Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Se pare ca soacra mea e o draguta comparativ cu ale voastre,nu fiindca m-ar avea la inima prea tare,ci fiindca ei nu-i place sa-i zica omului in fata ce crede despre el,prefera sa faca doar aluzii si daca o intrebi daca o intrebi clar ce-a vrut sa zica,imediat iti spune: "vai, draga,dar eu n-am vrut sa zic asa ceva,m-ai inteles tu gresit".Acum nu-mi aduc aminte perlele ei,ca e mult timp de cand nu mai locuiesc cu ea,iar acum o vad o data pe luna si atunci in prezenta sotului,asa ca nu-si permite sa zica nimic,dar o perla de-a ei o sa mi-o amintesc toata viata.Era baiatul meu mic,avea 9 luni,tocmai iesisem cu el din spital,unde statusem trei saptamani la reanimare,fusese foarte grav,sotul plecase cu o bursa in Germania si o rugase sa ma ajute cu copilul.Stateam la mama mea,car ma ajuta si cu copilul.Soacra venea numai in vizita si sa critice.Tocmai era intr-o vizita din asta,care nu dura mai mult de 20 de minute si eu incercam sa-i sugerez ca ar fi binevenit un ajutor.La care ea imi tranteste in fata:"stii ceva,eu nu ma fac dadaca la niciun copil".Am ramas masca,ca a zis asta de fata cu mama mea,care ma ajuta cu copilul si avea si serviciu,in timp ce soacra-mea iesise la pensie exact in luna in care nascusem eu.Mentionez ca eu eram studenta in ultimul an si eram exact inainte de ultima sesiune,dupa care urma licenta.Nu m-a ajutat niciodata cu copilul si de aia nici eu n-am grija sa i-l dud prea des.Daca vrea sa-l vada,sa vina la noi.Copilul si acum ii zice dvs. Si cand il intrebi zice ca n-are decat o bunica,oricat am incercat eu sa-l fac sa priceapa ca si ea e bunica lui.Asta pentru ca ea are acum grija de copilul surorii sotului meu,care invata in aceeasi clasa cu baietelul meu.Dar pentru ca ea se ocupa de celalalt nepot,nu se bucura cand al meu ia o nota buna,de parca n-ar fi tot nepotul ei,de se mira ceilalti parinti cand afla ca ea are doi nepoti in clasa aia.

-------------------------------------------------------------------------------------One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Imi place subiectul asta si am citit mult din ce ati scris ca e interesant tare.
Si eu am o soacra asa de minunata ca ma gindesc sa fac o lista cu ce sa nu fac eu cind mi se va insura baiatul,fiindca am exemple edificatoare.
Norocul meu e ca ne despart mii de kilometri;nici asta nu a fost de ajuns intr-o vreme pina cind s-a saturat maica-mea sa o auda birfindu-ma.
Am povesti in nestire despre ea dar cele mai interesante urmeaza:
-intotdeauna cind ii vad la fata aud...vai cind eram numai noi 3 si mergeam in concedii(adica ea,el si fiul)
-cred ca cea mai misto din toate a fost cind au venit prima oara in vizita si banui ca ne cauta prin dulapuri pentru ca la intoarcerea in tara muma a sunat la ai mei si a dat peste taica-meu la care i s-a plins ca...copii nu au destui chiloti si aia care ii au sint in stare jalnica!!!!!La care tata meu i-a spus ca copii sint majori si vaccinati asa ca probabil stiu cind sa-si cumpere chiloti noi
-cind se cearta cu fiul intotdeauna se ajunge la argumentul forte vai fiule cum poti spune asta
- o alta chestie tare de tot-cind imi scrie felicitare de ziua mea semneaza mama si tata lui xxxx(xxxx fiind fiul)
Sincera sa fiu cred ca daca nu emigram eram de mult divortata;acum totul e bine-el vorbeste cu ei ceea ce e foarte bine pentru ca sint parintii lui,iar eu ii vad o data in 2 ani ceea ce e si mai bine.Am renuntat de mult sa-i fac pe plac pentru ca vorba unui mesaj anterior nu s-a nascut(si nici nu se va naste) fata care sa fie destul de buna pentru baiatul nostru.
I-am spus sotului daca fac si eu asa cind voi fii soacra sa-mi ia gitul!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by AB

Fetelor am un cadou pentru soacrele voastre. Un cactus carese numeste in .fr "le coussin de belle mere" adicatelea perna soacrei.

Genre : Echinocactus
Espèce : grusonii
Famille : CACTACEES

Il puteti admira aici si trimite o vedere nesuferitelor




ia sa-i propun sa-i iau o perna....
ii zic ca poarta norok, zestre, poate sa marita (Doamne-ajuta) si nenorocim pe altu'!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Mai mama...ma terminai de ras cu voi... si ca sa nu fiu off topic, din sectiunea:"Perlele soacrei", sa-i dam drumul:

1. situatie, eu si sotul si copilul, ora 5 jumate diineata, suna careva la usa...protapita in prag....mamitica lui sotioru....cu replica:"Bine, mai, dar voi dormiti la ora asta?"

2.soacra, referitor la noi, adica nora si cei doi gineri pe care ii are..."cu ce pramatii colorate v-ati casatorit"...

3.de ce nu imbraci copilu, e firg...la 25 de grade in casa

4. de ce il scoti asa des afara? - doar de 3 ori pe zi...

5. de ce speli asa des hainele copilului?

6. de ce nu ii dai de la 2 luni din ce mancati voi?eu am crescut 3 copii si stiu mai bine ca tine...

as mai continua dar mi-e ca acaparez forumul...


Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Am citit cu interes cele spuse de voi ,si va spun cu mina pe inima , ca pe linga a mea , voi aveti soacre bune....a mea....mama buna a sotului meu s-a aruncat de la etaj acum 27 de ani din cauza prezentei" soacre" care ii pistonase casnicia timp de 2 ani , nu a mai rezistat psihic si a facut un gest disperat.....sotul meu avea atunci doar un an ....au incercat multi ani sa ascunda lucrul asta, dar minciuna are picioare scurte TOT S-A AFLAT (ea si socrul) la 6 saptamini de cind si-a ingropat nevasta , ea s-a mutat in casa si ia cescut copiii....peste ani.... cind s-a insurat fratele sotului meu , dupa nunta i-a spus ca a porimit niste tel de la binevoitori anonimi si i-a spus ca fata nu a fost virgina , ca a umblat barbati la greu si bomba!!!!!!!!!!!!!! ca s-a cusut la doctori ca sa fie virgina!!!!!!!!! io cred ca e nebuna Parol....IAR DE MINE CE SA ZIC , de 12 ani de cind il cunosc cred ca mi-ar trebui 2 zile sa stau sa scriu ce a zis si ce a facut ... tot stau acasa cu bebe-ul am sa ma apuc sa scriu um roman pe care am sa-l intitulez O SOACRA DE COSMAR si va dau cuvintul meu de onoare ca va fi un best-seller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Problema care o vad eu in relatia cu soacra, SINGURA problema, este daca e ascultata de sot, daca are credibilitate nelimitata.

Sotul meu, barbat destept, scolit,citit, ce vreti voi si soacra o mahalagioaica care nu a citit in viata ei altceva in afara de revista As.....dar cu toate astea.....
La un moment dat ne-am despartit, dintr-un motiv f temeinic:
- Mama zice ca nu ne potrivim si mai bine sa nu ma insor cu tine.
POFTIM?!??!!

Ei uite ca pana la urma ne-am potrivit, si acum cand are de comentat- soacrele totdeauna au- obtine replici destul de dure:
- Mai termina cu prostiile!

Biata mea soacra si-a cam terminat credibilitatea ca am prins-o cu minciunici, nu mari da spune totul in asa fel incat sa dea ea bine.

Sigur ca uneori mai reuseste sa ma enerveze, dar mi-e si mila de ea ca a ramas foarte singura, si nu face decat sa indeparteze pe toata lumea din jurul ei.
Pe mine m-a indepartat definitiv si nu cred ca mai exista sansa sa avem o relatie buna vreodata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Doamne cat m-am abtinut sa nu scriu nimic la sectiunea asta ( si-a luat soacra-mea calculator si de cand n-am mai vazut-o si-o fi pus si internet si poate citeste ce scriu). Soacra-mea e cea mai tare la perle. A crescut 4 copii si e tare desteapta. Sa va spun vre-o doua:
- cand am anuntat-o ca sunt insarcinata (dupa cinci ani de casnicie) mi-a spus :" aveti grija sa nu mai ramana inca un copil pe drumuri ":, adica sa nu divortam cum au facut toti fratii lui ( stia ea ce stia);
- teorie asupra fatului (sustinuta de soacra-mea, of course):baietii se formeaza de la 3 saptamani si se vad la ecograf, fetele sunt un cheag de sange pana la 4 luni.

Si as avea multe de spus...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/florina.calciu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eh... pe a mea cre' ca n-o intrece nimeni, totushi...
mi-am mai amintit niste perle, pe langa aia spusa lui barbatu-meu "nu te-am avortat ca avortul costa bani".

catre fiu-sau:
"las' ca o sa vezi tu cum e sa alaptezi!"
(chiar as fi interesata sa-l vad pe barbatu-meu alaptind....)

"io te-am nascut bun, tu n-ai crescut bine!"
(daca nu s-a alaptat singur...)


catre mine:
"nu-i asa ca e frumos (fiu-sau)? Seamana cu taica-sau... un nenorocit!"

"cind era mic se tavalea pe jos! Nu stiu dupa nunta cum o sa se poarte..."

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmona spune:

"nu te-am avortat ca avortul costa bani".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Mi-am amintit si eu o perla (daca o pot numi perla) de-a soacrei, de altfel o perla in sensul bun ca ea este o soacra de nota 20. Anul trecut dupa nunta noastra de la Istanbul sotul meu vorbea cu ea la telefon iar ea ii impartasea pareri de-ale invitatilor despre nunta. Si ii spunea cum ca toata lumea a placut-o pe mireasa (pe mine) ca este o persoana foarte calma si echilibrata (nu ca n-as fi!) si toti spuneau ca nu sunt genul care sa faca probleme in casnicie (ale lor cam sunt) Dupa care adauga de la ea catre fii-su: pai asa cred si eu, ca daca va face cineva probleme acela esti tu!!! Dupa care il roaga pe dragul meu sot sa-mi transmita un mesaj (eu nu vorbesc limba inca prea bine si mi-ar fi fost imposibil sa inteleg), imi spune ca daca vreodata se va intampla ceva ea ma roaga din tot sufletul sa am rabdare, sa-l las pe el in pace pana isi revine. Ei, sa tot ai asa soacra!
Leya12+

Mergi la inceput