Dr. Tutunaru (12)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Avem vesti bune de la echo: bebe a fost masurat (CRL = 7,5cm, AC = 7,6cm, BPD = 2,79cm) si cantarit (102g); deci este in grafic, chiar putin mai mare. In plus, T. a zis ca parca ar vedea ceva intre picioare, dar nu poate fi 100% sigur ca este baietel (vom sti mai sigur luni, dupa echo morfologica). Am oprit tratamentul de sustinere, am ramas doar pe vitamine.

Partea mai putin placuta: noaptea trecuta am avut niste crampe destul de puternice(cam ca la CM), in partea in care este prins bebe. Ciudat, durerea s-a extins pe partea respectiva pana aproape de rinichi, in spate. Am luat 2 NoSpa si am reusit sa adorm spre ziua. Acum parca este mai bine. Ce sa fac, sa il sun pe T.? Poate fi durerea de la echo transvaginala?

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Dar mai este T in tara?DianaD 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Adriana, chiar daca e plecat, poti suna. Eu la 15s am luat, internata fiind, nospa si gynipral.DianaD 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Tocmai, ca stiam ca astazi pleaca din tara.
Iar la medicul de familie am gasit programare de abia vineri.

Durerile au incetat; mai am doar o usoara jena. Poate totusi este de la echo (tansvaginala), cand a facut T. toate masuratorile; sau poate de la faptul ca am oprit tratamentul cu Utrogestan(?!)

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Diana, a fost chiar nasol. Nu am dormit aproape deloc noaptea trecuta, si sunt destul de agitata.

Multumesc

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Adriana, putin utrogestan nu are cum sa-ti strice pana vine T in tara.Eu, cum am facut 14s, mi-am injumatatit doza, nu discutasem cu T despre asta, si in 4 zile m-am trezit cu sangerare ca la ciclu. Am luat repde doza lipsa, am ajuns in spital unde, 5 zile pe langa utrogestan, am mai luat nospa si gynipral. Abia la externare am renuntat la utrogestan si am ramas cu celelalte.DianaD 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Diana, multumesc pentru sfaturi

Am sunat la medicul de familie, in regim de urgenta; mi-a zis ca daca durerea cedeaza la Nospa, nu este cazul sa intru in panica. Eu chiar ma intrebam daca acestea pot fi contractii; pur si simplu ma durea burtica intr-o parte, spatele pe aceeasi parte (spre rinichi) si imi amortea piciorul.

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ai vorbit la trecut de dureri, sa inteleg ca au trecut?La varsta mica a sarcinii contractiile sunt ca un fel de durere de ciclu sau ca si cum ti-ar veni sa faci treaba cea mare.La varsta mai mare, simti cum se intareste toata burta.Aceasta intarire daca nu e insotita de dureri reprezinta contractiile Braxton, normale, ce pregatesc uterul pentru nastere. Daca sunt insotite de dureri se ia nospa, de nu cedeaza se trece pe gynipral.DianaD 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Diana, durerea puternica a fost pe timpul noptii. Am luat 2 Nospa, spre dimineata am adormit si acum mai resimt doar o usoara jena.

Intr-adevar, a fost exact asa cum descrii tu :"ca un fel de durere de ciclu sau ca si cum ti-ar veni sa faci treaba cea mare". Numai ca s-a manifestat doar in partea in care este prins bebe. Cred ca m-am speriat eu degeaba. Sa speram ca acest episod nu se va repeta si va fi fara urmari.

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Adriana eu zic ca daca au cedat la no-spa nu e cazul sa-ti faci probleme. Eu am patit ceva asemanator pe la 14 sapt cand am venit de la triplu test, am simtit niste junghiuri in partea de jos a burticii, destul de nasoale ca nu am putut dormi toata noaptea, l-am sunat pe T, am fost la spital, totul era ok cu bebe, cica au fost niste spasme ale muschiului uterin, si a zis sa iau no-spa si daca ma mai doare sa revin cu tel. Nu stiu daca si la tine au fost la fel, dar daca nu esti cu sufletul impacat, da-i un mesaj si iti raspunde el ce si cum sa faci. Dar poti avea incredere si in Bogdan, daca nu era bun nu ne lasa T pe mana lui
referitor la Utrogestan n-as sti ce sa-ti spun ca nu am luat, dar vad ca te-a ajutat Diana cu un sfat.
Sanatate multa tie si lui bebe

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput