Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

La multi ani sarbatoritior zilei: Simon Andrei, Mara Karina, Robert Daniel, Sara Maria, Arzu-Ege, Gabita !

codrutza, m-am uitat la filmulet; exact ca dragutza de Petra face si Maria ! m-am mai lamurit ca tare ciudat mi se parea; si am admirat si covorasul de neopren; sa vad daca il conving pe sot sa umpere-i-am trimis poza spre edificare

ege, eu zic ca te stresezi prea tare; cantitatea de suc poate fi f variabila in functie de copil si la acelasi copil in functie de cat de mult ii place sau nu sucul; Maria mananca 50-100 ml in mod normal, da s-a intamplat si 200 daca portocalele si marul erau f dulci si pe gustul ei; eu apa nu i-am dat decat dupa o luna de diversificare: medicul a zis sa incerc sa vad daca ii place; si se pare ca ii place: lipaie cateva lingurite bune, da nu vreau sa o umflu cu apa; nu te chinui cu biscuitii, da-i cereale daca vrei sa ii introduci fainos; parerea mea :)



Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

ok: ioana propunere oficiala de intalnire cu pipaieli: Duminica in jur de 11:00 cum ti se pare?

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Cristina noi nu vom face antirujeolicul la 7 luni!

Codruta la fel am patit cu calgelul ca sa nu mai zic ca nu-i place nici gustul lui.

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*
uite atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

''mneatza!

Moki,imi pare rau de bushitura lui Mario.Bine ca n-a patit nimic grav.E un frumos si am vazut ca-i si el prieten cu degetelul.Vad ca el e de stanga,al meu e de dreapta.Oare cum o sa-i dezvatam de sportul asta?

Codruta,voiam sa te intreb de unde ai luat covorasul,dar intre timp ai raspuns.O sa caut si eu ca vom avea nevoie in curand,desi numa ala-mi mai "lipseste" din casa.

Flavia(2904),din cate am mai citit eu despre diversificare(ca noi inca n-am inceput-o,cred ca ne facem curaj si in we incepem)in special aici,am vazut ca fetele au dat carnita dupa 6 luni,iar biscuiti n-au prea dat,in nici un caz asa devreme.Din cate am inteles au imbunatatit masa de fructe cu cereale,acum depinde de greutatea bebeului,cum bine explica Dr.Anya.

DR. Anya,acest Dr Qeen al bebelusilor de sept-oct2005;spun asta fara nici o ironie,gandindu-ma la faptul ca esti mereu pe faza,raspunzi prompt si competent la orice intrebare(de orice fel,fie ea si de mamica uneori paranoica) si faci asta si GRATIS,eventual pe un pupic sau floare virtuala,dar in general pe un multumesc simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moki spune:

Neata,harnicutelor!
Sar'na de compasiuni..ne facem noi mari!! stiti cum ne-a incurajat doctora?(stati linistita,vor urma atatea alte cazaturi si mare minune ca urmatoarea sa nu fie direct in cap!!..)
Radiografia i-am facut-o la Grigore Alexandrescu,intr-un fel m-am linistit ca am vazut si eu ca are organele la locul lor si de la mama natura si dupa impact)
Ege,cica odata cu diversificarea automat trebuie sa le dam apa,macar cateva lingurite dupa piureul de legume.da' ce credeti ca vor???al meu nu vrea si pace..zici ca apa ar fi otrava asa se stramba
Ruxandra,eu branzica i-o fac intr-un minut:pun 250 ml apa la fiert,adaug o pastila de ca lactic in timp ce fierbe,o zdrobesc acolo in viteza cu furculita,adaug 7 masuri de bebelac tot in fierbere si instant se branzeste..i-am inchis focul si merg cu ea la scurs
Flavia,si noi am avut perioade cu kk la 5 zile,si asta pe vremea cand alaptam exclusiv la san deci oricum facea moale..acum luam magnezia usta cu lactoza(niste prafuri) si vad ca s-a mai reglat.
Dar tot ma intereseaza ce cereale sunt indicate seara pentru bebeii constipati sau ma rog,care nu si-au deprins inca reflexul de a face kk zilnic singurei.

Laura & bebe Mario (27 sept 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

tangerine, eu sunt de acord cu propunerea, doar ca nu cred ca putem ajunge inainte de 1...la 12 mancam de pranz...voi cat puteti sta?

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

La multi ani sarbatoritior: Simon Andrei, Mara Karina, Robert Daniel, Sara Maria, Arzu-Ege, Gabita!
HAI IN PARC !!!
si ca sa fiu si eu pe faza...unde se preconizeaza intalnirea?

Wow ce freza are Vladut un adevarat. Multi si poate ne intalnim in parc.

Dana felicitari pentru dintisor.

Anya multumim de lamuriri. Gandeam eu ca nu trebuie sa imi fac probleme dar e reconfortant sa mai auzi asta din cand in cand.

Moki tare nasoala faza cu cazatura. Cred ca ati trecut prin clipe de cosmar. Bine ca nu a patit nika. Un sa-i treaca.


Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Bianca, nu e nici o prioblema daca vin mai multi odata; adica doar faptul ca nu am scaune/fotolii, dar va pun o patura pe jos.
Ramona, mi se pare OK ora si ziua; il intreb si pe sot si iti dau raspunsul final.
irina, vrei sa vii si tu la mine cind vine Ramona, sau ne intilnim dupa? Vladut o sa aibe de ales intre doua domnisoare.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caterinuta spune:

DR. Anya multumesc, multumesc!!!!
Marlena de ce nu faceti antirujeolicul la 7 luni si cand il faceti?
Pupilici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia2904 spune:

Am papat si noi para piure cu 1 lingurita cereale si ne-a placut mult.Am mai baut si putin suc de mar +morcov.La amiaz le dati si supa si piure de legume?

Mergi la inceput