Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:


Buna dimineata tuturor!!! De cand nu v-am mai citit! Cam de joia trecuta, cand a inceput distractia mea. Am o verisoara (f indepartata)mai....nedotata intelectual si nici material,in varsta de 20 ani, fara ocupatie si care tocmai a nascut....Cand i s-a rupt apa, era la mine pt niste analize. Noroc ca mi-a trecut mie prin cap sa o chem, ca ea nu a facut nimic toata sarcina, a fost total nesupravegheata...Asa ca...da tel, intereseaza-te de colegi, etc...Copilul nu avea NIMIC pregatit. Groaznic. Si ea si maica-sa se comportau de parca le-a luat prin surprindere nasterea, de parca nu ar fi fost insarcinata de 9 luni...Si nici ea nu stie NIMIC despre copii...E cam tragic, asta e...Si nici nu ia nici un ajutor de la stat, ca nu a lucrat niciodata...Nu mai comentez nimic, asta e, nu m-am gandit decat la copil...I-am dat de toate, mai putin patut si carucior...Nu am ce sa-i fac mai mult. Ieri m-a sunat ca baietelul regurgita in jet. Evident ca a mancat copilul pana acum fara ca ei sa ii treaca prin cap sa il ragaie...Scuze dc ma usurez aici...Nici nu stiti ce nervi am cand le vad ignoranta...Mi-e tare mila de copilas.

In alta ordina de idei, am facut vaccinul de 4 luni si s-a lasat cu febra vreo 3 zile. Date pt tabel, la 4 luni:
G: 6630g
L:64,5 cm

Am vazut ca va plimbati in IOR. De sapt viitoare as veni si eu! Pls, poate ma anuntati...

Acum ma duc ca se agita Iulia. Va citesc din urma si mai revin.

A, ANDA, nu am reusit sa pun filmuletul cu innotul pe cont pt ca e prea mare...Sa vad ce pot face... Si cu rinichii poetului nu te ambala. Eu am avut un coleg, inalt ca bradu si frumos si cand l-a luat o profa la o ecografie demonstrativa a descoperit ca avea 3 rinichi. Mari si functionabili. So, no pb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Tania, si pe mine ma enerveaza usurinta cu care doctorii te catalogheaza drept stresata, cel putin... La ultima noastra vizita la pediatru, l-am pus pe pitic pe masa bebeilor, a ras la asistenta, dupa care a stat cateva clipe si a inceput sa urle fara sa-i fi facut nimeni nimic! Isi plangea plansul lui specific de sperietura. S-a mai intamplat acasa de vreo 4 ori in total, cand am aerisit caloriferul, cand am izbit catarama de la curea de dulap, o data cand am aparut prea brusc in campul lui vizual si o data cand imi uscam parul...

Zic: s-a speriat de ceva, stati sa-l iau putin in brate si se potoleste... Dr: lasati-l in pace, ca nu are nimic. La cati copii am vazut eu, credeti ca nu stiu de ce plange un copil? Plange asa cum toti plang... Eu: si el mai plange, dar asta e un plans special, doar sunt mama lui si stiu! S-a speriat de ceva si o sa-i treaca daca il iau putin in brate! Nu a vrut sa ma lase sa-l iau in brate si a tinut mortis sa isi faca treaba cu copilul in starea aia! Si zice: n-are nimic copilul, dar mama ar trebui sa faca un tratament! Iar el bineinteles ca a inceput sa urle tot mai tare si tot mai speriat, s-a invinetit si nici nu-mi dau seama cum l-a putut asculta la plamani si inima... Am tacut din gura, pentru ca eram atat de nervoasa, incat eram cat p-aci sa zic ceva ce as fi regretat mai tarziu. Dupa aia nu m-a lasat sa merg cu copilul la vaccin si s-a rastit la mine sa o ascult pana la capat cand am vrut s-o intreb ceva legat de diversificare, in timp ce vorbea... Si uite asa, pentru ca avem nevoie de ei, noi suntem cele politicoase si care suportam magarii, iar ei sunt cei care ne fac, in cel mai bun caz, stresate!
Ah, si asistenta i-a zis barbatului meu, cand s-au dus la vaccin, ca e cam stresata sotia dvs... Exagereaza... Iar el, ca un barbat rusinos ce este, a venit sa-mi spuna ca am cam exagerat, ca plangea copilul si atat...
Se zice ca atunci cand doi iti spun ca esti beat, te duci sa te culci... Dar in continuare cred ca pediatrii (unii dintre ei) te pun la punct cu infailibila replica "esti stresata", ca au impresia ca merge la oricine a nascut de curand...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

