VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joe8 spune:

Arinna, am cumparat eu melaoline. n-am scris mai devreme pt ca asteptam rezultate. inca nu am o luna de cand le iau si au aparut ceva rezultate, cu toate ca ultimele 2 saptamani n-am prea stat la soare. in plus problema este ca m-am si ars putin. asta cam este problema mea: daca stau mai mult de ora la soare ma rosesc foarte rau si ma cam ustura piele. si nu cred ca asta e un lucru bun. in plus m-am bronzat foarte rau. dar macar am ceva rezultate:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Joe, bravo !!! ma bucur mult pentru tine !Ce anume ai observat, povesteste-ne si noua, s-au micsorat petele, s-au mai inchis la culoare, au aparut puncte in interior ???Care e schimbarea ??? Mult succes in continuare,imi pare rau pentru arsuri dar probabil sunt inevitabile daca pielea nu are pigment,oricum e o veste tare buna ! reactiia dverese sunt? Afecteaza ficatul, stomacul, ce ai simtit dupa ele? In cat timp le primesti acasa ? Cat timp trebuie luate ?Poate au efect si daca nu stai prea des la soare ?Costa mult? Gata, te-am bombardat destul cu intrebariIncerca sa stai la ore mai putin arzatoare- dimineata sau seara...

Magnolia, ti-am trimis email dar cred ca adresa ta e incarcata si mi l-a respins te pup!
Ma pregatesc de plecare, peste o luna !

Cerasela, cum incepuse pigmentarea sotului dupa tratamentul lui Codrut? Se micsorau, se estompa sau ce se vedea ?Eu am o luna si 10 zile deocamdata, inca nu-mi dau seama de o modificare semnificativa, vom vedea...cu mainile merge mai geru...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor am vitiligo de 3 ani .I-au 1g vitC cam 10 zile pe luna cel putin si inca de la primele pete m-am facut cu ungvent Daivonex si am stat la soare cate 1 ora .Dupa 1 saptamana au inceput sa apara primele puncte cu pigmenti.Pot sa stau la soare fara probleme si fara crema de protectie si nu fac arsuri locale.Acum dupa 3 ani pot sa spun ca mi s-au pigmentat cam 50% din pete si asa raman!In primul an am frecat petele zilnic cam 2 sapt cu catei de usturoi(asta banui ca e pt activarea circulatiei locale,nu stiu,citisem intr-o revista).Azi a fost timp frumos asa ca m-am pus cu ungventul la soare.
pupici la toate

Magda si Bianca 7 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Maggda, multumim pentru informatie, si eu am dat cu daivonex dar nu mi-a zis dr sa stau la soare( si advantan) asa ca de curand am renuntat ca nu si-a facut efect decat putn, in zone mici, si altele au crescut un pic de tot chiar sub tratament asa ca m-am suparat dupa un an si am trecut la altceva- e o idee sa incec si cu stat la soare desi ma feresc de el ca de nu stiu ce ca mie mi le provoaca in mod sigur ...luasem si eu acid folic...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe8 spune:

sa luam pe rand intrebarile: intai mi-au aparut mici puncte care s-au pigmnetat destul de repede. doar la ochi si pe nas se vad rezultate bune. pe maine nu-mi dau seama daca a inceput, insa am pus ochii pe un punct care mi se pare mie mai nou. astept sa vina iar zilele cu soare ca vad daca se mareste. la reactii advesrse as putea pune faptul ca m-am bronzat tare pe restul corpului si petele s-au rosit:), cat despre ficat nu stiu daca este afectat, desi mama mi-a cumparat acum 2 zile un medicament, parca LIV se cheama. a zis ca sunt in sesiune si stresul si pastilele imi omoara ficatul.:).pastilele au costat 2 milioane--30 pastile. ajung pt o luna, si au ajuns in cateva zile.
inca ceva: am observat ca in prospect scrie sa se evite contactul ochilor cu soarele. e cam greu de facut lucrul asta si am vazut ca sunt zile in care ma cam dor ochii.poate ca este si de la calculator:D
cam astea ar fi raspunsurile. daca mai apare ceva nou postez repede:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Off, mai esti si in sesiune Joe ! Dar poate ca rezultatele bune ale medicamentului iti dau un mare ajutor si la examene :) Sa stii ca Liv52 e foarte bun iau si eu de la un timp pentru bila si ma simt mai usoara sa zic asa, e natural dupa cum ai vazut, foarte bine ca ti l-a luat :)
Ai grija cu ochii, poate niste ochelari de soare confortabili, poate nu foarte intunecati, ca sa-i porti permanent,eu zic ca are legatura cu medicamentul respectiv, pentru ca am auzit si de la persoanele care faceau tratament la Nedelcu ca le acoperea ochii la raze, ma gandesc ac aceste medicamente sporesc cumva absorbtia razelor si asa se poate ajunge la afectarea ochilor...

Te-as mai intreba cat recomanda ei folosirea, cateva luni, cu pauza sau nelimitat ? Si cat se sta la soare...Trebuie sa scrie in prospect...Unguent nu ai luat- e oricum scump si el presupun...
Dupa cum spuneam inainte, pe maini merge mai greu,sa ai rabdare...

Multumesc mult pentru raspunsuri, iti doresc sa ne dai vesti bune de tot si succes mult la examene !!!


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

am comandat ieri melaoline pentru sotul meu...joi le avem...mi.a zis tipa care a raspuns la mobilul dat pe forum ca ar fi bine ca in prima luna sa ia 3 pastile la 2 zile...dupa greutate...70 kg...si mi.a mai garantat ca dc sta mult la soare pana in octombrie ii dispar toate petele...sunt atat de optimista...macar fata, gat si maini ca astea se vad...restul le vad doar io si nu ma deranjeaza...va tin la curent cu evolutia...Doamne ajuta!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

FOARTE IMPORTANT:
http://www.maap.ro/images/afis_gv.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca, scumpa, mult succes sotului !

Si nu va mai luati dupa orice medici pesimisti, eu cred ca pana la urma daca vrem si incercam se poate( numai sa ave si atatia bani ) ...in multe alte situatii si probleme de sanatate mi s-a dovedit asta...trebuie sa cautam singuri, sa ne informam si sa alegem ceea ce ni se potriveste...

Pare-se ca si eu am oarece rezultate dar nu vreau sa ma bucur prea devreme... zonele respective sunt mai putin vizibile iar una chiar mai mica...n-am observat clar ca s-ar reface din interior ci doar ca sunt mai putin vizibile...o sa verific cu unele mici dar mai deschise,nu le bagasem in seama pana acum- despre care la dermato mi-a zis ca nu-s de vitiligo dar Codrut a spus ca sunt, asa ca abia de curand ma ocup si de ele...sunt cateva punctulete mici pe umar, au aparut anul trecut vara dupa ce m-am plimbat mult in soare, vag si pe umarul dreptdar acolo au disparut singure...

Oricum, pe langa tincturi, acupunctura m-a ajutat extraordinar, nu mai sunt depresiva si ma simt mult mai linistita, fac fata mai usor problemelor, ceea ce e foarte bine pentru afectiunea asta...
Maine merg sa-mi fac niste analize pt tiroida sa vad cum mai stau cu hormonii si nodulii( eu fac trat de 12 ani continuu ) si o sa fac si anticorpii, sa nu am cumva o tiroidita autoimuna nediagnosticata- care e una din presupusele cauze ale bolii...

O saptamana buna si super rezultate va doresc !

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

arinna draga mea...si eu as fi preferat un tratament mai spre natural...dar sotul meu n.are timp deloc...e la servici de la 8 dim.la 7 seara...poate sta la soare ca iese la tigara si i.am zis sa iasa afara, sa nu se mai duca la barul de la ei de la serv...si sa stea cu fata si mainile in soare...cu restul corpului va sta in we...asta e...macar sa se pigmenteze zonele vizibile adica fata, gat si maini...ca restul le vad doar io si nu ma deranjeaza....trat.asta cu pastile e facil pt.el...ca n.are cum sa.si ia solutia la servici si sa se picteze cu ea...de acupunctura...in Pl.nu exista si sa mearga asa des la Buc.nu are cum...din ce mi.a zis tipa la tel.sunt f.optimista...ea a zis ca n.are clienti care sa nu fi scapat de pete pe fata si maini din prima vara...importanmta e sa stea mult la soare...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

FOARTE IMPORTANT:
http://www.maap.ro/images/afis_gv.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Asa e, Anca, e cam greu sa stai 15 minute de 3 ori pe zi cu comprese, iar daca ai in mai multe locuri e complicat rau, plus ca se consuma mai multa tinctura si costa mult...
Paata ca nu poate sta la soare si in rest, poate intr-un concediu...
Te rog sa-mi spui si mie daca are ceva reactii adverse - ficat, stomac etc...


M-as bucura enorm sa fie un tratament valabil pentru toata lumea...

Deocamdata sunt"pannata" in zonele de foc si iau si de doua pri pe zi ratia de tinctura...

Alexa, ai inceput si tu acest tratament ?

Ioana, tu ? Acum, cat e vara...si iti place sa stai la soare...eu nu-l sufar, imi vine rau...

Oricum parerea mea e sa incercati sa stati la orele permise pentru ca din cauza medicamentului arde si mai rau, aveti grija...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput