Si totusi...viata nu e cum o credeam...

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Alex, ai tot dreptul sa-l intrebi pe sot unde a fost pana la ora aia. Tocmai de aceea iti spun sa salvezi casnicia dar nu de "suprafata".Pare ca situatia e destul de complicata. Eu nu spun ca nu-ti iubesti copilul, facand pasul asta de a veni singura aici, indiferent de discutiile voastre anterioare, nu crezi ca-si pune problema altfel?Adica el ar putea gandi asta ca nu-ti iubesti copilul.
In general tu ai un caracter tare, iti place sa asculti opiniile altora dar tot ce vrei tu faci, nu ceea ce simti. Acum esti vulnerabila si crezi ca "rupand" o bucata de hartie se va rezolva problema.Totul se rezolva in doi cu maxim respect si sinceritate.Tu ai ceva de ascuns? Nu aveai nimic de pierdut daca imi foloseai posta.Sant o persoana sincera, nu am nici un interes decat incerc sa te ajut cum, asa cum fac cu toti care-mi cer ajutorul.Fleur e bine pusa pe picioarele ei, stie ce vrea si o sa obtina pentru ca e ambitioasa, tinand cont ca nu e usor intr-o tara straina, fara mama fara tata, fara nici o prietena de suflet.Eu intru pe net pentru anumite informatii si in limita timpului incerc sa dau sfaturi utile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fleur-de-lis spune:

miau miau,Divortul se face foarte usor, daca intre parinti exista un agreement si costa $290 semnarea unor acte in cazul persoanelor fara income, cum sunt eu (fara sot)si marea majoritatea actelor se trimit prin posta. Custodia poate fi grea, daca sotul face figuri si intrati in proces, intreaba un assistent social si vei afla cite posibilitati sunt pentru persoane pierdute.Ma bucur pentru tine daca gasesti usor barbati buni, eu l-am gasit greu pe al meu, nu bea nu fumeaza, aduce bani in casa si are suflet prea mare, mare incit ii ajunge si pentru alta.take care! Tu in ce stat esti? Esti de mult timp in america?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Draga Cicina , e adevarat ca sunt un caracter tare...ai intuit bine , doar ca acum simt ca mi-am pierdut increderea in mine .Simt ca nu mai pot duce atata suferinta.De ascuns nu am ce ...ce am relatat este realitatea, cruda de altfel.
Sincer inca imi iubesc sotul , dar simt atata raceala in el si multa tradare.Apoi mai spune sec si fara macar sa clipeasca ca NU MA MAI IUBESTE...
Greu sa auzi asta la trei ani de la casatorie , nu????
Si , ma gandesc eu , daca poate sa-mi zica acest lucru inseamna ca iubeste pe alcineva.
Ne-am casatorit din dragoste , iar totul s-a dus de rapa la doua luni dupa nasterea copilului.
Nu s-a implicat in cresterea baietelului nostru , preferand sa stea la firma sau de ce nu la un meci cu prietenii.
L-am inteles si cred ca aici am gresit ...l-am inteles prea mult.
Draga mea , tin la parerea ta si sincer nu-mi doresc divort, dar din moment ce el imi declara ca nu ma mai iubeste , cred ca asta va fi pana la urma divortul.
Tu ce ai face in locul meu???
Te pup.
Fleur , ma bucur sincer ca ti-e mai bine .Sper din tot sufletul ca problemele tale sa se rezolve si sa nu mai cunosti astfel de neplaceri.
Esti intr-adevar o femeie puternica .Si sotul tau trebuie sa realizeze cat e de norocos ca te are aproape.
Va pup si astept parerile voastre sincere.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidutza74 spune:

