Deserturile Nataliei (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

natalie, merci mult pt reteta, acum nu ma pot hotari ce sa fac in we, asta cu iaurt sau musuroiu'. eh, da' pana atunci mai e si am timp sa ma decid. am promis ca pun poze, dar am uitat aseara si degeaba am luat camera la serviciu ca n-am nici cablul si nici softul ca sa pot pune pozele. diseara...

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Natalia, doar ce am facut Lady’s fingersdin jumatate de compozitie, a fost PERFEKT. Am pus vanilie(nu zahar vanilat) si are un gust....., pe Vivien(2ani) am oprit-o cu lacrimi din mincat, i-am dat 2 degetele inmuiate in frisca si tot mai vroia, norocul meu ca era inhamata in scaunelul ei.
Excelenta reteta!
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Natalia, doar ce am facut Lady’s fingersdin jumatate de compozitie, a fost PERFEKT. Am pus vanilie(nu zahar vanilat) si are un gust....., pe Vivien(2ani) am oprit-o cu lacrimi din mincat, i-am dat 2 degetele inmuiate in frisca si tot mai vroia, norocul meu ca era inhamata in scaunelul ei.
Excelenta reteta!
toate cele bune
narcisa




Narcisa, saracu' kopil, i-ai luat bunatate de prajitura din fata ei. Alta data ii poti face special pentru ea cu iaurt de fructe in loc de frisca, sa fii tu linistita.
Sa o mincati cu placere!

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Prajitura cu mere dupa reteta Andreei G. E bestiala la gust, se face extrem de simplu, o recomand cu caldura! Reteta www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61447&whichpage=2" target="_blank">aici.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

uite asa a iesittortul, arata cam nasol cu ciocolata aia alba rasa, parca zici ca-i coliva dar era bestial la gust.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

philip, despre ce coliva vorbesti, nici vorba! Eu vad un tort extrem de aspectuos, ornamentul e foarte original, parca ar fi prundis de pe malul marii. Super!

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Natalia am gasit in sfarsit aici in Germ. laptele condesat indulcit.
Am gasit si acea cutie ruseasca(cutie metalica alb cu albastru) si am gasit si la Nestle-milch madchen gezuckerte kondensmilch.
Este foarte groasa, n-am desfacut cutia, dar se vede cand o agit. Cum fac o mai fierb(cutia in apa?). Pe cutia ruseasca scrie karamelisiert, asta inseamna ca e deja crema caramelizata, gata preparata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Christel, nu cunosc germana, dar e posibil ca inscriptia "karamelisiert" sa insemne ca laptele e caramelizat deja. In Rusia exista lapte condesant gata caramelizat, sa nu te mai chinui sa-l fierbi.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Laptele rusesc este gata fiert dat celalat trebuie sa-l fierbi tu(la foc domol) 2.30-3 ore intr-un vas cu apa.Cutia trebuie sa fie mereu acoperita de apa cand fierbe si mai pui si capac!

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cica se poate face si in conditii de casa laptele condensat cu zahar: se fierbe laptele cu zaharul (proportiile nu le tin minte) la foc mic pe aragaz, amestecind din cind in cind. Personal (inca) n-am incercat.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput