Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Elise

da, o intrece a mea! Precis!!



Aveai vreun dubiu? Pot sa spun clar si raspicat si sa ma si bat cu pumnu'-n chept ca a mea e cea mai cea.Si crede-ma ca nu e valabila chestia cu cioara care se lauda!

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

hai ca pana v am citit,m a apucat aproape 2 noaptea...recunosc ca unele faze m au amuzat,iar altele m au scos din sarite...,ca tare mai sunt rele unele femei...nici soacra mea nu face exceptie,acum n o sa va povestesc prea multe,ca mi se cam foieste piticul in somn si ma duc langa el,dar o sa revin...am avut o sarcina cu multe probleme,300 de injectii facute,cate una pe zi,am stat numai in pat si in spital si am facut 2 imprumuturi la banca dupa care platesc si acum...dar nu regret nimic,ca am o frumuseste de fecior...cand eram in luna a 7 a de sarcina,med ginecolog ma trimite sa mai fac o eco tridimensionala si mi spune ca daca sunt probleme,o sa scoata copilul mai devreme, ca sa nu moara...ma rog,pt ca si eu si sotul meu suntem profesori si avem niste salarii de rahat si pt ca ajunsesem la fundul sacului,am facut un imprumut la CAR,ca sa avem de eco si de o eventuala nastere...a doua zi,afland de la sotul meu de imprumut,ma suna la 7 dimineata,desi stia ca nu pot dormi noaptea si ca abia spre dim reuseam sa ma odihnesc si ma intreaba daca am luat banii...,ca are nevoie ea de ei si ni i da ea,cand o sa nasc...o refuz,spunandu i ca pot naste si maine si tb sa fiu pregatita in orice clipa cu bani,mai ales ca stia ce probleme am.bineinteles ca nu i a convenit deloc,asta in conditiile in care nu ne a ajutat niciodata cu nimic,nici macar o banana nu mi a adus cand eram gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

he he... io fac schimb de soacra oricind vreti voi!!!

Acu' a mea vrea sa-i platesc fecioru' (de la concepere la nastere, ca in rest n-a contribuit).
Logik: daca nu-l facea ea n-aveam barbat.
Si ce ma faceam eu fara barbat?!

In plus, ca sa creasca pretu', mi-a zis ca a fost "cel mai frumos copil al ei".
Deci valoreaza cel mai mult.

Restu' mai uratzei, asha...da' asta i-a reushit mai bine.

Deci trebe sa achitati ratele in continuare dak acceptati schimbu'.... Si vesnica recunostintza, desigur.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Elise

he he... io fac schimb de soacra oricind vreti voi!!!

Acu' a mea vrea sa-i platesc fecioru' (de la concepere la nastere, ca in rest n-a contribuit).
Logik: daca nu-l facea ea n-aveam barbat.
Si ce ma faceam eu fara barbat?!




Ceva de genul asta mi-a spus si mie soacra.Ca daca nu erau ei,in primul rand, si apoi fii-su eram muritoare de foame,la coltul strazii.
Deci,eu nu am cum sa preiau contractul ca n-am cu ce plati ratele!

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaczm spune:

Eu sunt bucuroasa. Dupa sapte ani de chin si groaza socrii au hotarat sa ne "pedepseasca" nemaivrand sa tina deloc legatura cu noi. Si vai ce ma supar, sper sa ii tina macar toate viata. Au fost niste oamni nechibzuiti care nu au facut altceva decat sa ne sicaneze, bazaie, etc.
Acum parca nu imi sa cred ca nu mai avem discutii cu soacramea sau despre ea.... Sper sa aveti parte si voi de liniste si pace... e asa de bine fara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesia spune:

Ai mei iar au comis-o ...cand ti-e lumea mai draga,atunci le mai vine si lor cate o idee stralucita.De ceva vreme s-au mutat la tara si am ramas intr-un apartament cu 3 camere noi si cumnata-miu cu sotia. Socrii au sa ne dea noua niste bani de ceva luni si tot ne amana... desi au datorii la noi si nu au nici un ban oamenii au cumparat 2 porci,au sunat si au zis si ca au nevoie de bani... sa le dam bani ca trebui sa-i plateasca.Am ramas blocati...nu ne-au intrebat daca vrem, daca avem bani...ei au cumparat si noi trebui sa platim
Ai... nu ai trebui sa te faci bani si sa le dai ( si cica nici nu avem cum sa-i refuzam ca se supara mai ales ca frati-su tine cu socrii)
Sunt din ce in ce mai insuportabili oamenii astia.......

Pozele mele
Ce nu te doboara te face mai puternic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

fetelor nu exista un loc unde sa ducem cutrele???? eu ieri am avut un show cu ea de am ajuns in situatia sa-mi sun parintii plangand sa le spun sa vina sa ma ia acasa ca eu nu mai stau cu ei, cred ca am facut un soc.Nu m-am mai controlat asta in situatia in care am muncit 2 zile sa-i pregatesc pomana masii de 6 luni( ca saraca femeie a murit ca un caine, si-mi era mila de ea; soacra-mea cu sora-sa sa nu mai cheltuie bani nu au mai dus-o la biserica sa-i faca slujba... cica preotii sunt hoti si iau bani multi!!!!!!!!!!!!!).Am vazut ieri ce suflet are..

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Eu am o soacra destul de cumsecade, stam dimineata la cafea in curte, im da raportul ce a fost la Diaconescu si ce au mai zis la stiri, ma intreaba de Ralu, fetita mea, se plimba cu fata pe strada cat imi fac eu treaba, ca nu suport sa mi faca ea nimic in casa la mine (stam in aceeasi curte, dar in case separate), si cand ti- e lumea mai draga ma intreaba:
- Azi ce mancati mamico, tot cartofi prajiti faci?

Mentionez ca atunci cand m- am casatorit, nici pe astia nu- i faceam cum trebuie, dar cred ca a ramas marcata de perioada aia. Acum chiar nu mai fac,cam de 1 an, nu de alta dar numai ea prajeste pentru ca eu am probleme cu colecistul si tre' sa tin regim...

In rest ma inteleg cu ea mai bine decat cu mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

grodear ce fericita esti... eu zik ca dupa ce termina ea raportul cu Diaconescu sa-i spui tu meniul pe ziua respectiva... ei ce zici????

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Am citit, m-am distrat, m-am crucit! Suntem de-a rasul plansul cu soacrele astea! Ma gandeam ca a mea face exceptie. Cand colo, nu. Dupa multi ani si multe chinuri, reusim si noi sa ne facem un credit sa ne luam casa. Nu prea ne ajungeau banii si al meu sot se gandea sa luam o garsoniera, ceva, s-o inchiriem si noi sa stam mai departe cu chirie, ca si pana acum. Adica sa investim banii, in ideea ca preturile cresc de la o saptamana la alta. A mea soacra vine cu sfaturi: "Lasa, mama, ca important e sa fie al vostru, nu conteaza daca are o camera sau doua." Ii mai explic o data ca eu nu ma mut intr-o garsoniera, pentru ca baiatul are 4 ani si e deja mare, intotdeauna a avut camera lui, are nevoie de spatiu. Nimic, o tinea pe-a ei. Sunt cat se poate de "explicita": "Asculta, daca noi ne mutam in garsoniera, o data sau de doua ori pe luna ai sa vii sa stai cu nepotul si fiul tau o sa inchirieze o camera la hotel, pentru ca eu nu ma culc cu el in fata copilului, fie el adormit, sedat sau ce-oi mai vrea tu!". Ii pica fata si incheie discutia. In sfarsit, se termina tevatura, luam un apartament cu doua camere intr-o zona buna, dar fara nici un fel de imbunatatire. Cu alte cuvinte, o groapa. Vin si sfaturile, imediat: "Lasa, mama, ca dati si voi cu vopsea (pe gresie) si o mana de var pe pereti si va mutati!". O las' in pace, in ideea ca ma lasa si ea pe mine. De unde! Cum ma prinde singura, imi zice "Mai bine luati garsoniera aia (gasisem o garsoniera super-imbunatatita la un moment dat), ca uite cat trebuie sa munceasca acum copilul meu!" (eu si cu copilul ei am facut aproape toate amenajarile singuri, din lipsa de bani. A fost greu, dar a meritat. Las' la o parte ca am carat sacii cu moloz impreuna desi eu sunt o mana de om, de 1,60 si 49 de kg!). Mai sunt multe, dar nu mai am nervi! Si cea mai tare faza, cea de azi: o suna fiu-sau sa o roage sa stea cu Dennis sambata, ca trebuie sa mergem undeva. Si ea raspunde: "Aoleu, mama, nu stiu ce sa zic, ca mi-e cam frica, ca stati prea sus (stam la etajul 9, de!)". Asta e! Daca incepeti manevrele cu schimbul de soacre, ma inscriu si eu pe lista!

Mergi la inceput