Alex,
eu traiesc in acest moment aceasi poveste cu a ta diferenta este ca la mine dureaza de 6 luni si eu am aflat adevarul:sotul meu ma inseala cu colega de serviciu.Si eu traiesc aceleasi dezamagiri ca si tine ,si sotul meu venea noptea pe la 2-3 sau nu venea deloc acasa si eu m-am chinuit singura cu copilul ptr.ca el era "fff.ocupat la birou",si eu il cicaleam dar oare nu avem acest drept sa stim unde au fost sa stim cu cine si de ce???Ptr.ca pe mine m-a acuzat ca sunt rea,de ce sunt rea ca imi vreau sotul si familia doar ptr.mine de aceea sunt rea.A descoperit adresele lor de e-mail si cu greu am aflat parolele.Ce crezi ca am aflta ?Am aflat adevarul pe care doar il banuiam adevar care doare al naibi de rau ,ei doi se iubesc.Nu am vrut sa-i spun dar am avut ocazia azi dimineata si a ramas socat cand i-am spus dar nu a incercat sa nege nimic ba din contra tot eu eram de vina ca am umblat in intimitatea lui.
Si eu am un copil care isi iubeste tatal enorm si mie tot ptr.copil imi este greu sa divortez dar cred ca este singura solutie ptr.ca eu cred ca cine a facut-o odata o sa o faca si a doua oara .Imi este tare greu sa fac acest pas ptr.ca sunt ani in spate in care am realizat multe sunt amintiri multe si pana la urma este IUBIREA mea dar nu stiu daca voi putea trece peste asta as pur si simplu.
Asa ca ALEX nu esti singura ne ai pe noi care iti vom fi alaturi dar hotarirea finala tu o vei lua.Si eu de cand am postat povestea mea am devenit mai puternica asa cu o sa devi daca nu esti si tu.
Cu bine si ai incredere in tine si in fortele tale.


Davidutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fleur-de-lis spune:

Fetelor,Va citesc mesajele foarte des si va consider prietene, asa cum spunea si Cicina (respect tie, esti foarte inteleapta!), cunostinte sunt toti acei care te inconjoara, prefera sa taca decit sa spuna lucrurilor pe nume, iar prieteni adevarati se gasesc foarte greu. Ma simt onorata ca v-am gasit si ca-mi ascultati durerea.Alexmona, nu sunt o persoana puternica in lucruri marunte, de aceea probabil am ajuns aici, dar singura nu stiu de unde gasesc atita putere sa supravietuiesc in situatii tragice.Si mie mi-e foarte greu acum, insa am hotarit sa-mi ascult ratiunea, oricit de mult m-ar durea, stiu ca numai asa voi avea de cistigat. Am hotarit sa fiu mai tare decit el si sa-l tratez cu aceeasi moneda. I-am spus in fata ca nu mai am nici o picatura de dragoste pentru el si ca poate uita sa-l mai iubesc vreodata. Bineinteles ca dragostea cu buretele nu se sterge insa nu vreau sa mai fie sigur de dragostea mea.Referitor la cicaleala, hai sa nu fim absurzi, cind un om se face a nu te baga in seama, evita discutiile cu tine, vine seara tirziu si te trateaza ca pe un nimeni, ori habar n-are ce vorbesti sau nu vrea sa inteleaga ceea ce-i spui...cum poti sa nu incerci sa vorbeshti cu el. E o scuza ieftina de-a lor sa te faca sa te simti vinovata. O discutie nerezolvata neaparat reapare, ce ii costa pe ei sa fie atenti la ce le zici si sa ia o hotarire??!!!Dar am renuntat demult la cicalit, acum chiar nu-mi pasa, s-au schimbat prioritatile. Acum el incearca sa ma provoace la discutie, nu poate intelege cum de m-am racit asa de tare.Davidutza, fii tare, noi iti vom fi alaturi!Cicina, ce mai faci? Iti multumesc ca ma consideri ambitioasa, mi-ai adus aminte cum am fost inainte de a-l intilni pe sot.va pup pe toate si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Va multumes tuturor .
Ma ajutati foarte mult cu sfaturi si sincer va simt aproape.
Tare m-as fi bucurat sa ne fi imprietenit in conditii mai frumoase sau sa discutam despre lucruri mai frumoase , dar din toata povestea asta a mea dureroasa ma bucur ca v-am "cunoscut" pe voi.
Fleur , voi adopta pozitia ta ...indiferenta deja am adoptat-o dar nu am avut puterea sa-i spun ca nu il mai iubesc desi el mi-a spus.
Davidutza , poate ar fi bine sa facem un club a prietenelor care merg mai departe, binenteles cu fleur
Cicina , te pup si inca astept parerea ta.
Elas sper ca esti mai bine.Hai in grupul nostru...
Sa fie un grup al invingatorilor ...nu un grup al celor care sufera.DA???
Inca o data va multumesc si va doresc multa putere si rabdare.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diego spune:

Draga Alex,
Alegerile pe care le-ai facut pana acum denota iubirea imensa pe care o porti copilasului tau. Cred ca timpul de gandire pe care i l-ai dat sotului tau este tot o dovada de dragoste. In plus copilasul tau are parte de liniste acum iar cand te va revedea va primi increderea de care are nevoie, vazand o mama linistita, sanatoasa si nu mereu plansa si tracasata. Draga mea, am citit unele raspunsuri sau "sfaturi" ale celor care se proclama "sincere" dar care in numele sinceritatii fac rau! Nu asculta decat ceea ce instinctul tau matern iti spune sa faci... nici una dintre noi nu poae sa te judece sau sa inteleaga - desi multe se lanseaza in afirmatii de genul "stiu" "te inteleg" sau "eu nu pot sa inteleg...".
Draga Cicina, ninic de zis, afirmatiile tale sunt tare logice, poate chiar prea logice....din pacate nimic sensibil...faza cu copilul si faptul ca te intriga alegerea lui Alexmona de a isi lasa copilul in tara...eu nu stiu ce relatie aveti voi cu parintii vostri, eu una as putea sa-mi las copilul in caz de nevoie la parinti cu incredere maxima. O mama face mereu alegerile potrivite pentru puiul ei. in plus fratele tau nu cred ca a procedat prea frumos sa ramana ore si ore la servici stiind ca acest lucru duce la criza in familie...putin elegant. Sotia te asteapta ingrijorata si tu pe net. Si sa nu te intrebe unde ai fost ca ies scantei!! Dar daca ar fi facut ea asa sunt curioasa, cum s-ar fi comportat fratele tau? Sotia ta "pe net" si tu acasa ca boul o astepti pana isi face ea mendrele. Ce concept de familie este acesta? Ciudat! La mine in casa nu se intra mai tarziu de orele 23 (servici -neservici) si de dragul familiei facem asta si mai mult!!!! Casa noastra nu e un hotel, cu atat mai mult cand exista si un copil....
Hai sa fim seriosi o familie de genul "vin cand vreau pentru ca atitudinea ta ma deranjeaza" e o lasitate - mai ales din partea barbatului. barbatul care nu are grija de "Floarea barbatiei lui" adica sotia, nu e barbat!
Dragilor daca vreti familie incepeti sa respectati pe cele ce va sunt sotii, ca de nu degeaba vreti atitudine pozitiva cand voi va intoarceti acasa la 2-3 noaptea fest!
Ciao! M-am calmat, trebuia sa va spun toate astea, prea suntem noi femeile care le cautam mereu in coarne fratilor, fiilor, tatilor, numai pt ca sunt rudele noastre, si nu mai VREM sa vedem realitatea.
Draga Alex mergi inainte cu incredere ca toate se vor aranja, esti o fata deosebita cu principii morale stabile si mereu eleganta in raspunsuri. Esti finuta si speciala ceea ce scrii este curat si sincer iar exprimarea ta tradeaza sensibilitate si bunatate sufleteasca. Nu te cunosc dar ar fi o placere pentru mine sa te vad am inteles ca esti in Italia - Palmanova (pe unde este?). Eu sunt pe langa Roma....
Diego

Diego

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:


Dragele Alex, ceea ce spune el "ca nu te mei iubeste", ti-a spus-o in fata? Fara sa clipeasca? Atunci e destul de grav. Judecand la rece, un om iti spune asa cand intr-adevar are pe o alta, care crede ca poate sa-i dea mai mult decat i-ai dat tu. In momentul asta l-am intrebat pe al meu ce parere are despre situatia ta, ca barbat cum gandeste.Mi-a raspuns :PA. Stie putine cuvinte romanesti dar are un mare umorism. Despre iubire?.. Cu greu, dar va trece, acum m-ai convins si pe mine ca despartirea e eminenta. Nu te preocupa, viata-i frumoasa si singura cu copilul(n-ai fi unica).
Vreau sa-ti spun, dar daca ai trai ca mine in Italia unde barbatii nu vad nimic in fata ochilor decat pasarica? Mi se intampla mie ca sant femeie la 44 ani sa primesc avansuri de la cate unul.Despre al meu, am o mare incredere in el, pentru ca noi vorbim foarte mult despre tot.O singura data l-am vazut "deranjat" cand i-am spus ca-mi face curte maseorul.Pericole pe la tot pasul, depinde de tine daca vrei sa te impiedici sau nu.
Fleur, important e sa-l pastrezi asa, si vei avea de castigat.
Davidutza, din cate inteleg esti in aceeasi situatie ca Alex?Nu stiu de ce, dar te simt foarte vulnerabila, timorata.Incearca sa ai mai multa incredere in tine, ignoral, si daca nu merge lasa-l. Cum i-am spus si lui Alex o bucata de hartie nu tine legate doua persoane.
Fetelor, nu va ganditi la copii cum vor reactiona.Daca eu au caldura sufleteasca al amandorura chiar daca nu stau impreuna, se vor obisnui cu situatia. Ganditi-va ca aveti o singura viata de trait,nu este lunga, si daca iubirea pe care o aveti fata de soti nu va trece, sante-ti terminate.Poate ca intr-o zi vom face o claca si va voi povesti o parte din viata mea care nu a fost deloc usoara, dar luptand am obtinut o mare parte din ceea ce voiam.
Sus fruntea si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diego spune:

Draga Alex am uitat sa iti trimit ceva care sa iti inveseleasca sederea departe de copilasul tau!

Forta ta este iubirea pentru copil!!!!


Diego

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Draga Diego, multumesc mult pentru incurajari si crede-ma ...si mie mi-ar placea sa te cunosc.Dar esti tare departe de mine si in Italia nu mai stau mult.
Ma "cheama" dorul de copilasul meu , de parinti de prieteni si de ce sa nu recunosc ??? si de tara.
Iti multumesc .M-ai ajutat mult .Mi-as dori sa fiu intradevar fiinta descrisa de tine.
Draga Cicina, si tie iti multumesc pentru sinceritate, chiar daca uneori in ultimile mesaje (penultimele doua) asa cum a remarcat si Diego , mi s-a parut ca ai fost un piculet dura cu mine.Dar stiu ca ai vrut sa fi utila , simt ca ai un suflet mare .Si da , mi-a zis ca nu ma iubeste !!!
E greu , dar am suportat cu stoicism .Si culmea e ca avem doar trei ani de casnicie (am stat impreuna inainte MULTI ani ).
Si mai cred ca la 29 de ani cat am acum , viata mea nu s-a terminat.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.
Inca odata va multumesc si o intrebare pentru toate ....
SA II SPUN SI EU CA NU IL MAI IUBESC ???SI SA_L ANUNT CA VOI DIVORTA???macar asa sa-l doara ...daca l-o mai durea...


Alexmona

Mergi la inceput