pensii private

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

uitasem de

http://www.ghiseulbancar.ro/

este interesant ptr. ca ar descrie experintele oamenilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Pana la urma, e un risc pe care ni-l asumam. Am studiat mai multe oferte, pana am ajus sa fiu stresata de telefoanele celor de la companiile de asigurari. Chiar voiam sa inchei o asigurare, dar mi-a luat mult timp pana sa-mi fac curaj. Am incheiat la AIG o asigurare pentru copil si una pentru mine, pentru pensie privata. O sa va spun peste 15 ani daca am luat plasa sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

la http://www.ghiseulbancar.ro/
este un articol pe la mijlocul paginii, in legatura cu asigurarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciocolata cu piper spune:

Tocmai am citit articolul din Ghiseul bancar despre ING si sunt dezamagita.Eu am studiat oferta lor si nu mi s-a parut de la bun inceput avantajoasa.Am mai auzit si de alte "tepe" date de ING.
Eu zic caci cu cat este mai avantajoasa oferta cu atat mai sigur este "teapa".
In primul rand de anul acesta s-a modificat legislatia in asigurari.
Citez "Rata dobanzii tehnice garantate va fii aleasa pe baze prudentiale,tinandu-se seama de rentabilitatea anticipata a investitiilor.Aceasta nu poate depasii 60% din rata dobanzii la titlurile de staa emise pe o perioada de cel putin trei ani..."(Ordinul 3111 al CSA).Dobanda actuala a titlurilor de stat este de 6% pe an,deci dobanda maxima barantata este de maxim 3,6%.
Restul pot fii doar estimari si nimic altceva.
Eu zic caci cele mai bune oferte si cele mai aproape de adevar sunt cele de la AIG Life.Toate companiile de asigurari trebuie sa se protejeze impotriva inflatiei fie ca acest lucru este spus de la inceput sau nu.
Parerea mea este ca principalul lucru pe care trebuie sa-l faca un consultatnt este sa informeze corect clientul si sa-i toate informatiile corect fara sa omita nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senator spune:

ciocolata cu piper, unde este de fapt problema? La produsele tradiționale de la ING, rata garantată a dobânzii este de 3,5%. Deci, care-i problema? Zici că cele mai bune oferte sunt ale celor de la AIG Life. S-ar putea, nu zic nu, dar spune-ne și nouă ca să ne convingem. Că poate ne interesează și pe noi. Spui că toate companiile trebuie să se protejeze contra inflației, dar se prezintă negativ polițele celor de la ING de a oferi clienților posibilitatea actualizării sumelor cu inflația. Și ce e rău în asta? Dar de ce nu faceți referire și la polițele de la celelalte companii? Mi s-ar părea corect să se prezinte aici polițele ECHIVALENTE de la cât mai multe companii, nu numai de la ING și AIG. CU TOATE CLAUZELE. Mai ales cele scrise cu litere mărunte. Să vedem care garantează sumele și în ce cuantum, ce oferă pentru sumele plătite, șamd...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Am auzit o chestie interesanta, cei care stiti mai multe v-ar ruga sa ne dati detalii: brokerii sfatuiesc persoanele fizice care incheie polite de asigurari, sa aleaga clauza pentru acumulare de capital, nu pensie privata. La prima vedere pare a fi aceeasi chestie, insa daca optezi pt pensie privata de la inceput, aceasta iti va fi restituita esalonat la sfarsitul contractului, fara posibilitatea de a obtine toti banii odata.
In schimb la asigurarile cu acumulare de capital poti opta la sfarsit cum sa primesti banii, integral sau esalonat.
E asa sau nu?

roxanicea eu sincer n-am fost prea incantata de ofertele celor de la ING, dar daca am nevoie iti cer detalii

ciocolata mersi mult de proiectii, le-am primit si n-am mai apucat sa raspund.
Un aspect nu mi-e foarte clar: din cate stiu nu toate companiile de asig. lucreaza cu titluri de stat, (am inteles ca unele sunt cu "unit link-uri", nu stiu dc am inteles bine, s-ar putea sa zic o prostie:) si atunci dobanda ar putea fi intr-adevar mai mare.

Inca o nelamurire pe ziua de azi:) OVB de ce nu colaboreaza cu toate companiile de asigurari? Pt ca mie imi ridica semne de intrebare ca ar putea fi obiectivi in ceea ce priveste companiile care nu intra in raza lor de actiune...



Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciocolata cu piper spune:

Flavia problema cu pensiile private este asa cum ai spus sunt doar pensii si nu mai poti opta,pe de alta parte nu mai platesti asigurarile de deces si invaliditate pe care le platesti la o asigurare.
Unit-linkurile sunt investitii cu risc,unde se pot castiga bani,dar se pot si pierde.Se investeste de exemplu la bursa unde sunt fluctuatii,dar pe termen lung se castiga.Sunt recomandate oamenilor care vor investitii cu risc si castig rapid.
Banii din asigurarile de viata nu pot fii investite in astfel de fonduri de risc.
Banii din asigurari sunt investiti in obligatiuni,in imobiliare,titluri de stat etc...
Criteriile de care ar trebui sa tineti cont, in afara de pretul asigurarii, sunt: bonitatea si puterea financiara a societatii de asigurare, dar si a grupului financiar din care face parte,valoarea de rascumparare a politei de asigurare, in cazul in care din diverse motive sunteti nevoita sa incetati plata acestuia la un anumit moment dat, posibilitatea asigurarii unor riscuri suplimentare ( accidente, spitalizare, convalescenta, etc), cuantumul cotei de capitalizare garantata si a participarii la beneficii.
Va doresc noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

ciocolata cu piper,
ai rezumat perfect situatia, dar mai adaug ceva: tot studiul asta ptr. piata asigurarilor faceti-l si pe situatia din trecut a firmei alese, indiferent de surse, toate informatiile sunt pretioase (credibile si verificate sa fie).

luati in calcul si reclama excesiva de pe piata, in anumite cazuri, aceste societati vin in avalansa cu tot felul de optiuni la asigurare asa incit va simtiti zapaciti, de nu mai stiti ce sa alegeti.

cind vad ca nu au clienti ptr. o anumita varianta sau pachet de asigurare, trec rapid la altceva, cu mici/mari variatii pe aceeasi tema sau baga clauze noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:


Eu am asigurare de viata cu acumulare de capital la Generali.

Ce pot sa spun? Nu trebuie sa astepti sa te imbogatesti de pe urma unei astfel de asigurari. Ea acopera in primul rand un risc, si mult mai tarziu iti aduce niste bani. Ei investesc diversificat in titluri de stat, actiuni, obligatiuni, deci sunt oarecum siguri. Sunt reasigurati obligatoriu, deci nu se pune pb sa nu-ti iei banii, ci cat iei. Imi trimit in fiecare an o situatie cu randamentul financiar obtinut in anul precedent si pare OK. Eu mi-am facut o asigurare deoarece am mers pe principiul ala "ouale trebuie puse in mai multe cosuri".
Oferta de-atunci a Generali era mult mai convenabila decat a Nederlanden si AIG, erau pe locul 2 in Europa... Acum nu mai stiu cum stau... Si pot opta la sf. contractului sa iau banii toti odata sau esalonat, sub forma de pensie privata. In fiecare an pot opta sa ma aliniez cu prima de asigurare la inflatie, pot "ingheta" contractul dupa cativa ani, daca nu mai am bani sa platesc, fara sa pierd ce-am platit deja, pot rascumpara contractul inainte de termen la un pret mai mic, evident... Cam asta e ce-mi vine in minte acum...



Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si eu tot la Generali am asigurare de viata cu optiune pentru pensie privata. Contractul este pe 15 ani,platesc deja de 6 ani. Am inceput cu o rata anuala de cca 3 mil iar acum, cu inflatia s-a ajuns la aproape 11 mil anual. Sa vedem ce-o fi pana la sfarsit.
Ce n-am inteles eu, este cum o sa luam banii la sfarsitul contractului?
Dana, tu ai inteles? Tu spui ca ii poti lua pe toti odata, cati se strang pana atunci sau poti opta pentru o pensie lunara, dar asta cum se calculeaza? Se imparte toata suma si ti-o da numai un anumit timp?
Adica nu vei lua pensie pe tot timpul vietii, cum se este acum in sistemul public de pensii?
Acum am inteles ca te poti asigura si in sistemul de stat(chiar daca nu lucrezi), sa platesti o anumita suma, pentru ati merge vechimea mai departe si a putea beneficia de pensie.

Mergi la inceput