sunt tineri cu rucsaci in spate care folosesc mijloacele de transport in comun si nu taxiurile sau masinile personale. Una din metodele principale de a impulsiona turismul intr-o localitate e sa asiguri transportul catre locurile care merita sa fie vizitate. Dar administratia Brasovului se pare ca stie mai bine decat cele din Londra, Paris... Care au introdus autobuze chiar si pe cele mai inguste stradute pentru a simplifica viata oamenilor si a turistilor.

Foloseste oare pentru micsorarea traficului si implicit pastrarea mai indelungata a strazilor ? Aici trebuie din nou sa contrazic ideea geniala a administratiei. Este de preferat un autobuz, fie si cu numai 10 persoane unui trafic continuu a 10 masini mici pe care locuitorii vor fi obligati sa le foloseasca in aceste conditii. Ca sa nu amintesc de mutilarea aleei dintre Poarta Schei si strada Castelului care este pietonala de cel putin 30 de ani, daca nu din totdeauna. Iar acum, a devenit brusc sosea! Desi, ca sa ajungi pe ea venind dinspre oras, nu iti continui drumul firesc, ci urmezi o traiectorie stramba ca si logica ascunsa a celor care au gandit-o astfel.

Cetatea Brasovului si Scheiul nu sunt doar niste cladiri fosile pe care sa le pui in vitrina sa le arati musafirilor, sunt vii. Aici traiesc familii, oamenii care merg zilnic la munca, care fac naveta, copii care merg la scoala in toate colturile orasului, pensionari care nu isi permit sa mearga cu taxiul.
Cu ce au gresit ca sa fie pedepsiti ? Pe cine au suparat ?

Sunt mame care ajung la maternitate cu autobuzul ca sa nasca sau pentru control in timpul sarcinii pentru ca nu au bani de taxi sau pe cineva sa le aduca. Cum le va fi sa schimbe 2 autobuze la -10C, -20C ca sa ajunga acolo? Cum vor ajunge bolnavii la Spitalul de Neurologie ?

Liceul Pedagogic este singurul de profil din oras. Colegiul Andrei Saguna este unul cu faima si renume. Cum vor mai ajunge copii dimineata la scoala ? Cum ii vor mai trimite parintii cu inima impacata stiind ca trebuie sa schimbe mai multe mijloace de transport in comun si sa traverseze strazi cu sau fara semafor pentru a schimba statiile ? Am avut colegi care faceau naveta ca sa vina la liceu, iar acum nu mai exista nici macar un autobuz direct spre gara.

Cum vor mai merge oamenii la munca ? S-a uitat cineva cati oameni sunt in primul 4 care pleca luni dimineata din Piata Unirii la 5h30 ca sa ajunga la serviciu sau sa prinda trenul pentru a face naveta ? Acum, ca sa ajungi la gara, trebuie sa iei autobuzul 50 care pleaca la 5h30 din Piata Unirii, sa cobori la Universal (Magazinul Star), sa traversezi strada ca sa ajungi in statia de vizavi de Teatrul Dramatic si sa prinzi autobuzul 4 care pleaca la 5h33 de la Livada Postei. Un lucru binenteles imposibil. Urmatorul 4 este la 5h45, asta daca nu intarzie. Si uite asa te rogi inghetand in statii sa ai noroc sa prinzi trenul de 6h sau de 6h05 spre Bucuresti. Ajuns in gara cu 5-10 minute inainte de plecarea trenului te rogi de cei de la coada sa te lase in fata ca pierzi trenul, iar ei iti raspund ca si ei pleaca cu acelasi tren pe care aveti mari sanse sa il pierdeti impreuna. Asta probabil ca sa incepi o saptamana incantatoare si plin de avant.

Brasoveni, nu va lasati calcati in picioare de cei care probabil ca nu au mai pus piciorul intr-un autobuz de foarte mult timp. Scheieni, nu le permite-ti sa va izoleze si sa va puna la colt. Sangele meu de trocar se revolta in fata celor care vor sa transforme Brasovul in sat de vacanta si sa ii goneasca pe cei care il locuiesc vitregindu-le conditiile de viata. Sufletul unui oras sunt oamenii din el, cei care il iubesc, care l-au ridicat si au crescut o data cu el. De ce va bateti joc de ei ?

Sanziana Calota
Locuitor al Brasovului

P.S. Brasoveni, protestati in toate felurile pe care le stiti. Prin emailuri la Primaria Brasov, RATBV, alte organisme administrative care pot influenta decizia luata. Prin manifestari in strada, prin semnarea unei petitii, infiintarea unor site-uri pe internet... Va puteti alatura acestui protest semnandu-l si adaugand o adresa de email, trimitandu-l cat mai multor cunostinte si orice alte idei va mai vin sperand ca vom putea schimba ceva.


Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Tocmai m-a sunat fratele meu sa imi spuna ca au infiintat autobuzul 51, din Prund la gara. Nu stiu daca am vreo contributie, dar ma bucur ca s-au gandit totusi ca mai creez un autobuz. Uf!

Vad ca nu mai e nimeni interesat de problema, probabil sunt singura care sta in Schei.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

si eu am m-am nascut si am trait in Brasov 20 de ani. imi par erau sa aud ca acum din schei nu mai ai cum sa ajungi in oras decat cu piciorul. poate totusi e ceva temporar din cauza lucrarilor pe care le-am vazut prin centru. sincer, chiar imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Azi dimineata am folosit autobuzul 51 din Schei la gara si pare ok. E din 10 in 10 minute.

dddd, nu e temporar, am inteles ca se restructureaza toate traseele RAT din Brasov. Si pana in ianuarie 2007 sunt in teste sa vada daca merge noua organizare.
Nu se merge chiar pe jos din Schei, exista noul autobuz 50 care mergea insa doar pana la Universal si Livada Postei. Acum l-au prelungit pana pe Castanilor. Asta e, sa zicem ca asa ne-am descurca cumva. Acum cauta o solutie pentru ca nimanui nu ii convine sa plateasca 2 bilete pentru o singura calatorie (de exemplu din Schei pana in Tractorul iei 50 si apoi 2).

A fost cineva in Oraselul Copiilor din centrul Civic ? Are ce face un copil de 2 ani acolo sau nu ?

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Un an nou plin de impliniri si bucurii pentru toate brasovencele si celor cu inima aproape de brasov.

Puisori de DC, sa cresteti mari si frumosi si in primul rand sa fiti sanatosi si voiosi.

LA MULTI ANI!!!!!!!1

Ildy si Blanca Andreea 16/06/06

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/ildyqo/my_photos

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;54;104/st/20060616/n/Blanca+Andreea/dt/8/k/280c/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Wauuuuuuu,fetelor ce dor mi-a fost de voi...sa-mi fie rusine ca nu am mai intrat la aceste subiect...timpul e presant aici intr-o tara indepartata,uneori intru rar si numai in 2,3 locuri fuguta.

SANZI la voi,ce mai face Marina?...am citit despre Schei,ce nesimtire...felicitari pt acea petitie,daca ar fi mai multi ca tine am ajunge mai civilizati si cu o viata mai usoara!!!

Mie dor tare de Brasov,de locurile de acasa,desii nu am decat 8 luni de cand am plecat....acum de sarbatori e si mai greu,dar asta e viata...speram ca la anul in iarna sa putem ajunge si noi in tara!!!

Va doresc la toti,mici si mari,LA MULTI ANI IN 2007!...sa aveti un an nou plin de realizari,impliniri si multa,multa sanatate!!!

Va si sa azuim numai de bine!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralirali spune:

Rusinica si mie ca nu am mai intrat de aproape un an pe aici.
Sanzi, noi am fost la Baby Expo, Anastasia a participat la competitia beblusilor care merg de-a busilea, dar sincer nu mi s-a parut cine ste ce de expozitie. Am fost si in oraselul copiilor, dar in afara de multe luminite de care s-a bucurat strumfa nu am pre avut ce face, mai ales ca era si fff frig.
Ma bucur pentru autobuze, aas nici mama nu mai ingheata pana schimba doua autobuze sa vina dimineata la mine.
Ildy, m-am uitat la pozele cu dulceata coastra, vai ce ochisori frumosi are. Doamne, ce a trecut timpul, parca ieri cautai subiect cu burtici din Brasov
Va pupam cu drag si sa aveti un An Nou MINUNAT.

Ralu si strumfita Anastasia(01.01.2006)
www.dropshots.com/ralu" target="_blank">Poze si filmulete Anastasia 1,
www.dropshots.com/anastasia2" target="_blank"> 2, www.dropshots.com/anastasia3 " target="_blank"> 3 si primul Craciun

Poze cu familionul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

LA MULTI ANI 2007!

Un an nou fericit dragi BRASOVENCE!!!


Cum a fost orasul de sarbatori,ceva poze nu are nimeni?!....dar artificiile?


la toata lumea,mici si mari!





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

buna dragelor si LA MULTI ANI !

sunt o proaspata mamica a unui bb de 5 saptamani . Lui bb i-au aparut niste bubite pe fata si dr pediatra mi-a spus ca l-a pupat cineva si din cauza asta . ce mi-a recomandat ea nu prea are efect asa ca ...... sunt in cautare de un dr pediatru care sa imi recomande ceva sa ii treaca . voi pe cine imi recomandati ?
pupici
Danita

PS va citesc de mai mult timp dar am asteptat sa vina bb sa indraznesc;)

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

DANITA bine ai venit,sa-ti traiasca puiutu!...eu iti recomand dr. MITRICA ,este la Pediatrie noi-nascuti,de la Spitalul de copii,este super buna,are si cabinet particular...eu am avut ceva probleme cu baietelul si ea m-a ajutat tare mult...vezi doar ca e cam coada la ea!!!...sanatate multa!
A si vroiam sa-ti mai zic ca la varsta asta le mai ies una alta,si al meu a avut si l-am dat cu o groaza de chestii fara nici un rezultat,eu am fost cu el si la dermatolog si mi-a zis ca vor trece dupa anumita varsta,cand cresc...asa a fost,al meu pui dupa 1 an si 2-3 luni nu mai avea nimic...noi faceam de la portocale,de la suc,o iritatie urata...si de la frig uneori...si uite asa...stai linistita ca trec!

si numai bine iti doresc!






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput