Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

ooofff Mirela. ai grija de tine. ia paracetamoio si mananca multa lamaie cu zahar. poarta masca sa nu-i dai si la dani.
te tot doare fisura aia? nu s-a vindecat?
eu maine merg sa-mi scoata celelalte 2 fire, dar...ma uit cu oglinda acolo si ma apuca . nu mai e cum a fost. mi-a lasat intrarea mai mare si nu-mi place, nu asa am avut-o.
dar ce sa mai zic? ca lui i s-a parut prea mica prima data si eu zic ca era ok. acum e mai mare cu 2-3 mm, dar se observa, la ochiul meu. caci pe Clau il tot pun sa se uite, dar lui i se pare ok.

Gio si Marco (6 ian. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

GIOVA,pai durerea nu mi-a trecut deloc in tot timpul asta(1luna),si se acutizeaza din cand in cand.muschii din jur sunt supercontractati si de aia ma doareeee rau,in jos pe picior.nu-mi trece in nici o pozitie.si am rugat-o pe dr de fam sa-mi dea trimitere la digestiv,sa-mi faca o endoscopie si nu a vrut sa auda.nu domne sa ma duc la chirurg,ca numai assa se rezolva
hai bafta maine,nu cred ca o sa doara.si sper sa fi ramas bine...

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Buna fetelor, sunt o mamica de martie si, fiindca la noi nu prea se vorbeste despre bebei, ci mai mult despre gravidute, indraznesc sa va cer sfatul.
Alaptez in nestire, zi si noapte, cate o ora la un san, pauza 5 min, bebe urla iar, trecem la celalalt san, suge iar o ora, urla iar, etc. Pana la urma se potoleste, doarme 2-3 ore si o luam de la capat. De exemplu, aseara a supt+urlat de la 10 noaptea la 3 dimineata, apoi a dormit pana la 7.30, cand s-a trezit si-a facut iarasi "numarul" pana la ora 17. Acum doarme.
Am nascut pe 3 martie, prin cezariana. Laptele a venit cam pe 9 martie. E normal sa suga atata ?
Azi a venit pediatra si l-a cantarit cu cantarul ei. Cica 4,100 kg. La nastere a avut fix 4 kg, in spital a scazut la 3,750 kg, iar la plecare acasa a avut 3,900 kg. Nu e putin ? Cica sa-mi cumpar cantar si sa fac proba suptului. S-a dus tati azi dupa masa la farmacie si a luat cantar "Balanta" de Sibiu si ... nu merge ??!! E posibil sa fie stricat ? Ca nu reusim sa-l echilibram defel. Am pus pe bebe pe el (imbracat !) si avea ... 3,500 kg !!
Tati e f.f. suparat, a dat pe cantar peste un milion, si nu mai vrea sa se duca cu el inapoi sau sa ceara sfatul cuiva.
Nu stiu ce sa fac, nu i-as da lapte praf pana nu-l cantaresc (dar cum ?) cu toate ca mama si sotul cica de aia suge atata, ca nu e satul.
Va rog mult, ajutati-ma.

Irina, mami de Andrei (03.03.06)

Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Irina eu nu am alaptat deci nu as putea sa itti spun decat ce am auzit la fete. In schimb cu cantarul eu te sfatuiesc sa mai incerci sa pui doua sticle de 2 l pline cu apa si sa vezi cat iti arata ca asa cel putin esti sigura dc araata bine sau nu. Dc nu il dai sotzului tau si sa il duca inapoi sa il schimbe dar sa ilprobeze inainte. In legatura cu greuattea nu am inteles cu se face ca in aproape 2 saptamani a luat 200 de grame iar pediatra ta nu a zis nimic. Un bebe ar trebui sa cel putzin 150 gr pe saptamana . Asta e minimul. Eu inclin sa cred ca nu a cantarit bine nici un anici alta si mai trebuie totusi cantarit de cineva dar cum trebuie. Iar faptul ca trage haotic la san nu inseamna neaparat ca nu e satul sau nu trage suficient. Nu stiu c ai vazut la noi ca sunt foarte multi bebelusi care si acum trag haotic.
Deci ca sa nu ma mai lungesc incearca cati pot de rapid o noua cantarire dar una verificata pentru ca dc a luat 200 de gr in 2 sapt e cam putin si trebuie luate masuri. Iar cu laptele nu te grabi cu formula ca e pacat.
Pupici si te mai asteptam.
Gagici acum m-am trezit am baagt 2 cioco si revin ca tre sa bag si o pipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IRINA71 si Diana mea a supt f.mult la inceput .Doar dormea,urla si papa timp de o luna.M-am uitat in carnet: s-a nascut cu 3200,a sosit acasa cu 2950 si dupa cca 2 saptamani avea cca 3340 ,deci + 390 g.
Cu cantarul incearca sa pui pe el o patura mai grea - vezi cat cantareste,apoi pui bebe si vezi diferenta ... ceva de genul asta. Eu zic sa nu te agiti inca,chestia cu greutatea e relativa,vezi cand face o luna cum stai.Ca a pus 150 g in spital,nu? Deci se satura... Iar cantarul trebuie dus la reglat totusi daca nu reusiti!Poate iti zic fetele ceva mai destept,mie atat mi-a dat prin cap

MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Irina71, eu stiu ca au avut un lot de cantare proaste astia de la "Balanta"....si mai incearca un cantar, poate ai vreo prietena cu asa ceva in dotare
Fi-miu m-a distrus azi, am tipat ca atunci cand avea colici, aproape toata ziua, si dupa ce suge cate o juma de ora isi suge pumnii...
Irina, scuturat inseamna ca el statea pe spate in patut si eu l-am luat de o mana si l-am scuturat putin, da nu i s-a miscat decat mana, ca doar stiu si eu ca nu avem voie sa-i violentam
Giova pe Razvan l-au trecut la intretinere din decembrie, cu toate ca nu am ajuns acasa decat in 10, cica sa zic merci ca nu a trecut-o si pe mama care a venitin 19 dec. Si eu am centrala si l-a intretinere e in plus cam 150.000
Monica, la noi se zice shtrimpci.....e, sa va vad cu pronuntati
Fug sa spal Varsatorul (vomita cupilu asta de parca ar fi in zodia respectiva


Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Ioana ii ies dintii. Sau poate mai vrea scuturat.Shtrimpci? SAU SHTRIMPICI?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRELA mai asta iti lipsea! Baga ceaiuri si paracetamol si mai ales incearca sa fi optimista ... ca atunci cand esti necajita te apuca toate alea Stiu din proprie experienta Hai la schimbul doi sa iti revi!Pupici lui Dani,treci tu si peste asta!
ANDA eu am trecut la metoda extrema tip IRINA - am trantit-o pe burta si intr-un minut era adormita - dupa maraielile de rigoare.Si i-am indesat si suzeta in gura Dupa o ora s-a trezit si m-a tzatzilit ca-n vremurile bune din amandoua de a trebuit s-o opresc eu ca m-am saturat Si cum a inceput iar sa maraie i-am donat-o lui GHITA Adevarul e ca s-a partzait in timp ce sugea la greu si a facut si kk nr.2 pe ziua de azi - nu stiu cantitatea ca n-am schimbat-o inca...Cred ca merg acu' ca GHITA zice ca puteeee

MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Irina 71 si eu cred ca nu se satura bebe Andrei! Daca a luat atat de putin in greutate alta explicatie nu am.Sper sa iti raspunda repede fetele care au cantare acasa, sa va invete sa il echilibrati
Bee, la multe luni/ani pt. Ana sa fie sanatoasa si sa creasca frumos
Giova bafta maine, sa nu simti nimic^Mi-ai facut pofta cu chiftelele dar este exact ce nu imi place mie sa fac
Fetelor, Angelo a mancat cateva lingurite de piure dovlecel, am gustat si eu si este foarte bunSa nu va ganditi la lingurite normale de bucatarie, sant alea micute de silicon pt. bebei

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Irina, shtrimpci, da' de nu or iesi dintii inca....!

Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput