VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

fetelor am vazut aseara pe discovery un super reportaj...despre bolile autoimune...si alergii...exista neste medici in america si anglia care le tratau cu ...viermi intestinali...n.au zis nimic de vitiligo...dar spuneau ca printr.un mecanism inca necunoscut posesorilor de viermi intestinali sist.imun nu le mai declanseaza maladiile autoimune si alergiile...pur si simplu viermii intestinali secreta neste substante care suprima raspunsul autoimun si alergiile...spuneau ca sunt in faza de cercetare acele substante...sa fie gasite si stabilizate pentru a fi bagate in medicamente...

...prezentau doua cazuri, un alergic care "plangea" pe ochi si nas de primavara pana toamna...care tratat cu viermi rezista acum sa miroasa flori...

...si o tipa careia din motive necunoscute sist.imunitar ii ataca intestinul...solutia pentru a mai putea trai era doar scoaterea colonului...pentru ca era rana vie...si in momentul in care a inceput sa aiba si viermi in colon, sist.imunitar s.a reglementat si nu i.a mai atacat colonul...tipa era chiar OK si se gandea sa se marite...

...ceea ce n.am prea priceput io e dc era doar o terapie de cateva luni...care permitea sist.imunitar sa revina la normal sau necesita "cararea" de viermi toata viata...

...in fine...cica aceasta terapie da rez.in bolile autoimune...e noua descoperire in materie...si faceam misto de sot ca s.ar putea sa gaseasca neste viermi si pentru vitiligo...asa ca va zic si voua...sperati...

...maine dim.ne livreaza lampa...costa 190 ron(cu tot cu TVA), are 4 lampi de cate 75W fiecare...va pun poze cand o am in labute...are garantie 1 an...lampile(becurile) nu se cumpara de la aceeasi firma, ci de la service philips...care cei de la philips mi.au spus ca au in fiecare oras mare...mi.au spus si in Pl.unde e si cred ca ajung maine dim.sa.i intreb cat costa becul...oricum sper io sa nu se arda asa repede...ca unchiul meu o are pe a lui de cel putin 15 ani si nu s.au ars niciodata...

...azi sotul e la solar...deci deabia poimaine va pune lampa pe pete...va tin la curent...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca uite pe un alt site spune ca e de viitor treba cu celulele

In the future, skin pigment cells may be grown in the laboratory and used to treat areas of vitiligo.

Goldi, spune si de anemia pernicioasa:

Depigmented areas are more likely to sunburn or develop certain skin cancers. Vitiligo is associated with three systemic diseases: 1) pernicious anemia, 2) hyperthyroidism, and 3) Addison's disease.

Sursa :http://www.vitiligotreatments.net/vitiligo-brief.htm







........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eu cand am fost la dermato prima chestie mi-a dat sa fac analize sa n-am viermi, cica infectiile si viermii agraveaza treaba

parca vad ca o sa cautam disperati viermi pe internet

depinde ce verme este, cred ca astia ai nostrii oxuri limbrici si tenii nu-s prea buni...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

o sa fie viermii ca bacteriile, ce iaurtul si branza n-au ?
Vierme bun si vierme rau...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

sau mucegaiurile...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Am vazut si eu emisiunea despre viermi, foarte interesanta.

Numai ca trebuie sa ii tii pe viata! Zicea de niste copii mici ca acum au viermi si i-au testat pentru alergii si nu aveau, dar peste vreun an, cand vor scapa de viermi, vor fi mult mai multi alergici!
Asa ca o sa imi deschid magazin de viermi! S-ar putea sa devina o afacere interesanta.

Na, ca daca stiam din timp o lasam pe fiica-mea sa se joace mai des in pamant, doar-doar culege ceva si scapam de restul.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Arinna, multumesc, esti tare saritoare!

Da, tratamentul la dr Tutu a fost acum vreo 4 ani si i-a dat ceaiuri la greu si o crema usor camforata, verzuie parca, regim alimentar si parca inca ceva, dar nu mai tin minte ce.
Petele nu i-au trecut, doar s-au estompat (iarna, aproape nu se cunosc deloc desi sunt cam pe 20% din fata) si nici nu au mai aparut altele.Nu s-a tinut de tratament, ad literam.
Tutu ii garantase vindecarea.
O alta reteta naturiste pe care o am de la Vasile Andritoiu, apicultor si biolog este urmatoare:
cantitati egale de coacaze, coaja de anin negru,sfecla rosie si frunze de nuc (cam 2-3 linguri din fiecare) se umple o sticla cu amestecul respectiv (sa intre cam jumatate de sticla) si se completeaza cu alcool de 45 grade. Se tine la macerat 2 saptamani, la cald sau daca e vara, se poate tine la soare 5-6 zile, pana se coloreaza alcoolul. Se da apoi la racoare. Se tamponeaza o data pe zi.
Aceasta tinctura ar trebui sa "scoata melanocitele la suprafata" dupa cum spunea A.
Reteta nu am incercat-o inca, desi la fel, mi s-a garantat succesul.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

...am auzit si eu de tratament cu tinctura iod si stat la soare...se pare ca e ceva, ca si frunzele de nuc contin iod...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getak spune:

Anca cred ca nu mai inteles, eu am intrebat daca stie cineva cum se numeste Melaoline in Spania nu in Grecia. La mine intra destul de bine pigmentul problema e acum ca nu am de unde sa mai cumpar medicamentul, de acea m-am gandit ca poate gasesc si aici medicamentul cu o alta denumire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Geta, poate il cauzti dupa substanta de baza : methoxsalen

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput