Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Silvia, scuze, da' nici prin cap nu mi-a trecut ca te refereai la titulatura . He-he. Dienuta, mersi ca m-ai luminat

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Neata!
Toata lumea la dr Stanciu? Duceti-va la el cu incredere ca e dr destept! Dar trebuie sa aveti ceva in vedere: e si el om, are toane... Poti nimeri intr-o zi proasta, cand te poate lua si la rost. Eu am patit-o de 2 ori: prima data cand ma plimbam pe holul cu saloane si mi-a zis "Ce faceti, doamna, aici e totusi spital de copii" (vizitatorii nu au acces sub nicio forma, ca aduc microbi - jos palaria ptr asta!) si a doua oara in dimineata in care ne-am internat - l-am sunat pe tf inainte sa ne ducem la el sa-l intrebam ce e cu Ilinca si el m-a repezit " Doamna draga, eu acum am urgente de vazut la spital. Daca nu e urgent sunati-ma dupa 2, daca da, veniti la spital".
Si cat timp am fost internata am asistat la niste replici care m-au amuzat teribil. O tiganca nu apucase pat in salon (erau multe mamici in situatia ei) si statea pe un scaun dar pusese capul pe patutul copilului. Cand a vazut-o, dr a zis "bai, femeie, tu crezi ca patutul asta e facut sa tina ditamai baragladina?"
Unei aurolace in schimb i-a zis sa se duca sa ca pute
Insa cu copii e extraordinar.
Programul lui e cam asa: la 7 vede saloanele, treaba care poate dura de la 10 min la juma de ora. Poate consulta printre picaturi pana la 8 cand are raport.
La 9,30-10 incepe sa completeze fisele medicale ale micutilor. Treaba poate dura si o ora. De obicei intrerupe procedura si mai consulta.
In functie de gravitatea cazurilor mai intra in saloane sa vada micutii pana la 1,30, cand ii vede pe toti din nou.
Gata, s-a trezit Ilinca. Mai incolo o sa va scriu o compunere.

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

DIANA, MARIA ALEXIA si ILENUTZA sa va traiasca flacaii sa fie frumosi si sanatosi si voi taaaare mandre de ei !
LA MULTI ANI!!!!

NOKI, nu vazui ce zise LAVI??? galena aia nu se gaseste decat in compozitia lui galactogil.... adica teapa..ca eu eram mai mult decat sigura ca voi gasi si altceva pe piata...

CRISTINA, spor la treaba, dar de ce o sa ai si tu nevoie de galena ???? poate nu vei avea nevoie. de fapt SPER sa nu ai nevoie.

fetelor, eu nu inteleg cum unele pot avea lapte fara nici o problema...fara nici un stres..soacramea v-am spus a avut pana la 10 luni..de fapt atunci l-a intarcat ca trebuia sa se duca la servici!!!
si l-a dus la parintii ei la tara, deci nici gand sa se mai mulga sa-i mai dea, dar imi spunea ca nu a tinut nici un regim, a mancat de toate si orice - dar a si avut al meu barbat colici la greeeeuuuu - nu bea ceaiuri sau sa ia ceva pastile si ii curgeau garla sanii!!!

LAVI, te mai mulgi dupa Nati ?
multam de raspuns cu Stanciu, cred ca o sa sun maine - joi parca ziceai ca are la cabinet - sa ma programeze pt sambata.
toata lumea imi spune ca nu are nimic copilul, dar vreau sa-mi zica si un medic pediatru si poate asa ma linistesc.
ca de...al meu sot a fost prin spitale de mic copil...el saracu avea hepatita si dr il tratau de raceala!!!!!
si a ajuns din Constanta la Bucuresti si iau gasit astia aici...malformatii congenitale, hepatita aia - soacramea zice ca era hepatita epidemiologica asta inseamnca de tip A, nu?


DIANA, felicitari pt kg in minus -eu am inca 10-11 in plus- dar expui reteta de slabire? cum Dumnezeu ai reusit? stiu ca ziceai mai demult de o dieta si erai multumita de ea, dar nu i-am luat preamult seama.
imi spui si mie?

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Am mai pus poze noi in album, cat a dormit Alexandra.

Mihaela si Alexandra - Maria (01.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

joy, ma bag si eu in vorba despre dieta. eu am vorbit mai demult cu dienuta s-o intreb ce regim tine si mi-a zis de montignac. uite linkul aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70887 . regimul este super ok, eu am slabit 5 kile in 3 saptamani, din pacate mai am de dat jos o tona . daca ai rabdare sa citesti este foarte bun si nu e greu.
dar nu stiu de ce, am impresia ca tu nu prea ai nevoie

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

frumosul meu la 3 luni

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza mamicoaselor!!!

Dienutza, Iris,Maria Alexia si Ilenutza la multi ani bbilor si sa cresca mari si sanatosi!!!

Ina ma bucur ca i-a placut salata sotzului. Iar cu Bunicutza poate are sanse si mai traieste asa cu diagnosticul asta. Uite la bunica mea are mai bine de un an de cand o duce asa cu tratament si pe picioare. Si are totusi 84 ani. Din cate stiu eu cancerul la persoane in varsta avanseaza f. lent. Asa ca nu iti pierde sperantza!!!

Fetelor ne vedem azi in parc la intrare la 12.30 da?

Acum ma duc sa ii dau papa lui Stefan, sa-l schimb si sa ne pregatim de iesit in parc.

Corap, Silvia poate veniti si voi. Ne sunam daca veniti!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

XANDRA...ma flatezi..crede-ma ca am nevoie.Am cele 10-11 kg in plus, puse unde nu trebuie :burto-coapse.
nimic, dar nimic nu ma incape.
prostia e ca mananc si aiurea...adica bag tot felul fara sa tin cont ca nu trebuie sa amestec aia cu ailalta....
merci de link

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

xandra - bravo fato, nu stiam de ce taci tu malc acolo, stai si slabesti ... cred ca daca ai mai multe kg in plus, slabesti mai repede si mai mult; adica de la 1.02 pana acum eu am dat jos vreo 3, sau 3.5 kg; dar se vede, si sunt multumita. pacat ca-mi caut sanii pe burta ...
joy - cu disperarea ta sa nu pierzi laptele vrei sa te apuci de regim ?!? mai bine mai asteapta, ca sa nu te stresezi in plus. parerea mea. mai e timp si dupa; eu de exemplu : mi s-a flescait rau de tot, si lucuta nu prea mai pare multumit de suptul la san; cred si eu, fiindca parca suge dintr-un somoiog de carpa. acum vrea papa ca lumea, ii dau san cum faceam inainte, pare ok, dar dupa ce termina mai mananca cate un castonel de fructe cu cereale ... daca nu ii dau, nu zice nik, dar nici n-a mai luat in greutate prea tare ... asa ca suntem pe dieta bogata.

azi i-am dat laptic cu canuta, asa de smeker; canuta d-aia cu tugui si gaurele in el; a papat 50 de ml, ca atata i-am pus, sa vad daca ii convine; nu se innebuneste - inca are dificultati probabil fiindca de la sfarcuri fleshcoase la tugui beton e drum luuung ... dar l-a papat; bine ca are gaurele mici canuta, si nu curge prea tare.

asa ca la 4 luni lucuta mea a primit cadou o canuta; o avea de la 2 luni, dar el nu stie, asa ca i-am facut-o cadou azi si a si probat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata mamicutzelor-vrednicutzelor! Iacata o alta zi frumoasa!

La noi a inceput clasic deja, cu sculat la 4, desi aseara a papat mai mult ca oricand in viata ei, probabil....ce sa fac...cred ca asa e fii-mea setata. Problema e ca trebe sa umblu cumva la soft si nu reusesc deloc...
Apoi sculat iar la 7 si premiera: i-am dat atuncea de papa, in loc de 10, dupa programul vechi. Ca deh, m-am gandit s-o pun la cura de ingrasat si de stimulare a laptelui. A papat, a mai dormit o ora maxim, apoi desteptarea totala. La 10.45 i-am dat marul - azi 15 ml - dupa care ce? credeti ca pot sa-i schimb programul cum vreu io? Bineinteles ca bandita nu a mai mancat dupa mar, nu a mai vrut si pace si laptic! era rupta de oboseala si a adormit!

