Simptome - de ovulatie!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

helenutza .am fost la farmacie si mi-am cumparat 6 teste.si asa e cum spui tu.indica ovulatia cu 0-48 de ore inainte sa se produca.
alionushca sper sa ajungem mai repede la odisee si atunci cred ca vom fii suficient de ocupate cat sa nu ne mai lipseasca srviciul.
la mine Z33 a devenit Z1.o noua luna incepe.

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:


Buna ziua dragi aspirante,
am urmarit cu mult interes acest topic (si nu numai) si as vrea sa ma ajutati si pe mine ,cu opiniile voastre in urmatoare neclaritate pe care o am legata de momentul ovulatiei:
-de luna trecuta am incercat si eu sa observ modificarile mucusului in ideea depistarii perioadei fertile si schema a fost cam in felul urmator: CM 29 zile (in general am un CM de 30 zile) ,pe la mijlocul perioadei CM am simtit mucusul lichid,abundent si transparent vreo 3-4 zile dupa care in Z17-Z18 albus de ou -nu e cam tirziu pentru ovulatie avind in vederea perioada mea de CM?
- luna aceasta: astazi sunt in Z14, ieri Z13 mi-am facut un test de ovulatie soldat cu o liniuta (negativ) si inca nici urma de scurgere lichida sau albus de ou; mucusul este destul de abundent dar alb si oarecum cremos si am citit ca asa e de obicei imediat dupa ovulatie.
Acum marturiesc ca nu stiu cum sa interpretez datele:am avut ovulatia sau urmeaza sa o am peste vreo citeva zile , ceea ce ma intriga e ca ca scurgerea lichida inca nu a aparut; totusi astazi am simtit niste intepaturi in ovarul drept.
Recunosc ca sunt destul de novice in chestiile astea, dar cu tot riscul de a ma face de ris cu ignoranta mea , ma indrept spre voi in speranta ca ma veti lumina un pic cu opiniile vostre.
Multumesc din suflet.


sophie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

sophie: ovulatia propriu-zisa, din cate stiu eu, are loc in ultima zi de albus si sa stii ca si eu am CM de 28 zile, iar ovulatia o am in Z17... deci nu e o regula ca ovulatia sa aiba loc fix la jumatatea CM
testul de ovulatie ti-a iesit negativ pt ca nu esti la ovulatie, de-asta nici nu ti-a aparut albusul
iar intepaturile in ovare e normal sa le ai cu cateva zile inaintea ovulatiei, semn ca foliculul se matureaza si in cateva zile va elibera ovulul
in concluzie, mai fa cate un test de ovulatie in fiecare zi, urmareste si albusul de ou (acesta ajuta la transportul gigeilor) si in ziua in care testul iti arata a doua liniuta la fel de rosie (sau chiar mai intensa) ca prima inseamna ca ovulatia va avea loc in urmatoarele 48 ore si ar bine sa prestezi in urmatoarele 24 ore

deci la tine ovulatia inca nu a avut loc... asa ca fii pe faza; eu iti tin pumnii

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

quote:
Originally posted by bubuleana

sophie: ovulatia propriu-zisa, din cate stiu eu, are loc in ultima zi de albus si sa stii ca si eu am CM de 28 zile, iar ovulatia o am in Z17... deci nu e o regula ca ovulatia sa aiba loc fix la jumatatea CM
testul de ovulatie ti-a iesit negativ pt ca nu esti la ovulatie, de-asta nici nu ti-a aparut albusul
iar intepaturile in ovare e normal sa le ai cu cateva zile inaintea ovulatiei, semn ca foliculul se matureaza si in cateva zile va elibera ovulul
in concluzie, mai fa cate un test de ovulatie in fiecare zi, urmareste si albusul de ou (acesta ajuta la transportul gigeilor) si in ziua in care testul iti arata a doua liniuta la fel de rosie (sau chiar mai intensa) ca prima inseamna ca ovulatia va avea loc in urmatoarele 48 ore si ar bine sa prestezi in urmatoarele 24 ore

deci la tine ovulatia inca nu a avut loc... asa ca fii pe faza; eu iti tin pumnii

bubuleana




BubuleanaMULTUMESC DIN SUFLET de raspuns, mi-ai luat o piatra de pe inima, esti o dulce, sper sa ne intilnim cu toate cit mai curind la odisee...


sophie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

fetelor, oare e posibil sa fie simptome de ovulatie atat de devreme??? Eu sunt Z9 si de vreo doua zile ma incearca tot felul de intepaturi usoare pe la ovare: dreapta-stnaga; stanga-dreapta eu de obicei aveam ovulatia mai tarziu, prin Z17 la un CM de 28 zile oare e posibil ca acum sa apara mai devreme??

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela achim spune:

Bubu dar testele de ovulatie ce zic?

ADELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

adela: nu mai folosesc teste de ovulatie, nu mai am incredere in ele; in plus mi-au aparut o multime de cosuri zici ca-mi vine ciclul, nu alta

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by bubuleana

adela: nu mai folosesc teste de ovulatie, nu mai am incredere in ele; in plus mi-au aparut o multime de cosuri zici ca-mi vine ciclul, nu alta

bubuleana




si eu m-am trezit cu vreo 3-4 cosuri de toata frumusetea pe fata care eu de felul meu nu am nici un cos nici nu mai stiu cum sa le mai acopar

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

nushu: da, sa ma vezi pe mine: zici ca am pizza pe fatza de vreo 2 zile si in mod normal am un ten OK
in plus mi-a aparut si secretie alba la greu...uuufff... bine ca-mi vine barbatu' acas' azi sa profit de el

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Eu Z 20,presimt ,ca de obicei NIMIC!Oricum sunt obisnuita de 5 ani...Stiti voi cu speranta care moare ultima...poata voi merge la Sovata vara asta!Mai vrea cineva sa vina prin iunie-iulie?Poate facem o gasca!ce ziceti?

Mergi la inceput