Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Hai sa va mai spun si eu una de-a socroseniei (am inceput sa-mi notez toate perlele socrilor mei intr-un caiet, sa le citesc cand o sa fiu soacra, ca sa n-o iau pe aratura )
Vine soacra intr-o zi si-mi da o mare veste: "V-am gasit o pereche de fini!" N-am inteles ce vrea sa spuna, asa ca am cerut lamuriri. Si m-a lamurit: "V-am pus nasi la ... , ca au nunta peste cateva luni". O bomba daca ar fi cazut langa mine m-ar fi surprins mai putin! Nu doream sa fim nasii nimanui, nu cautam fini, nici macar nu ne intrebase inainte si nu intelegea de ce o refuz atat de categoric! Pana la urma s-au pus ei nasi, iar in ziua nuntii mi-a strigat: "Voi trebuia sa fiti nasi la nunta asta!" Nici pana astazi n-am inteles de ce eu si sotul meu trebuia sa fim nasi la nunta aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

eu daca ar fi sa va scriu perlele soacrei as umple pagini intregi, dar nu vreau sa-mi amintesc foarte multe, nu acum..dar tot va spun una care este cea mai recenta:Nu vin la nunta, voastra ca nu aveti voie sa va casatoriti...cine spune asta????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by Carmen_Marieta

eu daca ar fi sa va scriu perlele soacrei as umple pagini intregi, dar nu vreau sa-mi amintesc foarte multe, nu acum..dar tot va spun una care este cea mai recenta:Nu vin la nunta, voastra ca nu aveti voie sa va casatoriti...cine spune asta????



dar ce Carmen, sunteti/erati minori? Sau pusi sub interdictie pt.ca aveati discernamantul diminuat ?
Soacra ta nu este sanatoasa. Am mai auzit eu de soacre care nu au fost de acord cu nurorile/ginerii si care nu au venit la nunta sau care au adus diverse argumente : nu va potriviti, nu va cunoasteti indeajuns, etc. dar sa nu te casatoresti pt.ca NU AI VOIE ?
Sincer, te compatimesc si ma duc sa o sun pe soacra-mea. Incepe sa imi fie draga.


July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

July25pai am spus daca ar fi vsa scriu toiate perlele ei..... mama ce de pagini as umple, si noua ne-a zis ca nu vine la nunta, si ce este mai rau este ca o sustine si socrul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Desi locuiesc la citeva sute de metri distanta de noi, socrii mei ne viziteaza o data la citiva ani (stiu...sint o fericita).
La vreo doi ani dupa ce ne-am casatorit, am dus-o pe soacra mea in parc si am trecut prin dreptul blocului in care locuim.
Ea se uita spre geamuri si ma intreaba cu vorba dulce dar cu limba veninoasa ( facind trimitere la cit de negospodina sint eu..)
Ea:
- De ce nu lasi geamurile deschise cind pleci de acasa, o sa gasesti o imbicseala cind te intorci, e asa de frumos afara...
Eu:
- Pai cum sa le las scumpo (nu-s dragutza?) nu stii ca saptamina trecuta la scara de alaturi s-a urcat un hotz pe copertina in miezul zilei si a intrat in casa lui Simion? Eu nu le las niciodata deschise.
Ea tace. Stie ca n-are sens sa se lanseze in discutii interminabile in care eu ajung sa discut despre catzelul soacrei lui Simion fiindca o iau prin invaluire si-i fac nervii varza.

Dupa muuuuuuult timp, am si uitat cit, o iau cu mine acasa sa vada o caseta video si ajungind pe alee, vede geamul deschis la balcon.

Ea ( pe sistemul nu uit si nici nu iert):
-Ai spus ca tu nu lasi niciodata geamurile deschise...
Eu dupa ce incerc sa cistig timp sa-mi aduc aminte la ce s-o fi referind...cine ar fi crezut ca a tinut atita timp minte ce i-am zis eu atunci... asa ca ma aplec sa culeg o chestie imaginara de pe jos..
- Aaa, hotzul lu' Simion, pai n-ai auzit? A fost alarma falsa...de fapt, era doar o birfa de-a lu' femeia aia de la parter, nu stiu cum o cheama...mai tii minte ca ti-am zis de ea...aia care s-a mutat linga fostul tau coleg de serviciu, bla, bla, bla, bla....

Serios vorbind, soacra mea e simpatica.



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Aiurea!
...simpatica esti tu!

Pupici

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Aiurea!
...simpatica esti tu!

Pupici

Daniella, mama lu'Alexis



Mersi, Daniella, ai putea sa-i trimiti un e-mail si soacrei mele ca sa ii spui treaba asta?
De multi ani ma straduiesc sa o fac sa priceapa....

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

quote:
Originally posted by daniella4

Aiurea!
...simpatica esti tu!

Pupici

Daniella, mama lu'Alexis



Mersi, Daniella, ai putea sa-i trimiti un e-mail si soacrei mele ca sa ii spui treaba asta?
De multi ani ma straduiesc sa o fac sa priceapa....

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii



Nu prea am curajul sa ma pun cu aceasta "specie" care din pacate nu e deloc pe cale de disparitie...dar evident ca pot sa incerc!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alunita spune:

Soacramea in general e o femeie de treaba, dar mai scoate si ea niste perle care ma scot din minti.Dar incerc sa ma prefac ca nu vad si nu inteleg, pentru ca de fapt chiar nu ne intelegem din punct de vedere a limbajului, pentru ca ea nu cunoaste alta limaba decit japoneza si eu la rindul meu nu cunosc japoneza.Dar am noroc ca sotul ma sustine, si deaccea ea nu prea isi permite sa spuna ceva impotriva mea sau sa faca ceva,dar ii mai scapa citoedata cite o perla, dar o pun la punct foarte repede.Dar asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesia spune:

Vad ca nu sunt singura "norocoasa" ...am si eu cateva perlute de la ai mei...pai la inceput cand eram doar prieteni ii deranja ca stam inchisi la el in camera si ca daca vine mama la usa lor sa le reclame cine stie ce...apoi dupa prima seara in care am dormit la el,au avut o cearta groaznica cu iubi la care socru (desi nu schimbasem nici 2 vorbe cu el)ia zis "ce ma tu te certi cu mine pt o c....va" (dragut nu)
Apoi ne cam gandeam noi sa ne mutam impreuna si draguta mea soacra imi spune cand ma gaseste singura ( de fata cu fi-su stia ca nu are loc) ca ea nu e de acord sa ma mut acolo ca nu e pregatita...(de parca ma maritam cu ea)...in concluzie ne-am mutat la ai mei
Acum de vreo cateva luni s-au mutat la tara si noi stam cu fratele lui in casa socrilor...si inainte de florii au venit ei in Bucuresti pt cateva zile si din una in alta soacra mi-a sugerat ca de ce sa mai dormim in sufragerie (camera noastra)sa tot tragem de canapeaua aia sa dormim la ei in camera ( e apartament cu 3 camere)ca oricum e libera. Cumnata-mea moare de invidie ca am eu camera mai mare decat ea si incep sa cred ca mai nou si pe soacra o deranjeaza lucru asta...norocul meu este ca il am pe iubi de partea mea si nu comenteaza nici una in fata lui

Pozele mele
Ce nu te doboara te face mai puternic

Mergi la inceput