Clubul brasovencelor (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Buna fetelor,

vin si eu cu fetita mea intr-o fuga la brasov saptamana asta si nu prea stiu ce activiatti sant ptr copii prin Brasov. Este prima oara cand vin cu ea in tara, ce imi recomandati?

Pupici,
Andreea

Andreea si Anaďs
http://community.webshots.com/user/andreeaana
http://community.webshots.com/user/anais20032604

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Nicoleta,eu as incerca in mai multe parti,adica la mai multi doctori, ca fiecare are alte experiente cu diversi doctori, de aici si pareri vis-a vis de doctori!Incearca la Dr. Badea (eu nu am ce sa-i reprosez, a fost singura care m-a tratat asa cum trebuia si a nimerit tratamentul).De atunci nu am mai renuntat la ea, si o recomand cu draga inima la toti.Dar asa cum s-a mai spus, sint alte fete care au avut experiente bune cu alti doctori ,asa ca ,incearca "testeaza" si trage singura concluziile!Sanatate multa si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Andreea, Era un subiect cu ce se poate face cu copii in vacanta in Brasov, dar a disparut. Nu sunt foarte multe lucruri care se pot face, depinde si de varsta copilului.

Pe scurt (ce mi-am notat eu):

Gradina zoologica de la Noua

Locuri de joaca acoperite in Brasov :
Mall-ul spre Darste, inainte de Selgros – era 30.000 ROL ora si poti lasa copilul pana iti faci cumparaturile
Mall-ul din Bartolomeu are si el loc de joaca - inca nu l-am vizitat

In parcul central se pot inchiria masinute cand e frumos, se poate sari pe saltea gonflabila

Gasite pe internet:

Palatul copiilor si elevilor Brasov
Str Crisan nr 5 Brasov, tel 0268/419952

Clubul elevilor Brasov
Bd Saturn nr 23 Brasov tel 0268/126286

----------------------
La aceasta adresa web:
http://www.bjbv.ro/index.php?lng=

La Sectii si filiale / Filialele bibliotecii – in josul paginii : Jucarioteca

Jucarioteca - SECTIA PENTRU COPII SI TINERET - FILIALA 6
Str. Iuliu Maniu nr.6 tel. 474081

Program:
Luni, Miercuri, Vineri :8-16
Marti, Joi: 10-18

Ofera:
Jucarii pentru prescolari si scolari mici.
Ateliere de lucru constând în jocuri de îndemânare, creativitate, constructii, dezvoltarea aptitudinilor artistice, jocuri colective pentru diferite grupe de vârsta.
Jocuri pe calculator pentru elevi pâna la 15 ani.
carti ilustrate
carti de colorat
casete video cu filme pentru copii
casete audio cu povesti, cântece pentru copii

Servicii:
Pune la dispozitia copiilor spatiul si jucariile în vederea desfasurarii jocului individual sau colectiv.
Orientarea activitatilor de joc ale copiilor în concordanta cu vârsta.
Proiectii de filme pentru copii.
Spatiu amenajat pentru auditii.

Activitati:
Concursuri de îndemânare
Videoproiectie
Seri de poveste
Carnaval
Teatru de papusi
Ateliere de creatie : origami, obiecte din lut, obiecte din materiale textile
Educatie civica
Campionate de sah, lego, rummy, jocuri pe calculator

Serbari tematice :
"Mâini îndemânatice", în parteneriat cu gradinite, scoli din oras, Directia Judeteana Pentru Protectia Copilului, Centrul Cultural Musashino - Japonia

"Copilaria mea", în parteneriat cu: Teatrul de papusi, Liceul de Arta, Centrul Cultural Maghiar din cadrul Centrului Multicultural "George Baritiu" Brasov

"Cum ne comportam ?", în parteneriat cu: Profesori de educatie civica - Inspectoratul Scolar Judetean Brasov

"Cum sa ne îngrijim ?", în parteneriat cu: Spitalul de Copii, Liceul Sanitar

"Mici talente" - poezie si muzica, în parteneriat cu: gradinite, scoli, case de copii


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Noi ne-am intors de o saptamana de la mare unde a fost superb. Apa foarte calda (se putea face baie si dimineata la 7h si seara la 20h), vremea frumoasa, dar intre 10h si 17h nu prea se putea iesi din casa.
Marina a adorat apa si a invatat toate cuvintele estivale: colacu', valu', apa, nisip... In plus fetitze pe care l-a tot exersat.
A fost o placere sa fim tot timpul impreuna. A invatat sa imi dea pup, nu stiu de unde. Ma ia cu bratele pe dupa gat si imi da pup pe obraz. Si-a dat seama ca asa ma moaie si daca ma supar vine sa imi dea pup.

Duminica am fost la Crucea Musucoiului la jocul junilor Curcani. Din pacate nu am avut aparat de fotografiat si nici nu am putut dansa cat s-a aruncat buzduganul ca era periculos. Dupa care am plecat sa dormim.

Cam astea sunt noutatile.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

salut cu drag brasovencele mele !
Ce mai faceti, nu ati mai dat nici un semn de viata, care mai e atmosfera acasa la Brasov? Parca trebuia sa inceapa festivalul berii nu?
Mi-e tare dor de Brasov, mai puneti si voi poze noi cu orasul nostru drag!
Vacanta placuta doresc tuturor ...mult soare si numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Bonjour la brasovence,
nu puneti de nici o intilnire in august? ca atunci venim si noi si ma gindeam ca mi-ar place sa ne vedem!!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

A fost festivalul berii weekendul asta, dar l-am vazut doar din autobuz.

In schimb am reusit sa urcam cu telecabina pana sus si ne-am intors tot cu ea. Cand ne-am dat jos Marina a spus "mai vrei" - adica mai vreau.

Inainte ma intrebam la ce e necesara o telecabina pe Tampa cand se poate ajunge foarte usor pe jos, acum incep sa inteleg. Dar sper ca data viitoare macar sa coboram pe jos.

Mie mi-ar place sa facem o intalnire, mai ales ca de prin 6-12 august s-ar putea sa fiu in concediu in Brasov. Dar cred ca mai toata lumea e in vacanta ca nu prea mai scrie nimeni pe aici.

Intalnire in august !? E cineva interesat ?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Sinziana,ne intilnim noi doua daca nu mai vine nimeni
Problema este ca in Brasov nu am internet acasa,va trebui sa merg la internet cafe sa vad daca s-a decis ceva,deci ar fi bine sa stiu dinainte!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu propun
Intalnire Vineri 11 august la ora 14h-15h in Parcul Central

Cum vi se pare ? Atunci esti in Brasov Corina ?
Vezi ca iti trimit mobilul meu pe PM.

Maria Gastaldo, vii si tu ? Ca ziceai ca ai tot cautat fete de pe DC in parc.

Cine mai vine ?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria gastaldo spune:

fetelor daca sunt in Brasov vin sigur
dar de prin martie 3 saptamani din 4 am locuit la tara la socrii sau la mama, asa ca sunt musafir la mine acasa
eu tot incerc sa imi fac timp sa ma intalnesc cu Maria28, o mamica de fetita din Racadau care scrie pe dc la mamici de martie aprilie, dar nu prea imi iese.
poate ne vedem sa va povestesc despre motul lui Alexandru.
Vreau sa va intreb ceva, sunt destul de ingrijorata de niste toane de ale lui fiimiu': mai nou nu vra sa il ia altcineva de mana in afara de mine, nicimacar taicasu'. In uikendul asta am fost la socrii si ne-am intalnit cu binica sotului meu care il adora pe micut si tot incerca sa il ia in brate sau de manuta dar el urla imediat, va dati seama ce naspa ia picat femeii si mie mi rusine de intru in pamant. Voi ati patit asa ceva? e ceva trecator specific varstei?
sper sa-i treaca
mai povestim,s-a trezit teroristul si tipa
va pupacim
Sanziana am citit povestea Marinei si m-a inspirat sa o scriu pe a lui Alex, multumesc pentru exemplu
Maria

Mergi la inceput