Asta e! Problema e ca zau ca nu stiu ce ma fac pe viitor! De sculat se scoala noaptea, de papat papa numai daca vrea ea, de luat in greutate nu ia, dar nici de foame nu plange niciodata...ehehehe...
greu e sa fi mamica!

Ilenutza- sa-ti traiasca Victorasul! Sa se faca mare si sanatos si voios!

Maria-Alexia- La multe luni voinicului Cristian!!! Sa fie sanatos, voios si iubit de cat mai multe gagici!

Joy- oooff...mi-a spulberat orice urma de speranta cu planta din galactogil!


Amu sa va dau si o veste despre RALCAT - e pe listuta noastra, cu un baietel, Mihai, nascut pe 27 oct. Sunt bine, dar nu mai are PC, ca s-a busit. E colega de parc cu mine! Fetelor, e o gasca in Parcul Circului vorba mea, cat China! Zici ca toate burticoasele de mai demult, actuale mamici aicea s-au reunit! Si mai e si micut parcul, ca de era mare...mai ziceam!

Apropo, vecina mea, Mimmy-Dummy, pe unde mai umbli? Stai pitita in casa?








Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Nu am mai intrat de o vreme ca Stefanelul racit a fost si marait destul de mult. Am incercat sa va citesc si ma tot minunez mai ales de Lavi02 si Ina care reusesc sa raspunda tuturor

Le imbratisez pe Ina si Anda si sper sa treaca cat mai repede peste probleme. Anda si eu zic ca si Cris, nu e logic sa elimine mai multe toxine, dar... se va vedea la o alt opinie medicala.


Eu stau deocamdata acasa cu inima cat un purice: Sotul meu si-a scot aseara analizele de exudat faringian si i-a iesit candida si stafilococ patogen. Acum tremur sa nu fi luat Stefan de la el si din cauza asta sa nu-i fi trecut "raceala". Azi ii fac si lui Stefan exudat si...speranta moare ultima! Pe urma fac si eu, pana una alta azi am program de fiert toate vasele si tacamurile!

Nu stiu voi cum sunteti dar eu simt ca-i pierd mintile daca mai aud vreun doctor dandu-mi titulatura de "mama stresata" fara sa verifice si cauza asa-zisului stres! Mai nou observ ca, cum pui ceva mai multe intrebari, de fapt, cum devii mai interesata - hopa! esti STRESATA! Asa incat a ajuns ca antonimul lul dezinteresat sa fie extremul "stresat". Imi venea sa urla cand, dupa vizita dr. de fam la Stefan (atunci cand i-a gasit rosu in gat), se intalneste dr. pe scari cu prietena mea cu care se stie si ii spune ca sunt "prea stresata" si sa o iau mai usor. Pai fetelor, acum chiar nu mai e voie sa pui intrebari? Sau sa decrii simptomele copilului? Toate spuse pe un ton cat se poate de ok si fara mimica de ingrijorare. Plus ca, fiind in domeniu, stiu mai bine decat ea cum arata si se manifesta un om stresat...prea usor se pune eticheta asta si..n-as avea nimic impotriva daca gandirea asta nu i-ar impiedica sa isi faca mai bine treaba. Adica ei trag concluzia ca: mama e stresata dar copilul e ok, si uite ca nu e chiar asa!! In sapte zile trebuia deja sa treaca a simpla raceala.

Uite ca m-am lungit, scuze ca m-am descarcat pe atatea linii de text!

Sunt zombie: Stefan s-a trezit la 1, la 3, la 4, 5:30, 6 si de atunci nu a mai dormit . Il tot pazesc ca-si freaca nasul cu mainile si se zgarie tot pe fata. Plus ca nu prea poate respira de infundat ce e.

Tania & BB Stefan (17.12.2005)


Mergi la inceput