VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns john85 spune:

salutari la toata lumea. citesc de ceva vreme acest topic, cred ca sunt sapt bune.
dupa cum cred ca va dati seama si eu sufar de aceeasi boala.am citit cu fff mult interes ce s-a scris(chiar daca mi-a luat ceva timp).eu folosesc vitix de vreo 4-5 luni si nimic, ma mai amagesc eu din cand in cand ca mi se pare ca sunt schimbari in bine, dar dupa cum am spus doar mie se pare.spunea cineva ca se gaseste melaoline si in spania dar sub alta denumire.care este aceasta denumire? ca as vrea sa mi-l procur de acolo avand o ruda in spania.daca reusesc sa imi procur si melaoline eu as incerca sa-l folosesc in paralel cu novitil pe care urmeaza sa il primesc zilele astea. e o idee buna? ca nu stiu ce sa zic. problema e ca daca nu il iau din spania(melaoline) e destul de scump sa ma tin de amandoua, student fiind. ce ma avantajeaza e ca novitilul mi-l trimite o matusa din canada si cred ca e ceva mai ieftin asa... inca nu am facut calculele.
sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambulina spune:

buna fetelor, nu am mai intrat de mult dar va urmaresc si imi pare bine ca progresati cu tratamentul cu melaoline; imi pare f rau sa aud ca in Grecia sunt mult mai ieftine, credeti-ma nu am stiut nimic ca altfel va sfatuiam de la inceput mai ales ca eu am fost cea care v-a incurajat sa luati melaoline pentru ca eu am luat 2 ani si a facut minuni intr-adevar, cred ca am dat o avere pe medicamente; sa stiti ca am sunat-o eu pe Elena si i-am spus ce am auzit in legatura cu pretul pastilelor si ea continua sa spuna ca nu este adevarat si ca le ia din America la pretul asta pt ca in fond se numeste Societatea Americana De Dermatologie; oricum i-am transmis si a spus ca o sa se intereseza pt ca nu crede asa ceva;oricum va doresc mult succes in tratament, sa perseverati sa aveti rabdare si sa stati mult la soare sa stiti ca esta este cel mai important si dc nu e soare duceti-va la solar dar nu abuzati de asta pt ca soarele e mult mai bun si sa mancati bine dupa medicamente; astept sa scrieti rezulatele la mine s-au vazut din prima luna pigmentii mai intai pe fata si apoi pe corp. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Buna,

Din pacate de ieri am aflat ca s-ar putea sa ma alatur si eu celor care au probleme cu vitiligo. Eu personal nu am probleme, dar fiica-mea de 1 an si 10 luni s-a pricopsit cu niste pete mai decolorate. Cand vorbesc de pete, e de fapt o pata principala care ii acopera tot abdomenul inferior plus cateva micute pe langa sfarcuri si pe interiorul coapselor.
Eu speram sa fie de la vreo crema sau ca isi pierde bronzul. Dar ieri am fost la dermatolog si a pus diagnosticul de vitiligo.
Eu inca mai sper sa fie ceva ce va trece.

Ne-a dat crema Elestil si numarul ei de telefon sa o tinem la curent cu evolutia.

Acum vreo 10 zile am observat o usoara urma pe abdomenul ei, iar apoi a devenit mai clara diferenta de culoare si parca au inceput sa apara si in alte parti. POate vitiligo sa apara asa din senin si in mod galopant !?

Am citit tot ce s-a scris la cele doua subiecte cu vitiligo. Dar din cate vad, mai toate tratamentele sunt mai mult sau mai putin toxice, deci nu se pot aplica la un copil sub 2 ani.

Of. Asa as vrea sa nu fie adevarat si sa inteleg de ce. Eu si mama mea avem tiroidita autoimuna Hashimoto dar descoperita la 30 de ani, tatal ei si mama lui aveau Psoriazis dar facute tot la maturitate. Nu stiu daca au vreo legatura.

Sa fie oare legat de inceperea gradinitei !? Care este mai mult sau mai putin un soc.

Cum v-a afectat viata aceasta boala ? Mai ales pe cei care au crescut cu ea.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

sanziana...imi pare tare rau .Si eu am postat chiar azi la parintii intreaba...nici nu ma handeam c-ar putea fi ceva nasol si acolo am tot auzit de vitiligo si trimitere spre subiectul asta.
Nici n-am stiut ca exista,n-am vazut in viata mea asa ceva.In familie nu exista cazuri...cine stie,poate la bunici,strabunici sa fi fost ceva.
Bineinteles ca nu pot sa zic cu certitudine ca si puiul meu are vitiligo,dar ma duc urgent la doctor.
Insa din ce am citit azi aici...petele astea sunt foarte asemanatoare cu ce descrieti voi.
Am o speranta doar,sa nu se inmulteasca ..acum or fi vreo 10 pe picioruse si burtica ..sper sa ramana la stadiul asta.

Spunea cineva ca apar de la stress...nu pot sa cred,lui Marc (3 ani jumate) i-au aparut vara asta,in plina vacanta si relaxare.E cuva contagios?Ma gandeam ca petele i se trag ori de la strand ...ori de la clorul din apa,un fel de reactie alergica...dar ca e o boala a pielii care nu are tratament si o sa ramana o viata cu ea...nu ma gandeam.
Nu stiu daca va puteti imagina cum ma simt acum...stric o intrebare banala si aflu asa ceva.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Nu e contagios.
Nu doare.
E doar inestetic.

Dada www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om

vacanta maramures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

mamica dulce, te inteleg perfect. Si eu credeam ca a luat ceva de la mare sau s-a iritat de la pampersi sau mai stiu eu ce, dar numai la asta nu ma asteptam. Inca mai sper sa fie altceva.

april, cum spui si tu mai mult partea estetica e afectata. Desi am inteles ca poate pune probleme si cu expunerea la soare.
Cel mai greu cred ca e la adolescenta cand oricum e dificil sa iti accepti transformarile corpului si privirile celorlalti.
Nici nu e chiar o boala, e ca si cum ai trai cu niste cicatrici, cum imi spunea o prietena.


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Fetelor, imi pare tare rau de grijile voastre ...ce stiu eu :

da, se asociaza foarte frecvent cu tiroidita autoimuna,din cate stiu eu exista o
predispozitie spre boli autoimune a unor persoane si atunci poti face mai multe iar vitiligo si tiroidita autoimuna se ascociaza de multe ori...

si eu am tiroidita autoimuna, anul acesta am aflat- cine aude de vitiligo, ca medic, te trimte si la endocrinologie si de regula se gaseste ceva dar nu e obligatoriu

da, poate avea legatura cu psoriazis, care se presupune ca e tot autoimuna, in unele cazuri se transmite erediar in altele nu( ca si vitiligo)

Soarele e daunator, le provoaca sau poate produce arsuri, e recomandabil numai in timpul unui tratament de repigmentare ( ex melaoline)




........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

mamica, vitiligo e o depigmentare a pielii din cauze necunoscute inca, exista cateva teorii dar nu e nimic sigur, de aceea nu exista un tratament eficient pentru toata lumea, si se incearca tot felul de variante pt repigmentare fortata dar care nu inlatura cauza...De aceea se spune ca nu e o boala, numai ca uneori s-a observat prezenta unor anumite alte boli la cei care sufera de vitiligo.


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by bambulina

buna fetelor, nu am mai intrat de mult dar va urmaresc si imi pare bine ca progresati cu tratamentul cu melaoline; imi pare f rau sa aud ca in Grecia sunt mult mai ieftine, credeti-ma nu am stiut nimic ca altfel va sfatuiam de la inceput mai ales ca eu am fost cea care v-a incurajat sa luati melaoline pentru ca eu am luat 2 ani si a facut minuni intr-adevar, cred ca am dat o avere pe medicamente; sa stiti ca am sunat-o eu pe Elena si i-am spus ce am auzit in legatura cu pretul pastilelor si ea continua sa spuna ca nu este adevarat si ca le ia din America la pretul asta pt ca in fond se numeste Societatea Americana De Dermatologie; oricum i-am transmis si a spus ca o sa se intereseza pt ca nu crede asa ceva;oricum va doresc mult succes in tratament, sa perseverati sa aveti rabdare si sa stati mult la soare sa stiti ca esta este cel mai important si dc nu e soare duceti-va la solar dar nu abuzati de asta pt ca soarele e mult mai bun si sa mancati bine dupa medicamente; astept sa scrieti rezulatele la mine s-au vazut din prima luna pigmentii mai intai pe fata si apoi pe corp. succes!



haide mah...le ia din america dar scrie in greceste pe cutie...e nesimtita sa profite asa de niste oameni disperati...asta e clar...oricum Dumnezeu le vede pe toate!

...astept si eu sapt.viitoare 10 cutii de la cineva care a plecat in vacanta in grecia...asta pt.ca sotul meu sa continue trat...desi pana acum nu prea.s rez...dar speram in continuare...va face toata iarna trat.si va merge la solar...mi se pare mie dar i.a aparut un punct mic de pigment pe gat...il urmaresc indeaproape sa vad dc se mareste...am fost si la mare unde a stat mult la soare si petele s.au inrosit f.tare...sper sa inceapa sa intre pigmentul...dupa cum v.am spus ia in acelasi timp si liv.52 (cate 4 pastile in ziua cand ia melaoline) si i.am mai luat niste vitamine...

sanziana si mamica dulce...vitiligo este genetic...soacra.mea isi aduce aminte ca bunicul ei avea o pata pe fata...se transmite aiurea si se poate ca dc ai un parinte cu vitiligo tu sa nu ai niciodata...dar se si declanseaza aiurea...sotul meu mi.a spus ca s.a declansat la el in vara cand a dat la facultate (stres mare) dupa ce a venit de la mare (soare mult) i.a aparut o pata mica pe umar...care in timp s.a marit si i.au mai aparut si altele...eu una o urmaresc in disperare pe pitix ca sa nu se declanseze si la ea (are o pata albicioasa de 2 cm2 pe spate, dar e din nastere...se vede doar vara cand se bronzeaza, iarna cand e alba toata nu se vede)...oricum pt.copii mici nu se rec.melaoline (e cam toxic)...eventual badijonari locale cu solutii de repigmentare...sau metoda aia noua de care spunea gabi30 de autotransplant de celule, v.am mai spus ca noi am incercat si cu homeopatie, dar cand i.a spus homeopatul: fara stres, alimentatie 100% naturala, fara E.uri...am zis ca nu ne putem duce.n varf de munte...si am mai scris io pe forum un trat.homeopat american...dar am trimis mailuri la farmacii homeopate sa.i intreb dc prepara dilutiile alea si nu mi.a raspuns nimeni...poate intrebati voi prin Buc.la farmacii homeopate dc prepara asa ceva...ma gandesc ca e mai safe decat melaoline si aia se laudau ca in 2 luni dispar petele...altfel iti dau banii inapoi...

GABI30 zi.ne de autotransplant!!!! pls

...va urez la toti rezultate rapide si de durata si va tin la curent...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Composition of Leucotin:

Ingredient Name Dilution
Echinacia D4 + 40C
Ars Suf Flav D10 + 100C
Chaulmoogra D10 + 100C
Hydrocotyle D2 + 20C
Psoralia D1 + 10C


am mai scris o data compozitia la trat homeopat american...poate gasiti prin Buc.sa.l prepare cineva...

Contra-Indications:
No contra-indications are established.

Precautions:
Keep this medicine away form children.

Storage:
Keep in a cool and dry place.

Dosage:
Adult: 15 drops
Childeren: 7 drops

To be taken twice daily. Dilute drops in to some water and drink normally.

Treatment Period:
Two to three months depending upon severity of condition.

Packing:
Standard packing of 30ml bottle.

Guarantee:
Unsatisfactory results after following instructions for two months automatically qualify you for a complete refund with no questions asked.

www.leucotin.com

zice ca e safe si pentru copii...dati de veste dc gasiti o farmacie care sa prepare dilutiile alea...

si...din nou...succes...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput