Si totusi...viata nu e cum o credeam...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Alexmona, am recitit toate postarile si regret foarte mult ca treci prin toate astea. Intr-adevar timpul le va rezolva pe toate. Pana atunci ai grija de tine si de puiutzul tau si nu-ti mai cauta vina. Din ceea ce am citit aici tu nu ai nici o vina, oamenii se schimba si din pacate nu intotdeauna in bine sau in sensul dorit de noi.

Dumnezeu sa-ti dea putere si intelepciune!

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elas spune:

Draga mea, nu stiu si nu cred ca ai gresit!Poate chestii marunte si in mod cert provocate de el!Si de situatia incordata in care erai!Crede-ma te inteleg si eu am luptat si simt ca numai merita, stii unde am gresit ca le-am oferit dragoste neconditionata, suport, intelegere unor oameni care nu au inteles nimic!
Fi puternica si lupta pentru tine si pui, pina la urma fiecare o sa avem ce meritam!Si nici o fapta, fara rasplata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Multumesc tuturor.
Voi sunteti niste dragute.Probabil ca am iubit prea mult si nu am vazut momentul exact cand casnicia mea a luat-o pe un alt fagas sau poate nu am vrut sa cred ca este adevarat ceea ce se intampla.Dar cine stie???Toate in viata au un sens.Intr-o buna zi il voi gasi si eu pe al meu.Deocamdata un lucru e sigur .Am pentru ce si pentru cine trai :FIUL MEU.
pupici.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fleur-de-lis spune:

Alexmona,Sunt in aceeasi situatie ca si tine acum...de trei zile nu mananc si pling in continuu...nu am nici macar pe cineva care sa ma ajute...sunt departe de casa.El tine mortish ca nu are amanta, eu cred ca e o relatie de un an cu o prostituata de care s-a indragostit...ma simt dezolata.Nu recunoaste nici macar sa-l tai cu toporul. Am avut ceva momente in care am vrut sa-mi iau viata...stiu ca nu merit...am insa un copil minunat si trebuie sa-l apar.Daca mai aveti putere fetelor sa-mi spuneti ce sa fac...El se straduie sa ma convinga, probabil e foarte comod sa ai si o sotie buna acasa si o curva in alta parte...Se jura ca nu are pe nimeni, dar e schimbat la pat foarte tare, asta am banuit-o de la inceput, iar acum fiind indragostit (asa imi explic eu) a inceput sa faca greseli foarte evidente. O data mi-a venit cu zgirieturi pe spate la umeri si fund, a iesit de sub dush si se vedeau tare bine...Neaga totul mereu...nu mai stiu ce sa fac...i-am spus ca inaintez maine acte pentru divort si pare nepasator...Dati-mi un sfat sau o parere...va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Draga FLEUR,tare imi pare rau ca treci prin ceea ce , de altfel trec si eu.
Si eu il banui pe al meu de ceva timp .Si culmea nici sotul meu nu recunoaste nici sa-l tai in bucati.
Draga mea , crede-ma ca nici acum nu pot spune ca-mi vine sa cred ca trec prin ceea ce trec.Pare un cosmar.Stiu ca e greu , mai ales ca acolo nu ai pe nimeni.
Tare sunt nesimtiti unii barbati .
Ce sa-ti zic sa faci???
Eu am incercat si cu buna si cu raul .
Nu am avut nici un rezultat vizibil , sau daca a fost era de scurta durata.Acum sunt plecata departe de el ...in alta tara la o buna prietena si crede-ma nu prea s-a schimbat nimic ...
Eu consider ca doar atunci poti sa te schimbi atat de radical cand toate sentimentele tale se indreapta spre alcineva. Chiar sunt convinsa ca are pe cineva ...de al meu vorbesc.
Ce este cel mai rau , draga mea , este ca se poarta cu noi ca niste mitocani si nu meritam asta ...mai ales ca suntem mama copiilor lor.
Stiu ca doare si mai stiu ca iti trec prin cap o sumedenie de ganduri negre, dar crede-ma nimeni si nimic in lumea asta nu merita sa fim luate de langa copilasii nostri si apoi viata este un dar ...hai sa nu-l murdarim nici macar in gand.
Cred ca te-ar ajuta mult sa vi in tara ...langa prieteni .Poti face asta ??? macar pentru un timp, pana te linistesti.
Copilul sa-ti fie prioritar si tu , tu contezi mult pentru amandoi.Asa ca ai grija de tine si de copilas.
Daca vrei sa vorbim mai multe te ascult cu placere si-ti impartasesc din ceea ce mi s-a intamplat mie.
E greu sa-ti dau sfaturi ...atata timp cand nici la mine nu e bine deloc.Eu ma gandesc foarte serios la divort.Asta nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel.Din contra , daca crezi ca poti salva casnicia FA_O.
Te pup si crede-ma poti sa ma consideri o amica a ta .
Fi puternica si inteleapta.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fleur-de-lis spune:

Draga mea,Iti multumesc pentru cuvinte intelepte. Acum parca m-am mai linistit, incerc sa vad partea plina a paharului. Pina la urma cu cit mai repede scap de el, cu atit mai repede voi putea sa ma indragostesc de o alta persoana care s-ar putea sa ma pretuiasca mai mult decit el.Am plins atit cit m-am simtit la pamant si cit am digerat ideea. Adevarul doare foarte mult, dar e mult mai putin decit minciuna si neincrederea in propria intuitie. Am hotarit sa stau linga el pina ce ma pun pe picioare, permis de conducere, servici, dat copilul la gradinita, chiar am inceput sa-mi pun bani deoparte.I-am dat impresia ca ii cred minciunile in speranta ca se va relaxa si va face o greseala mai mare ca eu sa-l prind. Imi trebuie dovezi clare ca ma inseala, stiu ca ma vor ajuta la divort.Atunci cind ma simt mai rau, cind am o durere uriasha in stomac, incerc sa ma gindesc la cit de bine ma simteam singura inainte de a-l intilni, ce success in dragoste aveam, ce incredere in fortele proprii aveam si incetishor imi recapat increderea, ma simt mai bine, chiar increzatoare ca ceea ce se intimpla, are loc spre binele meu si a copilului meu.Cit timp am fost cu el, aproape 4 ani, m-a presat moral destul de puternic, incit acum parca nu mai sunt eu si stiu ca nu e adevarat, proasta nu sunt, nici rea de suflet, urita nu sunt in nici un caz, buna la pat fara indoiala pot fi daca vreau, am multe calitati si mai am si orgoliu. In cazul in care ne vom desparti, el va avea de pierdut...so, faca-se cum vrea el.Copilului nu-i va lipsi nimic, isi va putea vedea tatal cind va dori.Cel mai important e sa-ti mentii increderea in fortele proprii si totul va fi bine neaparat.Te pup , draga mea, fii tare si tu si sa nu crezi ca nu se va intoarce impotriva lui ceea ce face acum...asa sta in firea lucrurilor si asa se va intimpla, noi trebuie sa avem rabdare , intelepciune si sa nu permitem nimanui sa ne umileasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Dragele mele Alex si Fleur, totul e sa stiti ce vreti voi.Daca vreti sa va pastati jumatatea, nu va mai ganditi ca ar avea pe alcineva, incercati sa intrati in "hainele" unei amante (lenjerie intima de buna calitate)-barbatii sant cu ochii cat cepele la asa ceva, si incercati voi sa fi-ti amantele barbatilor vostri.
Cu cat va ganditi ca va inseala cu atat va faceti sange rece.Indiferenta face miracole.Iesiti un pic din viata cotidiana, liberati-va de ganduri si incercati sa cantati sau sa radeti cu partenerul.Acum nu stiu daca este in firea voastra, eu in fiecare zi spun cate o prostioara numai ca sa radem.Probabil barbatii vostri nu ca s-au saturat de voi, ci de viata monotona.Traitiva "viata-n roz".Nu glumesc si nici nu sant nebuna, sant fericita cu omul meu si sant sigura ca nu ma trada niciodata.
Dati-le o sansa, nu va grabiti imediat la divort, viata e formata si de compromisuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Citind draga Fleur ce ai scris parca am prins si mai multa incredere in mine.Ma bucur ca esti acum parca mai linistita .Draga de tine.Sunt convinsa ca vei reusi sa realizezi tot ce-ti vei propune.
Sigur nu ne va fi usor nici mie , nici tie , dar decat langa o persoan acare Nu ne merita , sincer mai bine parca FARA.
mie imi da o forta de nestavilit fiul meu .ma bucur ca e sanatos si ma gandesc la fel ca si tine ca ...de pierdut are pana la urma el nu eu .Eu am cel mai importan lucru PE FIUL NOSTRU, care va deveni doar al MEU.
Trebuie sa fi tare si in acelas timp inteleapta .
Totul va fi bine.


Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Cicina , multumesc de mesaj .
Esti tare draguta , dar cel putin in cazul meu nu prea mai am cu cine sa vorbesc , darmite sa mai glumesc.
E rece , distant si ce e cel mai rau se pare ca cel mai important lucru in viata lui a devenit FIRMA , mai exact banii.
Omul de acum e omul care pentru firma lui si pentru bani ar fi in stare sa calce pe mine si fiul sau .
Mi-e si frica sa ma gandesc.
Pe de alta parte sunt din ce in ce mai convinsa ca are pe cineva.E prea mare diferenta intre ce a fost si cum e acum .
Dar , la urma , urmei nu asta conteza , ci faptul ca se poarta mizerabil cu mine.A devenit un strain.
Asta e ...deocamdata sunt in vacanta si vreau sa -mi prelungesc sederea .Sunt departe de el ...in alta tara .Sper sa decida ce e bine pentru el si noi.
Oricum timp mai are .La intoarcerea in tara va veni si randul meu .Deocamdata nu am primit de la el nici o vorba buna .E greu , tare greu , dar asta e .Sunt convinsa ca va veni si pe strada noastra (ma refer la mine si fiul meu ) soarele
Pupici si inca o data multumesc.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Alexmona si Fleur,
Imi pare atat de rau ca trebuie sa treceti prin aceste probleme. Ar fi frumos sa fie altfel, ar fi ideal sa va iselati, dar cu cat citesc mai mult ceea cu atat imi dau seama ca e putin probabil.
Eu nu pot sa va zic ce sa faceti, voi stiti exact ce puteti face. O idea cea mai buna e sa va despartit pentru o perioada de timp, sa puteti gandi la rece. Alex, daca bani si firma sunt atat de importati pt sotul tau sper ca daca vei pleca vreodata vei lua jumatatea ta cu tine.
Parerea mea e ca cu cat veti iesi mai repede din aceste relatii cu atat veti avea ocazia sa gasiti perechea potrivita mai repede. Fiecare are dreptul la fericire! Decizia e doar a voastra de a fi fericite sau nu. (Usor de spus greu de facut)
Va doresc tot binele din lume
Cristina

Mergi la inceput