MIRABILIS!!!! VREA VERISOARA TA CARUCIOR (FOLOSIT)???? Eu i-am cumparat Nataliei un carut nou, mai usor si mai fancy si pe cel vechi l-as da (de pomana) si nu am cui, imi ocupa locul degeaba. E 100% functional, landou transformabil in sport, l-am folosit la cele 2 fetite ale mele dar tocmai l-am spalat si aranjat si arata bine. Are si leganatoare! E carut Hauck, am dat 4.5 milioane pe el acum 4 ani.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Gandacel ai descris EXACT ce am simtit si eu!

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania ce bine ca ai revenit!!!
Sanatate Stefanelului!!!
Mai bine stresata decat inconstienta asa ca nu-i mai bagati in seama pe dr astia. Tu de fapt nu erai stresata ci ingrijorata si pe buna dreptate.

Noki pt laptic!
Da-i mai des, ca degeaba ii dai inainte cu toate stimulentele "chimice" daca nu e stimularea mecanica. Trebuie sa suga des.

Nu, Joy nu ma mai mulg de atunci de cand v-am zis. Mergem pe supt 100% si vad ca ne e bine. La amandoua. Si eu zic sa nu te apuci de regim acum: grasa si laptoasa. regimul dupa ce nu mai alaptezi. Unu la mana pentru ca sa ai lapte si doi la mana pentru ca regimul te solicita psihic si acum esti deja solicitata psihic de alaptat.

Eu stagnez la 4kg+ de ceva timp dar nu ma apuc sa le dau jos pana nu termin alaptatul.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna fetelor!
hai sa dam si noi raportul! Missa a adormit la ea in patut! Pt prima data nu a mai adormit la mami in brate! Sa vedem cat doarme acuma!

Noki, tu te plangi ca va treziti la 4! Eu ma bucur ca azi noapte nu ne-am mai trezit la 2 ci la 4!!! Si culmea dupa ce seara mancase doar sani fara bibe!

Lavi, pls vreau si eu reteta de drob cu ciuperci ca duminica am musafiri la pranz si fiecare aduce cate ceva si vreau si eu sa fac ceva ce nu se gaseste aici! Poate imi spui unde ai mai postat reteta! Merci
Ei, cum merge caruciorul?


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi mar 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

LAVI, DA!!! Sigur ca vrea carucior, ca doar nu e in pozitie sa refuze asa ceva...Mersi mult, ce ma bucur ca s-a nimerit asa! Ce noroc pe copilul asta, nu avea nimic acum cateva zile si acum are aproape de toate! Acum nu pot sa mai stau, intru mai pe seara pentru detalii...Eu o sa am masina sapt viitoare si probabil ca o sa trec atunci sa il iau, dc e ok. Dar mai vorbim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

mai fetelor ma bag si eu in vorba ca am o mare problema, victoras al meu nu mananca cum trebuie, abia mananca intre 650-780 ml pe zi, s-a nascut cu 3.200 kg in 2 dec 2005 si acum la 3 luni si 3 sapt are 6.260 dar nu are chef de mancare, cand vine ora de masa, ii dau la 6-10, 13, 19, 22 el are chef de gangurit, de jucat sta cu tetina in gura si nu mananca, abia reusesc cam in 45-60 de minute sa-l fac sa manace, cel mai mult 140, cel mai putin 70, in medie 120. Nu stiu, mai sunt si alte mame in situatia mea, ca sunt disperata, maine ma duc cu el la doctorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Laura, noi mancam 120ml maxi la o masa, la 3 luni aveam 5960g si la nastere 3400g! Daca te ajuta cu ceva...
Eu as zice "no panic" bebelusul tau este ok! Sa iti traiasca!


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi mar 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

LAURA, un bebelus trebuie sa manace pe zi greutatea supra zece, plus 200ml. Deci bb al tau ar trebui sa manance in jur de 800 ml. Ziceai ca mananca de 5 ori, deci 160 la o masa. Dar nimic nu e batut in cuie. Are o greutate f buna pt varsta lui. Stai linistita, nu trebuie sa manance exact cum zice la carte...O fi avand si el perioade..

Mergi la inceput