Deserturile Nataliei (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by tuchi

natalia mama, am facut si nemtesc si mancin !!!!!!!!!
sint primele retete ce imi ies de pe DC, mi-am mai revenit ca aveam impresia ca numa' mie nu-mi iese nimic nou. au fost suuuuper.
am sa fac la aniversare la dragos nemtesc si cu fructe si gelatina deasupra! m-am scos.


multe multumiri si de explicatie natalia, o sa o incerc dar nu pot acum in week-end ca nu vreau sa stric evenimentul daca nu-mi iese. incerc dupa, poate de pasti.




Tuchi, sa-ti fie de bine! Mult succes si cu alte retete, nu numai cu ale mele!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, poti sa faci tortul masinuta cu orice fel de blat, care vrei tu. Mai dau o data link-ul cu schema dupa care se taie blatul: http://www.galanter.net/garbag/mishka5.jpg . Asezi bucatile de blat sa-ti iasa forma masinutii, apoi ornezi cum iti trece prin cap. Nu e greu deloc, ai sa vezi.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Buna fetelor

Ce maini de aur aveti.

Lacri, Adi - super tortulete, si culorile sunt asa de atragatoare, parca va vad puiutii cit de incintati au fost. Sunt sigura ca asta le-a ost cel mai mare cadou.

Babirusa - poti sa incerci cum ti-a recomandat si Nati, fara unt, dar te asigur ca tot cideodata o sa-ti iasa grase. Nu stiu de ce depinde, parca fac mereu cu aceleasi cantitati si tot ies diferite. Eu le pun pe un stergarel de hirtie ca sa se mai scurga din surplusul de ulei.
Dar tot mai des ies curate/ne grase, puhove si buuneee .

Akella - m-au atras recetele tale, sper in timpul apropiat sa incerc si eu bezelele. Cred ca ar fi super sa-ti deschizi subectul tau si sa muti mesajele tale acolo, sunt sigura ca multe fete vor fi interesate.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Nati, vreau sa-ti multumesc pt reteta de clatite, am facut ca sa diversific mic dejunul din we (prietenii stiu de ce). Au iesit foarte bune si intradevar pufoase.
Babirusa, de obicei daca prajesc ceva pun pe un prosop de hirtie sa se absoarba uleiul, la fel ca si Lucia.
Si la fel ca Lucia, i-as sugera la Akella sa postezi retetele intr-un subiect al tau, am vazut ca stii multe retete



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

,daca lucra in domeniu ii iesea fondantul din prima..:)





quote:
Originally posted by Balbina
Propozitia care m-a intrigat in mesajul tau:
quote:
sotul meu a reusit sa faca fondant
hehe, ce sot bravo ai, lucreaza cumva in domeniu? Sau bucataria e o pasiune a lui?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati



Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Rodica, pentru clatite trebuie sa-i multumim Luciei, ca de la ea m-am molipsit si eu, dupa ce i-am vazut pozele.

Adi, oricum e de admirat ca s-a apucat de fondant, al meu intra in bucatarie doar sa caute de mincare.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati am facut si eu azi clatitele ca sa-i diversific dejunul puiului .Le fac pentru prima data si sunt foarte multumita si de aspect si cum au iesit la gust .Mersi tie si Luciei de receta.
rezultatul aici si aici.
Vreau sa spun ca eu nu am avut buttermilk sau chefir in casa si l-am inlocuit cu 1 pah.de lapte + 1 lingurita de suc lamaie (care au stat la odihna 5 min.).Asa am gasit la mine in carte la substitutii in caz de urgenta.Restul am facut tot ca in receta.
babirusa eu am pus o lingurita de ulei in tigaie si dupa am luat un servetel de bucatarie cu care am "sters" surplusul de ulei din tigaie(metoda sitului )
adi foarte frumos tortul-masinuta.

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, wow, ce impresionant arata teancul tau de clatite, curat americane. I-au placut puiului?
Nici nu m-am gindit ca se pot servi cu sirop de artar, chiar am o sticluta in frigider, sa nu uit data viitoare sa-l folosesc.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Frumoase clatitele voastre!
Si eu fac de vre-o trei ani,o reteta f asemanatoare cu a voastra,si le servim cu miere,dulceturi sau pur si simplu goale...(asa le mananca fetita mea,fara nimic pe ele)

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati mie-mi plac cu sirop sau miere.Puiul le-a infulecat dimineata cu zmeura si seara goale

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput