Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Noapte buna va spun...m-a lovit un sooomn!


Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Simona, de ce nu ii combini iaurtul facut de tine cu fructe? Adeka ma gandesc si io...habar nu am, dar am mai mare incredere in borcanelele cu fructe de la Hipp decat in iaurtul cu fructe din magazine. Oare nu se poate sa amesteci sa zicem iaurt natural cu piersica din borcanel? Sau si mai bine sa i-l amesteci cu banana, mar, naturale, date prin razatoarea din sticla? Ma gandesc ca ar fi natural!
Eu azi i-am achizitionat un borcanel cu caise de la Hipp dar nu cred ca i-l voi da curand, am vazut ca scrie ca are zahar si nu stiu ce fel de amidon, de bine ce ii laudam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

la multi ani mamei lu Ioana, sa traiasca si multa sanatate. Cit despre cadou....nu ma prea pricep, asa ca dau locul celor care au idei si se pricep.
Ioana, ca de obicei, multumesc cu raspusurile prompte.
Kid mersi mult de raspuns. Sa stii ca eu chiar ma gindeam sa fac asa, doar ca iaurtul care il fac este putin acrut, ca doar smantana care se pune ca si "ciub" sa faca iaurtul e cam grasa....dar acum cind iti scriam ma gindeam ca doar eu iau samntana de deasupra si ii dau condtinutul. Sa stii ca miine asa fac si va spus rezultatul. Iaurtul simplu nici nu ajung sa i-l las in gura ca deja mai vrea.
Fetelor, multumesc de reteta pentru brinzica. A iesit ffff buna, am pus si calciu dar si putina lamiie si asa de mult imi place ca imi vine sa o maninc eu
ma duc sa ma spal pe si ma culc si eu linga Maia.
icuri la toate.
hai cine mai danseaza......??????
Noapte buna

Simona, mama lu Maia (22.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Simona, te fac un vals?

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

mi-am adus aminte ca trebuie sa fac ceva

la mai multe lunite celor care isi serbeaza lunita, dupa cum urmeaza:
pentru Sebastian Iulian,Mario Alexandru care fac 7 lunite ce batei mari avem,
pentru Ana Maria si bineinteles printesica mea care fac cele 6 lunite. Sa traiasca fetele
dar si lui Dinu care face 5 lunite. Sa cresteti mari, sanatosi, papaciosi si sa stii ca noi, mamicile voastre, va iubim foarte mult.

Noapte buna dragutelor

Simona, mama lu Maia (22.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

mimsi cum sa nu dragutza. Conduci tu sau eu?

Simona, mama lu Maia (22.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Spor la dans fetelor!

Ioana la multi ani pentru mama ta!

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*
uite atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Salutare fetelor,

am citit ce ati scris mai asa in diagonala asa ca inca nu am conspectat ca sa raspund la obiect fiecareia dintre voi...

Voiam sa va povestesc un pic de diversificare la bebei in maniera care se practica aici:

In primul rand nu iti spune nimeni nimic...Faci totul dupa cum te taie capul, dupa ce citesti si dupa ce auzi la cunoscuti referitor la cum au procedat ei cu proprii copii. Mai sunt informatii in mostrele care vin de la producatorii de papa de bebei gen milupa, heinz, cow & gate...
In al doilea rand, rafturile la supermarket gem de cutiute si borcanase care mai de care mai imbietoare...toate cu indicatii de la ce varsta si cu ce continut...etc.
In al treilea rand, nimeni aici nu a auzit de branzica dulce...exista un fel de fromage frais de la Petits Filous...dar e mai mult un fel de iaurt...Si daca te apuci sa povestesti de asa ceva (branza dulce) se uita la tine ca la masini straine...De fapt ma mir degeaba pt ca intr-o tara unde zace laptele pe toate drumurile, nu gasesti alt sortiment de branzeturi in afara de cascaval. Nu tu telemea sau feta (feta exista dar e delicatesa greceasca), nu tu alte feluri de branzeturi...Smantana aici e dulce si un pic mai groasa decat laptele, iar smantana ca in Ro se fabrica in Franta...va dati seama...

Se incepe cu orez, baby rice..ca este cel mai apropiat de gust cu laptele si se poate face in consistente variate, de la un pic mai gros decat laptele pana la piure...
Apoi ... nu mai exista nici un apoi... poti sa incepi sa cauti deja retete pentru bebei.
In acest sens, m-am gandit sa va scriu ceva retete asa cum sunt ele date intr-o carte pe care am primit-o cadou si care acopera mai multe aspecte incepand de la sarcina, nastere, dezvoltare bebelus, hrana... Se numeste "The Practical Encyclopedia of Pregnancy, Babycare & Nutrition for Babies and Toddlers" si este scrisa de Alison Mackonochie si Sara Lewis.
Acuma...sa nu va luati de mine daca retetele suna un pic ciudat pt Ro, ca si mie imi suna de-a dreptul ciudat. Insa ieri am incercat una din ele si Andrei a papat...iar vecina mea care si-a cumparat si ea cartea dupa ce a vazut-o la mine, numai din ea gateste pentru bebelul ei in varsta de 10 luni.

Masurile sunt bineinteles americanesti , aproximativ din cate stiu eu 1oz=30g, insa nu am reusit sa imi dau seama cat inseamna 1 cup de-al lor...vecina spunea ca in reteta punea un biberon mare care inseamna cam 240-260ml.

Sa incep (sper sa nu pierd ditamai carnatul de mesaj).

Pentru 4 luni:
Piure de legume

4 oz morcov, pastarnac sau cartof (curatate si taiate cubulete).

Se fierb pe abur la bain-marie pt 10 minute sau pana sunt moi.
Se paseaza, se amesteca cu 4-5 linguri lapte formula sau lapte de san (in functie de tipul de leguma).

Se pot prepara si la microunde astfel: se pune leguma (sau se pun legumele) cu 2 linguri lapte (formula sau san) intr-un vas pt microunde. Se acopera cu folie de plastic, se dau cateva gauri in folie si se coc pe full power pt 4 minute. Se lasa sa se racoreasca 5 minute, se paseaza si se amesteca cu 2-3 linguri lapte (formula sau san).

Piure de fructe
Se curata de coaja, se taie in sferturi si se scoate miezul la un mar sau la o para
Se taie in feliute subtiri si se pun intr-o craticioara mica cu 1 lingura apa sau lapte(formula sau san).Se acopera si se fierb la foc ffff mic pt 10 minute pana cand s-au inmuiat. Se paseaza.

Pentru microunde, acelasi procedeu ca mai sus numai ca se coace doar 3 minute.


De la 5 la 6 luni:
Mancaruri indicate: telina (frunze ca radacina nu exista aici), varza, legume amestecate (adica fasole verde cu morcov si porumb, exista gata congelate), broccoli, spanac, porumb, peste, pui, carne rosie slaba, banana, caise, pepene galben, naut, cacao, amidon de porumb, orez, linte.

Piure de legume radacinoase
4 oz morcovi
4 oz pastarnac
4 oz cartofi
1 ¼ cupe lapte formula

Se curata legumele, se clatesc sub apa rece, se scurg si se taie bucatele. Se pun intr-o craticioara cu laptele si se aduc la fierbere, se acopera si se lasa sa fiarba la foc ffff mic (simmer) 20 minute sau pana se inmoaie. Se paseaza.

Piure mix de legume
4 oz morcovi
6 oz cartofi
4 oz broccoli
2 oz varza verde
1 ¼ cupe formula

Se curata cartofii si morcovii, se clatesc, taie bucatele si se pun in craticioara cu laptele. Se aduc la fierbere, se acopera si se lasa sa fiarba la foc mic 10 minute. Se adauga broccoli (coditele feliate, buchetele rupte bucatele) si varza taiata fideluta si se fierbe, acoperit, pt 10 minute pana toate legumele sunt moi. Se paseaza.

Piure de morcovi si linte
12 oz morcovi
6 oz cartofi
¼ cupa linte rosie
½ cupa coriandru pisat
1 ¼ cupa formula

Se curata morcovii si cartofii si se taie bucatele, se pun intr-o craticioara. Se clateste lintea (se aleg bucatile negre si se arunca). Se adauga lintea si coriandrul in craticioara si se aduce la fierbere, se acopera si se fierbe la foc fff mic 40 minute sau pana lintea e facuta. Se mai adauga un pic de apa fierbinte daca e necesar. Se paseaza.

Piure cu gogosar si orez
¼ cupa orez cu bobul lung
1 ¼ cupa formula
3 oz gogosar rosu (e o varietate anume aici in reteta, red bell pepper)
3 oz dovlecel
2 oz telina

Se pun orezul si laptele formula intr-o craticioara, se aduce la fierbere si se fierbe la foc ffff mic neacoperit 5 minute. Se arunca mijlocul si semintele de la gogosar si se curata telina si dovleceii. Se clatesc cu apa rece si se taie in bucatele mici. Se adauga legumele la amestecul de orez, se aduce la fierbere, se acopera si se fierbe la foc mic 10 minute sau pana se inmoaie orezul. Se paseaza.

Piure de pastarnac si broccoli
8 oz pastarnac
4 oz broccoli
1 ¼ cupa formula
Se curata pastarnacul, se clateste cu apa rece, se taie bucatele, broccoli se rupe in buchetele iar coditele se taie felii. Se pune pastarnacul cu laptele formula intr-o craticioara, se aduce la fierbere, se acopera si se fierbe la foc mic 10 minute. Se adauga broccoli si se fierbe tot la foc mic inca 10 minute pana se inmoaie legumele. Se paseaza.

Piure de morcovi, porumb si curcan
6 oz cartofi
6 oz morcovi
4 oz piept curcan dezosat fara piele
1/3 cupa porumb congelat
1 ¼ cupa formula

Se curata si se spala morcovii si cartofii si se taie in cubulete mici. Se spala carnea de curcan si se taie in feliute subtiri. Se pune carnea intr-o craticioara alaturi de morcovi si cartofi. Se adauga porumbul si laptele formula. Se acopera si se fierbe la foc mic 20 minute pana ce carnea e facuta. Se paseaza.

Piure de pastarnac cu pui
12 oz pastarnac
4 oz piept de pui dezosat si fara piele
1 ¼ cupe formula

Se curata pastarnacul, se clateste si se taie in bucati mai mari. Se spala carnea de pui si se taie in bucati mici. Se pun pastarnacul, puiul si formula intr-o craticioara. Se acopera si se fierbe la foc mic 20 minute sau pana ce pastarnacul e fiert. Se paseaza.

Piure de praz cu pui
2 oz praz
10 oz cartofi
4 oz piept de pui dezosat fara piele
1 ¼ cupa formula

Se spala prazul. Se curata cartofii si se taie cubulete mici. Se spala puiul si se taie in feliute subtiri si prazul la fel. Se pun toate intr-o craticioara cu formula. Se aduce la fierbere, se acopera si se lasa sa fiarba la foc mic 20 minute pana ce cartofii sunt abia fierti. Se paseaza.

Piure de peste si dovlecel
10 oz cartofi
6 oz dovlecei
4 oz file de pastrav
1 cupa formula

Se curata cartofii, se taie dovleceii la capete si se spala in apa rece. Se taie cubulete cartofii si se taie in felii dovleceii. Se pun legumele intr-o craticioara. Se spala pastravul (file) si se pune deasupra legumelor, apoi se toarna formula peste. Se aduce la fierbere, se acopera si se fierbe la foc mic 15 minute pana ce cartofii si pestele s-au fiert. Se ridica pestele din cratita si se indeparteaza pielita. Se rupe in bucatele cu o furculita si un cutit si cu atentie se verifica daca sunt oase. Se paseaza.

Piure de porumb si cod
12 oz cartofi
3 ½ oz cod congelat
¼ cupa mazare congelata
2 linguri porumb congelat
1 ¼ cupa formula

Se curata, se spala si se taie cubulete cartofii. Se pun in craticioara cu pestele, mazarea, porumbul si formula. Se aduce la fierbere, se acopera si se lasa sa fiarba la foc mic 15 minute pana ce cartofii sunt fierti. Se ridica pestele din cratita, se rupe in bucatele cu o furculita si un cutit si cu atentie se verifica daca sunt oase. Se paseaza.

Mar Ambrosia
1 mar
1 oz cereale de orez
1 ¼ cupa formula

Se taie in sferturi marul, se curata mijlocul si de piele. Se taie felii si se pune intr-o craticioara cu cerealele si formula. Se aduce la fierbere si apoi se fierbe la foc mic 10-12 minute pana cand cerealele s-au inmuiat, amestecand din cand in cand cu o lingura de lemn. Se paseaza.

Piure de salata de fructe
1 nectarina sau piersica
1 mar
1 para coapta
1 oz zmeura sau capsuni proaspete sau congelate

Se taie in jumatate nectarina, se scoate samburele, apoi se curata de piele si se taie bucati. Se taie in sferturi, se scoate mijlocul si se curata de piele marul si para si apoi se taie felii. Se pun toate fructele intr-o craticioara cu 1 lingura apa. Se acopera si se fierb la foc fff mic 10 minute pana ce fructele sunt moi. Se paseaza.

Si cam asta a fost tot pt 4-5 luni. Mai urmeza 6-9 luni dar am facut stramba la degete de la cat am scris…si poate am scris degeaba….ca poate nu intereseaza pe nimeni. Cooperativa munca in zadar…
Eu am scris exact cum sunt date in carte...asa ca nu va luati de mine daca ceva nu suna cum ar trebui...

Va pup
Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Simona, condu tu. La multzi ani pt echilibrista Maia! Faci tort? Daca tot o flenduream de-aiurea prin zona si mie mi-a trecut prin cap sa vad care-s sarbatoritii zilei, ca tare lenesa am fost in ultima vreme...
Dupa 1000 de ani - Jadi, sa-ti traiasca pestele si Ioana, sa-ti traiasca mama (cand ai zis de cadou eu m-am gandit la o geanta frumoasa de piele ca pentru una de-asta intotdeauna mai e loc).
Mama, Meme, ce de ne-ai scris! Eu am sa salvez retetele in calculator sa nu le caut de beleuza cand voi avea nevoie.


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

ehehe dansati fara mine ,ruinica

poze

Mergi la inceput