Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Salutare salutare!

Tina,iti tin pumnii sa se sfarseasca mai repede asteptarea ta si sa fie totul bine pentru tine si bebelus!
Adar,felicitari!Sa iti traiasca minunea si sa te refaci repede!
Am vazut ca au inceput mamicile sa scrie mai mult asa ca intru si eu in discutie.
Asa,despre baita...si noi ii facem baita in fiecare seara.La recomandarea medicului;plus ca ii place si dupa aceea se simte foarte bine si mananca bine.Unde mai pui ca se distreaza si Vladut cu ocazia asta.
Capusorul il tine destul de binisor, zic eu, pentru varsta lui.Imi amintesc ca Vladut nu era asa vanjos cand avea varsta lui Matei.Daca il pun pe burta,viteazul poate sa isi ridice capusorul,ba chiar il si intoarce de pe o parte pe alta.
Cu alaptatul ce sa zic...am momente cand as renunta si eu.Nu pentru ca nu as avea lapte suficient,ci pentru ca simt nevoia sa mai iau o pauza uneori,sa il alapteze si tati.N-o sa renunt totusi,macar pana pe la 5-6 luni(sper sa ma tina Dumnezeu in putere!).Dar daca simtiti ca nu aveti lapte suficient treceti si pe biberon cu lapte praf,nu va stresati.Si stresul favorizeaza scaderea lactatiei.Eu,ca sa ma poata ajuta si tati uneori o sa incerc varianta cu mulsul si adunatul lapticului in biberon,pe care mai apoi sa i-l administreze el.
Cat despre colici...avem,cu varf si indesat..desi scoatem aerul dupa ce mancam,desi luam siropele...desi,desi.Si mi-e asa de mila de el!Ca nu plange mititelul,ci numai se chinuie, se inroseste la fata,se screme acolo...Il mai tin pe burta lipit de mine si se simte mai bine.Abia astept sa scapam ca mor de mila lui!
Aida_o,felicitari pentru bebelina grasunica!In curand o sa ti-o tii si tu in brate! Multumim ca te-ai ocupat de deschiderea unui nou capitol! Ramai mama noastra daca Tina pleaca la spital,da?

Fetelor,va pup si va doresc o zi plina de soare!


Monica & baietii

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameluta spune:

slutre burticute, mmicute prospete si bebei!
felicit si eu mmicutele cre u nscut de curnd, s v fie copilsii sntosi si s v duc numi bucurie si lumin in cs si in suflet!
Tin, tinem pumnii.curj si nstere usor!
despre Onsmi v pot spune dor c juns dej cs, dic in criov.m vorbit cu sotul ei l telefon si probbil incerc s se comodeze cu noul membru.si el si cu ei, bineinteles.
eu de zi sunt in concediu prentl.sper s m odihnesc mi mult, cu tote c de diminet m-m trezit odt cu sotul l 7 si nu mi fost chip s dorm.
m de vreo 2 zile niste piciore ct niste butuci.si prc sunt pline cu plumb, s de grele mi se pr.prope c le trsc dup mine.nsp senztie.
mine intrm si noi in 9 luni, mi precis implinim 36 de sptmni.
si eu, c si voi, m de gnd s m puc s fc bgjul de spitl.deocmdt nu m dect gent
id, multumesc pt modificrile fcute!
v pupicesc pe tote si s veti un weekend super fin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

FELICITARI ADAR PENTRU FETITZA VOASTRA, SA VA TRAIASCA SI SA FIE SANATOASA SI PLINA DE NOROC!!!! SE PARE CA A TINUT NOROC KUPILU` TAU ECHIPEI STEAUA!!!! ...FELICITARI SI PROASPATULUI TATIC...SPERAM SA SE FEREASCA DE CURENT ACUM!!!!!


Io38fix cu beba_mica

PS: noi abia duminica mergem la domn` doftor sa ne vada...pana atunci asteptam cumintele....

beba_mica a noastra...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Fetelor, dar de Laura Ioana si de ANDREEA GEORGIANA nu mai stie nimeni nika??????

Io 38fix cu beba_mica

beba_mica a noastra...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Tinutz e de treaba beibiul tau...pe bune...daca te-a pus si ai facut si antrenament....e kiar un kupil bun!!!!....Pupam la voi si asteptam cu interes sa nasti sanatoasa ....oricum se pare ca nu mai ai mult chiar daca dupa antrenamentul de aseara...te-a pus pe "hold" !!!!Io am convingerea ca azi sau maine..."livrezi" si tu!!!!..


Io 38 fix cu beba_mica

beba_mica a noastra...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Salutare din nou mamici, puiutzi si viitoare closti.
Unu la mana: tuturor mamicilor le urez din tot sufletul sa aiba aparte de bebei super de super: sanatosi, frumosi, destepti si care sa creasca intr-o zi cati altii in 10...celorlalte care inca sunteti in expectativa: nastere super usoara si sa va vian vina laptic mult-mult de tot....

Imi pare rau ca nu am intrat mai des pe forum mai ales ca mi-e tare drag de voi...din pacate imi este mult mai la indemana sa intru pe ym, vorbesc un pic si trebuie sa fug ca acum am intrat la stapan sever....
Am apucat sa citesc cate ceva din urma, din pacate cam in dunga si am vazut ca nu am fost singura "bezmetica" si depresata dupa nastere...chiar daca stiam teoretic, parca sa stii de persoane reale te ajuta mai bine...noi am picat in extrema nasoala din cauza lapticului, sau mai bine zis a lipsei lui.
Daca va mai aduceti aminte va povestisem ca aam plecat din spital goala in sani de parca nu aveam copil...doua zile acasa am hranit copilul cu lapte praf...eu plangeam cu bebelina in brate pt ca ii era foame si pt ca imi doream enorm sa o pot alapta. Din cauza ca dementele alea din spital..si nu imi cer scuze pt limbaj....nu ne-au invatat cum sa ne comportam daca nu avem laptic pt pisic, am avut niste rani la sani din cauza ca eu o puneam des si mult in speranta ca o sa vina si mult doritul laptic...asa ca bietul copil la un moment dat a inceput sa suga cu sange, pt ca in asa hal mi se facusera rani...
Acasa am strasn din dinti, plangeam de durere dar tot o puneam la fiecare san cate 15 minute si apoi ii dadeam cu biberonul...inchipuiti-va ca mi-au spus sa ii dau copilului cu linguritza suplimentul...iar copilul manca la un moment dat si cate 80 de ml... ati incercat vreodata sa dati unui copil super flamand cu linguritza atata lichid????...asa ca am zis : se intarca, se intarca...asta e, nu o sa fie primul si nici ultimul copil crescut cu lapte praf, ba chiar cunosc copii care au crescut numai cu lapte praf si sunt mult mai sanatosi decat unii crescuti la san...dar credeti ca tipul asta de gandire s-a prins usor de mine...din pacate am avut si eu crizele mele de plans, mai ales pt ca stateam in casa atata, nu vedeam si eu alte fetze cu care sa vorbesc, ci numai pe micutza care plangea de foame....
Oricum, una peste alta, am continuat sa beau ca bezmetica faimosul ceai de anason si chimen si am cumparat niste pastile naturiste pt stimularea lactatiei: Nutrinatal (extract de anason si marar si laptisor de matca) si care se transmite si in lapte si linisteste colicile lui bb...
Din fericire, am trecut si noi printr-o mica furie a laptelui acum vreo 2 saptamani si de atunci suntem ceva mai fericite amandoua...imi propusesem ca tel macar o luna sa ii dau san, dupa ce o fi, o fi...acum sunt mese la care refuza biberonul...da, fetelor, am trait-o si pe asta, sa refuze biberonul, de unde eram amenintata ca o sa se intarce..chiar uneori nu adoarme de dorul lui tzitzi (pt ca se intampla uneori sa ceara si din ora in ora si atunci reapar durerile si nu are timp lapticul sa se refaca si ii dau un bibe..daca il accepta)....

Asa dragelor ca va cer din nou scuze ca nu prea am mai dat pe form... nu vreau sa mai promit nimic si sa nu ma tin de cuvant, dar voi incerca sa intru mai des, mai ales ca vreau sa ma conversez cat mai mult cu cele care deja au nascut si sa facem schimb de informatii, pt ca uneori simt ca o iau razna pt ca nu stiu ce sa fac.

intrebare:
Mai ales pt cele care au avut probleme cu lactatia, vi s-a intamplat ca programul copilului sa fi fost ok la inceput si dupa ce l-ati trecut pe san mai mult sa fie un haos total?
Ca mie asa mi se pare acum...nu stiu cand se va trezi...uneori doarme cate trei ore, alteori doarme cate o ora si vrea iar mancare...o sa se regleze oare? trebuie sa fac eu ceva anume in sensul asta?
nu de alta dar ar trerbui incet incet sa intre intr-un ritm si intr-un program ceva mai structurat, sau am eu pretentii prea mari?

Alta intrebare:
Vi s-a intamplat ca o pe o perioada de mai multe zile, copilul sa va doarma numai cateva ore puse cap la cap?
ca eu de o saptamana, am luat-o razna...singurul somn mai lung pe care pot conta (sau am contat pana aseara) a fost cel de dupa baitza, in rest dupa ce papa, adoarme greu si se foieste si plange si se zbate...eu le zic colici...dar cat poate rrezista cietul pui la atata nesomn...ca eu una sunt terminata, dar ea?

Si gata despre problemele mele....incerc acum sa citesc din urma si sa vad ce ati mai facut.

Va pup pe toate si va dau un mare hug.


poze mumoase cu noi

catrinutza mamicutza de mariuci


www.fundatiasensiblu.ro/donatori.aspx#impozit" target="_blank">acordati 2% din impozit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor astazi la ora 6 am ajuns de la manastirea Petru Voda si acum m-am trezit...acum vreo jumate de ora si plang incontinuu....fetita laurei a murit..parintii sunt la Iasi..mai multe nu stiu pt k nu mi-au putut spune nimic la telefon...v-as mai scrie dar nu mai pot...plang incontinuu...niciodata nu te astepti sa ti s intample asta chiar tie si uite ca s-a intamplat,..nu va promit ca Laura va intra prea curand pe forum sa va scrie..suntem distrusi pur si simplu, nu inteleg ce s-a intamplat, vreau sa vina parintii acasa sa imi povesteasca...e ingrozitor fetele pt mn ca viitoare matusha..d-apoi pt Laura nici nu stiu ce e in sufletul ei. Poate am sa va ma scriu..desi nici eu nu mai pot...

Laura cu 37+
Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Hai sa vedem:
Noe...operatia se va retrage incet incet..stai linistita...nu ai decat doua saptamani si pt ca probail sati destul de mult cu bebelina in brate, va trebui sa mai ai un pic de rabdare...mie doctora mi-a recomandat inca din spital sa stau cu gheta pe operatie...din pacate de cand am ajuns acasa nu prea am mai facut chestia asta si pe partea stanga a operatiei e tare si umflat...speram sa nu ramanem cu oaresce probleme. Oricum felicitari pt fantana arteziana..te invit pe la mine sa o "tratezi" si pe micutza mea
Monicule povestea ta e mai romantica decat a mea..oricum m-ai emotionat cu povestea ta...din fericire si eu ma bucur ca sotul meu ma ajuta...nu atat cat ar vrea pt ca din pacate are un serviciu destul de solicitant, dar nopatea suntem frati de "suferinta" si la inceput el o schimba pe puiutza si mi-o dadea la alpatat in timp ce pregatea suplimentul...treburile din casa din pacate nu poate sa le faca decat sambata duminica...oricum ma bucur ca am macar si ataat sprijin, si cel mai important pt mine a fost cel moral, atunci cand hraneam soriceii cu lacrimi...

Nshiro...credeam ca sunt singura bezmetica, care adoarme cu "plodul" in timp ce il alimenteaza de data astasi eu sunt chiauna, mai ales de cand insist ca sa manace cat se poate de la san...dar oricum nu mai mult de 15 minute la fiecare daca papa din amandoi sau maxim 25 daca papa numai de la unul ca sa il mai "salvez" pe celalalt pana la urmatoarea masa... sper sa ia si suplimentul atuci cand ii e foame, pt ca de multe ori adoarme la san si dupa 10-15 minute se trezeste super suparata de foame....si o iau de la capat....

Pispiricule....gata si ultimul mohocan de la CF2...felicitari...macar tu sper sa fi avut parte de tratament mai bun pe la ei prin babatura...ca eu si Noe....

Irina71...join the club...ca cel putin de o sapatamana nu mai pot sa strang nici o hartie de pe jos, de cand asta mica nu mai poate dormi ...da o sa trecem si peste asta...si cat gunoi putem sa facem daca noi stam numai cu bb in brate??? corect????

Mariana 1976...eu m-am pricopsit cu "mica menstruatie" tot peste lohii si fix de la 3 saptamani de la nastere...imi venea sa urlu pt ca de fiecare data cand alaptam curgeam din mine de ziceai ca e Niagara...

Despre baitza cupilului...eu ii fac in fiecare seara, si o trag cu ulei fiert de masline si staaaaaaaa........de parca face asta dintotdeauna...si mai face ceva imediat dupa baitza....ceva care pe mine si pe proson ne-a omorat: Imediat duapa baitza, face KK in prosop...ce poti sa faci...fiecare cu tabieturile lui...


Acum fug repejor repejor ca iar striga stapana




poze mumoase cu noi

catrinutza mamicutza de mariuci


www.fundatiasensiblu.ro/donatori.aspx#impozit" target="_blank">acordati 2% din impozit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

Citisem azi dimineata de Tinutza si cum atunci nu am putut scrie am zis sa intru acum sa-i urez nastere usoara, dar vad ca a fost alarma falsa. Tina, oricum, tin pumnii!!!!!!!

Apoi am citit de Laura Ioana si mi s-a oprit rasuflarea. Doamne, a doua mamica careia i se intampla asa o nenorocire. Nu stiu ce sa zic, durerea voastra sigur nu o pot simti, dar vreau sa spun ca imi pare nespus de rau.
Totusi nu inteleg cum se poate intampla in ziua de azi asa ceva, la posibilitatile medicale de urmarire a sarcinii si a nasterii.
Imi pare pur si simplu rau

Ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

nici nu prea as fi vrut sa va poovestesc pt ca acusik trebuie sa mai nasteti..si stiu ca Laurei nu i-am povestit despre mamica cealalta al carei copilash a murit pt ca sigur s=ar fi intristat si si-aar fi facut ganduri!
Am vorbit cu tata la telefon...incompetenta doctorilor care nu isi recunosc greseala...fetita avea cordonul in jurul gatului si a strangulato...nu inteleg de ce au mai tinut-o atata timp si nu i-au facut cezariana de saptamana trecuta..e ingrozitor fetelor..dar voi stati linistite si rugati-va mult la Dumnezeu ca va fi bine...la noi..va fi mai greu..pt ca trebuie sa fim alaturi de Laura..as fi vrut atat de mult sa vorbesc cu ea la telefon dar nu pot pt ca plang incontinuu si nu imi vine sa cred ....nu imi vine sa cred....

Laura cu 37+
Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput