Dr. Tutunaru (12)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Monnica eu la spital ma duceam miercurea dimineata intre 8-10 in alte zile nu cunosc programul.

MadauMecic pt mail. Ce fetita frumoasa ai !!!! M-am uitat azi dimineata pe pozele Mirunei. E o dulcica. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

...si vinerea, de la 10 la 12...
asta e programul...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

multumesc fetelor
ma duc vineri si sper sa imi opreasca gynipralul daca tot a zis Iosup ca s-a ridicat placenta. Asa palpitatii imi da parca sustin iarasi examene ;)

Eu, 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:


Andreea, daca te duci vineri la spital poate il intrebi si cand este plecat din tara luna asta si ne spui si noua. Te rog...
Eu sunt in continuare stresata ca nu o sa fie in tara cand nasc.

Monica 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cata_adr spune:

quote:
Originally posted by andreea_stancescu

multumesc fetelor
ma duc vineri si sper sa imi opreasca gynipralul daca tot a zis Iosup ca s-a ridicat placenta. Asa palpitatii imi da parca sustin iarasi examene ;)

Eu, 21+



Andreea si mie mi-a zis Iosup la eco la 14 sapt. ca am placenta jos inserata. Atunci a spus sa evit efortul fizic si sa ma relaxez. Asta am si facut. Nu a zis sa nu merg la serviciu sau sa stau numai la pat. Ceea ce nu am intrebat este daca am voie sa..? Acum ma tot gandesc ca nu l-am intrebat si am mai citit pe forum ca n-ar fi voie. Sa fie adevarat? Tie ti-a zis ceva in acest sens? Mercic si pupicei

Cata + puiutul din burtik :)
17+
----------------
You really can change the world if you care enough!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

La mijlocul lunii aprilie am vazut ca programul la spital s-a schimbat. Astfel pe T il puteti gasi martea si miercurea de la 8,15 la 11 la colposcopie. Vechiul program: lunea de la 10 la 12 si miercurea de la 8 la 10 nu mai era valabil.Multumesc pentru galeria de la nastere. Am avut noroc mare ca nu am stiut exact cand se va intampla: pe 12 aprilie seara sau a doua zi de dimineata. Asa ca de la ora 20- cand a aparut Bogdan in salon sa ma anunte ca intr-o jumatate de ora facem cezariana si pana la 21, 25 cand eram adormita, am avut putina vreme sa-mi manifest fricile. M-am calmat cu cateva minute inainte de inceperea operatie cand T a aparut in sala si, stiindu-ma supermioapa, mi-a semnalizat ca este acolo.Pana sa inceapa interventia chirurgicala, pe langa frica, imi era frig si ma deranja sonda. Frigul a trecut cand au inceput sa ma acopere cu cearsafurile, iar imediat ce a aparut T am inceput s-o aud pe anestezista spunand ce medicamente sa mi se introduca in perfuzie ca sa adorm. Am simtit cum ma ia somnul, stiam ca incepe, ca sunt pe maini bune. Parca a trecut doar o secunda cand am auzit voci in jurul meu: hai trezeste-te ca ai un baiat foarte- foarte frumos. Am deschis ochii, desi imi doream atat de mult sa dorm si am simtit cum sunt mutata de pe masa de nasteri pe targa si dusa apoi in reanimare. Ca prin vis am trait urmatoarele 50 de minute: am auzit sa nu ma misc pt. ca am o punga cu nisip pe burta, apoi ca pot misca mainile si picioarele ca sa-mi revin mai repede, l-am vazut pe sotul meu tot un zambet, apoi pe Bogdan care imi spunea ca baiatul e frumos (asta era caracterista, eu tot asteptam sa-mi spuna cineva ca e sanatos), ca are 3580g si ca a luat 10. In reanimare am fost adusa la 22,30 si a doua zi la 8,45 deja eram dusa la salon. La 10 m-am dat jos singura din pat si usor-usor am plecat la salonul cu gravidute in care fusesem internata pana sa plec la sala de nasteri. Calmante am avut doar la reanimare; am mai luat la mai bine de 40 de ore de la operatie o fiola de algocalmin pentru durerile de coloana pe care le aveam inca de dinainte de sarcina care atunci s-au acutizat si nu-mi permiteau sa ma aplec sa schimb copilasul.Nu am fost chinuita cu injectii la 6 ore cum erau fetele cu cezariene facute de alti doctori, am avut si la exterior fire care se resorb. Cusatura a iesit foarte bine, Bogdan imi spunea ca am avut "material" bun care i-a permis sa-mi faca o cusatura subdermica de toata frumusetea. Era tare mandru de isprava! Mi-am vazut-o si eu acasa; la 2 saptamani de la operatie era ca un fir alb. Dureri din cauza operatiei nu pot spune ca am avut. Ca parca aveam pietre in burta in primele 3 zile, ca mi-era frica sa ma misc ca sa nu se desfaca operatia, e alta poveste. Montarea sondei urinare si mai ales senzatia de cistitita acuta din primele minute cu sonda si apoi ranile de pe san facute de bebe sunt trecute la capitolul dureri la nastere.T a venit sa ma vada aproape zilnic. A doua zi a fost incantat sa ma gaseasca in picioare in salon si nu in pat, eventual vaitandu-ma. Sa nu mai vorbim de surpriza frumoasa pe care bebe, despre care in ultimele saptamani ecograful spunea ca are retard de crestere, ne-a oferit-o: un lungan de 54cm, perfect dezvoltat.M-am vindecat de frica de nastere care m-a tinut departe de o sarcina pana la aproape 35 de ani si peste 2-3 ani am sa mai fac un bebe, poate o fetita.Multumesc domnului doctor Tutunaru pentru ca am un bebe sanatos si pentru ca am curaj sa mai fac un bebe. Cu T alaturi de mine pe parcursul sarcinii si al nasterii, sunt sigura de pe acum ca voi mai avea un bebe reusit!DianaD & Buflici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dianad, ma bucur ca a trecut totul cu bine!!! si !!



Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:


Diana,
pt poveste si pt bb! Eu sincer nu-mi doresc anestezie generala, dar...vom vedea!
Andreea,
bine ca s-a ridicat placenta, asta cu oprirea gynipralului e cireasa de pe tortul bucuriei! (eu m-am stresat f tare , caci mie placenta mi s-a ridicat de abia intre 20 si 28 de saptamani, deci cam pe ultima suta de metri, si am cam stat cu frica sa nu fie previa..
Despre restrictii la placenta nu stiu ce sa va zic, pentru ca la mine probleme au debutat undeva in saptamana 12 cu sangerari - deci am avut restrictii cam la tot ce presupune efort - inclusiv mersul la job...Se saturase saracul Alexandru sa ma vada in spital dupa concedii, la un moment dat facea misto si zicea ca vb el cu T sa imi dea voie la serviciu, ca l-am capiat
Adriana,
Cu placere! si sarcina usoara pana la capat, ai sa vezi ca timpul trece f repede, eu undeva intre luna 4-5 si luna 9 in care cu onor am intrat, am cam pierdut notiunea timpului..Aveam 1000 de planuri,sa imi dau dizertatia la master, sa fac , sa dreg...sincer in afara faptului ca am pregatit camera copilului si ca i-am luat treptat trusoul - adeca stiti voi, pat, carutz, etc, altceva nu am facut...In fine, bb sa fie sanatos, ca asta e cel mai important!

Am fost ieri la T , sa ii vedem nasul lui bb... care bb e bine, avem 3150 grame, ceea ce e super...Tre sa ne mobilizam sa ne facem analizele de 36 de saptamani, si cand vine T in tara sa ne prezentam cu ele in dintzi. Atunci aflam si pe cand il vedem in direct pe bb Nichita, am mari emotii.
Pe de o parte as naste maine, sa scap o data, pe de alta asa as mai staaaaaa ....Deh, banuiesc ca toata lumea a trecut prin asta...
Magg cu Nichita 36 de s+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_stancescu spune:

fetelor o sa intreb cand este plecat din tara ca sa va transmit.
magghyc - cred ca ne-am vazut odata la spital si am stat de vorba la toaleta..daca mai ti minte...cred ca tu esti cu o burta extraordinar de mare...daca ma insel sorry...
dianad- pe mine m-a impresionat povestea ta, mai ales ca abia asteptam sa citesc ceva despre nasteri cu tutunaru. eu am o incredere extraordinara in el.

o sa intreb si de friki-friki ca abia astept. initial mi-a spus fara
pupici , va scriu maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


hai salutare si de la noi!

din cate stiu eu, de la ultima vizita la dr, a fost plecat pe 1,2,3 mai, si va mai pleca pe 8,9, 10 mai... iar dupa aceste zile ma duc si eu, dar nu la cabinet ci la spital!

in rest, pt friki-friki stiam ca " da liber" cand nu-s probleme, in cazul meu, pana in ultima zi

dar mare precautie, cine stie...

pupici la toate fetele

ps. cristina, am vizionat "poze din vacanta de pasti", is super

Mergi la inceput