Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Buna fetelor!

Va scriu dupa o noapte aproape alba...in care Matei s-a chinuit rau de tot cu burtica.Nici un sirop nu are efect si sincer nu stiu ce sa fac ca sa ii mai alin suferinta.Plus ca m-a lovit si o stare de semi depresie...cand vad ce frumos este afara si noi putem iesi doar asa cate putin si nu putem merge pe unde am vrea...Parca nici sanii nu mai fabrica la fel de mult lapte ca la inceput.Of,si de luni incepe sotul meu serviciul si s-a zis cu fericirea mea...

Alinaalex,bine ai revenit printre noi!Sa-ti traiasca ingerasul frumusel Marc! Si sa fie tot asa cuminte si de acum inainte!
POliana,multumim ca ne-ai tinut la curent cu tot! Nu trebuie sa iti ceri scuze pentru nimic.II doresc Laurei sa isi revina repede,sa fie puternica si sa nu inceteze sa spere si sa creada in Dumnezeu!
Aida,arata super prima pagina! Multumim pentru tot!
KIm,insanatosire grabnica! Te asteptam aici si ne rugam sa fie bine!
Mihaser,bine ai revenit!
Tina,fii curajoasa! va fi bine! noi suntem alaturi de tine!! Fii curajoasa si puternica asa cum ma sfatuiai si tu pe mine sa fiu!
Polixeni,noi i-am facut baita si cu buricutul necazut...Dar nu am insistat prea mult pe zona.Apoi am uscat bine si am dezinfectat si am pus pudra.Si a fost bine.A avut vreun efect ceaiul contra colicilor?Ca la noi siropelele nu dau rezultate...iar pe afara iesim de la 10 zile.Si ne place.
Nshiro,la fel am reactionat si eu in ziua cand am aflat de Laura.Nu mai conteneam sa ii multumesc lui Dumnezeu ca a fost totul bine si ca am doi copilasi sanatosi si ma rugam sa mi-i tina asa toata viata.Iar noua sa ne dea putere sa ii crestem si sa le oferim tot ce putem.Minunata Maria,minunate poze!! Si ce norocoasa esti ca nu are probleme cu burtica!
Dianad,iti tin pumnii sa se intample nasterea atunci cand va fi si doctorul! Pana atunci stai cumintica!
Doublemom,au crescut super fetitele intr-o luna.Si cu laptic de la san! Super!Sa-ti traiasca papuselele!
Cosmina,cam asa sunt contractiile.Tinem pumnii sa fie bine!Si usor!
Zuzilici,felicitari pentru cele 37 de saptamani implinite si pentru bebe grasunel.
Dea,frumoase poze! Si ce mare a crescut Mia!! Si cand ma gandesc ce mititica era...Sa va traiasca minunatia!
Tcelen,chiar ma gandeam ca nu ai mai dat de multa vreme nici un semn de viata.Sper ca a trecut ce a fost rau si ca nu vei mai fi nevoita sa ajungi in spital.Iar copiii tai sunt asa de scumpi...Poza aia cand dorm amandoi imi place mult mult.Sa iti traiasca si sa va bucurati de ei!
Tania,felicitari pentru frmoasa varsta de 38 de saptamani!
Andreea,bine ai revenit! Thea e dulce foooc! Si seamana cu tine!Abia astept povestea nasterii.
La multi ani piticutilor care fac o luna! Sa traiti fericiti multi ani de acum inainte!


Va pup cu drag ! O saptamana minunata va dorim!






Monica & baietii

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Povestea nasterii Theei Antonia
Bucuresti,Mat. Panait Sarbu,28 martie 2006,ora 19.15
3.440 gr,52 cm,Apgar 10


Totul a inceput luni noaptea cand,la intervale neregulate ma trezeau din somn niste dureri puternice.Nu le-am prea bagat in seama,dar…steam ca se apropie marea intalnire.Tati o rugase pe bebita seara sa fie cuminte sis a ne mai lase sa dormim macar o noapte.
Ei bine,dimineata,la 8.00 i-a sunat lui tati telefonul,s-a trezit si,in timp ce se pregatea pentru plecarea la serviciu,eu am simtit o durere profunda(ca de ciclu) si imediat,am simtit ca imi curge ceva fierbinte.Eram in pat si curgea…apa.In acel moment m-a sunat sora mea care,cand a aflat nici nu m-a luat in seama,dupa atatea alarme false.Evident,convorbirea a durat 3 secunde…M-am ridicat,l-am strigat pe tati si nu stiam nici eu nici el ce sa facem mai intai.Eu am fugit spre baie,lasand o dara in urma mea,el dupa mine,intrebandu-ma daca ma doare ceva.Am sunat-o imediat pe dr. care mi-a spus sa stau linistita acasa,sa astept sa inceapa travaliul,vreo 3-4 ore,pt. ca nu are rost sa merg la spital si sa stau acolo,in sala de travaliu,sa ma oripilez aiurea.Nu am ascultat-o evident,asa ca ne-am imbracat repede(tati s-a schimbat de nu stiu cate ori,pt. ca voia sa-l placa bebita din prima clipa…) si am plecat spre Mat. Giulesti,incalcand toate regulile de circulatie.Apa curgea intr-una si ,desi aveam ditamai…pachetul de vata in pantaloni,eram uda toata.Ca tot ma intrebam intr-una cum este sa ti se rupa apa…
Am ajuns la spital unde deja venise si dr.,mi-am facut formele de internare si…a inceput aventura.
La ora 9.45 eram in sala de travaliu,in unicul pat liber.Adica…era full.Si de gravide in travaliu si de asistente si medici rezidenti(care urmau sa plece la pranz,din fericire).M-am asezat cuminte in pat si incercam sa fac abstractie de ceea ce se intampla in jurul meu.A venit Cezara,m-a urcat pe masa si stupoare.Colul meu nu numai ca nu se dilatase dar nici nu dadea semen ca ar vrea sa o faca prea curand.Concluzia:calciu intravenos si oxitocina.
Celelalte incepusera sa nasca pe banda rulanta,intr-un fond sonor greu de descris …si de suportat,de catre cineva slab de inima(cum ar fi tati,de exemplu).Urlau ca niste animale injunghiate,rapuse de o durere pe care nu stiau ca o pot anihila cu ,,sfanta peridurala,, sau si-o asumau din neputinta financiara de a o suporta(pe ea,anestezia).
As putea sa scriu un roman despre experienta traita dar ma rezum doar la nasterea Theei.
Abia pe la ora 13 am inceput sa am contractii slabe,dar tot neregulate.In schimb imi era foame si sete,pt. ca nu mancasem nimic iar de baut nu prea aveam voie.Am iesit putin pe hol sa mai vorbesc cu tati(Doamne,era atat de emotionat si de dulce...), si cu sora mea si ma simteam f. bine,ca o floricica.Psihic nu pot sa realizez de unde aveam atata putere si detasare.Eram linistita,calma,fericita si pregatita pt. ceea ce avea sa urmeze.
In sala de travaliu,asistentele,moasele si infirmierele s-au purtat exemplar.Nu doar cu mine,care recunosc,am avut parte de un tratament special.
Pe la 15 si ceva,durerile au inceput sa se inteteasca si sa devina ceva mai regulate.Din nou tuseu si constatarea unui ultim sac cu lichid ramas nespart.L-au ,,rezolvat,,,iarasi apa ca la balamuc si brusc,durerea s-a accentuat.Dilatatie...doar 3.Peste jumatate de ora,mi s-a facut anestezia peridurala si ca prin minune au incetat toate durerile.Simteam doar senzatia de a impinge si o faceam,pentru a ajuta bebita sa coboare.M-am dilatat f. greu si moasa,minunata d-na Vali(pe care atunci o vedeam pt. prima data in viata mea) a incercat sa ma dilate manual,cu succes.Am uitat de pudoare!!!!(Era important sa mentionez ca nu mai conteaza nimic in acele momente,nici cine esti,nici de unde vii...)
La ora 18.50 a venit dr. Si mi-a spus ca in cateva minute imi voi cunoaste puiuta.La 19.00 m-au urcat pe masa(adica am mers pe picioarele mele,cam amortite,e adevarat) iar la 19.15,dupa 5 sau 6 impingeri,ajutata si de moasa care ma presa pe burta(asta a fost cam neplacut,dar eficient),am auzit pt. prima oara cel mai frumos sunet care poate exista,pt. o mamica cel putin.Au urmat multe minute de plans frenetic...de bucurie.Nu pot descrie in cuvinte ceea ce am simtit atunci cand mi-au pus-o in brate... si a deschis un ochisor... si am zarit un suras in coltul guritei.Este o clipa pe care as dori-o vesnica.Si as dori-o tuturor femeilor.
Ceea ce a urmat,adica ,,broderia,, nu mai conteaza,pentru ca oricum nu m-a durut deloc.Am rugat-o pe Cezara sa nu ma taie,daca este posibil acest lucru si ea a incercat.Dar berbecuta... hotarata sa iasa,a rupt putin de tot pielea lui mami(1,5 cm).A avut circulara stransa de cordon(o data),dar asta s-a intamplat in timp ce cobora,adica cu cateva minute inainte de expulzie si,gratie dr.(EXCEPTIONAL MEDIC!),care a taiat cordonul imediat ce a iesit caputul nu au fost incidente.A iesit fara ajutorul forcepsului,asa ca a primit primul 10 din viata ei.
Va doresc tuturor o astfel de nastere.


ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

MULTUMESC NSHIROsiMP ptr. complimentele aduse copiilor mei!
am avut o infectie urinara,care a ajuns si la rinichi si facema febra 40 cu 3 in permanenta ,nu trecea cu nimec nici cu antibiotice,nici cu injectii nu-mi scadea febra,ma simteam foarte rau,nu puteam nici sa am grija de ANA,asa ca am chemat salvarea si m-au internat de urgenta!spar ca am scapat tre sa-mi refac analize,dar stau foarte prost cu timpul!

NSHIRO,CE-TI FACE FETITA,CRESTE,CRESTE?SANATOASA?

MP,cum se inteleg baietii??VLADUT e bucuros ca are un fratior?imi pare rau ca ala mic are colici,a mea nu a avut de loc doarme foarte bine si a dormit! ce i-ai dat pana acum ptr colici?tu il mai alaptezi?
am vazut si eu acum toate pozele cu voi si sunteti o familie foarte frumoasa!!

T.CRIS & POZE CU BAIETELUL MEU,CU FAMILIA , NUNTA(PE POST DE NASI)SI POZE CU BURTICA,POZE CU FATA ANA MARIA!
http://community.webshots.com/user/cristinasilviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Andreea Georgiana, multumim pentru povestea nasterii Thea e o frumoasa! Hihi, ce mari par cercelusii pentru ea :) Am pus citeva poze cu Thea si in albumul comun.
Acum stiu si eu ce-i aia sa ti se rupa apa, multam de descriere :) Cred ca o sa ma pregatesc cu o punga, s-o tin intre picioare pina plec la spital :))

Tinutza, io te trec in capu' listei, da' promiti ca nasti imediat ce fac asta?

Cosmina, sa ne dai de veste daca ai nascut, dupa contractiile alea. Sau daca ne apucam sa-ti facem galerie :)

37+1


Alexandra
www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze , eco 18 sapt si eco 2D&3D 24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare, fetele
Noi suntem bine, asteptam momentul. Azi avem control la medic si vreau sa o rog pe doctora sa-mi verifice cervixul ca sa fiu sigura cam cand nasc. Partea proasta este ca azi sotul meu ar trebui sa plece in delegatie pana sambata. Conteaza foarte mult ce imi va spune doctora. Daca ea va zice ca s-ar putea ca sapt. asta sa nasc, atunci nu o sa imi mai plece sotul.
La ultimul control, cervixul era "sters". Ceea ce inseamna ca urmatorul pas ar fi dilatarea si travaliul.
oricum o prietena buna de-a mea s-a oferit sa mearga cu mine la nastere. Asa ca nu voi fi si eu singurica.
Socrella a venit si e bine cu ea, macar nu mai gatesc pentru o perioada.
Luca o place si o cam zapaceste de cap.
Andreea Georgiana, ma bucur sa citesc ce repede ai nascut si ca te simti mai bine. Cand iti tii minunea in brate uiti prin ce treci. Totul e de domeniul trecutului. Si este o frumoasa. Mai asteptam poze.
Deea, si grasunica ta e asa de dulce in acea rochita roz. Creste vazand cu ochii.
Tcelen, imi pare rau ca ai avut de tras cu aceea infectie la rinichi. Sa dea Dzeu sa fie totul bine. Pup.
Pup gasca de burticute ramase, mamici si puiuti.
La multi ani Mariana, puiutilor care au facut o luna, doua si sanatate la toti!


Ciuf (37+) si Luca (11.11.2003)
http://community.webshots.com/user/ciufuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea0277 spune:

Merci fetelor, Mia a crecut bine, am facut primul vaccin si a cam fost agitata un pic saptamana asta, dar a trecut.
Toti copii care i-am vazut pe aici sint niste dulcinei ... sa va traiasca si sa fie sanatosi.

Andreea
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dea0277/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Fetele, ma gindesc ca, dupa ce trecem la scutece, va trebui sa simplificam mult lista noastra. Sau o sa trebuiasca gasita o alternativa, sa o tinem in alt format. E durere de cap sa o actualizezi, iar timpul nostru se va limita foarte mult, dupa ce vom avea toate bebeii pe primul loc in lista prioritatilor.

Ma gindesc ca, daca am avea lista altfel, in format Winword, ar fi mult mai simplu. In fine. Ideea e ca eu nu o sa pot intra mereu sa o actualizez, abia daca voi avea timp sa intru sa mai scriu cite ceva, dupa ce nasc. Stiu deja asta, pt ca nu numai ca o sa apara bebelina, dar apoi ne vom si muta in casa noua (prin mai) iar apoi vor veni aici parintii mei (prin iunie) . Iar in iulie o sa incep iar serviciul :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salutare burtici mamici si bebici!

Vineri seara am pus capul pe perna linistita cu gandul la tot ce reusisem sa fac pana atunci si ce mai am de facut pana vine bebe. Atmosfera nu era tocmai ok, insa am reusit sa adorm repede.
Sambata pe la 6-7 dimineata am deschis ochii si am realizat ca e devreme...ca ar trebui sa mai dorm. Am vrut atunci sa ma intorc de pe stanga pe dreapta si sa-mi vad mai departe de somn...insa am simtit ca imi curge ceva...si curge, curge...In secunda 2 am realizat ca nu poate fi decat ce mi-a spus d-na dr...s-a rupt apa fara dureri. Mama dormea langa mine si am trezit-o usor si i-am spus vestea. La inceput s-a uitat suspicioasa la mine, insa cand m-am ridicat din pat si-a dat seama ca nu ma inselasem...A fugit repede sa-si trezeasca ginerele, iar eu am mers la baie sa ma epilez ptr ca la epilat nu ajunsesem. Ei se agitau, se impiedicau unul de altu...eu eram calma. O sunasem pe d-na dr si mi-a spus sa merg la spital sa ma internez. Bagajul era aproape gata...am aruncat totul intr-un gentoi am chemat un taxi si la spital cu noi. Tocmai se schimba garda cand am ajuns! A venit o dr de garda, m-a consultat si mi-a spus ca am colul lung si inchis. Am fost dusa la ras pe dansa si mi-a facut clisma. Apoi o asistenta a luat gentoiul si am mers sus...am facut eco...bebe era tot pelvian...si a ascultat bataile inimii lui bebe. Am stat intr-un pat vreo 5 min...a venit anestezista la mine si mi-a spus ca imi face anestezie totala. Am zis ok...mi-au pus sonda, mi-au dat sa semnez ca sunt de acord cu cezariana si la sala cu mine...Toata lumea ma astepta pregatita in sala...m-am urcat pe masa, mi-au pus paravanul in fata, m-au dat cu iod...anestezista imi povestea ce o sa faca am tras aer de 2 ori ...am vazut ca d-na dr isi trage scaunul sa se apuce de treaba...si s-a taiat filmul...la sfarsit cineva ma striga...imi dadea usor cu palma sa ma trezesc...am auzit-o pe d-na dr spunand ca am un baietoi mare...si am mai auzit pe cineva care imi spunea sa ma tin de gatul lui...era portarul...care ma adusese la salon si ptr ca nu puteau intra cu targa m-au dus in brate pana la pat. M-au asezat acolo si eu tot intrebam ce scor a luat copilul, daca e frumos, ca vreau sa-l vad...Au venit imediat si mama si sotul si cand mi-am revenit l-au adus pe bebelind langa mine...A fost super...eu ma uitam la el, el se uita la mine...parca ne cunosteam de undeva...Eram fericita! Bebe era mare de 3.5 Kg, era sanatos si nu cred ca o sa uit nici pe patul mortii clipa asta...cand l-am cunoscut. Nu este adevarat ca daca faci anestezie totala nu mai este atat de emotionat acest moment. Ba cred ca e mult mai frumos si mai intens...esti linistita si poti trai intens momentul.De a doua zi m-am simtit mult mai bine ptr ca aveam colostru si bebe ma vizita din 3 in 3 ore ptr masa. Cand venea el uitam de dureri, perfuzii, etc...ma miscam si ma intorceam imediat spre el...Duminica am facut si un tur de salon ajutata...am mers pe coridor sa vad trandafirii si freziile mele...insa luni...cand il asteptam pe tati sa ma ajute un pic sa mai organizez totul in jur mi s-a intamplat alt pocinog...el a venit cu ceai si supa strecurata...le-a tratit langa mine si a plecat...ca il dadea afara portarul(nu cotizase!)...Am luat sticla de ceai am baut de 2 ori, am pus-o la loc si am simtit ca ametesc...eram pe marginea patului si am simtit ca ametesc...am apucat sa spun si sa-mi dau jos ochelarii...apoi m-am trezit cand ma ridicau toti medicii dintre paturi. M-am speriat ingrozitor...ptr ca vazusem sange si am crezut ca mi s-a desfacut operatia...insa am scapat usor cu cateva cucuie si o zgarietura la nas...Dupa toate astea am devenit foarte populara in spital...toata lumea ma compatimea...eu am fost tare cuminte si am facut tot ce mi s-a spus ca sa o luam mai repede din loc...si visul meu a devenit realitate vineri.
Am stat in salon si cu o piranda de miercuri pana vineri...de ziua mea am fost la spital cu baiatu` ... nu a fost mare branza, insa cel putin ma puteam misca singura. Vineri a venit tati cu certificatul si ne-a luat de la spital...a fost cel mai fericit om cand a plecat cu noi acasa.
Toate bune si frumoase...pana seara cand bebe a facut diaree si a plans toata noaptea, se deshidrata si sugea in continuu...a fost un cosmar...sambata la prima ora tati a cautat un pediatru care a venit acasa si ne-a dat tratament...acum suntem bine, ne-a cazut buricu` si am facut prima baita acasa. Azi a venit si preotul si ne-a facut o slujba frumoasa in casa...acum sunt tare linistita si fericita!

Fetelor vreau sa va multumesc celor care m-ati felicitat ptr bebe si de ziua mea Tina, Ama, Andra Simona, Cat, Nshiro, Andreea Georgiana, Mari78, Kim, Irina, Zuzilici, Aida, Delia, Simona Toma, Ciuf, Lady Hawk, Serj, AlinaAlex, Ileana Marius, MP

Ileana Marius la multi ani! nu o sa uit ziua asta niciodata!

Mari78 felicitari ptr Maria Teodora...ce presimtire ai avut mai! Uite ca am nascut amandoua! Sotul tau e din Targoviste? Si eu am locuit acolo pana in 2000.

Onsami felicitari ptr baietel!

Ioana C felicitari ptr printese!

AlinaAlex felicitari ptr bebe Marc!

Andreea Georgiana felicitari ptr Antonia! Ai nascut-o de ziua mea!

Pipiricafelicitari ptr Bianca!

Kim felicitari ptr bebelina Alicia si pupici ptr tine ca esti o luptatoare!

Aida multam ca ne-ai pus pozici! Pupici! Datele bune ptr baiatul meu sunt 51 cm si ora a fost 9:40...asa scrie in certificatul de la spital. Stai linistita cu actualizarile...o sa mai ajutam si noi... e normal sa nu aveti timp!

Noe si eu m-am panicat atunci cand am vazut ca da laptele afara si pe gura si pe nas! Greu mai e cu bebeii astia!

La multi ani tuturor bebelusilor care au implinit o luna sau doua luni si

Mihaela mamica de Cristian
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Mihaela,
multumim pentru povestea nasterii si pupici lui Cristian
Inca o marturie care confirma faptul ca, atunci cind se rupe apa... curge bine!

Monica, pupici pe burtica lui Matei, sper sa ne spui ca si-a revenit, la urmatorul mesaj

Tinutza,
azi am aflat ca nu am streptococul B, slava Domnului! totul merge ok cu sarcina, sunt in grafic :)


Am mai pus si eu 3 poze de azi, cu mine, click aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by aida_o


Zuzilici,
pai noi suntem chiar pe acelasi val, si cu saptaminile si cu greutatea lui bebe. Te pomenesti ca nastem si in aceeasi zi?


Mai stii? Te pomenesti ca asa va fi. Dar eu ce fac atunci pe cine anunt ca am nascut?
Tinuta crezi ca te reintorci la lista dupa ce nasti? Sau poate o alta mamica cu mai multa experienta isi face timp si pentru listiuta?
Ce parere aveti fetelor? Se ofera cineva voluntar?

Zuzilici si Isabella Maria
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;31/st/20060416/k/a3dc/preg.png

Mergi la inceput