Bebelusi de ianuarie- februarie 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Wow, fetelor, cearta in familie! Cred ca mai degraba sunt sensibile unele dintre noi..asa ca mine care astept sa-mi vina CM si nu mai apare odata, eu am prestat fara medicamente sau prezervativ (apropo..a fost super!!!), asa ca sunt un pic cam ..ingrijorata!
Am observat azi la baie ca fetitza are la vaccinul de pe mana o bubitza cu puroi, ce putin asa mi s-a parut, era galbena, ce sa fac? Am dat-o cu spirt, dar ma ingrijoreaza, pare si umflata urma...daca ati patit asa ceva..HELP!!, spuneti-mi ce sa fac.
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Buna seara feeeeeteeelooor!

Scuze pt absenta indelungata si va multumesc ca v-ati facut griji pentru noi .

Am disparut pentru ca 2 zile nu am avut net, iar in week-end am bantuit pe la cumparaturi, Baby Expo.... adica la "spart bani".

Vineri a fost doctora pediatra si s-a minunat de Nicolas ca este f vorbaret si jucaus si zicea ca nu a mai vazut baietei asa vorbareti(ma rooog... poate a vrut sa fie politicoasa cu mine).
L-a vazut si asa cum m-am vaicarit deja, ne-a prins ca nu am luat decat 500gr in greutate in ultima luna.Si mi-a recomandat sa fac proba suptuluuuuui si... stupoareeeee papanasul meu mananca insuficient.Adica 100ml sau chiar si 90cand am vazut ce arata cantarul va imaginati si voi ce am simtit. De urlat de foameeee... nici vorba, de lipsa de laptic... nici vorba dar nu stiu de ce nu mananca atat cat trebuie. In consecinta i-am bagat completare cu NAN. Si ce credeti ca face micuztul meu... baga 30ml sau 40ml din bibe iar dupa baita baga chiar si 60ml completare... asadar... eu chiar ca nu mai inteleg nimic. Daca cineva isi da seama care ar fi explicatia poate ma lumineaza si pe mine.... ca eu sunt depasita.
In alta ordine de idei... am bagat si sucuri si am inceput cu "mar cu struguri" de la Hipp. Ii place teribil de mult azi a baut odata 20ml si apoi inca 30ml. Eu trebuie sa recunosc ca in aceasta perioada a anului am decis sa ii dau sucuri si piureuri(cand va veni vremea) cumparate pentru ca legumele care se gasesc pe piata sunt fie din import... pline de chimicale fie cele autohtone sunt deja deshidratate. Asadar astept sa vina vara.. si sezonul legumelor si fructelor proaspete ca sa bag la treaba robotul.

De la Baby Expo ne-am luat un scaun de masa de la Chicco, Polly il cheama si un pachet de la Mustela (ulei de corp si lotiune de par si corp) si alte maruntzishuri.De la Cora i-am luat leaganul... ca al Andei si ii place teribil sa stea in el si sa dea din maini si din picioare.. nu-i nevoie sa-i dau drumul sa il legan.

Una peste alta ... suntem bine... atata doar ca vad ca se da pe lapte praf ... dar sunt multumita ca macar a supt pana acum.

Fug sa citesc ceva din urma... macar pe diagonala asa....sa stiu si eu ce si cum pe-aici de-atatea zile.

Va pupicesc!

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Janina ma bucur ca totul e ok. poate gaurica ta e mai mica si se vindeca, nu stiu ce sa zic. e foarte bine ca ai scapat de o taietura.
acum iar mi se pare ceva ciudat acolo, ma uit de 10 ori pe zi si-l pun si pe clau saracul sa se uite. Iti dai seama ce chin pe el. doar cu privitul.
Liliana . nu mai fi necajita, lasa ca si formula e buna. sa vezi cum recupereaza gramele pierdute.

Fetele nu stiu de ce a plans atat marco, i se trage de la ciocolata mea Poiana, mancata la ora 19 sau de la cele 5 lingurite de suc de morcov?????
Maine ii dau suc si nu mai papa cioco sa vedem. acum a papat, si a adormit. sper sa se trezeasca dupa 7 maine dim.

Merg si eu la somn, va . pe maine.

Gio si Marco (6 ian. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

TEOLINDA in sfarsit!
Bine ai venit in clubul mofturosilor Eu si BEE avem ceva probleme de genul asta! Am inteles bine?
Varianta 1,cand nu mai vrea tzatza,vrea bibe? Explicatia ar fi ca i-e lene sa mai suga daca nu e flamand tare...sau ca s-a obisnuit cu biberonul ... sau ...nu stiu!
Sau varianta 2, nu vrea cu bibe laptele tau si vrea bibe cu formula? Ceea ce ar fi cam ciudat! Care-i varianta ca-s curioasa!?
Si sa folositi sanatosi cumparaturile!!!
Apropo in a doua luna si Diana a pus doar 600 g si ai vazut ce straturi de colacei are,nu dispera ca Nicolas e super cu kg pana acum!


MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Iar in legatura cu disputa cu sucul de morcovi, mie pediatra mi-a spus sa-i dau in prima zi 5 ml, a doua zi 10 etc, pana la 30ml. Eu o sa incep totusi cu mai putin, sa vad cum reactioneaza, deoarece de cateva zile papa f. prost.
Nico, deci asa, si fetitza ta are aceeasi dezvoltare cu a mea? Si nu innebunesti tot incercand sa o faci sa pape mai mult?
Unde e tabelul cu greutati fetelor, am tot intrebat, dar nimeni nu mi-a raspuns...
Ingrid S si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID uita-te mai sus la "cum cresc bebelusii" o sa te calmezi cand vezi cum a crescut Diana mea ... si apoi uita-te la poze ca nu arata chiar rahitica
P.s. nici luna asta nu ia mai mult de 600 g

MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Teolinda bine ca ai aparut ca am zis ca ai plecat la filmari si ai ramas cu sexosul.
Nu prea am inteles care e treaba cu laptele de care vrea si e care nu vrea dar sunt cam ametita acum si o sa pricep eu intr_un final.
Nu am reusit sa ii fac baie lui Mario pt ca azi am uitat cred apa deschisa cand m-am spalat pe cap si a tot picurat ( ca tot azi am fost cu picatura) de s-a terminat apa calda. Boiler am , apa nu. Deci maine la vaccin mergem jegosi ca era prea tarziu sa incalzesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MONI lucrurile stau asa:

El nu face mofturi de a suge.... suge sau se face ca suge... pt ca in final nu papa suficient desi in tzitzi mai este laptic habar nu am de ce de-acolo nu vrea iar formula cu bibe vrea, poate daca ar fi laptic de la mine tot ar vrea..habar nu am.Bine sa nu iti imaginezi ca hapaie cu bibe...nuuu stau eu si il indes iar el molfaie la el acolo pana curge ceva... ceva...
Eu nu m-am muls sa-i dau de la mine..ce-i drept.. ar insemna sa stau sa fac provizii si sa pregatesc bibe cu completare de la mine... ceea ce nu prea ma atrage si nici pediatra nu mi-a zis.
Eu pana acum n-am avut probleme...cu bibe nu e obisnuit ca nu e cazul.. nici ceai nu bea cu bibe si ci ii dau eu cu seringa... sa-l mai hidratez.

Cat despre sucuri...ca vad ca e mare batalie p-aici mie mi-a zis asa:(pt ca nu ne kkcim .. ordinea e urmatoarea):
- suc de pere
- suc de morcov
- suc de mere
cantitate: 10 ml , apoi 20ml, apoi 40ml , apoi 60ml
orele de administrare: 10-11 sau 17-18
Eh? Hai ca se incinge ... nu?



LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IRINA deci si voi vaccin maine ?
TEOLINDA deci e prima varianta,cum m-am gandit: solutia daca-l vrei grasan sau te mulgi,sau ii dai formula,sau mai bine-i dai pace ca sstie el cat are chef sa pape!
Pai si eu am patit,dar ea plangea ca naiba cand vedea tzatza,iar cand i-am dat cu bibe a suflat 50 ml dintr-o lovitura si ar mai fi vrut! Ma tarziu in aceeasi seara pentru ca tot circ facea,m-am muls si iar a tras 70 ml,ca atat am avut rabdare sa scot ... si pe ala l-a topit! Dar eu nu ma las! I-am mai taiat portia de ceai si acum bea mai mult lapte,mi se pare...Si de la tzatza

MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

TEOLINDA deci nici cu picatura nici la 9-10, ca parca aia era ora indicata
Las' c-o intreb eu maine pe pediatra,mi-am facut lista,ca de emotii o sa uit tot!

MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput